Strona GłównaStrona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
20.01, g.16,Urząd Dzielnicy, przebudowa Pl. Narutowicza
Autor Wiadomość
Baba Jaga 

Dołączyła: 21 Sty 2011
Posty: 709
Skąd: Warszawa, Ochota-Szczęśliwice.
Wysłany: 2016-01-18, 17:03   20.01, g.16,Urząd Dzielnicy, przebudowa Pl. Narutowicza

Rada Dzielnicy - pierwsza prezentacja koncepcji przebudowy placu Narutowicza!

20 stycznia (środa), g. 16, Urząd Dzielnicy, Grójecka 17a (po g. 16 wejście od Tarczyńskiej).

Ochocianie Sąsiedzi :

„Autostrada” przez plac Narutowicza? Wycinka drzew? Zabudowa?

Przyjdźcie w środę na Radę Dzielnicy, będzie pierwsza prezentacja koncepcji przebudowy placu Narutowicza!

Nasze zastrzeżenia budzi przede wszystkim pomysł poprowadzenia trzech pasów ruchu w każdą stronę – z jednoczesnym wyprostowaniem łuku Grójeckiej – i odejście od planów uspokojenia ruchu na tej ulicy. Uczynienie z Grójeckiej szerokiej, lokalnej „autostrady” przyczyni się do zlikwidowania 60 miejsc parkingowych i wycinki 10 drzew w rejonie placu. Uniemożliwi też stworzenia z tego miejsca prawdziwego placu miejskiego.

Od paru lat trwają prace nad nowym wyglądem placu. Konsultacje społeczne (2011), konkurs urbanistyczny (2013), przyznanie pieniędzy na przebudowę (2015), kilka miesięcy prac pracowni Dawos nad przygotowaniem koncepcji – i w końcu nadszedł czas na jej pokazanie i rozmowy z mieszkańcami.

Każdy może przyjść i zabrać głos! Obecność mieszkańców obowiązkowa! 20 stycznia (środa), g. 16, Urząd Dzielnicy, Grójecka 17a (po g. 16 wejście od Tarczyńskiej).

(Fot. Piotr Panek, CC BY 3.0)

:idea: Źródło : https://www.facebook.com/ochocianie/?pnref=story
:arrow: http://ochocianie.blox.pl/
Wyniki konkursu urbanistycznego na przebudowę Placu Narutowicza znajdziecie pod linkiem :
:arrow: http://architektura.um.wa...arutowicza-w-wa

Plac Narutowicza, stycz2016r, Fot. Piotr Panek, CC BY 3.0.jpg
Plik ściągnięto 219 raz(y) 90,11 KB

_________________
BABA JAGA
Ostatnio zmieniony przez Baba Jaga 2016-01-18, 17:04, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
KulturKampf 

Dołączył: 21 Lut 2011
Posty: 194
Skąd: Warszawa-ul. Mochnackiego
Wysłany: 2016-01-19, 09:19   

Chyba grozi nam rozwalenie tego Placu ? Boję się, że w tym bigosie krajowym, w tej atmosferze, zbyt mało ludzi myśli o obronie takich spraw jak plac miejski o europejskim, otwartym zielonym charakterze. To teraz nie jest popularne. ... Pomniki narodowe, mauzolea, wielkie flagi na środku placu - to jest trendy ...
 
 
Baba Jaga 

Dołączyła: 21 Sty 2011
Posty: 709
Skąd: Warszawa, Ochota-Szczęśliwice.
Wysłany: 2016-01-20, 09:14   

Nie wiem, czy grozi...ale może warto wpaść na Radę Dzielnicy. Będą tam Ochocianie, najbardziej waleczni w zakresie przyjaznej dla mieszkańców ( a nie sporadycznie przejeżdżających samochodami przez Ochotę) i zielonej Ochoty. Poniżej ostatni artykuł i film od TVN 24

"Mieszkańcy Ochoty boją się, że przebudowa placu Narutowicza oznacza same kłopoty: wycinkę drzew, dodatkową zabudowę, a przede wszystkim wytyczenie 3-pasmowej "autostrady". W środę zostanie zaprezentowana koncepcja nowego serca Ochoty, a my już dzisiaj zapytaliśmy projektanta o planowane zmiany.

