Strona GłównaStrona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
KONGRES OBYWATELI KULTURY
Autor Wiadomość
Duch Ochoty 

Dołączył: 29 Sty 2011
Posty: 75
Skąd: Pl. Narutowicza
  Wysłany: 2011-05-13, 15:12   KONGRES OBYWATELI KULTURY

Kongres Obywateli Kultury – zaproszenie

13 i 14 maja w Warszawie odbędzie się Kongres Obywateli Kultury. W kilkunastu panelach, warsztatach i sesjach plenarnych udział zapowiedziało wielu znakomitych animatorów kultury, artystów, edukatorów, naukowców, dziennikarzy, polityków i przedsiębiorców. Kongres nadawany będzie na żywo na naszych stronach internetowych i Facebooku. Zgłoszenia przyjmujemy na stronach kongresowych od poniedziałku 2 maja. Zapraszamy do udziału.

My, Obywatele Kultury, uważamy, że kultura powinna być przedmiotem szczególnej troski obywatelskiej i stawiamy tę kwestię w centrum debaty publicznej. Nie chodzi nam o interesy jednego resortu czy wybranych grup zawodowych. Chodzi nam o kwestię zasadniczą: uznanie, że kultura jest dobrem wspólnym, tworzy jakość naszego życia i działa na rzecz jakości życia publicznego.

Ruch Obywateli Kultury domaga się, by jego postulaty stały się przedmiotem umowy społecznej, której wyrazem będzie Pakt dla Kultury zawarty pomiędzy przedstawicielami władzy publicznej a społeczeństwem. Jesteśmy ruchem egzekucyjnym i chcemy dla wszystkich pełnej realizacji praw i wolności gwarantowych przez Konstytucję Rzeczpospolitej Polskiej i Powszechną Deklarację Praw Człowieka - prawa do powszechnego i równego dostępu do dóbr kultury oraz wolności artystycznej.

Zapraszamy do udziału w Kongresie Obywateli Kultury, który odbędzie się 13 i 14 maja w Warszawie i będzie nadawany na żywo na naszych stronach i Facebooku. W kilkunastu panelach, warsztatach i sesjach plenarnych udział weźmie wielu znakomitych animatorów kultury, artystów, edukatorów, naukowców, dziennikarzy, polityków i przedsiębiorców.

Niech Kongres Obywateli Kultury i Noc Muzeów będą naszym ruchomym świętem. Bądźcie z nami w Warszawie. Zbierajcie podpisy pod Paktem dla Kultury. Zgłoszenia przyjmujemy na stronach kongresowych od poniedziałku 2 maja.
Wszyscy jesteśmy Obywatelami Kultury.

Więcej informacji i tekst społecznej wersji Paktu dla Kultury oraz deklaracje poparcia dla Paktu na stronie
Kod:
 www.obywatelekultury.
W załączeniu wstępny program Kongresu.Więcej informacji:
Iga Wilczyńska
Tel. 691 475 612
e-mail: i.wilczynska@sjconsulting.com.pl
 
 
Michał 

Dołączył: 21 Lut 2011
Posty: 71
Skąd: Ursus
Wysłany: 2011-05-16, 10:53   PAKT DLA KULTURY - podpisany!

W niedzielę, 15 maja Pakt dla Kultury został podpisany. 1% z budżetu państwa zostanie przeznaczone na kulturę. Jedni uważają tą umowę za jedno z najważniejszych wydarzeń, jeśli chodzi o relacje: społeczeństwo-państwo ( wręcz porównuje się ją z umowami zawieranymi pomiędzy "Solidarnością" a państwem w latach 80-tych!), inni mają z kolei wątpliwości, w jaki sposób ta umowa będzie realizowana i czy przyniesie tyle korzyści, ile wyobrażają sobie działacze kultury i twórcy całej idei.

Na pewno wielkie znaczenie ma fakt, że inicjatywa dotycząca rozwiązań w kulturze oraz zwiększenia nakładów na kulturę wyszła od samych obywateli i na koniec została przyjęta w formie umowy przez państwo. Jest to dowód, że społeczeństwo obywatelskie ma realny kształt.

