Strona GłównaStrona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Odsłonięcie tablicy związanej z historią Enigmy, 5.08.14r
Autor Wiadomość
Jerzy_S 

Wiek: 68
Dołączył: 06 Kwi 2011
Posty: 725
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2014-07-12, 15:07   Odsłonięcie tablicy związanej z historią Enigmy, 5.08.14r

Odsłonięcie tablicy związanej z historią Enigmy 5 sierpnia 2014 r. o godz. 12:00, ul. Śniadeckich 8
Wydział Elektroniki i Technik Informacyjnych PW.

Zaproszenie na uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej ku czci polskich matematyków - autorów złamania kodów ENIGMY

W dniu 5 sierpnia 2014 r. o godz. 12:00 będzie miało miejsce odsłonięcie tablicy pamiątkowej ku czci polskich matematyków z krajowego Biura Szyfrów: Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego, którzy złamali kody Enigmy po raz pierwszy w latach 1932-1939. Pracując razem z Inżynierami fabryki AVA w Warszawie, zbudowali oni bombę - pierwszą maszynę deszyfrującą kody Enigmy.

Uroczystość odbędzie się przy ul. Śniadeckich 8 pod patronatem Pani Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz oraz Prezesa Polskiej Sekcji The Institute of Electrical and Electronics Engineers - IEEE prof. Ryszarda Jachowicza (WEiTI PW).

application/vnd.openxmlformats-officedocument.wordprocessingml.document zał.1 - The Institute of Electrical and Electronics Engineering (11,65 kB)

application/vnd.openxmlformats-officedocument.wordprocessingml.document zał.3 - co to jest IEEE Milestone (337,04 kB)

application/vnd.openxmlformats-officedocument.wordprocessingml.document zał.6 - Uroczystość odsłonięcia tablicy Milestone (11,46 kB)

Wydział Elektroniki i Technik Informacyjnych
ul. Nowowiejska 15/19, 00-665 Warszawa

e-mail: sekret@elka.pw.edu.pl
:arrow: http://www.elka.pw.edu.pl...ia-kodow-ENIGMY

tablica-enigma.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 233 raz(y) 34,56 KB

_________________
Jerzy_S
Ostatnio zmieniony przez Jerzy_S 2014-07-16, 14:07, w całości zmieniany 4 razy  
 
 
KulturKampf 

Dołączył: 21 Lut 2011
Posty: 194
Skąd: Warszawa-ul. Mochnackiego
Wysłany: 2014-07-12, 17:48   

Na Śniadeckich 8 - to niedaleko Politechniki. Czy jest jakiś konkretny powód stojący za wyborem tego miejsca ? Czy tam mieścił się jakieś biuro czy punkt powiązany z całą sprawą tej maszyny matematycznej ? Ciekawa informacja. Pozdrawiam :-)
 
 
Jerzy_S 

Wiek: 68
Dołączył: 06 Kwi 2011
Posty: 725
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2014-07-12, 18:57   

Na ul. Śniadeckich 8 jest siedziba Instytutu Matematycznego Polskiej Akademii Nauk. Prace nad Enigmą rozpoczęły się w Polsce od wykladów profesorów matematyków dla studentów Uniwersytetu Poznańskiego. Marian Rejewski, Jerzy Różycki, Henryk Zygalski studiowali matematykę w Poznaniu. Specjaliści od szyfrów profesorowie matematycy i wojskowi z Biura Szyfrów jeżdzili na wykłady z Warszawy do Poznania. Wybrano Poznań ze względu na dobrą znajomość języka niemieckiego wśród studentów matematyki Uniwesytetu Poznańskiego.

Uroczystość 5 sierpnia będzie miala charakter międzynarodowy. IEEE - Międzynarodowy Instytut Inżynierów Elektryków i Elektroników przyznał pracom nad złamaniem kodu Enigmy tytul "Kamienia Milowego" - wybitnego wydarzenia dla rozwoju nauki.
Będzie okazja poprzez IEEE przekazać informację o tym wydarzeniu członkom IEEE pochodzącym ze 160 krajów.