Dyskusja na temat przebudowy placu trwa od jakiegoś czasu, a już w środę pracownia Dawos zaprezentuje swoją koncepcję podczas sesji rady dzielnicy.

Tymczasem już pojawiają się obawy co do kierunku planowanych zmian. "Nasze zastrzeżenia budzi przede wszystkim pomysł poprowadzenia trzech pasów ruchu w każdą stronę – z jednoczesnym wyprostowaniem łuku Grójeckiej – i odejście od planów uspokojenia ruchu na tej ulicy. Uczynienie z Grójeckiej szerokiej, lokalnej "autostrady" przyczyni się do zlikwidowania 60 miejsc parkingowych i wycinki 10 drzew w rejonie placu. Uniemożliwi też stworzenia z tego miejsca prawdziwego placu miejskiego" – alarmują na Facebooku członkowie stowarzyszenia Ochocianie.

I apelują do mieszkańców o wzięcie udziału w sesji rady dzielnicy, która odbędzie się w środę 20 stycznia o godz. 16 w urzędzie przy ulicy Grójeckiej 17a. My jednak już teraz postanowiliśmy zapytać projektantów, co zaprezentują na spotkaniu.

Dwa pasy zamiast trzech

Dawos przyznaje, że w 2013 w ramach konkursu na wygląd placu przygotowało wizję, która zakładała wyprostowanie jezdni ulicy Grójeckiej z zachowaniem trzech pasów w obu kierunkach. Wówczas pracownia zajęła II miejsce w konkursie, najwyższe, bo pierwszego nie przyznano.

Kilka miesięcy temu miasto zleciło architektom z Dawos przygotowanie koncepcji, na podstawie której ma powstać ostateczny projekt. - Podczas ostatnich rozmów z urzędnikami ustaliliśmy, że koncepcja idzie w kierunku dwóch pasów w obu kierunkach na ulicy Grójeckiej pomiędzy ul. Niemcewicza a Wawelską – mówi tvnwarszawa.pl Marek Sawicki z Dawos.

Ale dodaje, że bez wycinki drzew (głównie klonów) i tak się nie obejdzie. Przy opcji z dwoma pasami w każdą stronę trzeba będzie pozbyć się siedmiu sztuk. Przy takim rozwiązaniu zmieszczą się również miejsca parkingowe, a na wysokości placu ma powstać strefa pieszo-rowerowa.
Na razie bez pawilonów

Osobna kwestia to sprawa likwidacji pętli tramwajowej, która znajduje się na samym środku placu. Architekci proponują teraz zbudowanie torów odstawczych (na dwa składy) pomiędzy torami wzdłuż Grójeckiej. Dzięki temu całkowicie zwolniłaby się przestrzeń w głównej części pl. Narutowicza.

Architekci umieścili również w koncepcji pawilony parterowe, które mogą sięgać pierwszego piętra, w miejscu istniejącej aktualnie wygiętej nitki jezdni ulicy Grójeckiej. Zaznaczają jednak, że jest to jeszcze kwestia otwarta - do omówienia. A urzędnicy z Ochoty informują, że plac ma być przebudowany w latach 2017-18 roku za 25 milionów złotych, na razie bez pawilonów.
Ostateczna koncepcja w lutym

Sawicki podkreśla, że w środę zostanie przedstawiona robocza koncepcja nowego placu Narutowicza. Potem mają odbyć się kolejne spotkania z mieszkańcami, na których będzie omawiana. Ostateczną wersję powinniśmy poznać pod koniec lutego.

TAK WYGLĄDA WIZJA PRACOWNI DAWOS Z 2013 ROKU:
..... "
To i cały artykuł pod linkiem :
http://tvnwarszawa.tvn24....oty,191119.html
Jeszcze jeden artykuł :

"Jak ożywić plac Narutowicza? "Trzeba zwęzić Grójecką"


Żeby plac Narutowicza stał się przyjazny dla ludzi, musi się zmienić ulica Grójecka - przekonują aktywiści z Zielonego Mazowsza. I przedstawiają swoją wizję uspokojenia ruchu w sercu Ochoty.

