Strona GłównaStrona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Jeziorko Szczęśliwickie -Czarny Punkt, kąpiel niebezpieczna!
Autor Wiadomość
Baba Jaga 

Dołączyła: 21 Sty 2011
Posty: 709
Skąd: Warszawa, Ochota-Szczęśliwice.
  Wysłany: 2011-07-07, 00:31   Jeziorko Szczęśliwickie -Czarny Punkt, kąpiel niebezpieczna!

Policja i samorząd województwa stworzyli mapę miejsc w Warszawie i ogólnie na Mazowszu, gdzie utonęło najwięcej osób. Wśród nich jest nasze Jeziorko Szczęśliwickie w Parku Szczęśliwickim. Chodzi o to nieco mniejsze, położone bliżej ulicy Włodarzewskiej.

Dzikie kąpielisko (posiadające nawet małą piaszczystą plażę), w którym każdego lata zażywają ochłody całe rodziny, młodzież i małe dzieci z okolicznych osiedli, jest blisko ulicy Bielskiej - tej jej części, która "wchodzi" w park. Niedaleko jest restauracja nad brzegiem jeziorka ( na zdjęciu poniżej).

W bliskim też sąsiedztwie, również w parku jest otwarty rok temu kameralny kompleks basenów: duży, średni - ze zjeżdżalnią dla dzieci i "brodzik" dla maluchów. Wszystko nowiutkie, kawiarnia z widokiem na baseny, prysznice, przebieralnie. Na pewno część wybredniejszych mieszkańców wybierze właśnie relaks na basenie, nie wiadomo jednak, czy darmowa kąpiel w jeziorku nie będzie ciągle kusić.

Na razie pogoda ciągle jest kapryśna i jeszcze lato nie zmęczyło nas upałami, więc nie wiadomo, czy kąpielisko będzie cieszyło się powodzeniem. Teoretycznie, tam, gdzie będzie ustawiony ostrzegawczy znak : Czarny Punkt (czarno-żółte tablice z zakreślonym "pływakiem") obowiązuje zakaz kąpieli. Za wchodzenie do wody w takim miejscu grozi kara grzywny.

W sumie, w Warszawie jest 9 (dziewięć) Czarnych Punktów kąpielowych. Inne , prócz Szczęśliwic, to: plaża Rusałka na plaży wiślanej koło ZOO, glinianki Sznajdra przy ul. Połczyńskiej na Jelonkach, staw Kozia Górka przy ul. Dudziarskiej, Jeziorko Kamionkowskie w Parku Skaryszewskim, jeziorko Balaton przy ul. Abrahama na Gocławiu, Jeziorko Gocławskie przy al. Stanów Zjednoczonych i zbiornik wodny przy ul. Stężyckiej ( elekrociepłownia Kawęczyn).

Byłoby cudownie mieć w Warszawie więcej miejsc, gdzie dzieci i inni mieszkańcy mogą spryskać się wodą, tak jak na Podzamczu, w okolicy nowych muzyczno-świetlnych fontann, czyli Parku Fontann ( "spryskiwacze" na zdjęciu, na dole).

W pozostałej części Mazowsza jest 54 Czarne Punkty. Najniebezpieczniejsze są zwykłe stawy, glinianki, przydomowe oczka wodne :!: , a dopiero potem rzeki.


Na zdjęciu restauracja nad Jeziorkiem Szczęśliwickim.

Zdjęcie108.jpg
Plik ściągnięto 333 raz(y) 257,92 KB

DSC_0174.jpg
Plik ściągnięto 255 raz(y) 2,68 MB

 
 
Jerzy_S 

Wiek: 68
Dołączył: 06 Kwi 2011
Posty: 724
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2011-07-07, 17:53   

Okolo roku 1965 kąpiel w Wiśle byla dozwolona. Po praskiej stronie Wisły były takie kąpieliska przy Moście Poniatowskiego i przy ZOO.
Teren przeznaczony do kąpieli był wyznaczony przez boje. Na plaży był czysty piasek.
Drewniany duży basen przypływał w maju na praską stronę Wisły w okolice Mostu Poniatowskiego. Basen miał ściany i dno z drewnianych listewek. Służył do nauki pływania.

Póżniej powstał duży miejski ośrodek wypoczynkowy w tej okolicy. Były cztery baseny z chlorowaną wodą. Czynne byly brodziki dla dzieci, można bylo wypożyczyć leżaki. W barze można było zjeść obiad nie wychodząc z plaży.
Obecnie ten ośrodek ulegl zniszczeniu. W zeszłym roku czynny byl tylko jeden basen.
Niewiele jest dni, w których pogoda umożliwia kąpiel w odkrytych basenach.
Wpływy z biletów nie pozwalają na utrzymanie ośrodka w dobrym stanie.
Dawniej mieszkańcy Saskiej Kępy częściej korzystali z wypoczynku nad Wisłą. Wał Miedzeszyński nie byl taką ruchliwą i hałaśliwą arterią. Przyjemnie się tam spacerowało oglądając Wisłę.