Instytut Matematyczny PAN na ul. Sniadeckich 8 wielokrotnie organizował wykłady o matematycznych metodach zastosowanych przy łamaniu kodu Enigmy.
_________________
Jerzy_S
Ostatnio zmieniony przez Jerzy_S 2014-07-13, 11:52, w całości zmieniany 5 razy  
 
 
Admin 
Administrator


Wiek: 41
Dołączył: 21 Sty 2011
Posty: 15
Skąd: Jestem tu od początku
Wysłany: 2014-07-12, 23:13   

Jerzy_S napisał/a:
Będzie okazja poprzez IEEE przekazać informację o tym wydarzeniu członkom IEEE pochodzącym ze 160 krajów

Może w końcu więcej osób się dowie kto tak naprawdę złamał emigmę, bo jednak większość świata (i niestety spora część naszych rodaków) nie wie jak było na prawdę :(
_________________
Jestem administratorem technicznym. Pilnuję żeby forum działało prawidłowo.
 
 
Huzzar 

Dołączył: 26 Lis 2012
Posty: 5
Skąd: Ochota
Wysłany: 2014-07-13, 13:32   

Zgadzam się - nie umiemy promować nawet ewidentnych wygranych i osiągnięć. :oops: Kompleksy, brak utożsamiania się społeczeństwa i "elity" z własnym państwem, czy po prostu elementarne braki w organizacji, słabość państwa i instytucji ??

:evil:
_________________
Huzzar
Ostatnio zmieniony przez Huzzar 2014-07-13, 13:34, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Jerzy_S 

Wiek: 68
Dołączył: 06 Kwi 2011
Posty: 725
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2014-07-13, 14:27   

Akurat sprawa Enigmy jest zupełnie wyjątkowa ze względu na tajny charakter prac.
Do roku 1967 w Polsce nikt o tych pracach nie wiedział poza pracownikami Biura Szyfrów.
Marian Rejewski w 1967 r ujawnił swoje prace nad szyframi w opisie dla Wojskowego Instytutu Historycznego. Milczał tak długo ze wzg na tajemnicę wojskową ale również z obawy, że Bezpieka może go zacząć maltretować, żeby ujawnil szczegóły różnych rozkodowanych depesz, ktore moglyby mieć znaczenie dla ZSRR. Miał po powrocie do Polski po wojnie rozmowy z Bezpieką, której nie ujawnił niczego. Ale były podejmowane wobec niego szykany, nie mógł pracować naukowo mimo wielkiej wiedzy matematycznej. Pracował jako księgowy w niewielkich firmach, wzbudzał podziw gdy bardzo szybko podliczał liczby robiąc bilanse. Doskonale grał w szachy. Ale ujawnienie jego prac nad Enigmą stanowiło zaskoczenie dla osób z pracy, które nie przypuszczały, że ktoś tak wybitny z nimi pracował i zajmował się w pracy mało interesującymi tematami.
Bezpieka obserwowała Mariana Rejewskiego i kontrolowała co robi i blokowała jego próby przejścia do pracy naukowej albo na stanowiska bardziej odpowiedzialne niż księgowy w małej firmie. Wiele osób związanych z pracą w Wojsku Polskim przed wojną i przebywających w czasie wojny na Zachodzie było szykanowanych. Nie tylko Marian Rejewski.
Dopiero po publikacjach angielskich na temat prac w Wlk. Brytanii nad Enigmą Marian Rejewski postanowił przerwać milczenie. Prace angielskie pomijały zupełnie udział Polaków w rozszyfrowaniu Enigmy. Do ośrodka szyfrów w Bletchley Park mieli dostęp wyłącznie Brytyjczycy, Polacy nie zostali dopuszczeni do kontynuowania prac , ktore rozpoczęli już w 1932 r w Polsce.
W roku 1967 publikacja Mariana Rejewskiego trafila do Wojskowego Instytutu Historycznego, który nie był zainteresowany pokazaniem sukcesów polskich pracowników przedwojennego Biura Szyfrów. W roku 1967 w Polsce obowiązywała doktryna polityczna przeciwna popularyzowaniu w Polsce i w ZSRR tej wiedzy o Enigmie.
Natomiast w Anglii popularyzowano informacje o sukcesach angielskiego biura szyfrów z Bletchley Park w pracach nad Enigmą. Powstał film w USA, który pokazywal prace nad Enigmą zupelnie pomijając Polaków.
Musiala zmienić się sytuacja politycza w Polsce i musiało upłynąć wiele lat od roku 1967 aby w Polsce zaczęto mówić prawdę o Enigmie. Powstał w 1979 r serial w Telewizji Polskiej oglądany z zainteresowaniem przez miliony Polaków poznających nieznaną historię Enigmy.
W świecie utrwaliła się przez ten czas wersja, że Brytyjczycy rozkodowali Enigmę. Autorzy filmu amerykańskiego tlumaczą się, że nie wiedzieli nic o wkładzie Polaków w rozszyfrowanie Enigmy, bo nie było takich publikacji nawet w Polsce.

