Strona GłównaStrona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Konsultacje społeczne, maj, sortownia śmieci, Instalatorów.
Autor Wiadomość
Iza 

Dołączyła: 13 Mar 2011
Posty: 7
Skąd: Ochota-Włodarzewska
  Wysłany: 2011-04-13, 07:48   Konsultacje społeczne, maj, sortownia śmieci, Instalatorów.

Zgodnie z ustaleniami podjętymi w Radzie naszej Dzielnicy, w maju mają się odbyć konsultacje społeczne w sprawie Bazy MPO i sortowni śmieci na Instalatorów. Temat, jak wiadomo, ważny. :-) :idea:
 
 
Admin 
Administrator


Wiek: 41
Dołączył: 21 Sty 2011
Posty: 15
Skąd: Jestem tu od początku
Wysłany: 2011-04-13, 21:49   

Bardziej bym się martwił o zlewnie ścieków na skrzyżowaniu Grójeckiej i Korotyńskiego. Latem niezłe zapachy stamtąd odchodzą. Współczuję mieszkańcom bloku na przeciwko.
_________________
Jestem administratorem technicznym. Pilnuję żeby forum działało prawidłowo.
 
 
Rosomak 

Dołączył: 14 Mar 2011
Posty: 10
Skąd: Ochota-
  Wysłany: 2011-05-23, 23:18   Sortownia jest niezbędna- tylko pytanie gdzie?

Zgadzam się, że jakoś mało nam, mieszkańcom wiadomo o tym wszystkim. Wydaje mi się, że mamy również mało informacji na temat proponowanej w tej chwili budowy, szczegółowych zamierzeń. Na stronie internetowej MPO nie mogę się doszukać żadnych szczegółów. Ludzie mogą się czuć zaniepokojeni, zawsze tak jest, jeśli nie ma zupełnej przejrzystości. Już jest na Ochocie zlewnia ścieków przy Korotyńskiego/Grójecka i baza przeładunkowa odpadów w samym środku Pól Mokotowskich. Ludzie chcieliby wiedzieć, co dokładnie ma być zbudowane na Instalatorów - czy sortownia i baza solarek i polewaczek MPO, i jeszcze spalarnia? Czy spalarnia jednak nie? Czy wtedy na pewno zostanie zlikwidowana baza przeładunkowa odpadów na Polach Mokotowskich. Czy to ma być sortownia dla całej Warszawy, czy dzielnicowa? Niektórzy też twierdzą, że do Warszawy będą zwożone śmieci spoza stolicy. Pełny mętlik. Na to wszystko powinna być jasna odpowiedź MPO lub jasno postawione pytania plus dobra informacja bazowa do zrozumienia planowanej inwestycji.

Podobno do 2014 roku Warszawa musi zbudować tą sortownię śmieci. Za wywożenie nieposortowanych odpadów na wysypiska grożą unijne kary.

Ostatnie pytanie - czy miejsce zostało dobrze wybrane? Może byłoby jakieś dużo lepsze miejsce, dalej od osiedli, dalej od miasta? Jakieś mniej wartościowe?...
 
 
Instalatorów 

Dołączył: 17 Cze 2011
Posty: 1
Skąd: instalatorów
Wysłany: 2011-06-17, 21:56   Wyraźmy swój protest przeciwko sortowni na Instalatorów

Powstała strona która
Kod:
[URL=http://sortownia.blog.com/]
stara się zebrać w jednym miejscu możliwie wszystkie informacje[/URL]

w celu stworzenia niezależnej ankiety mieszkańców ochoty w tej sprawie, bardzo proszę o
Kod:
[URL=http://sortownia.blog.com/za-czy-przeciw/]
umieszczanie wpisów tutaj[/URL]
aby uniknąć wątpliwości w tej sprawie
Zapraszam
Ostatnio zmieniony przez Baba Jaga 2011-06-17, 23:40, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Rosomak 

Dołączył: 14 Mar 2011
Posty: 10
Skąd: Ochota-
Wysłany: 2011-06-18, 11:15   Inna strona, blog w sprawie

Drogi "Instalatorów", informacja ciekawa, może nawet chlubna inicjatywa, ale nie powiedziałbym, żeby Twój wpis był bardzo subtelny. Chyba znasz zasady funkcjonujące na forach? Piratowanie nie jest etyczne. Są inne sposoby na wypromowanie tematu i inicjatywy, na pewno je znasz ( Google i te rzeczy).

My tu sobie prowadziliśmy małe rozważania, więc może weźmiesz udział? Ale przecież jesteś Linkiem. Wielka szkoda.

Jak będziemy chcieli uczestniczyć w jakimś badaniu opinii publicznej, na pewno znajdziemy drogę. Mam ciągle jednak nadzieję, że kierowały Tobą najszlachetniejsze pobudki dobrego, aktywnego Obywatela, poprosimy tylko o trochę więcej dyplomacji i delikatności wobec innych członków społeczeństwa.

