Strona GłównaStrona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: Baba Jaga
2014-01-06, 00:04
Tadeusz Mazowiecki - symbol dla naszego pokolenia.
Autor Wiadomość
Baba Jaga 

Wysłany: 2013-10-29, 12:11   Tadeusz Mazowiecki - symbol dla naszego pokolenia.

Tadeusz Mazowiecki - wzór i symbol dla pokolenia, które wprowadzało w życie transformację.

Wczoraj, 28 października 2013 roku zmarł Tadeusz Mazowiecki, dla mojego pokolenia człowiek- symbol wielkich demokratycznych i ekonomicznych zmian, symbol nowego państwa polskiego, wracającego po latach do zachodniego świata.

Pamiętam, jak w okresie wrzenia, jakie zapanowało w oczekiwaniu na ostateczny wybuch narodowy kończący okres dusznego zawieszenia w roku 1988, na Uniwersytecie Warszawskim przy Krakowskim Przedmieściu rozeszła się błyskawicznie informacja o spotkaniu z Tadeuszem Mazowieckim. Na to spotkanie, choć jakby tajne i rozsiewane tylko pocztą pantoflową, przybył tłum studentów. Nie wszyscy zmieściliśmy się w budynku, jednak każdy z nas chciał usłyszeć chociaż jedno zdanie z ust lidera i autorytetu ruchu solidarnościowego. Dla nas, wielkiej liczby studentów, Tadeusz Mazowiecki był odważnym dziennikarzem, intelektualistą, niekwestionowanym autorytetem moralnym.

W pierwszych dniach maja rozpoczął się strajk na Uniwersytecie – uczestniczyliśmy w nim z drżeniem, z poczuciem, że jest to czas historyczny, że nie pozwolimy, by dzień jutrzejszy pozostał taki sam. Potem przyszły strajki sierpniowe, obrady Okrągłego Stołu, niezapomniane wybory. Skończyliśmy studia i zaczęliśmy budować nowy kraj – ja, wraz z innymi absolwentami prawa z entuzjazmem wdrażaliśmy nowe ustawy, na naszych oczach zmieniał się system gospodarczy, czuliśmy, jak ważną rolę dała nam do wypełnienia historia. Naszym premierem był Tadeusz Mazowiecki. W dniu 28 października 2013 roku znowu poczuliśmy się jak to jedno , solidarne pokolenie młodych, które swą świeżo zdobytą wiedzę i siły włożyły w ciężką pracę dla nowego, nowoczesnego państwa.

Autorską i historyczną relację ze strajków studenckich na UW oraz roli NZS w tzw. okresie Solidarności, dał Paweł Piskorski, wtedy lider NZS, pod linkiem: :arrow: http://www.encyklopedia-s...C5%82_Piskorski
Jako ilustrację mojego wspomnienia zamieszczam zdjęcie, które zrobiłam w maju 1988 roku, na Uniwersytecie Warszawskim.

Studencki strajk majowy pod przywództwem NZS na Uniwersytecie Warszawskim, 1988 rok..JPG
Plik ściągnięto 79 raz(y) 1,28 MB

Ostatnio zmieniony przez Baba Jaga 2013-10-29, 12:51, w całości zmieniany 1 raz  

KulturKampf 

Wysłany: 2013-10-29, 22:17   

Wartościowy człowiek, choć są tacy, dla których nie do końca. Trochę dawne czasy, jak dla mnie, ale wpłynęły na moje życie. Chyba dobrze wpłynęły... Czy mogłoby być jeszcze lepiej ? Pewnie tak, ale mogłoby być również dużo gorzej. Patrząc na naszą historię, na to jak umieliśmy się rządzić od końca 17 wieku, można uznać jednak ten okres za sukces. :->

Jerzy_S 

Wysłany: 2013-11-02, 11:34   

Chciałbym potępić chamskie wpisy o Tadeuszu Mazowieckim jakie pojawiają się na Wirtualnej Polsce , Onecie pod informacją o jego śmierci.
Ostatnio zmieniony przez Jerzy_S 2013-11-02, 11:36, w całości zmieniany 1 raz  

Odpowiedz do tematu