Strona GłównaStrona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: Baba Jaga
2015-01-22, 23:29
JAN PAWEŁ II - GŁOS Z NIEBA, ks. Mariusz Bernyś
Autor Wiadomość
Baba Jaga 

Wysłany: 2014-04-29, 17:45   JAN PAWEŁ II - GŁOS Z NIEBA, ks. Mariusz Bernyś

W tym czasie, bezpośrednio po dniu kanonizacji Jana Pawła II i Jana XXIII ( 27 kwietnia 2014r w dniu Święta Miłosierdzia) niech towarzyszą nam dwa piękne wiersze, które napisał ksiądz Mariusz Bernyś.
W zbiorze wierszy pt. „Zew Miłosierdzia”, w którym je znalazłam, ksiądz Bernyś napisał : „ Jan Paweł II, który ustanowił święto Bożego Miłosierdzia dla świata w roku wielkiego Jubileuszu2000, sam wyrokiem Opatrzności został powołany w wigilię jego obchodów” (2 kwietnia 2005 roku). W dniu następnym 3 kwietnia na Placu Piłsudskiego o 15.00 w Godzinie Miłosierdzia odbyła się niezwykła spontaniczna Msza Święta, w której Warszawa oddała hołd Janowi Pawłowi II.

JAN PAWEŁ II - GŁOS Z NIEBA

Przynoszę tutaj zapach polskiej ziemi
Pól malowanych rozmaitym zbożem
Czerwonych maków i złotej jesieni
Doliny Wisły, wydm i traw nad morzem
Gór: Tatr, Sudetów, aż po Karkonosze
Polski romantyzm ze sobą przynoszę

Zachwyt nad nim, co niebo pobudził
Bo nie zdziwiły tu moje pragnienia
Że jeszcze wrócić chcę do moich ludzi
Że tyle mam w Ojczyźnie do zrobienia
Że choć do szczęścia nic mi już nie trzeba
Wciąż tyle znaczy smak polskiego chleba

Chciałbym w ojczystym języku pozdrowić
Polskie rodziny, u nich się rozgościć
Dziękować z nimi Bożemu Synowi
Za polski sierpień, dar Solidarności
Za wielkie sanktuaria narodowe
Za Miłosierdzie i za Częstochowę

Chciałbym raz jeszcze odwiedzić mój Kraków
Na Franciszkańską pójść i na Rynek
Odprawić Mszę na Błoniach za rodaków
I błogosławić im każdą godzinę
Dziękować całą duszą utęsknioną
Za powrót upragniony na Ojczyzny łono

Jeszcze powierzyć Najświętszej Panience
Płaczące matki, opuszczone żony
Los bezrobotnych złożyć na Jej ręce
Chorych, bezdomnych, smutnych i zdradzonych
Polskie kompleksy i najświeższe blizny
I moją miłość do Ojczyzny
- Ksiądz Mariusz Bernyś

KWIATY KAROLA WOJTYŁY

pamiętasz Karolu kwiaty na łąkach
zwykłe mlecze w samym sercu wiosny
wyglądały jak żółte krople słońca
które z polskiej ziemi wyrosły
to z nich, pełen ufności dziecięcej
robiłeś bukiety Najświętszej Panience

wspomnienie z dzieciństwa jest w tych kwiatach
wśród nich prowadzała ciebie mama
szedłeś zapatrzony w starszego brata
modliliście się razem na kolanach
pamiętasz, jak ciężko było na ich grobie
gdy Bóg za wcześnie odebrał ich Tobie

jak to jest, że w wielkiej ciszy przed Panem
błogosławisz ziemi, na której ukłony
są jak odwieczne rodaków wezwanie
niechaj Chrystus będzie pochwalony
jak to jest, że z nieba ze ściśniętym sercem
teraz za tą ziemią tęsknisz jeszcze więcej
- Ksiądz Mariusz Bernyś

Ksiądz Mariusz Bernyś obecnie jest kapelanem w szpitalu WUM na Banacha oraz rezydentem ochockiej parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Świata przy Opaczewskiej 20.
Ukończył filologię polską na UMK. Teologię studiował w Warszawie i Paryżu. Napisał pracę doktorską „Miłosierdzie jako największy przymiot Boga w pismach św. Faustyny” (UKSW 2003). Jest autorem książek: „Obraz, którego autorem jest sam Jezus” (2008), „Szpital na Banacha” (2011) oraz tomików wierszy: „Przyszedłem po miłosierdzie”(2005), „Tylko miłosierdzie czyli portret mężczyzny” (2007), „Zew Miłosierdzia” (2009), „Wiersze o miłości” (2012), z ks. Michałem Dłutowskim „Ogień z nieba” (2013).

