Strona GłównaStrona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: Baba Jaga
2014-07-03, 18:51
Uczczenie ofiar Bunkra Krysia w 70. rocznicę wymordowania
Autor Wiadomość
Jerzy_S 

Wiek: 68
Dołączył: 06 Kwi 2011
Posty: 724
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2014-03-03, 17:42   Uczczenie ofiar Bunkra Krysia w 70. rocznicę wymordowania

Uczczenie ofiar Bunkra Krysia w 70. rocznicę wymordowania

Uroczyste złożenie kwiatów pod tablicą przy ul. Grójeckiej 77
7 marca 2014 r. (piątek) godz. 12.00 - ul. Grójecka 77 (za budynkiem Ośrodka Kultury Ochoty ul. Grójecka 75) odbędzie się uroczyste złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą historyczne miejsce - ziemiankę, w której rodzina Wolskich, miejscowych ogrodników ukrywała w latach 1942-1944 ok. 40. Żydów uciekinierów z Getta Warszawskiego wśród nich znanego historyka Emanuela Ringelbluma, badacza dziejów Żydów Polskich.

W uroczystości weźmie udział Paweł Śpiewak, dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego im. Emanuela Ringelbluma w Warszawie.


bunkier_krysia.jpg
Plik ściągnięto 87 raz(y) 290,62 KB

_________________
Jerzy_S
Ostatnio zmieniony przez Baba Jaga 2014-03-09, 13:55, w całości zmieniany 4 razy  
 
 
Baba Jaga 

Dołączyła: 21 Sty 2011
Posty: 709
Skąd: Warszawa, Ochota-Szczęśliwice.
Wysłany: 2014-03-09, 13:27   

Bunkier KRYSIA, Grójecka 77, czyli ziemianka-dom dla bezbronnych stworzony przez Mieczysława Wolskiego, jednego ze Sprawiedliwych

Jest to miejsce niezwykłe, choć tak skromniutko schowane, tablica niewielka i przytwierdzona na bardzo zwyczajnej dobudówce do bloku spółdzielczego, na tyłach ładnej kamieniczki OKO (Ośrodka Kultury Ochoty). Wystarczy jednak wspomóc się wyobraźnią i popatrzeć na teren wokół przez okulary historii. Ulica Grójecka musiała być uliczką miejsko - wiejską. Kamieniczki, ale i domy gospodarcze, działki niezabudowane i ogrody owocowo-warzywne. Taka mieszanka miejsko-podmiejska. Elementy prawdziwie miejskie to były wielkie budynki przy Placu Narutowicza oraz przy Opaczewskiej czyli teraz ul. Banacha - gmachy szkoły (teraz liceum Kołłątaja na tyłach bazaru), oraz Wszechnicy Polskiej ( przedwojennej prywatnej uczelni wyższej o nastawieniu humanistyczno-lewicowym).

I w takim to miejscu odegrał się wielki dramat z rolą główną odważnego człowieka - właściciela gospodarstwa ogrodniczego, Mieczysława Wolskiego, jego siostry i siostrzeńca. Za odwagę i chęć niesienia pomocy ludziom wyklętym w tamtym czasie, skazanym na śmierć za życia, zapłacił on i jego siostrzeniec cenę życia. Został zabity wraz z tymi, którym pomagał, na terenie getta.

7 marca postanowiłam oderwać się od codziennych obowiązków i pojechać na uroczystość złożenia kwiatów i oddania hołdu Mieczysławowi Wolskiemu i bezbronnym ofiarom zbrodniczego systemu nazistowskiego. Zrobiłam parę skromnych zdjęć, piękne fotografie znajdziecie na stronie Żydowskiego Instytutu Historycznego pod linkiem http://www.jhi.pl/wydarzenia/spotkania/232
Był wiceburmistrz dzielnicy, pan Piotr Żbikowski, który reprezentował Urząd Dzielnicy Ochota- współorganizatora uroczystości oraz znamienici przedstawiciele Żydowskiego Instytutu Historycznego ( współorganizator uroczystości), goście oraz Przewodniczący Rady Dzielnicy Witold Dzięciołowski. Przedstawiciele szkół - uczniowie i mieszkańcy podchodzili niewielkimi grupkami. Być może była to uroczystość skromna, ale wśród zgromadzonych czuć było zadumę i wielki respekt wobec bohaterów i ofiar tamtych czasów.

:idea: :arrow: Pod linkiem http://warszawa.gazeta.pl...j_kryjowce.html w artykule w Gazecie Wyborczej z dnia 7.03.2014 jest taki fragment :

"Był bodaj największą żydowską kryjówką po "aryjskiej" stronie Warszawy. Schronił się w nim m.in. Emanuel Ringelblum, twórca archiwum warszawskiego getta. W 70. rocznicę wkroczenia Niemców do bunkra "Krysia" pod upamiętniającą go tablicą przy ul. Grójeckiej 77 złożono dziś kwiaty.
Uroczystość zorganizowały władze dzielnicy Ochota wspólnie z Żydowskim Instytutem Historycznym im. Emanuela Ringelbluma.