Niedawno radni Warszawy przyznali blisko 25 mln zł na przebudowę placu Narutowicza do 2018 roku. Teraz ratusz przygotowuje się do stworzenia ostatecznego projektu zmian. Do dyskusji włączyło się Zielone Mazowsze.
Plac dla mieszkańców

Na wizualizacjach serca Ochoty widzimy "wyprostowaną" nitkę Grójeckiej, trambuspas po środku, niską zabudowę w okolicy ulicy Akademickiej, zmniejszoną pętlę tramwajową na środku placu, zieleń i wejścia do planowanej na przyszłość III linii metra.

- Wizja zagospodarowania przestrzeni publicznej na placu została oparta na pracach konkursowych sprzed kilku lat. Służy jednak głównie jako tło, bo w naszej koncepcji chcieliśmy pokazać, że aby plac mógł służyć mieszkańcom, trzeba zmienić samą ulicę Grójecką – przekonuje Maciej Sulmicki z ZM. – Chodzi o to, żeby nie był on drogą przelotową – dodaje.

Aktywiści proponują zwężenie ulicy na odcinku od Wawelskiej do placu Zawiszy. Między innymi po to, by można było wytyczyć planowaną przez miasto ścieżkę rowerową, a docelowo - obustronne trasy rowerowe.

Nie było zwycięzcy, ale i tak powstały wytyczne, które pomogą przygotować plan zagospodarowania przestrzennego. Tak w skrócie można podsumować... WIĘCEJ »
- Proponujemy, żeby na tym odcinku Grójecka miała po jednym pasie w obu kierunkach, a nie po trzy, oraz pas autobusowo-tramwajowy po środku. Wzdłuż ulicy byłyby też miejsca parkingowe - wyjaśnia Sulmicki. - Dzięki temu ulica miałaby bardziej miejski charakter, byłaby bardziej przyjazna dla tych, którzy chcą ją przekraczać, by dojść do kawiarni czy sklepów. Byłoby też ciszej - dodaje.

Przenieść ruch

Gdzie miałyby się przenieść samochody? Zielone Mazowsze proponuje, żeby tę funkcję przejęły Al. Jerozolimskie.

- Ratusz już zapowiadał, że chce przedłużyć jezdnię Jerozolimskich prowadzącą w kierunku centrum na odcinku od Białobrzeskiej do placu Zawiszy. To pozwoliłoby przenieść tam ruch z Grójeckiej - tłumaczy Sulmicki.

Zielone Mazowsze proponuje również, by po dwa pasy w obu kierunkach ulica Grójecka miała na odcinku od Banacha do Wawelskiej, by kierowcy mogli z niej skręcać na Trasę Łazienkowską lub w ulicę Kopińską w stronę Al. Jerozolimskich.
Grójecka ślepo zakończona

Jak pomysły Zielonego Mazowsza oceniają władze Warszawy? - Zwężenie ulicy Grójeckiej na odcinku od Wawelskiej do placu Narutowicza jest do rozważenia. Ciąg al. Krakowska - ul. Grójecka nie stanowi już korytarza wjazdowego do stolicy, bo wjazdy od strony Krakowa, Wrocławia czy Katowic zostały przekierowane na ciąg Al. Jerozolimskie, który jest połączony m.in. z POW - przyznaje Jacek Wojciechowicz, wiceprezydent Warszawy.

I dodaje, że ratusz planuje dobudowanie nitki Al. Jerozolimskich prowadzącej w kierunku centrum, żeby można było dojechać prosto do placu Zawiszy. - Grójecka na ostatnich około 200 metrach przed pl. Zawiszy stałaby się ulicą lokalną. Bez możliwość wjazdu na ten plac - zaznacza Wojciechowicz.

Zdaniem Wojciechowicza zmiany komunikacyjne na ulicy Grójeckie mogą wejść w życie do 2020 roku."

http://tvnwarszawa.tvn24....cka,180257.html
_________________
BABA JAGA
 
 
KKA 

Dołączyła: 16 Mar 2011
Posty: 218
Skąd: Ochota-Szczęśliwice
Wysłany: 2016-01-28, 08:57   Stanowisko Ochocian ws. modernizacji placu Narutowicza

:arrow: Od Ochocianie Sąsiedzi

Stanowisko Ochocian ws. modernizacji placu Narutowicza

Jesteśmy zdania, że planowana przebudowa placu Narutowicza jest szansą na rewitalizację głównego placu Ochoty. Mamy nadzieję, że dialog z mieszkańcami podjęty przez władze dzielnicy już na wczesnym etapie projektowania zmian przyniesie pozytywny efekt w postaci nowego placu Narutowicza, który będzie estetyczny, pełen zieleni i funkcjonalny.

