Strona GłównaStrona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: Baba Jaga
2014-07-03, 17:56
Janina Walczak Budzicz na Saskiej Kępie - opis dla Zakopane
Autor Wiadomość
Jerzy_S 

Wysłany: 2014-04-03, 11:04   Janina Walczak Budzicz na Saskiej Kępie - opis dla Zakopane

Janina Walczak Budzicz na Saskiej Kępie - MOJA PASJA

Krótkie moje spotkanie z Janiną Walczak Budzicz miało miejsce w ostatnią niedzielę w Warszawie na imprezie góralskiej. Tak to już jest, że spotkania środowiska góralsko - warszawskiego są giełdą informacji o kolejnych imprezach. Janina Walczak Budzicz zaprosiła nas na wernisaż wystawy swych obrazów "Moja Pasja" na wtorek ósmego kwietnia na 19.00 do Klubu Kultury Saska Kępa, przy ul. Brukselskiej.
Znam te obrazy. Są bardzo piękne. 14 z nich przedstawia stacje Męki Pańskiej. Piętnasty obraz przedstawia Zmartwychwstanie Chrystusa, zestawione z tłem w kształcie jajka symbolizującego rodzące się życie.

Kolorystyka złoto- brązowa dominuje w tej serii. Nadaje bardzo elegancki wygląd tym obrazom malowanym na szkle. W obrazach dużo jest motywów historycznych, żołnierze, zesłańcy, demonstranci wydają się krzyczeć o swoich losach ilustrujących przeszłość Polski.

Oglądający wydaje się być taki mały, wśród tych postaci historycznych, królów, tłumów idących gdzieś z transparentami. Tak nasze życie jest dodatkiem do tych wielkich historycznych wydarzeń, które oddziałują na nas i dają nam miejsce gdzieś w tłumie w dalekich szeregach za królami, wodzami, mówcami.

Jak zachować swą tożsamość w tym świecie, nie zagubić się w marszu gdzieś w tłumie ?

Autorka obrazów przestrzega przed uleganiem grzechom. W swej serii umieszcza ilustracje 7 grzechów głównych. Tak przede wszystkim ich musimy unikać. Nie możemy upodobnić się do pijaków, narkomanów zilustrowanych na obrazach.

Może ktoś nie miał czasu albo nie pomyślał o rekolekcjach. Niech przyjdzie na wystawę obrazów "Moja Pasja". Janina Walczak Budzicz będzie mówić o swych obrazach, ale to będzie o nas zwykłych ludziach, dla których w życiu jest na ogół miejsce przeznaczone gdzieś w tłumie. Niby nic wielkiego, ale trzeba żyć godnie.

Tak, warto poświęcić czas aby wysłuchać Autorki i pomyśleć w czas Wielkiego Postu o naszym marszu przez życie.

PS.

Pani Janino i Panie Tomku, przypominam dojazd do Klubu Kultury Saska Kępa z Mokotowa najwygodniej Wałem Miedzeszyńskim potem ulicą Wersalską. Do zobaczenia

_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _

Witam!

Serdeczne dzięki za dobre słowo o moich obrazach ! I za wszystkie wiadomości do mnie i o moich wystawach...

Tylko jeśli wolno - małe sprostowanie...:)) Ja w swoich obrazach nie pokazuję NARKOMANÓW... bo ich żałuję może więcej niż innych uzależnionych... Tam są grzechy główne, a jak pewnie Pan pamięta wśród nich nie ma narkomanii, choć i w starożytnym świecie istniała - opium i haszysz były znane już wtedy... A zwłaszcza opium w starożytnym Rzymie, więc i pewnie w Palestynie... A Kościół jednak wyróżnił wśród uzależnień obżarstwo i pijaństwo... Może nie bez przyczyny, trzeba się nad tym zastanowić...:))

Pozdrawiam serdecznie i zapraszam na wystawę 8go o 19tej.

Z poważaniem - Janina Walczak Budzicz

Janina-W-B.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 202 raz(y) 9,18 KB

Ostatnio zmieniony przez Baba Jaga 2014-04-18, 12:16, w całości zmieniany 3 razy  

KulturKampf 

Wysłany: 2014-04-04, 12:31   

Brzmi interesująco. Jakoś zainteresowały mnie te grzechy główne - czy ich malowidła są częścią Pasji, czy są wplecione w obrazy przedstawiające Pasję ? Ciekawe, że zobaczył Pan tam narkomanów - każdy nałóg to ból i przekleństwo. Czy może być dobrym drzewem krzyżem dla człowieka ?

