Strona GłównaStrona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: Baba Jaga
2012-03-27, 12:58
Prof. Irena Lasiecka, wybitny matematyk pochodzący z Ochoty
Autor Wiadomość
Jerzy_S 

Wiek: 68
Dołączył: 06 Kwi 2011
Posty: 725
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2011-07-11, 12:06   Prof. Irena Lasiecka, wybitny matematyk pochodzący z Ochoty

Prof. Irena Lasiecka ukończyła Wydział Matematyki Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie napisała nagrodzoną w 1975 r pracę doktorską . Do czasu wyjazdu w 1978 r. do USA mieszkała na Ochocie w Kolonii Staszica, gdzie chętnie przyjeżdża co rok.

7. czerwca 2011 roku prof. Irena Lasiecka otrzymała niezwykle cenioną w świecie prestiżową nagrodę w USA od Towarzystwa Przemysłowego i Zastosowań Matematyki - Society for Industrial and Applied Mathematics SIAM.

SIAM liczy ponad 13 000 członków indywidualnych. Są to matematycy - specjaliści od zastosowań, informatycy, specjaliści od metod numerycznych, inżynierowie, statystycy, nauczyciele matematyki, studenci.

SIAM liczy ponad 500 członków zbiorowych. Są to uczelnie wyższe, fabryki, ośrodki badawcze, organizacje konsultingowe i obsługowe, organizacje rządowe i wojskowe z całego świata.

Twórcy Towarzystwa Przemysłowego i Zastosowań Matematyki SIAM zainspirowani byli wizją aby osiągnięcia matematyki odgrywały ważną rolę w rozwoju techniki i przemysłu.

SIAM utworzony był w 1951 r. w Filadelfii w Pennsylwanii w USA. Rozpoczęły się wtedy stałe spotkania służące wymianie informacji dotyczących zastosowań matematyki w przemyśle.

Towarzystwo Przemysłowe i Zastosowań Matematyki - SIAM promuje rozwój i zastosowania matematyki w różnych obszarach życia. Zastosowania matematyki i związki z informatyką są podstawą rozwiązań wielu rzeczywistych problemów.
Towarzystwo Przemysłowe i Zastosowań Matematyki SIAM buduje związki matematyków z techniką i przemysłem.

SIAM publikuje 15 czasopism naukowych.
Rocznie Towarzystwo Przemysłowe i Zastosowań Matematyki publikuje 25 książek.
Towarzystwo zapewnia poprzez swe media wymianę informacji między matematykami i innymi uczonymi.
SIAM organizuje konferencje naukowe i w nagrodę za dobre wyniki w nauce finansuje podróże studentów na te konferencje.
SIAM organizuje wykłady wyjazdowe oraz przydziela stypendia naukowe dla studentów matematyki.
W Towarzystwie Przemysłowym i Zastosowań Matematyki istnieją Grupy Robocze organizujące konferencje, sympozja, przydzielające nagrody.Tworzone są również strony internetowe.

Profesor Irena Lasiecka z University of Virginia w czerwcu 2011 r. otrzymała od Towarzystwa Przemysłowego i Zastosowań Matematyki niezwykle cenioną wśród matematyków na całym świecie nagrodę
W.T. and Idalia Reid Prize - medal oraz 10 000 $.

Nagroda ta jedna z najważniejszych w świecie jest przyznawana w dziedzinie równań różniczkowych i teorii sterowania.

Dyrektor James Cowley z Towarzystwa Przemysłowego i Zastosowań Matematyki SIAM powiedział, że prof. Irena Lasiecka dołączyła do listy niezwykle wybitnych zdobywców tej nagrody z poprzednich lat. Nagroda jest przyznawana od 1994 r.

Prof. Irena Lasiecka jest pierwszą kobietą, która zdobyla tę nagrodę.

Uroczyste wręczenie nagrody odbędzie się w lipcu 2011 r, na corocznym zjeździe Towarzystwa Przemysłowego i Zastosowań Matematyki SIAM.
Laureatka została poproszona o wygłoszenie wykładu na obradach plenarnych zjazdu.

Prof. Irena Lasiecka otrzymała nagrodę w uznaniu całoksztaltu jej prac matematycznych w
dziedzinie równań różniczkowych cząstkowych i sterowań opisywanych przez równania obiektów.
Wiele prac w tej dziedzinie towarzyszyło inżynierom w opracowaniu lotów kosmicznych, jak prace o turbulencjach i prędkościach drgań.
Nowe zastosowania matematyki z tej dziedziny dotyczą biologii, ekonomii, nauk politycznych i medycyny.