I dziękuję za informację.

P.S. Niech żyje zdrowa demokracja!!!
 
 
KKA 

Dołączyła: 16 Mar 2011
Posty: 218
Skąd: Ochota-Szczęśliwice
Wysłany: 2011-07-03, 23:55   

Stolica produkuje rocznie ok. 800 tys. ton odpadów. Większość trafia na przepełnione wysypiska, bo stolica nie ma żadnej sortowni, kompostowni z prawdziwego zdarzenia ani własnego składowiska.

Miasto nie rozbudowało też przestarzałej spalarni na Targówku (utylizuje tylko ok. 70 tys. ton rocznie), nie stworzyło systemu selektywnej zbiórki odpadów.

Wkrótce większość przepełnionych wysypisk musi zostać zamknięta. (A Unia Europejska grozi Polsce ogromnymi karami za nieprzestrzeganie jej norm dotyczących segregacji, utylizacji i sortowania. )

Wiceprezydent Warszawy Jarosław Kochaniak brak inwestycji w instalacje śmieciowe wielokrotnie usprawiedliwiał złym prawem. Dziś bowiem właścicielem odpadów są mieszkańcy i firmy, które je obierają, a nie ratusz. I to właśnie wydaje się podstawowym powodem dotychczasowych zaniedbań i aktualnych problemów w tej dziedzinie.

Większości przedsiębiorców zależy głównie na szybkim zysku. Dlatego zamiast inwestować w drogie zakłady utylizacji, wolą wywozić śmieci na legalne lub dzikie wysypiska i do dołów w lasach.

Dzięki nowej ustawie właścicielem śmieci staną się samorządy. Będą w pełni odpowiadać za produkowane na ich terenie odpady. I to one będą musiały udowodnić ministerstwu środowiska, że odzyskują część z nich.

Zgodnie z planowanymi zmianami w prawie, Warszawa do 2020 r. miałaby poddawać recyklingowi aż 50 proc. szkła, papieru, metalu i plastiku. Według nowej ustawy każdy będzie musiał wnosić tzw. opłatę śmieciową. Najpewniej będzie to od 10 do 20 zł miesięcznie. Stolica będzie mogła za to sfinansować budowę spalarni, kompostowni, czy sortowni.


wykorzystałam informacje z artykułu w Gazecie Stołecznej z 1 lipca 2011r, artykuł Dominiki Olszewskiej
Ostatnio zmieniony przez KKA 2012-03-31, 23:06, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
SulejmanWielki 

Dołączył: 10 Lut 2011
Posty: 20
Skąd: ul. Zadumana
Wysłany: 2011-08-17, 19:59   Spalarnie odpadów ruszyły z miejsca.(artykuł z wnp.pl)

Spalarnie odpadów ruszyły z miejsca.


Do niedawna wydawało się, że Polsce trudno będzie zrealizować program budowy zakładów termicznej utylizacji odpadów komunalnych, popularnie nazywanych spalarniami. Jednak w ostatnich miesiącach przygotowania do tych inwestycji nabrały znaczącego tempa.
Budowę spalarni wymuszają unijne normy. Jeżeli Polska nie zmniejszy ilości trafiających na składowiska odpadów o połowę (wobec stanu z połowy lat 90.), od 2013 r. Unia Europejska może nałożyć na kraj kary, sięgające 250 tys. euro dziennie.

Polska jest szóstym, co do wielkości, wytwórcą odpadów w UE, a główną metodą ich zagospodarowania w naszym kraju jest składowanie. Z danych za 2009 r. wynika, że ponad 78 proc. masy odpadów komunalnych trafiło na wysypiska. Recyklingowi zostało poddane 14 proc., kompostowaniu i innym procesom 7 proc., a termicznemu przekształcaniu ok. 1 proc.

W maju Sejm przyjął nowelizację ustawy o zachowaniu czystości i porządku w gminach, która przewiduje przejęcie przez samorządy gospodarowania odpadami na ich terenie. Nowe przepisy mają głównie ukrócić szarą strefę, przez którą odpady, zamiast na wysypisko, często trafiały do lasu. Do tego mają pozwolić samorządom na wyegzekwowanie od firm odbierających śmieci ich dostarczenie do planowanych spalarni odpadów.

Nowe prawo najprawdopodobniej zacznie obowiązywać od początku 2012 r.

Wydaje się również, że rośnie akceptacja społeczna dla budowy spalarni. Z ostatnich badań, przeprowadzonych przez Deloitte, wynika, że blisko 75 proc. mieszkańców największych polskich miast zgodziłoby się na to, aby w ich dzielnicy powstała nowoczesna spalarnia odpadów.

Co zatem zrobiono w temacie spalarni w ostatnich miesiącach?