Jerzy_S 

Wysłany: 2014-04-04, 19:08   

"Moja Pasja" to piętnaście obrazów malowanych w dużym tempie ze względu na termin narzucony przez Ministerstwo Kultury. Janina Walczak Budzicz była tak wyczerpana tym tempem , jeden duży obraz miesięcznie, że powiedziała, że to już ostatnia jej tak wielka seria obrazów.
W siedmiu obrazach są wydzielone okienka na siedem grzechów głównych. Jest to chyba uzmysłowienie, że grzechy główne były powodem Męki Chrystysa. Tak chyba taki był zamysł.
Autorka na wernisażu wędruje od obrazu do obrazu, zdejmuje fioletową zasłonę i omawia każdy obraz.
Mimo to , każdy z widzów ma prawo widzieć na tych obrazach jakąś projekcję swych przeżyć i zobaczyć tam na przykład narkomanów.
W pewnej chwili gdy dzieło opuszcza pracownię Autorki, zaczyna żyć swoim życiem i każdy odbiera to dzieło po swojemu. Ciekawe są te sceny zbiorowe, tłum, w którym gdzieś jest szary człowiek, on idzie w tym tłumie, ale gdzie dojdzie, czy hasła z transparentów nie staną się tylko atrakcyjnym wabikiem, żeby on poparł mówcę?
Strona społeczna przesłania Autorki uzupełnia przekaz artystyczny. Autorka swym strojem góralskim na wernisażu podkreśla swe umiłowanie góralszczyzny.
Może życie w Warszawie wiąże się z tęsknotą za Zakopanem, ale tutaj bez Autorki Janiny nie mielibyśmy jako warszawiacy kontaktu ze sztuką góralską. To jest jej nowe zadanie. Krzewienie stylu góralskiego wśród nowych osób.

_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _

Dawniejszy wpis o wystawie z komentarzem Janiny Walczak Budzicz jest na Forum- Ochoty

pod adresem

http://www.forum-ochoty.o...walczak+budzicz

Wenisaż wystawy MOJA PASJA Janiny Budzicz-Walczak w Centrum Kultury Sasaka Kępa.JPG
Plik ściągnięto 46 raz(y) 1,36 MB

Ostatnio zmieniony przez Baba Jaga 2014-04-18, 12:14, w całości zmieniany 2 razy  

Baba Jaga 

Wysłany: 2014-04-18, 11:58   

Byliśmy - ja i Jurek (Jerzy_S) na cudownym wernisażu Pan Janiny Budzicz - Walczak. Przeżyliśmy wspólnie Pasję widzianą oczami artystki. Świat przez nią przedstawiony - z wyeksponowaną postacią Jezusa Chrystusa cierpiącego i umierającego w imię miłości, dla człowieka - jawi się jak starożytna bądź ponadczasowa parabola, symboliczna przypowieść o nędznej kondycji istoty ludzkiej, dla której jedyną nadzieją jest miłość Boga i ofiara Syna Bożego na Krzyżu.

Grzech obżarstwa wg Janiny Walczak -Budzicz. Obrazy malowane na szkle pt. MOJA PASJA..JPG
Plik ściągnięto 42 raz(y) 1,54 MB

Pani Janina Walczak-Budzicz na wernisażu wystawy MOJA PASJA w Centrum Kultury Saska Kępa na Brukselskiej..JPG
Plik ściągnięto 39 raz(y) 1,35 MB

Jezus Chrystus zaczyna swoją drogę krzyżową, na dole przedstawiony grzech główny -nieczystość. Widać nawet dzieci, których dziecięce szczęście zostało zdewastowane..JPG
Plik ściągnięto 49 raz(y) 1,63 MB

Ostatnio zmieniony przez Baba Jaga 2014-04-18, 12:26, w całości zmieniany 2 razy  

KulturKampf 

Wysłany: 2014-04-18, 22:03   

Te obrazy wyglądają na piękne - styl, charakter postaci i kolorystyka współgrają z naszym odczuwaniem Pasji, drogi krzyżowej i znaczeniem śmierci Jezusa Chrystusa.

Odpowiedz do tematu