Strona GłównaStrona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Psy bez smyczy
Autor Wiadomość
de voukolitsch 

Wysłany: 2011-07-16, 17:53   Psy bez smyczy

Psy biegające bez smyczy to jakaś plaga, nikt z nią nie walczy, a przepisy wyraźnie mówią, że wszystkie pikusie prowadzone są na smyczy. Ostanio szedłem na Rakowcu spokojnie po zakupy aż tu nagle wypada na mnie czarny pies i łapie za stopę. Właściciel siedział na ławce z drugim brązowym pseudo wilczkiem, którego trzymał na smyczy. Po zwróceniu mu uwagi, że pies mnie zaatakował i powinien być na smyczy obrzucił mnie stekiem wyzwisk. Oczywiście wywiązała się ostra pyskówka, nerwy itp. Facet nagminnie chodzi z tym psem luzem, który biega gdzie dusza zapragnie. Uważajcie będąc na Rakowcu przy ul. Trojdena 5 c na wysokiego starszego siwego, wąsatego faceta z 2 psami kundlami bo możecie zostać pogryzieni. Proszę poradźcie co robić żeby pana nauczyć moresu i kultury. Dzisiaj groził mi, że nie będę miał życia na osiedlu (może mnie pobije, wysadzi samochód, spali), taki z niego urka. Ratuuuunku.

Jerzy_S 

Wysłany: 2011-07-16, 19:31   

Trzeba w takich sytuacjach wzywać Straż Miejską. Taki agresywny pies może pogryżć dziecko albo osobę starszą.

Artur S. 

Wysłany: 2011-07-19, 13:07   zareaguj

de voukolitsch,
Nie puscilbym tego plazem. Zadzwon na policje, albo tak jak poradzil moj przedmowca, wezwij straz miejska. To nie zarty. Moze w ten sposob uratujesz zycie jakiemus dziecku.
Pozdrawiam.

Rex 

Wysłany: 2011-07-21, 17:04   

Artur S. ma racje. Zareaguj!

Paweł 

Wysłany: 2011-08-03, 17:04   Nasi ulubieńcy.

Lubię psy, ale nie lubię ludzi, którzy nie zasłużyli sobie na posiadanie psa - głupich, bezmyślnych, pozbawionych wyobraźni i nie odpowiedzialnych. Myślę, że za każde złe traktowanie swojego zwierzęcia, a jest nim również nie przygotowanie go do egzystowania wśród ludzi i dzieci , taki "pan" psa powinien byś surowo i konsekwentnie karany.

Wielu ludzi nie ma wiedzy, rozumu lub wrażliwości - dlatego potrzebne jest nam państwo i normy prawne egzekwowane przez jego funkcjonariuszy.

Ostatnio spotkałem dziewczynę w parku Szczęśliwickim - szła z pieskiem rasy mastiff. wziąłem córeczkę za rękę, bo wolałem, żeby rozbawione dziecko nie skakało przed wielkim pyskiem pieska. Nie miał kagańca, był na smyczy - jednak w przypadku tego psa, jakoś mnie to nie uspokoiło. Ponieważ nie był to łysy koleś w dresach tylko przyzwoicie wyglądająca dziewczyna zagadnąłem ją w związku z kagańcem. Wyjaśniła mi grzecznie, że jest to łagodny, dobrze wychowany pies pochodzący od równie kulturalnych psich rodziców, kupiony w renomowanej hodowli. Pies rzeczywiście zachowywał się bez zarzutu. Pokiwałem głową, podziękowałem za wyjaśnienie i powiedziałem, że według mnie powinna być jednak zasada spacerowania z psami dużymi lub znerwicowanymi w kagańcach i że my jednak przez chwilę poczuliśmy się na tym spacerze w stresie, a chyba tak nie powinno być.

To akurat miła opowiastka o kulturalnej osobie z psem, niestety prócz takich jest całe mnóstwo zupełnie innych ludzi.