1) Na początku marca podpisano pierwszą umowę na unijne dofinansowanie tego typu obiektu dla Bydgoszczy i Torunia. Zakład ma powstać do 2015 r. na terenie Bydgoskiego Parku Przemysłowego. Wartość projektu, w którego skład wchodzą jeszcze budowa kompostowni w Bydgoszczy i stacji przeładunkowej w Toruniu, wynosi ponad 619 mln zł, z czego prawie 340 mln zł będzie pochodzić z funduszy unijnych. Instalacja ma przerabiać 180 tys. ton odpadów rocznie.

2) W drugiej połowie kwietnia dofinansowanie na budowę spalarni otrzymał Krakowski Holding Komunalny. Inwestycja przewiduje powstanie zakładu w Nowej Hucie do 2014 r. Jej wartość wyniesie 645 mln zł, z czego unijne dofinansowanie to 60 proc. Planowana moc przerobowa zakładu to 220 tys. ton odpadów rocznie. Trwa przetarg na wybór wykonawcy.

3) i 4) Pod koniec maja unijne dofinansowanie uzyskały również projekty dla Konina i Szczecina. W tym pierwszym instalacja, przetwarzająca rocznie ok. 100 tys. ton odpadów z subregionu konińskiego, ma powstać do końca 2014 r. Jej koszt wyniesie blisko 312 mln zł, w tym 155 mln zł pokryją środki unijne. Natomiast w Szczecinie całkowity koszt planowanej inwestycji to ok. 576 mln zł, a unijne dofinansowanie 255 mln zł. Otwarcie zakładu, przetwarzającego rocznie ok. 150 tys. ton odpadów ze Szczecina i okolicznych powiatów, jest planowane w 2015 r.

5) Z kolei w Poznaniu projekt ma być realizowany przy zastosowaniu hybrydowego modelu partnerstwa publiczno-prywatnego, który łączy wykorzystanie kapitału prywatnego i środków pozyskanych z Unii Europejskiej. Właścicielem wybudowanej spalarni będzie miasto, a prywatny partner będzie ją eksploatował przez 30-35 lat.

Na początku czerwca poznański magistrat poinformował, że budową i eksploatacją zakładu jest zainteresowanych 11 podmiotów. Wśród złożonych ofert znalazły się m.in. wnioski konsorcjów z udziałem PBG, Pol-Aquy, włoskiego Astaldi, a także samodzielne propozycje Fortum Power and Heat Polska oraz Remondisa.

Negocjacje z potencjalnymi partnerami mają zakończyć się w pierwszym kwartale 2012 r. wyborem zwycięskiej oferty i podpisaniem umowy. Koszt inwestycji, która ma zostać zakończona w czerwcu 2015 r., jest szacowany na około 700 mln zł, z czego 352 mln zł będą pochodziły ze środków unijnych. Kontrakt obejmuje zaprojektowanie, sfinansowanie oraz zarządzanie i utrzymanie spalarni oraz zaprojektowanie, sfinansowanie i wybudowanie instalacji do demontażu odpadów wielkogabarytowych. Zakład docelowo ma przekształcać 240 tys. ton odpadów rocznie.

6) Decyzje odnośnie formuły, w jakiej ma być budowana spalarnia odpadów, zapowiadają na jesień władze Górnośląskiego Związku Metropolitalnego, który skupia 14 miast Górnego Śląska i Zagłębia. Wszystko wskazuje na to, że instalację zbuduje prywatny inwestor. Wcześniejszy projekt, przygotowany przez GZM, zakładał budowę instalacji przede wszystkim ze środków unijnych. Nie udało się jednak z sukcesem zakończyć wszystkich związanych z tym procedur i związek utracił szansę na dofinansowanie inwestycji. Według założeń, na Górnym Śląsku miałaby powstać spalarnia o przepustowości ok. 500 tys. ton. Koszt takiej instalacji to ok. 1,5 mld zł.

7) Z udziałem prywatnych partnerów będą też prawdopodobnie budowane spalarnie w Łodzi i Koszalinie. W pierwszym przypadku plany mówią o instalacji przetwarzającej ok. 200 tys. ton odpadów, w drugim ok. 92 tys. ton. Koszt takich zakładów wyniósłby odpowiednio ok. 888 mln zł i 418 mln zł.

Obecnie w Europie działa ok. 500 zakładów termicznej utylizacji odpadów komunalnych.

Jedyna polska spalarnia istnieje na warszawskim Targówku. W 2010 r. przerobiła ona 65 tys. ton odpadów, z czego termicznej utylizacji zostało poddane 38,5 tys. ton. Zakład wyprodukował ponad 9,9 tys. MWh energii elektrycznej, z czego ok. 2,5 tys. MWh sprzedano, a reszta została zużyta na potrzeby własne. Instalacja wytworzyła również 254 tys. GJ energii cieplnej.na podstawie wnp.pl (Tomasz Elżbieciak) - 20-06-2011
Ostatnio zmieniony przez Baba Jaga 2012-03-31, 23:04, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne
stat4u
Kopiowanie tre?ci i zdj?? z portalu i forum bez zezwolenia zabronione