Prof. Irena Lasiecka rozpoczęła pracę jako profesor matematyki na University of Virginia w 1987 r. Posiada doktorat Uniwersytetu Warszawskiego. Uczestniczy w pracach Komitetu Doradczego Polskiej Akademii Nauk. W roku 2010 byla profesorem wizytującym wygłaszającym wykłady na Uniwersytecie Warszawskim.
Wypromowała ponad 20 doktorów. Przez ponad 30 lat prace prof. Ireny Lasieckiej finansowane są przez Wydział Nauk Matematycznych - National Science Foundation.

Również prowadzi prace dla wydziałów naukowych U.S. Army oraz Air Force.
Prof. Irena Lasiecka jest autorką kikunastu książek naukowych wydanych przez znakomite wydawnictwa naukowe.
Wyróżniona została poprzez miejsce na liście ISI Highly Cited.com
Znajduje się na tej liście poniżej 0,5 % wszystkich publikowanych prac naukowych.
Lista jest odwzorowaniem cytatów prac naukowych poprzez innych uczonych z tej dziedziny.

Prof. Irena Lasiecka podtrzymuje związki z Polską i Warszawską Ochotą , na której wychowała się .

irena.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 493 raz(y) 7,83 KB

_________________
Jerzy_S
Ostatnio zmieniony przez Jerzy_S 2011-07-11, 12:12, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Jerzy_S 

Wiek: 68
Dołączył: 06 Kwi 2011
Posty: 725
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2012-07-08, 12:24   Irena Lasiecka słynna profesor matematyki z Ochoty

European Women in Mathematics
EWM Newsletter 2012/1

Tłumaczenie z angielskiego Jerzy Słomczyński

Irena Lasiecka
Miejsce urodzenia : Polska
Miejsce studiów : Polska
Miejsce zamieszkania :USA

Irena Lasiecka zdobyła tytuł magistra (1972 r) i tytuł doktora (1975 r) w dziedzinie Matematyki Stosowanej na Uniwersytecie Warszawskim. Jej zainteresowania naukowe dotyczą nieliniowych równań różniczkowych cząstkowych, optymalizacji i teorii sterowania, teorii układów dynamicznych, analizy numerycznej. Jest autorką kilku książek i recenzji oraz ponad 300 własnych artykułów naukowych. Jej pierwsza praca naukowa to było stanowisko asystenta w Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Od 1977 r Irena Lasiecka związała się z uniwersytetami w USA. Były to University of California w Los Angeles, University Florida w Gainsville i University of Virginia gdzie Irena Lasiecka jest profesorem od 1987 r. Jej obecny tytuł to Commonwealth Professor of Mathematics - Wspólnotowy Profesor Matematyki. Tytuł ten otrzymała w 2011 r.
Prof. Irena Lasiecka w trakcie swej pracy pełniła wiele stanowisk w USA i w Europie jako osoba wizytująca. Wypromowała ponad 20 doktorów i prowadziła staże ponad 10 osób po zdobytych doktoratach.
Jest szefem wydawnictw wielu czasopism z dziedziny matematyki i inżynierii. Jest szefem kilku zespolowych projektów naukowych.
Prof. Irena Lasiecka otrzymała kilka nagród za pracę naukową, ostatnio SIAM 2011, W.T. Idalia Prize za rozwój Równań Różniczkowych i Teorii Sterowania.

EWM: Jakie są w Pani opinii najważniejsze Pani osiągnięcia naukowe , szczególnie w dziedzinie matematyki?
IL : Trudno jest odpowiedzieć na to pytanie bez omawiania szczegółów matematycznych. Mogę tylko powiedzieć, że za każdym razem gdy osiąga się coś nowego powoduje to wspaniałe uczucie. Osiągnięcia moich doktorantów są dla mnie bardzo ważne. Jestem szczęśliwsza z ich sukcesów.

EWM: Pani działalność naukowa jest bardzo bogata. Czy może Pani opisać swój zwykły dzień pracy? Co z czasem wolnym, jak Pani go spędza ?