IMG_7870.JPG
Plik ściągnięto 208 raz(y) 1,36 MB

IMG_7876.JPG
Plik ściągnięto 55 raz(y) 1,4 MB

Jerzy_S 

Wysłany: 2014-04-30, 09:11   

Głos z nieba - dobrze przedstawia poglądy papieża.
Należy jednak ubolewać nad tym, że zawłaszcza się papieża dla interesów partyjnych.
Pojawiły się artykuły w związku z kanonizacją mówiące o tym , że Jan Paweł II potępiłby Trzecią Rzeczpospolitą .
Myślę, że zamiast we własnym postępowaniu naśladować papieża politycy usiłują przekonać ludzi, że są najwierniejsi.

Maria 

Wysłany: 2014-04-30, 09:16   

Piękne wiersze na ten moment ale i w ogóle. Ksiądz Bernyś ma już stałe grono cichych wielbicieli dla wierszy i kazań. Polecam każdemu, kto pragnie chwili kontemplacji ...

Baba Jaga 

Wysłany: 2014-04-30, 10:00   

Jurku, pozwoliłam sobie przytoczyć poniżej artykuł Pani Ewy Matuszewskiej wraz z Twoim komentarzem, który można znaleźć na autorskim blogu Ewy Matuszewskiej, dziennikarki i pisarki, związanej z Warszawą i Zakopanem. Podoba mi bowiem idea indywidualnego upamiętnienia dnia kanonizacji w jakiejś formie - wykonania jakiegoś dzieła, zasadzenia drzewa czy róży, jak zrobiła Pani Ewa Matuszewska, czy wyświadczenia jakiejś ważnej przysługi komuś potrzebującemu, rozpoczęcie jakiejś działalności o znaczeniu społecznym czy charytatywnym.

Dziś, na pół godziny przed kanonizacją Papieży, posadziłam różę Rambler. Nie wiem, jakiego jest koloru, czy jest pnąca, parkowa czy rabatowa. Dowiem się, gdy się przyjmie i obsypie kwiatami na pamiątkę tego niezwykłego Dnia.
Dostaliśmy sadzonkę róży w prezencie od STARKLA Ogrodnika z Austrii, jako miły dodatek do zakupionych dwóch czerwonych hortensji. Po latach, szukając w internecie ciekawych krzewów do naszego ogrodu, odnalazłam STARKLA.
Dzięki tej firmie mamy już wspaniałe serduszki okazałe, parzydła leśne i kilka odmian host, w Polsce zwanych funkami, a na rabatach pysznią się (nomen omen!) pysznogłówki, kwitnące do późnej jesieni na czerwono i różowo. Dawniej zamawiałam rośliny pocztą albo telefonicznie, dziś internet ułatwia mi nie tylko zakupy, ale i wybór.
A więc wracam po latach do ogrodu, nie zapominając Pani Anielo, o rowerze. Czekam tylko na lepszą pogodę, bo nie jestem masochistką i swą znajomość z rowerem chcę odnowić w słońcu. A poza tym Zombi zbuntowało się i postanowiło podjąć próbę powrotu do normalności właśnie dziś. Stąd róża i desperacki wysiłek dokończenia pisania czegoś na zamówienie.
PS. W każdą niedzielę będę fotografowała różę, z nadzieją, że będzie się rozwijała z tygodnia na tydzień coraz piękniej.

Jurek pisze:
28 kwietnia 2014 o 19:24
Dobrze, że pomyślała Pani o upamiętnieniu dnia kanonizacji Papieży. Powinniśmy jakoś w swoim życiu, postanowieniem jakimś czy pomocą komuś upamiętnić te chwile uroczyste. Żeby nie przeminęły bez ubogacenia naszego życia.

Źródło : http://ewamatuszewska.pl/...9-30/#more-4243

IMG_7873.JPG
Plik ściągnięto 130 raz(y) 1,26 MB

Jerzy_S 

Wysłany: 2014-04-30, 14:25   

Tak chodzi o to, żeby upamiętnić działalność papieży i brać z nich wzór. Szkoda, że Polacy są podzieleni i nie realizują nauk Jana Pawła II.
Dziwne, że na blogu Ewy Matuszewskiej mało jest wpisów internautów. W obliczu choroby ale też przedtem można było się dowiedzieć ciekawych rzeczy o autorce , która poświęcila swą twórczość wspinaczom , a sama ma ciekawe życie bo przeszła asymilację góralską przenosząc się do Zakopanego z Warszawy.

Krys 

Wysłany: 2014-04-30, 14:41   

Zgadzam się z Marią, piekne teksty, piekne wiersze i przesłanki...
Cieszę się zawsze, napotykając w moim życiu na ludzi, którzy wzbogacają ludzkość.

Odpowiedz do tematu