Strona GłównaStrona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Listen to Nobel 2015 laureate in Physics
Autor Wiadomość
Jerzy_S 

Wysłany: 2015-10-24, 11:19   Listen to Nobel 2015 laureate in Physics

http://www.nobelprize.org...-interview.html

"To niewiarygodne "

Rozmowa telefoniczna z Takaaki Kajita, którą przeprowadzono 6. października 2015. bezpośrednio po ogłoszeniu laureatów Nagrody Nobla w 2015 r. w dziedzinie fizyki. Wywiad przeprowadził Adam Smith, Szef Działu Naukowego w Nobel Media.

drrrr, drrr

[Takaaki Kajita] Hello.

[Adam Smith] Hello, nazywam się Adam Smith. Telefonuję z Nobelprize.org, oficjalnej strony internetowej Nobel Prize. Gratuluję tegorocznej nagrody Nobla.

[TK] Bardzo dziękuję.

[AS] Jak Pan otrzymał wiadomość ?

[TK] Więc, akurat jak Pan zatelefonował sprawdzałem e-maile.

[AS] W Pana biurze ? Jaka była pierwsza reakcja ?

[TK] To było dla mnie zaskakujące.

[AS] Wyobrażam sobie, że to dochodzi do Pana jeszcze.

[TK] Tak, jeszcze to coś niewiarygodnego.

[AS] Słyszę jakby był Pan sam, czy nie ma tam jeszcze nikogo przy Panu ?

[TK] Akurat jestem w małym pokoju więc nie ma tu nikogo.

[AS] Jestem pewien, że zaraz będzie Pan otoczony przez wiele osób.

[TK] {Śmiech} Dziękuję.

[AS] Poświęcił Pan swoją karierę badacza badaniom neutrino, chciałem właśnie zapytać co spowodowało, że neutrino jest tak interesujące dla Pana.

[TK] Tak, właśnie zacząłem moją karierę w tak zwanym eksperymencie Kamiokande. To był eksperyment badający rozpad protonów. Po zakończeniu mojej pracy naukowej chciałem pogłębić badania rozpadu protonów i potrzebowałem badać neutrino w atmosferze. To jest przyczynek do rozpadu protonów. Zauważyłem tam pewne niewyjaśnione zachowania. Więc to było początkiem moich badań neutrino.

[AS] Jakie jest znaczenie Pana odkrycia, że neutrino ma masę ?

[TK] Myślę, że to jest wyjaśnienie procesów fizycznych, spoza standardowego modelu fizyki cząstek.

[AS] Tak, to odkrycie rozbudowuje model standardowy. A może wyjaśnia częściowo istnienie niewidzialnej ciemnej materii we Wszechświecie ?

[TK] Więc, obserwowana masa neutrino w tym eksperymencie jest trochę zbyt mała, żeby wyjaśnić bilans masy we Wszechświecie.

[AS] Aha, ale może wyjaśnia w małym stopniu?

[TK] Tak, tak

[AS] Jedną z przyjemnych stron Pana pracy jest to, że używa Pan takich wspaniałych urządzeń jak kolektory głęboko pod ziemią.
To musi być ekscytujące, wspaniałe.

[TK] Tak, właśnie jako eksperymentator byłem zawsze zachwycony możliwością pracy w eksperymentach Kamiokande i super Kamiokande.

[AS] Wspaniałe, wspaniałe urządzenia. Jak Pan myśli co teraz przydarzy się Panu ? Za kilka minut i godzin?

[TK] Nie mam pojęcia. {Śmiech}

[AS] {Śmiech} Czy kiedyś marzył Pan o tej chwili?

[TK] Oczywiście, myślałem jak o marzeniu , może za wiele lat, ale nie marzyłem poważnie już teraz.

[AS] Ekscytujące będzie usłyszeć jak to wpłynie na Pana. Bardzo cieszymy się na powitanie Pana w Sztokholmie w grudniu, kiedy przybędzie Pan odebrać Nagrodę Nobla.

[TK] Tak, dziękuję bardzo.

[AS] Dziękuję, wielkie gratulacje.

[TK] Bardzo Panu dziękuję.

[AS] Myślę, że pewno jest Pan szczęśliwy z chwili spokoju, ponieważ wyobrażam sobie, że to jest ostatnia chwila spokoju jaką ma Pan na długi czas.

[TK] Hmm, OK.

[AS] OK, bardzo dziękuję za rozmowę.

[TK] Dziękuję Panu bardzo. Do widzenia.

[AS] Do widzenia.

_ _ _ _ _ _ _ _ _ _

Tłumaczył z angielskiego Jerzy Słomczyński

2015-nobel-laureates.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 165 raz(y) 7,36 KB

Ostatnio zmieniony przez Jerzy_S 2015-10-24, 14:35, w całości zmieniany 4 razy  

Baba Jaga 

Wysłany: 2015-10-27, 13:02   

Fajne Jurku ! :) Dziękuję Ci za to tłumaczenie i wspaniały pomysł przedstawienia tej rozmowy :-) Zwykły zjadacz chleba czyli ja :-D mam wielką frajdę gdy moge wczuć się w taką niezwykłą chwilę w życiu naukowca ! Pozdrawiam Cię gorąco :->

Odpowiedz do tematu