Agnieszka Osiecka mieszkanka Saskiej Kępy miała kajak, którym pływała na drugi brzeg Wisły na potańcówki w gmachu YMCA na ul. Konopnickiej.
_________________
Jerzy_S
 
 
KKA 

Dołączyła: 16 Mar 2011
Posty: 218
Skąd: Ochota-Szczęśliwice
Wysłany: 2011-07-07, 19:44   Świder, przedwojenna pływalnia Legii - czyli refleksji cd.

Świder, przedwojenna pływalnia Legii - czyli refleksji na temat wody dla mieszczuchów ciąg dalszy.

Ciekawe są te wspomnienia... ja też pamiętam jeszcze jakiś basen przy Wale Miedzeszyńskim, ale nie wyglądał już zachęcająco. To był koniec lat 80-tych. Wycieczki rowerowe wzdłuż Wału Miedzeszyńskiego aż do Józefowa, żeby tam w końcu wykąpać się w Świdrze.... Teraz też można chyba robić dokładnie to samo...chociaż od czasu do czasu usłyszy się o jakimś podejrzanym skażeniu lub zabrudzeniu Świdra. :cry:

Dla ilustracji zamieszczam zdjęcie z gazety przedwojennej z 1929 roku ( "Tygodnik Ilustrowany") przedstawiające "kąpielisko" na Stadionie D.O.K. Była to jedna z inwestycji Wojskowego Klubu Sportowego Legia. Przedwojenne: budynek szatni i wieża do skoków ( 10m) ciągle stoją. Podobno mają być wkomponowane w skład obiektów sportowych, które mają powstać w przyszłości na tym terenie.

Fragment z artykułu z w/w gazety: " Otoczenie basenu stanowią: od wschodu trawnik i plaża, od południa wieża skoków, od zachodu - trybuny - od północo-zachodu budynek, mieszczący szatnie, natryski, ubikacje i inne konieczne urządzenia. Na dachu budynku solarjum, zwrócone ku południu, które też może być wyzyskane, jako miejsce dla widzów przy zawodach. Trybuny wzdłuż wschodniej części basenu narazie na 1200 widzów. "

Zdjęcie własne autorki postu.

IMG_0395.JPG
Plik ściągnięto 215 raz(y) 3,26 MB

 
 
Jerzy_S 

Wiek: 68
Dołączył: 06 Kwi 2011
Posty: 724
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2011-07-07, 20:03   

Świder , bardzo sympatyczna rzeczka bywałem tam od najmłodszych lat. Zdarzało się, że to była pierwsza wycieczka w roku na plażę i stąd bóle pleców od nadmiernego opalania się.
Mali chłopcy z wiaderkami wyczuwali rękami ryby wśród korzeni drzew rosnących w wodzie przy brzegu. Delikatnymi ruchami rąk obejmowali rybę aby gwałtownie zacisnąć dłoń i włożyć rybę do wiaderka. Potem na patykach piekli ryby nad ogniskiem.
Na zakolach bywały doły i woda sięgała tam po szyję dorosłego człowieka, niektórzy skakali tam na główkę. Na tak płytkiej wodzie to jest bardzo niebezpieczne.
_________________
Jerzy_S
 
 
bohun 

Dołączył: 11 Lut 2011
Posty: 24
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2014-07-19, 19:00   

Dzikie kąpieliska na Szczęśliwicach.

Obserwuję już od początku lata, a nawet od wiosny, że w jeziorkach na Szczęśliwicach kąpią się ludzie. Dziwię się, ponieważ przypuszczam, że dno jednego i drugiego jeziorka musi być mało przyjemne, muliste :-? , wątpię też,żeby woda była przebadana na wypadek połknięcia jej lub jeśli chodzi o jej działanie na skórę. Trzeba też przyznać, że amatorzy kąpieli to albo młodzi albo obojętnie w jakim wieku ale za to"wypici". Dla tych ostatnich może to być ostatnia tak rekreacja.
Dzikie kąpieliska czy glinianki mogą być naprawdę niebezpieczne - niestety znany jest mi przypadek utopienia właśnie w takim miejskim stawie. Najbardziej niepokoi kąpiel w tych zbiornikach małych dzieci pod wątpliwą opieką dorosłych.
Poza tym jak wiadomo jest to wykroczenie karne i można zapłacić mandat, około kilkaset zł. Strażnicy miejscy czy policjanci powinni częściej dawać takie mandaty, choć rozumiem ludzi pragnących trochę ochłody w upał :oops: Proponuję basen na Szczęśliwicach - choć zatłoczony , no i drogi ! Za darmo można skorzystać z wody na placu Pod Skrzydłami po drugiej stronie Grójeckiej - są tam od niedawna nowoczesne natryskowe fontanny - to wynik renowacji placu.
 
