Strona GłównaStrona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: Baba Jaga
2011-08-28, 21:51
Żegnamy Cię! - odszedł Maciej Zembaty, człowiek - symbol.
Autor Wiadomość
Baba Jaga 

Wysłany: 2011-06-28, 20:40   Żegnamy Cię! - odszedł Maciej Zembaty, człowiek - symbol.

28.06.2011 rok, Warszawa.

Odszedł Maciej Zembaty, człowiek - symbol polskiej kultury opozycyjnej drugiej połowy XX wieku.

Spotkanie Macieja Zembatego w końcu lat 80-tych, a tym bardziej rozmowa z nim, była wielką przygodą i zaszczytem. Kiedy jeszcze nawet nie byłam studentką, ale już znałam działaczy studenckich z Krakowa, grywających bądź organizujących koncerty i spotkania w sławnym Klubie „ Pod Jaszczurami”, miałam niezwykłą okazję poznać kultowego człowieka tamtych czasów - Macieja Zembatego. Rozmowa z nim w tamtych czasach byłaby na pewno wspaniałym, intelektualnym przeżyciem, ale niestety z racji na wiek i mizerne doświadczenie życiowe, nie potrafiłam sprostać poczuciu humoru tego niesamowitego człowieka. Pamiętam tylko, że niestety nie oszczędzał mnie zbytnio, choć chyba musiał zachowywać się w sposób wystarczająco wielkoduszny, bo mimo wszystko nie poczułam się całkowicie pognębiona. Działo się to w Zakopanem, w kawiarni na piętrze, znanego hotelu na Krupówkach, którego już nie ma…(Hotel Grant?..już nie pamiętam dokładnie nazwy, niestety. Zawsze lubili tam przesiadywać artyści z Krakowa i czasem studenci).

Były to niezwykłe czasy, dlatego tak żal żegnać ludzi, którzy je tworzyli…

To tylko skromne osobiste wspomnienie...

MACIEJ ZEMBATY

Satyryk, pieśniarz o niezwykłym, bardzo głębokim, głosie. Zmarł właśnie wczoraj, w szpitalu w Warszawie. Miał 67 lat.

Żegnaj.

Z Jackiem Janczarskim stworzył jedno z najsłynniejszych słuchowisk Polskiego Radia - "Rodzinę Poszepszyńskich", arcydzieło czarnego humoru.
Wielką sławę przyniosły mu tłumaczenia i wykonania piosenek Leonarda Cohena. Jego polska wersja "The Partisan" stała się jednym z nieoficjalnych hymnów członków "Solidarności" internowanych podczas stanu wojennego. Ballady Cohena przetłumaczone przez Macieja Zembatego śpiewali wszyscy
- w akademikach i na turystycznych rajdach, po ławkach na osiedlach… Teksty krążyły w odpisach.

Maciej Zembaty : „Jest widać w tej poezji coś takiego, czego potrzebowali Polacy drugiej połowy lat 80. Cohenowski everyman samotnie szamocze się między skrajnościami, nie jest jednak postacią żałosną. Wie, że tylko w samotności możemy rozwijać naszą świadomość. Trzeba odwagi, by zaakceptować bez zastrzeżeń naszą kondycję i świat, w którym żyjemy - taki jaki jest, a nie taki jakim chcielibyśmy go widzieć”.

Los chciał, że w liceum sztuk plastycznych w Warszawie jego nauczycielem historii był sam Jacek Kuroń.

Następnie, krótko studiował w łódzkiej Filmówce i w PWST w Warszawie. Tematem jego dyplomu na polonistyce na UW była polska piosenka więzienna. Swój pierwszy kabaret założył jeszcze na studiach, razem z przyjacielem, kompozytorem Januszem Bogackim. Równolegle występował w założonym przez Wojciecha Młynarskiego Dreszczowcu. W 1965 r. na Festiwalu w Opolu zdobył wyróżnienie jury i nagrodę za najlepszy debiut autorski.

Wraz z Ludwikiem Klekowem tworzył kabaret ZAKR specjalizujący się w wykonaniach piosenek Włodzimierza Wysockiego i Andreja Galicza. Magda Umer mówiła: - W Marcu '68 pełnił taką rolę, jak Kaczmarski w latach 80. - odważnego chłopaka z gitarą.

Zasłynął magazynem "Zgryz" w radiowej Trójce, a kultową "Rodzinę Poszepszyńskich" prowadził i występował w niej od 1972 r. - ta parodia "Matysiaków" i "W Jezioranach" była jedną ze sztandarowych audycji Polskiego Radia.

W rok po Sierpniu zorganizował na Wybrzeżu pierwszy Przegląd Piosenki Prawdziwej, czyli "antyfestiwal sopocki" prezentujący twórczość spoza peerelowskiej cenzury (druga edycja miała miejsce dopiero po 20 latach). Był internowany w Białołęce, dla Radia Wolna Europa przygotował cykl programów "Na tyłach wrony". W latach 80-ych występował w duecie z Johnem Porterem.

ALLELUJAaa…

Tajemny akord kiedyś brzmiał
Pan cieszył się, gdy Dawid grał
Ale muzyki dziś tak nikt nie czuje
Kwarta i kwinta, tak to szło
Raz wyżej w dur, raz niżej w moll
Nieszczęsny król ułożył Alleluja

Na wiarę nic nie chciałeś brać
Lecz sprawił to księżyca blask
Że piękność jej na zawsze cię podbiła
Kuchenne krzesło tronem twym
Ostrzygła cię, już nie masz sił
I z gardła ci wydarła Alleluja

Dlaczego mi zarzucasz wciąż
Że nadaremno wzywam Go
Ja przecież nawet nie znam Go z imienia
Jest w każdym słowie światła błysk
Nieważne, czy usłyszysz dziś
Najświętsze, czy nieczyste Alleluja

Tak się starałem, ale cóż
Dotykam tylko, zamiast czuć
Lecz mówię prawdę, nie chcę was oszukać
I chociaż wszystko poszło źle
Przed Panem Pieśni stawię się
Na ustach mając tylko Alleluja

:arrow: www.youtube.com/watch?v=P...player_embedded

Informacje biograficzne o Macieju Zembatym z artykułu w Gazeta.pl

zdjęcie własne

IMG_0604.JPG
Plik ściągnięto 247 raz(y) 3,74 MB

Ostatnio zmieniony przez Baba Jaga 2012-11-30, 21:37, w całości zmieniany 4 razy  

Krys 

Wysłany: 2011-06-29, 15:51   

Niepowetowana strata. Satyrycy tego kalibru (jak wlasnie Maciej Zembaty czy Andrzej Waligorski) w bardzo efektywny sposob przykladaja sie do ksztaltowania na lepsze charakterow mlodych generacji. Ale i nam, tym starszym, otwieraja oczy na wiele spraw.

Z powazaniem, Macieju Zembaty!

P.S. Dziekuje za dobry tekst. Jakbym slyszala Jeffa Buckley'a... :)))

KKA 

Wysłany: 2011-07-05, 00:47   W piątek, 8 lipca, pogrzeb na Powązkach.

W piątek, 8 lipca odbędzie się pogrzeb. Po tym dniu, pomyśleć i może cichutko zanucić nad grobem Macieja Zembatego będziemy mogli na Powązkach "Wojskowych". ..

Odpowiedz do tematu