Strona GłównaStrona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Segregacja śmieci - nie chcemy, by to była fikcja!
Autor Wiadomość
prezes 

Wysłany: 2011-09-06, 08:57   Segregacja śmieci - nie chcemy, by to była fikcja!

Warszawa, aby uniknąć kar nakładanych przez Unię Europejską, musi wypracować metodę gospodarowania odpadami tak, aby jak najmniej śmieci trafiało na wysypiska.
Według władz Warszawy problem rozwiąże selektywna zbiórka odpadów oraz budowa nowoczesnej spalarni i kompostowni.

Segregacja odpadów komunalnych (śmieci wytworzone w domach) to zbieranie odpadów do specjalnie oznakowanych kontenerów, z podziałem na rodzaj materiałów (szkło, plastik, papier ), z jakiego zostały wyprodukowane. Segregacja odpadów jest jedną z metod ograniczenia ilości odpadów podlegających utylizacji (np. składowaniu) przez odzysk surowców nadających się do ponownego użytku lub przetworzenia i wykorzystania przy produkcji nowych materiałów (recykling).

Natomiast segregacja odpadów w gminach powinna być prowadzona jako segregacja workowa lub segregacja kontenerowa. Segregacja workowa polega na zbieraniu odpadów do specjalnie dostarczonych przez gminę worków plastikowych i wprowadzona jest głównie na osiedlach domów jednorodzinnych. Mieszkam w domu jednorodzinnym ale nikt u mnie nie był z takimi workami. Jak zwykle o czymś się mówi a nic się nie robi.
Segregacja kontenerowa dotyczy w większości osób mieszkających w blokach i kamienicach, gdzie ustawione są zestawy kontenerów. Odpady niebezpieczne mogą być składowane jedynie na specjalnych składowiskach lub na odpowiednio zabezpieczonych częściach składowisk komunalnych.
Ponieważ nie mam tych worków staram się segregować śmieci w domu na własną rękę poczym wywożę je do specjalnie oznakowanych kontenerów. Ale tu zaczyna się problem. Oznakowanych kontenerów z podziałem na rodzaj materiałów( szkło ,papier, plastik ) wcale nie ma nie mówiąc już o specjalnych kontenerach na elektrośmieci ( baterie, żarówki etc. ). Po wielodniowym intensywnym szukaniu w końcu znalazłem te kontenery przy zlewni szamba na rogu ul. Korotyńskiego i Grójeckiej na tyłach stacji BP . Jak na tak gęsto zaludnioną dzielnicę jak Ochota tych pojemników powinno być więcej. Świadomość przeciętnego obywatela jest dosyć wysoka niezależnie od wytycznych UE. Po prostu chcemy być pro-ekologiczni ale władze lokalne czy krajowe nie przywiązują zbyt dużej wagi do śmieci. Po paru nie udanych próbach znalezienia kontenerów na posegregowane śmieci świadomość pro-ekologiczna przegrywa z wytrwałością i wcześniej posegregowane śmieci lądują w normalnym śmietniku . Tak się kończy strategia gospodarowania odpadami przez władze Warszawy.

Kopia DSC_0057.jpg
Plik ściągnięto 228 raz(y) 2,36 MB

Ostatnio zmieniony przez Baba Jaga 2011-09-06, 21:33, w całości zmieniany 1 raz  

Mała Mi 

Wysłany: 2011-09-06, 21:47   Skończmy z brakiem informacji!

Tak, zgadzam się z Tobą Prezesie i nie tylko ja zresztą! Są niedaleko mnie pojemniki na używaną odzież, ale pojemniki na elektrośmieci są dostępne zazwyczaj na dorocznym :!: Dniu Ziemi obchodzonym hucznie np. na Polu Mokotowskim.
Kiedyś był taki kontener na parkingu zewnętrznym przed centrum handlowym REDUTA. Wiem też, że w niektórych szkołach są pojemniki ustawiane na podstawie umowy przez firmy zajmujące się zarobkowo recyklingiem. Jednak nie powinno tak być, że właściwie nie ma jak pozbyć się swoich niebezpiecznych odpadów. I nie mówimy już nawet o bateriach, tylko o żelazkach, sprzęcie elektronicznym i gospodarstwa domowego czy lekach!! Naprawdę w takich sytuacjach albo człowieka ogarnia wściekłość albo odwrotnie - pozostaje cynizm i obojętność. Ale wszystko zaczyna się psuć od góry, jak ryba od głowy.