Druga sprawa dotyczy, że nakłady na kulturę z definicji mają dotyczyć infrastruktury w kulturze. Niepokój budzi jak zawsze, czy zarządzanie tymi funduszami będzie wydolne i czy rzeczywiście luki w kulturze, szczególnie dotyczące ludzi i rejonów nie uczestniczących w kulturze ( małe miejscowości, wsie, określone rejony, jak pomorskie czy ściana wschodnia) . Pytanie jak wydać te pieniądze skutecznie, właśnie po to, by zwiększyć rzeczywiste uczestnictwo w kulturze, zwiększyć czytelnictwo ( w zeszłym roku 56% nie przeczytało żadnej książki w zeszłym roku!), zwiększyć zasięg działania bibliotek.

Nadzieja jest w tym, że wielu wybitnych liderów kultury oraz dziennikarzy w randze red. Jacka Żakowskiego i red. Edwina Bendyka angażują się w tą sprawę. Dodatkowo, ciekawym rozwiązaniem przyjętym w Pakcie jest tzw. budżet partycypacyjny, czyli kwoty oddawane bezpośrednio organizacjom społecznym i obywatelom do zarządzania, czyli do wyboru celów, które wymagają dofinansowania na danym terenie.
 
 
Maya 

Dołączyła: 25 Mar 2011
Posty: 14
Skąd: Warszawa-Al. Jerozolimskie
Wysłany: 2011-05-16, 22:27   A jaka jest sytuacja niepublicznych instytucji kultury?

Nie mam pełnej orientacji w tych sprawach, ale wydaje mi się, że ciągle - nawet w tym nowym Pakcie dla Kultury- nie ma mowy o równouprawnieniu wśród instytucji kultury.

Niepubliczne instytucje kultury, jak niepubliczne teatry czy inne organizacje zajmujące się krzewieniem kultury nie mogą liczyć na udział w tym 1%. Dzieje się tak, mimo że coraz większy procent właśnie tych organizacji zajmuje się aktywną i otrzymującą wielki odzew wśród odbiorców działalnością kulturalną. Większość prestiżowych nagród za osiągnięcia na tym polu otrzymują właśnie te instytucje. Ciągle jednak nie mają prawa dostępu do finansowania swojej działalności. Państwo i samorządy z reguły finansują państwowe czy podlegające samorządowi instytucje, jak domy kultury czy państwowe teatry.

Oczywiście istnieje i jest realizowana zasada pomocniczości organizacji pozarządowych, i te ostatnie na podstawie określonych przepisów i według uznania władzy, mogą uczestniczyć w niektórych projektach. Nie obejmuje to jednak wielu innych cennych inicjatyw czy wręcz instytucji, które same się utrzymują na zasadach rynkowych bądź walcząc o fundusze od sponsorów. Trzeba też przyznać, że wiele prywatnych firm angażuje się w projekty, ponieważ widzą w nich autentyczną wartość dla ludzi i wielkie oddanie się sprawie niepublicznych, społecznych, czy prywatnych twórców kultury. :roll:
 
 
Karolina 

Dołączyła: 14 Mar 2011
Posty: 45
Skąd: Ochota-Jasielska
Wysłany: 2011-05-17, 15:15   Praca w ośrodkach kultury.

Maya, zgadzam się z Tobą, przynajmniej w części. Chcę Ci zwrócić uwagę na sytuację, wcale niełatwą, pracowników Ośrodków kultury, czy Domów Kultury.

To są również pasjonaci, ludzie oddani działalności kulturalnej, wspaniali animatorzy. Jednak, nie dosyć że pracują nieraz dużo dłużej niż to wynika z ich grafiku i do tego za bardzo małe pieniądze, to dodatkowo nieraz nie mogą przeforsować wielu własnych bardzo ciekawych inicjatyw kulturalnych czy kulturalno-edukacyjnych ze względu na tzw "inne priorytety",

lub po prostu ich oddanie i ciężka praca, również ta mało widoczna, jak np. utrzymywanie kontaktu z osobami zapraszanymi-przedstawicielami świata kultury ( nierzadko są to osoby bardzo zajęte ) czy lokalnymi konsumentami - użytkownikami kultury, mieszkańcami - nie jest właściwie doceniana ani promowana. Nie ma takich mechanizmów, które by wspomagały ludzi kultury, też moralnie - i właśnie dotyczy głównie tych mało docenianych "zwykłych" choć czasem nadzwyczajnych pracowników ośrodków kultury.


Takie jest moje zdanie.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne
stat4u
Kopiowanie tre?ci i zdj?? z portalu i forum bez zezwolenia zabronione