To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
FORUM OCHOTY
Forum mieszkańców i miłośników Warszawskiej dzielnicy Ochota

ŻYCIE STUDENCKIE - Uczelnie wyższe na Ochocie.

Michał - 2011-02-21, 16:27
Temat postu: Studenci na Ochocie.
Mam wielu kumpli na Ochocie, większość mieszka w akademikach. Jak na ilość akademików w tej dzielnicy, za mało się dzieje, a studentów praktycznie nie widać. Pewnie dlatego, że w samej dzielnicy mało jest fajnych miejsc, knajp, pubów. Warszawa, w ogóle, nie ma atmosfery dla studentów. Lepiej chyba się żyje studentom w Krakowie, Wrocławiu a może nawet w Gdańsku. Sam studiuję na SGH i trochę żałuję, że gdzieś nie wyjechałem. Kolesie studiują też w Londynie.
Michał - 2011-05-25, 17:34
Temat postu: Czy studenci będą wyjeżdżać?
Ponad połowa studentów czołowych polskich uczelni jest gotowa wyjechać za granicę - wynika z badań Szkoły Głównej Handlowej i firmy doradczej Deloitte.

Gazeta "Rzeczpospolita" przytacza przykład z Wrocławia. Na spotkanie ze studentami przyjechali tam z Niemiec szefowie znanej firmy Rucker, produkującej nadwozia dla czołowych koncernów motoryzacyjnych. Chcieli rozmawiać z osobami, które mają średnią ocen co najmniej cztery, znają angielski i chociaż trochę niemiecki. Z tego ostatniego wymogu szefowie Ruckera są jednak gotowi zrezygnować, jeśli znajdą dobrych kandydatów z angielskim.

Ilu z nich zdecyduje się na wyjazd, nie wiadomo. Jednak według badań SGH i Deloitte, prawie sześciu na dziesięciu studentów i absolwentów czołowych polskich uczelni deklaruje gotowość do przeprowadzki za granicę ze względu na ciekawą ofertę pracy.

– Mamy zglobalizowanych studentów i bardzo lokalny rynek pracy. W rezultacie przegrywamy wojnę o talenty – mówił w rozmowie z "Rz" dr Tomasz Rostkowski z Katedry Rozwoju Kapitału Ludzkiego SGH.

Krystyna Iglicka, ekonomistka i demograf z Uczelni Łazarskiego w Warszawie, ocenia, że ponad 20 proc. osób, które wyjechały po 2004 r. do pracy na Zachodzie, miało dyplom wyższej uczelni. – Po raz pierwszy w historii mamy wśród migrantów zarobkowych nadreprezentację osób z wyższym wykształceniem.
Pocieszające jest jednak to, że większość z nich chciałoby wrócić do kraju. Żaden z moich znajomych nie planuje zostać za granicą bardzo długo, a tym bardziej na zawsze. Widać, że myślą w sumie praktycznie - u nas nie ma pracy dla młodych "niedoświadczonych", choćby nie wiem, ile się uczyli; więc jak wrócą będą mieli już doświadczenie, bardzo możliwe, że całkiem nieźle zostaną przeszkoleni. Pozostaje mieć tylko nadzieję, że nie będą za dobrzy, czyli "over-qualified" i też nie znajdą tu pracy, bo rynek będzie za mały, za płytki, nie rozwinięty w wielu dziedzinach.

W każdym razie taka tendencja zawsze dla kraju stanowi ryzyko. Jeszcze jedna myśl - uczelnie w Polsce jednak nie są na najwyższym światowym poziomie, raczej jesteśmy gdzieś na końcu w rankingach ( zawsze ciężko nam w to uwierzyć ), więc koledzy i koleżanki po doszkoleniu będą się już liczyć na tzw. międzynarodowym rynku pracy. A ten rynek jest i u nas, przynajmniej w niektórych sektorach.

Życia na pewno sobie nie zmarnują wyjeżdżając.

Admin - 2011-05-29, 22:51

Coś tu jest nie tak! Uczą się za pieniądze podatników, a następnie wyjeżdżają pracować za granicę zamiast "spłacić" swoje studia w kraju. Już kiedyś było o tym mówione, ale powinna być zasada - uczysz się za pieniądze publiczne, to pracuj przynajmniej 10 lat w kraju, a jak chcesz wyjechać to spłać studia w gotówce! Nie rozumiem czemu za moje podatki mają być szkoleni pracownicy zagranicznych firm.
Michał - 2011-06-20, 22:28
Temat postu: Uczelnie wyższe na Ochocie.
Na Ochocie mieszczą się siedziby i budynki kilkunastu wydziałów uczelni wyższych, a także rektoraty Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Wyższej Szkoły Ekologii i Zarządzania, Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej, Polsko-Japońska Wyższa Szkoła Technik Komputerowych i Wyższej Szkoły Pedagogicznej Towarzystwa Wiedzy Powszechnej. Znajduje się tu również siedziba Krajowej Szkoły Administracji Publicznej.

Część budowli uczelnianych mieści się na obszarze Kampusu Ochota, którego trzon stanowią wydziały lub instytuty matematyczno-przyrodnicze Uniwersytetu Warszawskiego oraz Polskiej Akademii Nauk, jak również skupione na Kampusie Banacha budynki Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Skupienie uczelni i jednostek naukowo-badawczych na jednym terenie jest rozwinięciem międzywojennych koncepcji miasteczka akademickiego. Z lat 20-ch i 30-ch XX w. pochodzi kompleks domów studenckich Politechniki Warszawskiej przy pl. Narutowicza, gmach Wolnej Wszechnicy czy Instytutu Radowego. Następne budowle powstawały w latach późniejszych, a najnowsze inwestycje – kompleks trzech Centrów Nowych Technologii UW powstają od roku 2010.

Niektóre budynki były przejmowane przez kolejne uczelnie, np. gmach Wolnej Wszechnicy był po II wojnie światowej siedzibą Akademii Sztabu Generalnego, a po rozbudowie Wojskowej Akademii Politycznej, następnie zaś jest siedzibą kilku jednostek Uniwersytetu Warszawskiego (głównie Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki).

Na podstawie Wikipedii

P.S. Proszę o poprawki lub uzupełnienia!Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group