Admin 
Administrator

Wysłany: 2011-09-06, 23:26   

Elektrośmieci można bezpłatnie zawieźć do którejkolwiek bazy MPO, Jest tez sporo punktów prywatnych, w marketach budowlanych są miejsca zbiórki baterii i świetlówek. Uważam, że nie jest tak najgorzej (chociaż mogło by być lepiej) jak ktoś chce, to może w bezpieczny sposób pozbyć się elektrośmieci.

Baba Jaga 

Wysłany: 2011-09-07, 19:15   Segregacja śmieci -powinne być jasne zasady!

Nie zgadzam się do końca z Tobą, Admin. Uważam, że władze lokalne i MPO powinny umożliwić mieszkańcom dokonywanie efektywnej segregacji śmieci. Podejrzewam jednak, że nie ma wypracowanej procedury w tym zakresie, może nawet nie ma pomysłu i zamiaru załatwienia tych spraw w sposób wygodny i jasny dla wszystkich. Jeżdżenie do baz MPO z torbami niebezpiecznych śmieci lub podrzucanie swoich śmieci do szkół - bo w szkołach i owszem są pojemniki na baterie firmy REBA - to nie jest normalne i cywilizowane rozwiązanie problemu. Podstawy prawne do wdrożenia rozwiązań są , bo są gminy/miasta w Polsce, które próbują skutecznie uporządkować ten temat.

Zgodnie z tym co podaje prasa, mieszkańcy Dąbrowy Górniczej już wkrótce nie będą musieli martwić się co zrobić z przeterminowanymi lekami, zużytymi bateriami, resztkami farb i lakierów czy starym sprzętem elektronicznym.

Ich bezpieczne składowanie mają bowiem zapewnić Gminne Centra Zbiórki Odpadów. Podobne centra działają już m.in. w Tychach, Rybniku, Kielcach i Jarosławiu.

W Dąbrowie Górniczej od ubiegłego roku prowadzony jest program rozwoju selektywnej zbiórki odpadów (w ramach programu unijnego).
Na dąbrowskich osiedlach ustawiono około 900 kontenerów na plastik, szkło i papier. Właścicielom prywatnych domów rozdano natomiast 10 tys. stojaków i worki na posegregowane śmieci.
Co ważne mieszkańcy otrzymali je bezpłatnie, nie płacą także za ich odbiór. Teraz w Dąbrowie Górniczej chcą pójść o krok dalej i zapewnić mieszkańcom możliwość bezpłatnego i bezpiecznego pozbycia się innych odpadów, które mogą stwarzać zagrożenie.
Chodzi głównie o przetrzymywane w piwnicach, czy garażach starych farb, lakierów, świetlówek lub zużytych baterii i akumulatorów. Zawarte w nich substancje są szkodliwe dla zdrowia i środowiska. Także w samych mieszkaniach wiele rodzin trzyma przeterminowane leki. Gminne Centra Zbiórki Odpadów
(GCZO) nie niosą ze sobą żadnego zagrożenia. Mają to być nieduże pomieszczenia ze specjalnymi pojemnikami na zużyte leki, baterie, świetlówki, sprzęt elektroniczny, oleje itp.
Trzeba podkreślić, że nie będą to składowiska. Odpady będą na bieżąco odbierane i utylizowane w przystosowanym do tego miejscu. W centrach odpadki przyjmowane będą bezpłatnie.
Na terenie GCZO znajdą się budynki oraz specjalne boksy na poszczególne rodzaje odpadów, wszystkie wyposażone w szczelnie zamykane pojemniki. GCZO zostaną specjalnie oświetlone i ogrodzone za pomocą "zielonych ekranów", a także wyposażone w niezbędny sprzęt gaśniczy na wypadek pożaru.
Funkcjonowanie obiektów poddane będzie przepisom dotyczącym bezpieczeństwa i ochrony środowiska, zawartym m.in. w ustawie o odpadach oraz o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.

