Strona GłównaStrona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Wesołych Świąt 2015
Autor Wiadomość
Baba Jaga 

Wysłany: 2015-12-23, 14:34   Wesołych Świąt 2015

Pięknych, spokojnych Świąt Bożego Narodzenia !

Tradycyjnie ubrana choinka.JPG
Plik ściągnięto 193 raz(y) 1,68 MB

Jerzy_S 

Wysłany: 2015-12-24, 11:33   

Wiesz Jagódko,
Byłem przed świętami Bożego Narodzenia w firmie kolegi P. naprawić obrabiarkę. Zrobiłem najważniejsze naprawy i mówię do P. Wie pan dokończę po Świętach, możecie już pracować bez pozostałych funkcji.
Kolega P. mówi, to niech pan przyjdzie po 6 stycznia, wtedy Pan dokończy.
Wiesz Jagódko - ja mówię :
Ale 3 - go stycznia kończę 65 lat, to już będę emerytem w świetle zapowiadanej nowej ustawy, to nie wiem jak to będzie dalej.
Kolega P. mówi. Przecież nie pracuje Pan w jakimś zakładzie gdzie na emeryturę odchodzi się z pracy, tracąc narzędzia,stół z lutownicą i częściami zamiennymi.
Przecież to wszystko ma pan na Angorskiej i właściwie nic się nie zmieni. Poza tym wiek emerytalny 65 lat jeszcze nie został przywrócony.
Rzeczywiście, mam w planach dużą modernizację systemu sterowania obrabiarkami, pewne uogólnienia teoretyczne tych funkcji, ileś rozrysowanych schematów.
Mówię do P., rzeczywiście nic się nie zmieni. Poza tym emerytura będzie niska. Muszę pracować nadal.
Kolega P. mówi ; mówił pan, że elektronika jest treścią pana życia, która przesłoniła wszystko inne.

Wiesz Jagódko , odpowiedziałem ;
Tak właśnie jest, 3 stycznia 2016, to po prostu data 65. urodzin i nic więcej.
Jerzy Słomczynski

Baba Jaga 

Wysłany: 2015-12-25, 20:48   

3 stycznia 2016 roku to nie zwykła data 65 urodzin!to data Twoich urodzin Jurku :-D ! a to zawsze okazja do radości ! A chyba wiekiem emerytalnym rzeczywiście nie warto się przejmować w naszych czasach, a raczej świętować możliwość i chęć do pracy :-> Jakie to szczęście pracowac w dziedzinie, która sprawia zadowolenie ! Znam ludzi, którzy czekali z utęsknieniem na emeryturę, a kiedy już stali się wolni od pracy - bo nie od trosk !- przestali mieć chęć wstawać z fotela, bo nie zrobili wcześniej planów jak zapełnić sobie każdy pełen dzień bez pracy !! Może kiedyś, kiedy państwa nie oferowały nic ludziom pracy, tym bez odłożonego czy odziedziczonego kapitału, czy tym, których nie przygarnęły na starość dzieci, wtedy praca do ostatniego oddechu, do ostatniej resztki sił była cierpieniem, nie zapewniała godności i szacunku a stawała się poniewierką starego człowieka. Jak czytamy stare powieści, ile takich kobiet i mężczyzn umiera gdzieś w pracy, pod płotem, czy w wypadku przy pracy na skutek braku zręczności i siły. Jakże inne mamy czasy ! Mimo pewnych braków, niepewności i naszych lęków o jutro, jakże nie mamy na co narzekać ! Jurku, niech to kolejne Święto Bożego Narodzenia doda tylko więcej błogosławieństwa i blasku Twojej codziennej pracy - dla użytku i dobra innych, Twojego i najbliższych. I bez względu na taki czy inny numerek wieku :-) .

Jerzy_S 

Wysłany: 2015-12-26, 11:46   

Wiesz Jagódko,
Jest coś takiego jak zanik pewnych zawodów, brak następców, niemożność nauczenia się tego tylko na Politechnice.
Z grupy dawnych pracowników Głównego Konstruktora Systemów Sterowania Numerycznego (naszego drogiego szefa swiętej pamięci mgr inz Andrzeja Janczewskiego) powstałej ok. 1976 r w nieistniejącej już Fabryce Mierników i Komputerów ERA tylko ja od samego początku aż do dziś zajmuję się systemami CNC - computer numerical control , do sterowania obrabiarek.

A jednak czasem trzeba coś skonstruować do specjalnej obrabiarki, nie wystarczy gotowy komputer CNC. Czyli to jest potrzebne, czego się nauczyłem przez wiele lat praktyki.

Nie mam zamiaru przekształcać warsztatu na Angorskiej w mini muzeum Systemów Sterowania Numerycznego, chociaż mam dużo różnych eksponatów. Ten warsztat musi żyć i w miarę możliwości musi się posługiwać nowoczesnymi technologiami .

_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _

Andrzej Janczewski przechodził na emeryturę, miał już 65 lat. Ale stracił przytomność na ulicy w Warszawie, pomoc karetki pogotowia już nic nie dała. Umarł na serce. To było z 10 lat temu. Pogrzeb na Powązkach zgromadził wielkie tłumy. Ksiądz Jan Sikorski przyjaciel Andrzeja z dzieciństwa z Kalisza mówił na pogrzebie: Andrzej bardzo dużo czasu po szkole spędzał na boisku, nie mogliśmy zrozumieć jak to jest, że Andrzej ma wspaniałe stopnie, kiedy on się uczy. On po prostu był bardzo zdolny, wszystko przyswajał na lekcjach od razu. Mama Andrzeja - obecna na pogrzebie syna -matkowała też księdzu Janowi Sikorskiemu i innym kolegom z klasy. Często po grze w piłkę chodzili do Andrzeja na posiłek przygotowany przez Mamę Andrzeja.
Ksiądz Jan Sikorski mówił, że Andrzej był w komitecie organizacyjnym Zjazdu Rocznicowego w Liceum Asnyka w Kaliszu. Ale zamiast na Zjeździe niespodziewanie Asnykowcy spotkali się na pogrzebie Andrzeja.

Andrzej Janczewski sprzyjał członkom Solidarności w stanie wojennym. Kiedyś mi powiedział, proszę uprzedzić kolegów działających w "Solidarności" żeby byli jutro w pracy. Komisarz wojskowy w Fabryce ma robić listy nieobecnych w pracy podejrzanych o działalność w Solidarności. W związku z planowanymi na jutro pochodami Solidarności te osoby są podejrzewane o organizację pochodów na mieście.

Andrzej Janczewski jak mógł to nas dyskretnie chronił przed różnymi planowanymi działaniami przeciw członkom nielegalnej Solidarności w Fabryce Mierników i Komputerów ERA.

Na pewno jego rola w pracach nad Systemami Sterowania Numerycznego jest bardzo duża. Jako Główny Konstruktor zorganizował grupę, która około roku 1976 wdrożyla w Fabryce Mierników i Komputerów ERA licencję szwedzkiej firmy ASEA na system Nucon 400 do sterowania obrabiarkami.

Był przykładem prawdziwego inteligenta, elegancko ubrany, mówiący ładną polszczyzną.
Ostatnio zmieniony przez Jerzy_S 2015-12-27, 11:29, w całości zmieniany 1 raz  

Odpowiedz do tematu