Poniżej przekazujemy nasze spostrzeżenia i uwagi:

1) Należy dopracować rozwiązania komunikacyjne w obrębie placu, z zastosowaniem poprowadzenia nitek Grójeckiej po prostej i zredukowania pasów ruchu na tej ulicy do dwóch w każdą stronę.

2) Przy przebudowie wnosimy o zastosowanie następujących rozwiązań poprawiających jakość przestrzeni oraz komunikacji:
a) Ruch tramwajowy wzdłuż Grójeckiej powinien zostać poprowadzony po zielonym, trawiastym torowisku.
b) Przebudowa sygnalizacji powinna pociągać za sobą wprowadzenie priorytetu dla tramwajów (zielonej fali), która usprawni ruch szynowy na Grójeckiej.
c) Wzdłuż całego placu należy zastosować na jezdni cichą nawierzchnię, która obniża poziom hałasu generowanego przez ruch kołowy.
d) W okolicy placu należy umiejscowić zatokę autobusową, która umożliwi zrobienie tam stacji końcowej dla linii autobusów 191 (i innych linii).
e) Wzdłuż placu należy po obu stronach wydzielić drogi dla rowerów (zamiast wspólnej przestrzeni pieszo-rowerowej).

3) Powinna zostać zachowana pętla tramwajowa, zredukowana do jednego toru (do użytku tramwajów T oraz wykorzystywana w sytuacjach awaryjnych). Tory należy wpuść w posadzkę placu, bez zastosowania jakichkolwiek wygrodzeń.

4) Prezydent Jacek Wojciechowicz, odpowiedzialny za proces przebudowy placu, powinien oficjalnie zagwarantować, że budowa ewentualnych pawilonów lub arkad na placu będzie realizowana przez miasto st. Warszawa i cały teren placu pozostanie w zarządzie władz miasta, a ich projektowanie poprzedzą dodatkowe konsultacje społeczne.

5) Określenie funkcji pawilonów powinno odbyć się na drodze dialogu społecznego (konsultacje/warsztaty z mieszkańcami). Kwestia, czy na placu mają pojawić się pawilony i co ma w nich być, musi być rozstrzygnięta już teraz, na etapie prac nad koncepcją, a następnie docelowym projektem przebudowy placu Narutowicza. Należy także obecnie sprecyzować pozostałe wytyczne, dotyczące umiejscowienia i gabarytów niskich pawilonów, powinna zostać też określona wysoka jakość materiałów elewacyjnych.
Powyższe ustalenia powinny być wkładem do konkursu architektonicznego na projekt pawilonów i wytycznymi dla miasta przy późniejszym zarządzaniu tymi obiektami.

6) Projekt pawilonów na placu Narutowicza powinien zostać wyłoniony w ramach konkursu architektonicznego pod auspicjami SARP, z udziałem przedstawicieli strony społecznej i powinien uwzględniać wynik konsultacji społecznych z 2012 r., wynik konkursu architektonicznego z 2013 r., a także uwagi składane w toku obecnie toczącej się dyskusji nad koncepcją roboczą przebudowy placu. Tylko wtedy mamy gwarancję wysokiej klasy rozwiązań architektonicznych i funkcjonalno-przestrzennych nawiązujących do zabytkowego otoczenia placu.

7) Należy niezwłocznie rozpocząć faktyczne prace nad projektem planu miejscowego dla Starej Ochoty, obejmującym plac Narutowicza, co realnie umożliwi jak najszybsze uchwalenie tego planu.

Źródło : :arrow: https://www.facebook.com/...?type=3&theater
_________________
KKA
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne
stat4u
Kopiowanie tre?ci i zdj?? z portalu i forum bez zezwolenia zabronione