Admin 
Administrator

Wysłany: 2011-09-07, 23:15   

Baba Jaga napisał/a:
Na dąbrowskich osiedlach ustawiono około 900 kontenerów na plastik, szkło i papier. Właścicielom prywatnych domów rozdano natomiast 10 tys. stojaków i worki na posegregowane śmieci.

Akurat z tym to się zgadzam, zdecydowanie zbyt mało jest pojemników na segregację śmieci codziennych, jak papier, plastik, czy szkło. Są to śmieci które wyrzucamy z domu kilka razy w tygodniu i zdecydowanie powinno być takich pojemników dużo. Sam w swoim mieszkaniu oddzielam plastik i papier od pozostałych śmieci, lecz co z tego skoro w okolicy nigdzie nie ma specjalnych pojemników. Kiedyś u mnie na osiedlu w Ursusie stały takie pojemniki, z racji, że jest to blokowisko, to bardzo dużo ludzi było w obrębie tych pojemników i jak już ludzie zaczęli się przyzwyczajać do segregowania (zawsze na takie akcje potrzeba trochę czasu, żeby ludzi nauczyć), ktoś zabrał nam te pojemniki i teraz jest jak dawniej - wszystko idzie razem :evil:
Ale elektrośmieci nie wyrzucamy przecież codziennie i jak ktoś raz na rok ma do wyrzucenia żelazko, to myślę, że można pojechać do MPO, a jak mi się ostatnio świetlówka kompaktowa po dwóch latach popsuła, to zabrałem ją do marketu budowlanego, tam ją zostawiłem i od razu kupiłem nową :)
Ostatnio zmieniony przez Admin 2011-09-07, 23:16, w całości zmieniany 1 raz  

Michał 

Wysłany: 2011-09-14, 19:49   Okazja do wyrzucenia elekroodpadów. Definicja dla laika.

DEFINICJA DLA LAIKA
:idea:
Elektroodpady to wszystkie niedziałające urządzenia elektryczne i elektroniczne, które były zasilane prądem lub bateriami, a także świetlówki. Każde z tych urządzeń posiada elementy nadające się do ponownego przetworzenia, które stanowią cenne źródło nowych surowców.
Jednocześnie elektroodpady zawierają substancje, które mogą być niebezpieczne dla zdrowia i środowiska. Dlatego zgodnie z polskim prawem nie można ich wyrzucać do zwykłych pojemników - należy je umieścić w specjalnych kontenerach lub oddać do punktu zbiórki. Następnie muszą być poddane bezpiecznemu procesowi recyklingu.

AKCJA SPRZĄTANIA ŚWIATA - 16 i 17 WRZEŚNIA

A'propos okazjonalnego zbierania odpadów, jak piszesz Mała Mi, właśnie nadchodzi nowa okazja. Myślę, że w sumie nie jest to zła inicjatywa - na pewno spełnia ważną funkcję edukacyjną. Chodzi tu chyba głównie o wpływ na przyszłą postawę młodszego pokolenia w tym zakresie, no chyba że chodzi o naszą postawę? :lol:

Akcja sprzątania świata odbędzie się w 7 miastach Polski ( w Warszawie, Gdyni, Swarzędzu, Łodzi, Siemianowicach Śląskich, Szczecinie i Wrocławiu ) 16 i 17 września. Ma być wtedy zorganizowana zbiórka zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego.

Akcję organizuje po raz 18-ty Fundacja Nasza Ziemia. Stena Recycling, tegoroczny partner inicjatywy, przeprowadzi zbiórki elektroodpadów w siedmiu miastach (szkoda, że tak w niewielu :roll: ). W wybranych punktach przyjmowane będą zarówno „duże gabaryty”, czyli lodówki, pralki, mikrofalówki czy zmywarki, jak i małe sprzęty - suszarki, lokówki czy stare magnetofony, a także telefony komórkowe.