Podziemny schron o wymiarach 5 na 7 metrów powstał w 1942 r. na terenie gospodarstwa ogrodniczego przy ul. Grójeckiej, należącego do Mieczysława Wolskiego. Wykopano go pod szklarnią, w narożniku ogrodu. Mieszkańcy ziemianki - kilkudziesięciu uciekinierów z getta - żartobliwie nazwali go "Krysia" (zdrobnienie od słowa "kryjówka"). Jednym z nich był historyk Emanuel Ringelblum, twórca konspiracyjnego archiwum warszawskiego getta - bezcennego zbioru dokumentów, który przetrwał wojnę i dziś znajduje się w Żydowskim Instytucie Historycznym. W "Krysi" historyk ukrył się razem z żoną Judytą i synkiem Urim. Pisał tu teksty o losie Żydów w okupowanej Polsce i stosunkach polsko-żydowskich.
Lokatorzy bunkra byli dobrze zorganizowani. Powołali komitet, który odpowiadał m.in. za dyżury przy wejściu i sprzątanie wnętrza. Z zewnątrz opiekę nad nimi sprawowały rodzina Wolskich i Rada Pomocy Żydom "Żegota". Chcąc ukryć fakt kupowania większej liczby żywności dla ukrywających się Żydów, Mieczysław Wolski założył niewielki sklep spożywczy. Umeblowanie schronu stanowiły prycze, stoły i ławy. Oświetlenie zapewniały lampy karbidowe. Była też niewielka kuchnia, a nawet kran z bieżącą wodą."

:idea: Oto fragment innego ważnego artykułu o tym wydarzeniu na portalu internetowym Żydowskiego Instytutu Historycznego im. Emanuela Ringelbluma, pod linkiem :arrow: http://www.jhi.pl/blog/132
"Ostatnie dni Emanuela Ringelbluma
dr Agnieszka Haska, 7 marca 2014

7 marca 1944 roku na ulicy Grójeckiej 81 zjawili się funkcjonariusze gestapo w towarzystwie policji granatowej z XXIII komisariatu. Jedna ich grupa wpadła do domu rodziny Wolskich i zaczęła bić Mieczysława Wolskiego, druga w tym czasie okrążyła oranżerię, pod którą znajdował się bunkier „Krysia”. Ukrywała się w nim grupa trzydziestu ośmiu Żydów, wśród których był Emanuel Ringelblum z rodziną. Niemcy wiedzieli, gdzie i kogo szukać. Według relacji matki Mieczysława Wolskiego, przytoczonej we wspomnieniach Orny Jagur (która przez osiem miesięcy ukrywała się w „Krysi”), Niemcy mieli krzyczeć „Ty przeklęty żydowski pachołku, zachciało ci się Żydów ukrywać!”.".. ..

Jeszcze jeden bardzo dobry opis bunkra, życia w nim i tragicznego finału można znaleźć na blogu pana Pawła Tomczyka pod linkiem: http://purkrapek.blogspot...ier-krysia.html
Mały fragment : "Nazwa była zdrobnieniem słowa: kryjówka. Schron mieszczący 40 osób mieścił się pod szklarnią w ogrodzie Mieczysława Wolskiego przy Grójeckiej 81 (obecnie 77). Wyposażony był w piętrowe prycze, stoły, kuchenkę, doprowadzona była woda. Potrzeby fizjologiczne załatwiono do wiader, które każdego wieczora opróżniali dwaj młodzi ludzie. Janusz Wysocki - siostrzeniec Wolskiego i Szymon - jeden z ukrywających się. Żeby uzasadnić duże codzienne duże zakupy żywności dla ukrywających się Żydów, Wolski otworzył sklep spożywczy.
Taki obraz sytuacji przekazała Orna Jagur (Irena Grodzińska), która, wraz z mężem, ukrywała się w "Krysi" przez 8 miesięcy. Opisała to wydanej nakładem OFICYNY BIBLIOFILÓW w 1997 roku, książce."

IMG_7751.JPG
Niedaleko tego miejsca był bunkier "Krysia", w którym Mieczysław Wolski ukrywał 40 osób, w tym kronikarza i archiwistę Getta dr Emanuela Ringelbluma z żoną i synkiem. Zginęli prawie wszyscy. Orna Jagur już nie mieszkała w kryjówce, uniknęła śmi
Plik ściągnięto 38 raz(y) 1,45 MB

IMG_7749.JPG
7 marca 2014 roku na ulicy Grójeckiej 77 - po uroczystości o 12.00 przyszła pod tablicę grupa dzieci. Tablica upamiętnia Mieczysława Wolskiego i 38 osób pochodzenia żydowskiego ofiar ukrywanych w bunkrze-ziemiance.
Plik ściągnięto 38 raz(y) 1,54 MB

_________________
BABA JAGA
Ostatnio zmieniony przez Baba Jaga 2014-03-09, 18:33, w całości zmieniany 5 razy  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne
stat4u
Kopiowanie tre?ci i zdj?? z portalu i forum bez zezwolenia zabronione