 
Baba Jaga 

Dołączyła: 21 Sty 2011
Posty: 709
Skąd: Warszawa, Ochota-Szczęśliwice.
Wysłany: 2014-07-20, 22:13   KOMUNIKATY O KĄPIELISKACH NA TERENIE WOJ. MAZOWIECKIEGO

Co roku jest wydawany komunikat Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Warszawie wraz z listą kąpielisk, w których można się kąpać. Z innych lepiej nie korzystać z powodów zdrowotnych. Natomiast kąpieliska niebezpieczne i zakazane pod karą grzywny są czasem oznaczane specjalnymi znakami - żółto- czarnymi z przekreślonym pływakiem. W innych nieoznaczonych dzikich kąpieliskach kąpiel jest zawsze niebezpieczna z powodów niezbadanego i zmieniającego się dna, skażeń czy niebezpiecznych prądów. Wszyscy pamiętamy wstrząsający przypadek kobiety, której w jednym momencie utonęło troje dzieci w różnym wieku w rzece z powodu wciągnięcia ich pod wodę przez silny i niebezpieczny wir. Pamiętam takie wiry występowały właśnie w Świdrze w tych głębokich dołach w rzece, o których wspomina wyżej Jurek - nawet dla osoby nieźle pływającej były wyzwaniem a co dopiero dla dzieci !

KOMUNIKAT O KĄPIELISKACH NA TERENIE WOJ. MAZOWIECKIEGO

KOMUNIKAT O KĄPIELISKACH
NA TERENIE WOJ. MAZOWIECKIEGO

Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Warszawie działając na podstawie art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (tj. Dz. U. z 2011 r., nr 212, poz. 1263 z późn. zm.), art. 163 ust.1 pkt 1 lit. A ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne (Dz. U. z 2012 r. poz. 145) oraz uwzględniając bieżące wyniki badań wody z kąpielisk i miejsc zwyczajowo wykorzystywanych do kąpieli, zamieszcza zbiorczy wykaz o jakości wody z nadzorowanych akwenów znajdujących się na terenie województwa mazowieckiego.

Załączniki:

1. Wykaz kąpielisk - pod linkiem znajdziecie wykaz :arrow: :!: http://www.wsse.waw.pl/PageContent.aspx?MenuID=329
Poza tym - SERWIS KĄPIELISKOWY – portal państwowy: :idea: :arrow: http://sk.gis.gov.pl/?go=content&id=7

2. Wykaz miejsc wykorzystywanych do kąpieli - pod linkiem :arrow: :!: http://www.wsse.waw.pl/PageContent.aspx?MenuID=329

Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Warszawie przypomina jednocześnie, że nie należy korzystać z kąpieli w czasie silnych zakwitów glonów ze względu na możliwość wystąpienia ujemnych skutków zdrowotnych.

Aktualne informacje o przydatności wody do kąpieli w kąpieliskach i miejscach zwyczajowo wykorzystywanych do kąpieli można uzyskać bezpośrednio u organizatorów kąpielisk lub miejsc zwyczajowo wykorzystywanych do kąpieli oraz u właściwych terenowo państwowych powiatowych inspektorów sanitarnych.

Podpisał
Zastępca
Państwowego Wojewódzkiego
Inspektora Sanitarnego
w Warszawie
Kazimierz Rakocki
:arrow: :!: http://www.wsse.waw.pl/PageContent.aspx?MenuID=329
_________________
BABA JAGA
Ostatnio zmieniony przez Baba Jaga 2014-07-20, 22:21, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Michał 

Dołączył: 21 Lut 2011
Posty: 71
Skąd: Ursus
Wysłany: 2014-07-26, 23:30   

Znak tzw. Czarny Punkt jest według mnie przy dużym jeziorku, tam gdzie jest pomost. Zresztą dokładnie przy tym znaku ludzie się kąpią od czasu do czasu, stałe miejsce do kąpieli jest naprzeciwko po drugiej stronie jeziorka. Na zdjęciu widać znak z daleka. Natomiast przy mniejszym jeziorku od ulicy Włodarzewskiej plaża została zlikwidowana już ze dwa lata temu, ale tam znaku nie widziałem.

Czarny Punkt przy jeziorku szczęśliwickim na Ochocie..jpg
Trochę z daleka znak zakazu kąpieli w jeziorku w Parku Szczęśliwickim
Plik ściągnięto 90 raz(y) 1,04 MB

 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne
stat4u
Kopiowanie tre?ci i zdj?? z portalu i forum bez zezwolenia zabronione