Część dochodu z zebranych w czasie akcji zużytych sprzętów będzie przeznaczych na rzecz programu Zielona Stopa Filantropa. Jego celem jest poprawa efektywności energetycznej w placówkach służących dzieciom (m.in. rodzinne domy dziecka) poprzez zapewnienie energooszczędnych świetlówek oraz sprzętu AGD wysokiej klasy.
Ostatnio zmieniony przez Michał 2011-09-14, 19:50, w całości zmieniany 1 raz  

Mała Mi 

Wysłany: 2011-09-14, 20:08   Cieszy mnie cokolwiek dziejącego się w tym temacie.

Super ;-) . Załączam mały pozytywny przykład z malutkiej ulicy Dobosza!!! ( kamienice przy nowej budowie niedaleko starej części Opaczewskiej). Jak ludzie zużyją zwykłe żarówki, to się przyda. Mam tylko nadzieję, że ktoś tego nie wymontuje dla własnych celów - taki ładny pojemniczek. :-?

IMG_1200.JPG
pojemnik na zużyte świetlówki na ul. Dobosza.
Plik ściągnięto 339 raz(y) 4,1 MB

IMG_1201.JPG
ulica Dobosza.
Plik ściągnięto 271 raz(y) 4,33 MB

kariii 

Wysłany: 2011-09-21, 12:51   

Pojemnik fany :)

Nie uważacie że
Kod:
[url=http://www.eco-market.pl/pojemniki-metalowe]
metalowych pojemników na odpady[/url] jest stanowczo za mało?

[ Komentarz dodany przez: Admin: 2011-09-30, 00:49 ]
kariii, za jawny spam i nieprzestrzeganie regulaminu dostaje ode mnie dwa punkty ostrzeżenia (ale pewnie i tak już nigdy nie wróci na nasze forum)
Ostatnio zmieniony przez Admin 2011-09-29, 23:49, w całości zmieniany 2 razy  

Baba Jaga 

Wysłany: 2013-02-04, 23:03   

Ludzie chcą segregować śmieci, próbują to robić, szukają informacji jak to robić, ale najbardziej szukają pojemników. Jeśli już je znaleźli, szczęśliwi jadą w to miejsce i próbują swoje pieczołowicie posegregowane śmieci wyrzucić. Jednak okazuje się, że albo pojemników już nie ma w tym miejscu, w którym były (np. przy centrum handlowym Reduta - BRAWO :-/ ) albo śmieci nikt nie odbiera, jak dzieje się już od dobrych paru tygodni z przepełnionymi pojemnikami przy likwidowanej zlewni na rogu Grójeckiej i Korotyńskiego. Jeśli już nikt nie będzie tych śmieci odbierał, mieszkańcy powinni zostać poinformowani lub po prostu te pojemniki powinny być usunięte :!: .

Inną sprawą oczywiście jest to, że wiele firm odbierających śmieci, wywozi je gdzieś do lasów i byle gdzie, bo tak im wychodzi taniej :-? . Dobre i wiarygodne firmy np. te zagraniczne o uznanej reputacji nawet nie mogą się przebić na rynku, jeśli chodzi o odbiór segregowanych śmieci, ponieważ ich stawki są realne i obliczone na podstawie prawdziwego wywozu śmieci we właściwe miejsca przeznaczenia lub do recyklingu. Znam takie firmy i wiem, co mówią o naszym dzikim "śmieciowym" rynku i zwyczajach. Bo prawo to jedna sprawa a druga ważniejsza sprawa do szacunek do niego, do państwa i do samych siebie. Ale jak to się mówi "na szacunek trzeba zapracować". Więc prosimy o załatwienie sprawy tej hałdy śmieci przy zlewni (jest większa niż na zdjęciu, bo zdjęcie było robione około 2 tygodnie temu), bo ludzie tracą wiarę w sensowność swoich pozytywnych zachowań i gospodarskiej/odpowiedzialnej postawy. TELEFON INTERWENCYJNY DLA MIESZKAŃCÓW - 022 578 35 35, reklamowany nawet na tym forum, niestety nie zmienia niczego. Pani z urzędu miasta Warszawy tłumaczy, że ona nic nie może, że - cierpliwości ; sprawy śmieci przecież są w toku załatwiania. W toku załatwiania, więc wszystko musi koniecznie stanąć i poczekać.

