Strona GłównaStrona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Organizacje katolickie - działalność religijna i społeczna.
Autor Wiadomość
Monika 

Dołączyła: 01 Mar 2011
Posty: 65
Skąd: W-wa Ochota
Wysłany: 2011-09-12, 10:39   Organizacje katolickie - działalność religijna i społeczna.

I. Cele religijne organizacji kościelnych.

W Polsce istnieją osoby prawne i jednostki organizacyjne działające na podstawie przepisów ustaw o stosunku państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczpospolitej Polskiej, o stosunku państwa do innych kościołów oraz związków wyznaniowych oraz ustawy o gwarancjach wolności sumienia i wyznania.

Kościoły i związki wyznaniowe mogą tworzyć kościelne osoby prawne np. parafie oraz inne jednostki organizacyjne i organizacje kościelne. Organizacje kościelne zrzeszają osoby należące do kościoła. Organizacje te są albo powoływane przez właściwą władzę kościelną albo zakładane przez wiernych za zezwoleniem odpowiedniej władzy kościelnej. Ich celem jest przede wszystkim działalność na rzecz formacji religijnej i kultu religijnego.

II. Cele społeczne organizacji kościelnych.

Organizacje katolickie lub odpowiednio inne organizacje wyznaniowe powstające za aprobatą władzy kościelnej mogą mieć również na celu działalność społeczno-kulturalną, oświatowo-wychowawczą i charytatywno-opiekuńczą. Do tych organizacji stosuje się odpowiednio przepisy prawa o stowarzyszeniach. Organizacją kościelną jest np. Caritas Polska, Diakonia Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, Prawosławny Ośrodek Miłosierdzia Diecezji Białostocko-Gdańskiej ELEOS. Kościół katolicki często prowadzi domy opieki, hospicja, ośrodki dla samotnych matek, osób bezrobotnych czy niepełnosprawnych. Działają one w oparciu o przepisy prawa powszechnie obowiązujące w naszym kraju, dodatkowo jednak podlegają kontroli władz kościelnych.
 
 
Maria 

Dołączyła: 21 Mar 2011
Posty: 24
Skąd: Ochota-Skarżyńskiego
Wysłany: 2011-12-30, 20:46   

Działalność charytatywna w ramach Kościoła katolickiego.

Jest dziś najbardziej dynamicznie rozwijającym się sektorem działalności Kościoła w Polsce.

Oficjalną strukturą jest odtworzona w 1990 roku Caritas Polska wraz z autonomicznymi Caritas diecezjalnymi (44 oddziały). Szeroką działalność charytatywną prowadzą niemal wszystkie zgromadzenia zakonne (232 placówki lecznicze i opiekuńcze), kilkaset fundacji o obliczu chrześcijańskim i ruchy apostolskie.
Caritas znana jest z ogólnopolskich zbiórek, takich jak Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom, która przyniosła w ubiegłych dwóch latach ok. 14 mln zł, i Jałmużna Wielkopostna. Dzięki pierwszej z nich dziesiątki tysięcy dzieci wyjeżdża na letni i zimowy wypoczynek. Caritas prowadzi 100 jadłodajni dla ubogich i ponad 170 stacji opieki dla chorych. Współpracuje z nią 60 000 wolontariuszy. Organizacja pomaga także imigrantom, uchodźcom, ośrodkom polonijnym i ofiarom kataklizmów i wojen na całym świecie.

na podst. artykułu red. Marcina Przeciszewskiego dostępnego w internecie
2005-2007 Katolicka Agencja Informacyjna
 
 
de voukolitsch 

Dołączył: 13 Maj 2011
Posty: 29
Skąd: ochota
  Wysłany: 2012-04-22, 18:08   Patriotyczna Krucjata Różańcowa

Drodzy Forumowicze, apeluję do was weźcie udział w dniach 1-3 maja br. w Patriotycznej Krucjacie Różańcowej, której celem jest ratowanie naszego kraju i jego odnowa moralna. Wszystkiego dowiecie się na stronie krucjaty http://krucjatarozancowazaojczyzne.pl/deklaracja/
_________________
de vouko
 
 
Monika 

Dołączyła: 01 Mar 2011
Posty: 65
Skąd: W-wa Ochota
Wysłany: 2012-04-22, 18:52   

W tej sprawie każdy osobiście pewnie podejmie decyzję, czy uczestniczyć. Jest niewątpliwie wiele sposobów bycia aktywnym również na polu religijnym, duchowym czy społeczno-chrześcijańskim. Zawsze jednak warto zadać sobie pytanie, czy takie czy inne działanie przynosi dobre owoce. Ale to już kwestia sumienia i naszej wolności, bo przecież jesteśmy wolni. Bycie wolnym mądrze nie jest łatwe, wolność to wielka odpowiedzialność- Wielu mądrzejszych ode mnie łamało sobie głowę, jak dobrze używać wolności - Jan Paweł II, ksiądz prof. Tischner, i inni jak prof. Władysław Tatarkiewicz, prof. Leszek Kołakowski, i całe rzesze wielu innych.

Odbiegłam pewnie od Twojego konkretnego problemu...
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne
stat4u
Kopiowanie tre?ci i zdj?? z portalu i forum bez zezwolenia zabronione