W chwili obecnej Polska musi walczyć o uznanie prawdy historycznej odmiennej niż utrwalona w filmach i licznych książkach wersja podawana przez Brytyjczyków.

W ostatnich miesiącach było kilka wydarzeń zorganizowanych przez polski MSZ dla organizacji międzynarodowych, w ktorych przedstawia się polski punkt widzenia.

Inicjatywa polskich czlonków IEEE, organizacji technicznej skupiającej ponad 400 000 inżynierow jest bardzo ważna. Prace nad rozszyfrowaniem Enigmy wykonane przez polskich matematyków i inżynierow Z fabryki AVA w Warszawie w latach 1932 - 1939 uzyskały tytuł "Kamienia milowego " nauki przyznany przez IEEE.


_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _

To jest mój wpis ze strony absolwentów Wydzialu Elektroniki i Technik Informacyjnych PW.
Uhonorowanie polskich matematyków, którzy złamali kod Enigmy.Prof. dr hab. Ryszard Jachowicz z WEiTI będzie wraz z Prof. Hanną Gronkiewicz- Waltz Prezydentem Warszawy odslaniał tablicę pamiątkową ku czci polskich matematyków, którzy w latach 1932-1939 złamali kod maszyny szyfrującej Enigma. Uroczystość będzie miała miejsce przy ul. Śniadeckich 8 w Warszawie o godz. 12.00 dnia 5 sierpnia .Złamania kodu Enigmy dokonali matematycy z Krajowego Biura Szyfrów : Marian Rejewski, Jerzy Różycki, Henryk Zygalski. Współpracowala z matematykami grupa inżynierów z warszawskiej Fabryki AVA, gdzie była wykonywana bomba kryptologiczna, skomplikowane urządzenie mechaniczne umożliwiające odczyt kodów Enigmy. Z uwagi na tajny charakter prac nad rozszyfrowaniem Enigmy, nic nie bylo wiadomo o wkładzie Polakow w to niezwykle ważne wydarzenie, które miało wielki wpływ na przebieg drugiej wojny światowej. Dopiero opis wykonany w 1967 r. przez Mariana Rejewskiego przybliżył historykom wkład Polaków w dzieło rozszyfrowania Enigmy. Polacy przed wybuchem drugiej wojny światowej przekazali Francuzom i Anglikom wyniki swych prac i kopie maszyn szyfrujących Enigma. Niestety Brytyjczycy nie dopuścili Polaków do dalszych prac nad Enigmą, które odbywaly się w Bletchley Park z udzialem wybitnego uczonego Alana Turinga.
Wielkim podziwem darzę od dawna Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego, Henryka Zygalskiego.
Zdarza mi się czasem użyć argumentu "przecież Polacy rozpracowali Enigmę" na zapytania użytkowników zlecających mi naprawy skomplikowanych urządzeń elektronicznych wykonanych w technologii TTL. Dojście do zasady działania maszyny i wykonanie jej naprawy zabiera dużo czasu i jest żmudne. Odtworzenie schematu z obserwacji ścieżek na pakietach, odtworzenie listy rozkazów z połączeń między kostkami TTL, dekodowanie programu i jego zasady działania zabiera dużo czasu.

Wyobrażam sobie ile wysiłku musieli włożyć w prace nad rozszyfrowaniem Enigmy polscy matematycy, pracujący pod dużą presją czasu i zagrożeni przez wywiad niemiecki.Jerzy Słomczyński


_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _

w ostatnich dniach Muzeum II Wojny Swiatowej otrzymało w darze od Muzeum Wojskowego w Oslo Enigmę.

http://www.muzeum1939.pl/...f38d54f68ff8c73
_________________
Jerzy_S
Ostatnio zmieniony przez Jerzy_S 2014-07-15, 22:57, w całości zmieniany 3 razy  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne
stat4u
Kopiowanie tre?ci i zdj?? z portalu i forum bez zezwolenia zabronione