Strona GłównaStrona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Maria Grzegorzewska (1888 - 1967). Pedagog specjalny.
Autor Wiadomość
KKA 

Dołączyła: 16 Mar 2011
Posty: 218
Skąd: Ochota-Szczęśliwice
Wysłany: 2011-08-22, 23:43   Maria Grzegorzewska (1888 - 1967). Pedagog specjalny.

Maria Grzegorzewska (1888 - 1967)

Wspaniały pedagog specjalny, nauczycielka, instruktorka nauczycielek, wielki autorytet oraz osoba obdarzona wielką charyzmą.

Związana była prawie całe swoje życie z uczelnią, która nie tylko jest ciągle na Ochocie, ale prężnie się rozwija, kształci nowe pokolenia doskonałych nauczycieli oraz bardzo aktywnie angażuje się w działalność społeczną na terenie dzielnicy. Jest u nas uczelnią znaną i bardzo szanowaną. ( Ja sama osobiście poznałam i byłam świadkiem pracy i zaangażowania co najmniej trojga doskonałych, obdarzonych powołaniem i oddanych swoim uczniom nauczycieli - absolwentów).
Uczelnią tą jest oczywiście: Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej ( ul. Szczęśliwicka 40, 02-353 Warszawa, e-mail : aps@aps.edu.pl) , dawniej : PAŃSTWOWY INSTYTUT PEDAGOGIKI SPECJALNEJ, którego była dyrektorką przez 45 (! ) lat.

Życie i praca Marii Grzegorzewskiej

Maria Grzegorzewska, jako pierwsza w Polsce, podjęła systematyczne badania nad zagadnieniami pedagogiki niepełnosprawnych, stworzyła jej podstawy. Była pierwszą osobą w Polsce, która profesjonalnie zajęła się tą problematyką, uzyskując sukcesy zarówno w pracach teoretycznych, jak i praktycznych (np. dostosowanie metody ośrodków zainteresowań O. Decroly"ego do warunków polskiej szkoły specjalnej - tzw. metoda ośrodków pracy).

Studiowała w Międzynarodowym Fakultecie Pedologicznym w Brukseli (1913-1914), doktorat uzyskała na Uniwersytecie Paryskim (Sorbona) w 1916 r. za rozprawę: "Studium na temat rozwoju uczuć estetycznych - badania z zakresu estetyki eksperymentalnej przeprowadzone wśród uczniów szkół brukselskich".

Po powrocie do Polski (1919) pracowała w Ministerstwie Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego zajmując się sprawami szkolnictwa specjalnego.

W latach 1922-1967 kierowała Państwowym Instytutem Pedagogiki Specjalnej- Tak brzmiała wcześniejsza nazwa Akademii Pedagogiki Specjalnej. Dodatkowo, latach 1930 - 1935 kierowała Państwowym Instytutem Nauczycielskim.

Przewodniczyła Sekcji Szkolnictwa Specjalnego Związku Nauczycielstwa Szkół Powszechnych (Związku Nauczycielstwa Polskiego) (1924 - 1965).

Założyła Szkołę Specjalną i kierowała nią w latach 1924 - 1967.

Poza tym, w latach -1958-1960 była profesorem Katedry Pedagogiki Specjalnej UW, pierwszej uniwersyteckiej katedry pedagogiki specjalnej w Polsce, powołanej dla niej ad personam.


Interesowała się problemami wszystkich subdyscyplin pedagogiki specjalnej. Wyniki tych prac znalazły uogólnienie w pierwszych polskich próbach pełnego wykładu na temat teorii i praktyki pracy z niepełnosprawnymi ("Szkolnictwo Specjalne" (W:) "Encyklopedia Wychowania" 1938 oraz "Pedagogika Lecznicza. Skrypt wykładów" 1952/53).

Maria Grzegorzewska za najistotniejsze swoje osiągnięcia uważała prace związane z kształceniem nauczycieli. Zawsze podkreślała, że powodzenie procesu dydaktyczno-wychowawczego jest uzależnione przede wszystkim od nauczyciela.

Temu poglądowi dawała wielokrotnie wyraz, najpełniej w "Listach do młodego nauczyciela" (1947-1961).
Przedstawiła w nich sylwetkę nauczyciela - Dobrego Człowieka, bogatego wewnętrznie, osoby obdarzonej charyzmatem, zdolnościami empatycznymi, umiejętnością "współbrzmienia" ze swoimi podopiecznymi. O ile teoretyczne osiągnięcia Grzegorzewskiej mają już dzisiaj - co zrozumiałe - w dużej części wartość historyczną, to Jej przemyślenia na temat "nauczyciela doskonałego" są nadal aktualne. Wynika to z faktu, że Grzegorzewska sama była osobowością charyzmatyczną, wzorcem etycznym dla wielu ludzi.

Główne publikacje: "Psychologia niewidomych" (Naukowe Towarzystwo Pedagogiczne 1930); "Listy do młodego nauczyciela" (NK, PZWS. Cykl I-III, 1947-1961); "Pedagogika lecznicza. Skrypt wykładów" (IPS, 1952/53).

napisane m.in. na podst. materiału ze strony intern. Akademii Pedagogiki Specjalnej:WWW.aps.edu.pl


Maria Grzegorzewska.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 465 raz(y) 8,62 KB

Maria Grzegorzewska, pedagog.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 458 raz(y) 6,67 KB

Ostatnio zmieniony przez Baba Jaga 2011-08-23, 12:45, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne
stat4u
Kopiowanie tre?ci i zdj?? z portalu i forum bez zezwolenia zabronione