Strona GłównaStrona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: Baba Jaga
2015-06-06, 13:08
Władyslaw Bartoszewski - opis Kingi Baranowskiej z 2012 r
Autor Wiadomość
Jerzy_S 

Wysłany: 2015-04-24, 22:07   Władyslaw Bartoszewski - opis Kingi Baranowskiej z 2012 r

Władyslaw Bartoszewski - opis Kingi Baranowskiej z 2012 r

Kinga Baranowska, himalaistka

Himalaistka, członkini kadry narodowej Polskiego Związku Alpinizmu. Dotychczas stanęła na siedmiu ośmiotysięcznikach. Stara się zarażać ludzi pasją do gór i sportem, pokazując im m.in. Himalaje. Prowadzi wykłady dotyczące motywacji w osiąganiu celów. Ceni harmonię, rozwój oraz przekazywanie innym pozytywnej energii.

Prawdy z gór

Oprócz wybitnego historyka i polityka widzę we Władysławie Bartoszewskim człowieka o wielkiej erudycji, mądrości życiowej i równowadze wewnętrznej. Tych cech nie mają ludzie młodzi, gdyż dopiero gromadzą doświadczenia.

„Ja wierzę w potęgę wartości” – powiedział Władysław Bartoszewski. Te słowa są mi szczególnie bliskie. Jubilat nie boi się mówić głośno o tym, co ważne; co jest dobrem, a co złem. Mimo że żyjemy obecnie w kraju wolnym i nie musimy walczyć w żadnym powstaniu, wcale nie zwalnia nas to z odpowiedzialności za losy Ojczyzny. Wolność, jak mówi Profesor, oznacza też otwartość na dialog kultur i szacunek dla innych. Powtarza, że wolność osobista to poszanowanie wolności drugiego człowieka. Opowiada się przeciw nienawiści, a także dyskryminacji inności. Podkreśla wreszcie: „Tak mnie nauczono, że jeśli ktoś się przewraca, to ja podbiegam i próbuję go podnieść”.

Kiedy jestem w bazie pod ośmiotysięcznikiem, spotykam ludzi, których z pozoru dzieli wszystko: rasa, narodowość, religia, kultura. Jednak nie przeszkadza nam to wspólnie wchodzić na szczyty, gdyż kochamy góry. To sprawia, że nie ma między nami barier; wręcz przeciwnie, rozumiemy się bez słów. W bazie pod K2, na lodowcu w górach Karakorum w Pakistanie panuje otwartość i tolerancja dla inności. W końcu, jeżeli nie będziemy się nawzajem szanować, nie ma mowy o współdziałaniu i osiągnięciu celu, gdyż każda zła emocja odbiera energię i siły.

Te prawdy, które tam, w górach są tak oczywiste, tu, na nizinach wcale już takie klarowne nie są. Tam efekty naszych działań są od razu widoczne, tu nasz szczyt, nasz cel potrafi być zasnuty mgłą. Kiedy tak się dzieje, zawsze wracam do moich wartości górskich, a także do tych, o których mówi Władysław Bartoszewski. Stawiają mnie do pionu. Na nowo wyznaczają kierunek, w którym należy podążać.

Z własnego doświadczenia wiem, że ludzie są spragnieni wartości i życia w zgodzie z nimi. Dlatego tak ważne jest mieć odwagę i mówić o nich głośno. Wtenczas przebiją się w natłoku informacji, którymi jesteśmy codziennie zasypywani; w świecie, który żyje tak szybko, że za nim nie nadążamy.

Profesor Bartoszewski poprzez swe wykłady i niezliczone publikacje zostawia nam wskazówki, jak żyć zgodnie z wartościami. To rzecz bezcenna, po którą w każdym momencie mogę sięgnąć – za co Mu serdecznie dziękuję.

Kinga Baranowska

Bartoszewski2012.jpg
Plik ściągnięto 64 raz(y) 49,3 KB

Ostatnio zmieniony przez Baba Jaga 2015-04-28, 18:54, w całości zmieniany 3 razy  

KulturKampf 

Wysłany: 2015-04-25, 21:12   

Niezwykły człowiek, wspaniały Polak. Czas się pożegnać, ale nie zapomnieć.

Odpowiedz do tematu