KKA 

Wysłany: 2012-01-12, 11:38   

Sytuacja nie jest prosta, szczególnie gdy pieska prowadzi osoba bardziej agresywna niż zwierzę do niej należące. Wtedy, każdą krytyką wystosowaną w kierunku "Pana" narażamy się na celowe postraszenie psem. Niestety, znam to z własnego doświadczenia - idąc ze swoim małym wtedy synkiem przez tunel pod Dworcem Zachodnim, spotkaliśmy na swojej drodze kobietę prowadzącą silnego psa rasy "bojowej" bez kagańca, choć na smyczy (smycz nie wydawała się wielkim zabezpieczeniem - pies wyrywał się do przodu, a był na pewno silniejszy od kobiety). Obok kroczył młody osiłek, prawdopodobnie syn tej kobiety. Powiedziałam, że taki pies dla bezpieczeństwa powinien mieć nałożony kaganiec. Kobieta zareagowała ze złością, osiłek też się nastroszył. Na to wszystko piesek zaczął nas traktować jak agresorów. Bardzo szybko zrezygnowałam z dalszej dyskusji i już nigdy, idąc z dzieckiem, nie odważyłam się na komentarz w podobnej sytuacji. A czasu w tamtej chwili nie miałam na szukanie policji czy dzwonienie. Podobne sytuacje przeżywają najciężej ludzie słabsi - kobiety w ciąży, starsi, niepełnosprawni lub mający pod opieką małe dzieci. Wszyscy, którzy mają trochę siły, powinni starać się walczyć z takimi właścicielami lub ich uświadamiać, że nie tylko piesek i jego właściciel mają prawa. Powinniśmy mieć w naszej komórce wpisany sprawdzony telefon Straży Miejskiej lub policji i natychmiast dzwonić.

Jeszcze jeden przykład, który skończył się zadowalającą reakcją policji. Nieduży piesek pogryzł w nogę kobietę... wystawiając swoją mordkę przez ogrodzenie. Zgłosiła tą sprawę na policji, której funkcjonariusz odwiedził właścicieli. W ciągu dwóch tygodni ogrodzenie zostało odpowiednio zabezpieczone.

Art. 77 KW (kodeks wykroczeń) brzmi: "Kto nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, podlega karze grzywny do 250 zł albo karze nagany".

Zwykłe środki ostrożności to (zgodnie z przyjętą interpretacją) - panowanie nad zwierzęciem w stopniu gwarantującym bezpieczeństwo w miejscu publicznym. Nie oznacza to automatycznie, że musimy w ramach zwykłych środków ostrożności spacerować z psem na smyczy lub w kagańcu. Według przyjętej praktyki, ocena w kwestii zastosowania, spośród dostępnych rodzajów, zwykłego środka ostrożności należy do właściciela zwierzęcia.

Zachowanie nakazanych środków ostrożności dotyczy sytuacji wymienionej w poniższym przypadku.
Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 28 kwietnia 2003 r. - prowadzenie bez smyczy i kagańca psa znajdującego się na liście 11 ras objętych rozporządzeniem stanowi wykroczenie, nawet wówczas, gdy taki pies zachowuje się przyjaźnie dla otoczenia. Na liście są : 1. Amerykański Pit bull terier; 2. Pies z Majorki, 3. Buldog amerykański, 4. Dog argentyński, 5. Pies kanadyjski, 6. Tosa inu, 7. Rottweiler, 8. Akbash dog, 9. Anatolian karabash, 10. Moskiewski stróżujący, 11. Owczarek kaukaski.

Niestety wysokość grzywny i ta n a g a n a :-/ nie brzmią specjalnie odstraszająco na właścicieli agresywnych choćby jamników lub spokojnych (do czasu :!: ) psów ras niebezpiecznych.

Należałoby jeszcze sięgnąć do przepisów prawa miejscowego, czyli uchwał rady dzielnicy Ochoty a może miasta W-wy (w naszym przypadku) i zarządzeń wydawanych na ich podstawie przez władze wykonawcze w dzielnicy (zarząd dzielnicy, burmistrz, prezydent), które to w ramach obowiązującego prawa mogą uszczegóławiać pewne wymagania wobec właścicieli czworonogów lub określać postępowanie w różnych sytuacjach. Są to uchwały jak w sprawie regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie dzielnicy/ miasta.
Ostatnio zmieniony przez KKA 2012-01-12, 11:42, w całości zmieniany 2 razy  

wiesiospoko 

Wysłany: 2014-12-03, 14:43   

Nie będziemy więzić psy na smyczy dlatego że macie fobie. Lepiej nauczycie się żyć w takiej rzeczywistości jaka ona jest.