IL: Zwykły dzień pracy jest bardzo przeciętny. Droga do biura, przygotowanie do wykładu, wykład, rozmowa ze studentami, omówienie ich postępów. Dodatkowo moje własne badania, praca wydawnicza, praca w komitetach itd. Dzień jest po prostu za krótki. Dużo podróżuję w związku z moimi obowiązkami, więc pojęcie wakacji ma dla mnie inne znaczenie.
Następuje zmiana rytmu dnia, odwiedzam różne miejsca i poznaję nowych przyjaciół - to jest dla mnie odpoczynkiem i zadowoleniem.

W rzeczywiście wolnym czasie lubię czytać, słuchać muzyki, chodzić na gimnastykę, odwiedzać przyjaciół i rodzinę.

EWM: Jaką radę dałaby Pani kobiecie - matematykowi na początku kariery (np. po doktoracie) , aby stała się poważanym naukowcem w swej dziedzinie. Co powinno być dla niej najważniejsze ?
IL : Najpierw, starać się zachować proporcje między karierą naukową a życiem osobistym.
To nie jest łatwe. W różnych okresach życia inne sprawy są ważniejsze. Proporcje i priorytety mogą się zmienić. Ktoś powie, że prostszym sposobem jest rozwijanie kariery przed założeniem rodziny. Ale to wszystko jest względne. Są sytuacje gdy właściwszy jest odwrotny porządek. Ważne jest abyśmy byli szczęśliwi z tego co robimy. Wtedy reszta się sama ułoży.

EWM: Ma Pani wielkie sukcesy w osiąganiu grantów na swoje prace naukowe. Czy może Pani podać radę dla początkujących naukowców - Jakie jest najlepsze podejście do pisania próśb o granty ?
IL: Ważne jest żebyśmy naprawdę lubili to co proponujemy w pracy. Entuzjazm jest kluczem do pisania dobrych i przekonujących propozycji. Oczywiście trzeba mieć wiedzę o temacie, ale to każdy wie.

EWM: Dlaczego Pani wybrała (jeżeli to był rzeczywiście własny wybór) dla prowadzenia swej kariery USA a nie Europę.?
IL: To trudne pytanie. W pewnym stopniu ta decyzja nie była świadomie zaplanowana. To jest zawsze polączenie przyczyn osobistych i zawodowych. W pewnym stopniu uważałam, że możliwości naukowe, łatwość życia z organizacyjnego punktu widzenia jest dużo lepsza w USA

irena.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 302 raz(y) 7,83 KB

_________________
Jerzy_S
Ostatnio zmieniony przez Jerzy_S 2012-07-08, 13:14, w całości zmieniany 3 razy  
 
 
Baba Jaga 

Dołączyła: 21 Sty 2011
Posty: 709
Skąd: Warszawa, Ochota-Szczęśliwice.
Wysłany: 2012-07-09, 18:26   

Jurku, dziękujemy za ten artykuł :!: Mam nadzieję, że dzięki niemu jeszcze więcej osób pozna i będzie mogło się cieszyć z z sukcesów Pani Profesor Ireny Lasieckiej.
 
 
bohun 

Dołączył: 11 Lut 2011
Posty: 24
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2012-07-16, 12:45   

To ciekawa osoba. Chyba malo u nas o niej wiadomo, dlaczego ?
 
 
Jerzy_S 

Wiek: 68
Dołączył: 06 Kwi 2011
Posty: 725
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2012-07-16, 16:42   

Niewiele jest informacji o Irenie Lasieckiej. Kiedyś napisalem artykul w Ochotniku o tym, że prof. Lasiecka dostąpila zaszczytu podania swego kandydata do prestiżowej naukowej nagrody japońskiej Japan Prize o wartości 500 tys $.
Zainteresowała się tym artykułem pani dyrektor Muzeum Japońskiej Sztuki i Techniki Manggha w Krakowie. Podkreślałem w artykule, że to jest postać polskiej i amerykańskiej uczonej, która w tak rozwiniętym technologicznie kraju jak Japonia uchodzi za wielki autorytet skoro poproszona została o podanie kandydata do nagrody przyznanej przez Japończyków, którzy ze zgloszonych kandydatow wybierają dwie osoby rocznie.
_________________
Jerzy_S
Ostatnio zmieniony przez Jerzy_S 2012-07-16, 17:01, w całości zmieniany 3 razy  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne
stat4u
Kopiowanie tre?ci i zdj?? z portalu i forum bez zezwolenia zabronione