Przepełnione pojemniki na śmieci segregowane przy zlewni Grójecka Korotyńskiego.JPG
Plik ściągnięto 82 raz(y) 2,94 MB

Styczeń 2013 - nieodbierane śmieci -pojemniki przy zlewni róg Grójecka Korotyńskiego.JPG
Plik ściągnięto 49 raz(y) 3,08 MB

Duch Ochoty 

Wysłany: 2013-02-08, 00:37   

ŚMIECI ZA METRY CZY ZA MIESZKANIE - właśnie czekamy na decyzję radnych warszawskich.

Trwają prace nad ustaleniem opłat za wywóz śmieci. Władze Warszawy zaproponowały dwa sposoby naliczenia tych opłat. Jedna ma być naliczana jako opłata z mieszkanie ( 45 zł za jedno) lub w zależności od ilości metrów kwadratowych w mieszkaniu ( 0,8 zł za metr kwadratowy lecz nie więcej niż 88,8 zł za mieszkanie).

Sprawa segregacji śmieci ciągle jest jedną wielką niewiadomą. Wiemy tylko tyle, że te wspólnoty, spółdzielnie, domy czy po prostu mieszkańcy zapłacą dużo więcej, jeśli nie będą śmieci segregować. Cała odpowiedzialność, jak to zorganizować, przypilnować i namówić wszystkich mieszkańców do segregacji będzie ciążyć na administracjach budynków bądź raczej na zarządach wspólnot, władzach spółdzielni, etc. Jeżeli zatem znajdzie się jakaś grupa mieszkańców, która nie będzie robiła segregacji śmieci - a jest pewne, że taka sytuacja będzie powszechnie występowała :-? - to segregacja się nie uda i rachunki za śmieci będą bardzo bolesne. No, chyba że każda wspólnota czy spółdzielnia zatrudni ekipę "segregatorów", którzy to codziennie będą pracowali w naszych altankach śmietnikowych - mogą też prowadzić akcję edukacyjną dowolną metodą, ale w granicach prawa :-| . Ale może to jest metoda - albo się narodzie jakoś nauczycie porządku albo
będziecie słono płacić. A co będzie się działo z tymi śmieciami - posegregowanymi czy nie - to się dopiero okaże, ale nieprędko. :-/

Baba Jaga 

Wysłany: 2013-02-08, 00:54   

:-) Oto pozytywna strona rynku - ktoś odbierze sam i za darmo nasze zepsute sprzęty AGD, etc.

Zbieracz Warszawski zajmie się bezpłatnym odbiorem elektrośmieci

Zbieracz Warszawski oferuje bezpłatny odbiór takich sprzętów jak:
Pralki
Lodówki/Zamrażarki
Komputery/Sprzęt Komputerowy
Małe AGD
Telewizory/Monitory/Sprzęt RTV
Przewody
Elektronarzędzia
Złom Stalowy

Posiadamy wszystkie niezbędne zezwolenia - wystawiamy kartę przekazania odpadu.

Współpracujemy z firmami oraz osobami prywatnymi.

Wszystko odbieramy zupełnie bezpłatnie własnym transportem na terenie Warszawy i okolic.

:idea: Zainteresowanych bardzo proszę o kontakt pod numerem telefonu 694-150-760 lub na e-mail kontakt@zbieracz-warszawski.pl

Zachęcamy także do odwiedzenia naszej strony internetowej: :arrow: www.zbieracz-warszawski.pl

:!: Niesprawny i zużyty sprzęt odbieramy 7 dni w tygodniu w godzinach 9-20

MaMa 

Wysłany: 2013-08-16, 21:21   

O segregacji śmieci na stronie Ministerstwa Ochrony Środowiska - można też pokazać to w szkołach, by urządzić lekcję-dyskusję o segregacji śmieci.
O śmieciach, przepisach, zmianach, etc.
http://naszesmieci.mos.gov.pl/
Jak segregować ?
http://naszesmieci.mos.gov.pl/#jak-segregowac

Odpowiedz do tematu