KulturKampf 

Wysłany: 2014-12-05, 11:32   

Rzeczywistość warto poprawiać, kiedy ma to służyć bezpieczeństwu - ochronie zdrowia i życia. Nie każdy jest młody i sprawny, żeby sobie poradzić albo dać nogi za pas !

marlon 

Wysłany: 2015-07-16, 15:06   

no zależy jaki psiak bo niektóre to nawet nie zareagują, nie potrafią wręcz szczekać a co dopiero gryźć, gorzej z wielkimi owczarkami czy innymi, takie jednak mimo wszystko powinny chociaż mieć kagańce

Monika 

Wysłany: 2015-07-22, 11:24   

Duże psy powinny mieć kagańce. Są ludzie, którzy obawiają się dużych psów, bo na przykład mieli złe doświadczenia, byli pogryzieni. Pogryzienie przez dużego psa to wielka trauma, a dla małego dziecka ciężkie rany lub nawet śmierć. Malutki piesek też może ugryźć, ale z reguły ofiara jest zaskoczona, że w ogóle taki piesek ma zęby :-D . Straty fizyczne i psychiczne są raczej niewielkie i to są rzadkie przypadki, czasem dzieje się to z winy ugryzionego, bo zaczepiała małego pieska, który zareaguje tak z powodu lęku ... lub pokręconej psychiki ;-)

wiesiospoko 

Wysłany: 2015-08-19, 18:46   

Dlaczego miałoby mnie obchodzić stan psychiczny obcych mi ludzi ? Ich odczucia na widok psa bez smyczy i kagańca. Przecież nie wiem kto jest kto. Tak więc trudno. Ci ludzie będą musieli to jakoś przeboleć.

nukis 

Wysłany: 2015-08-20, 11:46   

Dorosły sobie jeszcze poradzi, najgorzej dzieci

Baba Jaga 

Wysłany: 2015-08-21, 17:52   

Stan psychiczny ludzi obawiających się psów nie będących na smyczy czy bez kagańca tutaj nie ma nic do rzeczy. Zgodnie z prawem każdy właściciel/posiadacz psa odpowiada za skutki jego poczynań - uszkodzenia ciała czy mienia. Jeżeli pies nie jest na smyczy już można stwierdzić winę w nadzorze właściciela/posiadacza psa w razie powyżej wspomnianego negatywnego wydarzenia. Wchodzi w grę odpowiedzialność prawna właściciela/posiadacza czworonoga. I nic nie pomoże zasłanianie się tym, że "piesek zawsze był spokojny". Chyba, że dowiedzie, że pies był umyślnie drażniony przed zaatakowaniem człowieka.

Janek-83 

Wysłany: 2015-12-10, 15:03   

Wkurza mnie jak ktoś mówi że mały pies krzywdy nie zrobi. Co to kogo obchodzi. Skoro mój ma chodzić na smyczy to czemu te małe szczurki typu york i inne trzęsidupki mają na mnie szczekać i podchodzić nieproszone?

Malwina 

Wysłany: 2016-03-14, 10:30   

Widzę, że myślimy podobnie. tak samo denerwuje mnie gdy ktoś zostawia psa pod sklepem i strach przejść obok z małym dzieckiem....

agatka88 

Wysłany: 2016-03-23, 11:21   

Ale dlaczego masz strach, czy kiedykolwiek Ci taki pies coś zrobił?
Wydaje mi się, że jeśli właściciel zostawia takiego psa na smyczy to wie co robi. Zazwyczaj to jest chwila. Mnie taki pies jeszcze nigdy nic nie zrobił, a dziecko się pilnuje aby mu przypadkiem krzywdy nie zrobiło- bo to zazwyczaj jest powód do obaw!
Niektórym osobom czasami wszystko przeszkadza :D

Endrju66 

Wysłany: 2016-04-01, 11:52   

Ja również nie popieram puszczania psów bez smyczy ( tu sprawa jasna, nie wiadomo czy kiedy komuś krzywdy nie zrobi) i przywiązywania ich pod sklepem - tu już nawet nie chodzi mi o to, że kogoś ugryzie. Nigdy nie potrafiłem zrozumieć po cholerę idąc na zakupy taki delikwent bierze psa ze sobą, pies się tylko irytuje i ujada. Czy aż taki problem jest wrócić z zakupów i wyskoczyć z nim na spacer, albo marne 2 minuty, żeby siku zrobił?

grzesiek334 

Wysłany: 2017-01-06, 15:30   

według mnie każdy pies powinien być na smyczy !
Ostatnio zmieniony przez Baba Jaga 2017-01-09, 11:04, w całości zmieniany 1 raz  

Gauda 

Wysłany: 2017-01-12, 14:01   

A ja uważam, że jeżeli ma kaganiec to ma prawo się wybiegać w parku

Jerzy_S 

Wysłany: 2017-01-13, 14:17   

Pies musi być na smyczy. Widziałem w Puszczy Kampinoskiej jak rozpędzony pies rasy bokser znokautował dziewczynkę uderzając ją łbem w brzuch. Okropny widok.

Odpowiedz do tematu