Strona GłównaStrona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
97. urodziny wybitnego konstruktora Wacława Zalewskiego
Autor Wiadomość
Jerzy_S 

Wysłany: 2014-08-24, 13:13   97. urodziny wybitnego konstruktora Wacława Zalewskiego

Przechodziłem dzisiaj koło domu na ul. Obrońców na Saskiej Kępie, w którym ok. 1960 r. mieszkał z rodziną prof. Wacław Zalewski, twórca wybitnych konstrukcji takich jak "Spodek" w Katowicach i "Supersam" w Warszawie.

Myślałem o różnych okolicznościach, które niezależnie od woli człowieka wyznaczają mu miejsce gdzie ma żyć.
Samogródek na Żytomierszczyżnie gdzie się Wacław Zalewski urodził w 1917 r musiała jego rodzina opuścić w obawie przed bolszewikami około 1920 r.
A rodzina polska Zalewskich mieszkała tam od czasów króla Zygmunta III.
Warszawa przyjęła ich ale w Powstaniu zginęła matka i siostra Wacława Zalewskiego.

Z kolei zniszczenia Politechniki Warszawskiej spowodowaly, że przyszły jej dr honoris causa studia kończył na Politechnice Gdańskiej. Bo w roku 1947 w Warszawie trwała odbudowa Politechniki.

Wyjazd Wacława Zalewskiego do Wenezueli w 1962 r wobec nieugiętej postawy Polski Ludowej i różnych okoliczności stał się wyjazdem bez możliwości powrotu.
A miał ten wyjazd trwać rok lub dwa.

Póżniej nastąpił wyjazd z Wenezueli do USA w celu objęcia funkcji profesora na Massachusetts Institute of Technology.

Przechodziłem dzisiaj koło domu na Obrońców i patrzyłem na rusztowania wokół niego, pomyślałem coś się dzieje, konstrukcja się odświeża.
Gdyby inaczej ułożyły się okoliczności to po prostu bym tam wszedł i osobiście zlożył bym jubilatowi życzenia.

Wszystkiego dobrego Drogi Panie Profesorze Waclawie.
Pozdrawiam z Saskiej Kępy.
Jerzy Słomczyński

W_Z_97.png
Pobierz Plik ściągnięto 220 raz(y) 81,8 KB

Ostatnio zmieniony przez Jerzy_S 2014-09-06, 07:29, w całości zmieniany 1 raz  

Monika 

Wysłany: 2014-09-02, 11:20   

Bardzo ciekawe informacje :) Przyłączam się do życzeń dla zasłużonego Pana Profesora, choć spóźniona trochę :->

Baba Jaga 

Wysłany: 2014-09-03, 21:40   

Tak, ja też się spóźniłam :oops: Wszystkiego najlepszego dla Pana Profesora, dużo zdrowia i bardzo wiele radosnych dni. :-)
Dziękujemy Jurku za tą piękną opowieść o Panu Profesorze.

Odpowiedz do tematu