Strona GłównaStrona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Nieformalna działalność społeczna - społ. obywatelskie.
Autor Wiadomość
Monika 

Dołączyła: 01 Mar 2011
Posty: 65
Skąd: W-wa Ochota
Wysłany: 2011-09-12, 11:22   Nieformalna działalność społeczna - społ. obywatelskie.

Nieformalna działalność społeczna - kwintesencja społeczeństwa obywatelskiego?

W naszym systemie prawnym nie ma przepisów, które wprowadzałyby nakaz prowadzenia działalności społecznej w określonej, sformalizowanej formie. Nie ma zatem przeszkód, aby w zgodzie z ogólnym porządkiem prawnym działalność społeczna była prowadzona przez grupy nieformalne tzn. nigdzie niezarejestrowane. Źródłem są najczęściej ustne porozumienia określonej grupy osób, wspólny cel, wspólne zainteresowania. Wykluczone są wszelkie działania lub powoływanie grup, które by miały na celu obchodzenie lub łamanie prawa.

Działalność społeczna i inicjatywy społeczne tworzone przez takie nieformalne grupy to prawie idealna wizja społeczeństwa obywatelskiego - aktywnego i prospołecznego. Byłaby to wizja doskonała, gdybyśmy i my-ludzie byli doskonali. Ramy prawne dla organizacji, nawet tych społecznych czyli teoretycznie nakierowanych na działanie dla dobra społeczności, powstały by uniemożliwić wszelkie czynności mające na celu wyrządzenie krzywdy osobom prywatnym bądź narażenie na straty czy niebezpieczeństwo państwa i przez to jego obywateli.

Wynikiem jednak takiej "nieformalności" czyli np. braku uzyskania statusu osobowości prawnej ( np. na skutek braku rejestracji w odpowiednim rejestrze), wynikają trudności związane z prowadzeniem działalności. Grupa nieformalna nie może liczyć na dotacje ze źródeł krajowych, czy europejskich, nie może założyć konta itd. w ogóle nie funkcjonuje w obrocie prawnym jako jedna organizacja - nie zwiera umów, nie może otrzymać uprawnień, zezwoleń. W imieniu i na rzecz grupy nieformalnej może występować jedna z osób do niej należąca. Nie będzie to jednak pełnomocnictwo, ponieważ grupa nieformalna nie może udzielić pełnomocnictwa. Trzeba w związku z tym zauważyć, że osoba reprezentująca grupę nieformalną na zewnątrz działa w swoim imieniu i na własną rzecz. Czasami pomocne może okazać się zwrócenie o pomoc i współpracę do innych, istniejących formalnie organizacji, których zaangażowanie może wnieść nowe możliwości działania, jakich grupa nieformalna nie jest w stanie przedsięwziąć np. staranie się o uzyskanie określonej dotacji. Podobny skutek może przynieść współpraca z władzami samorządowymi, lub jednostkami pomocniczymi samorządu np. sołtysem.

Przykładem takich grup są teatry amatorskie, kluby dyskusyjne, klubokawiarnie (na Ochocie mamy już kilka prężnie działających kawiarni o charakterze społeczno-kulturalnym, np. Cafe Szamsija, kawiarnia Stara Ochota, Klubokawiarnia Kolonia, czy wraz z ich imprezami cyklicznymi, jak kluby filmowe, galerie organizowane ad hoc czy cyklicznie).

Ciekawą grupą nieformalną są komitety społeczne.

Komitety społeczne to zespoły ludzi, którzy organizują się po to, aby zrealizować określony cel (np. wybudować wodociąg lub zebrać pieniądze na pomoc dla chorej osoby). Nie ma szczegółowych przepisów, które dotyczyłyby zakładania komitetów społecznych. Niektóre organizacje powstając przyjmują taką nazwę, ale działają jako stowarzyszenia zarejestrowane w KRS (np. Społeczny Komitet Opieki nad Starymi Powązkami im. Jerzego Waldorffa), inne działają na podstawie konkretnych ustaw, np. Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa działa na podstawie Ustawy o Narodowym Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa oraz uchwalonego przez siebie regulaminu.

Istnieją też komitety organizowane do przeprowadzenia zbiórki publicznej na określony cel.
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA wydaje pozwolenia na przeprowadzanie zbiórek publicznych) przyjmuje, że do powstania takiego komitetu wystarczy, jeśli osoby zainteresowane postanowią go powołać i postanowienie to sformułują na piśmie (w formie aktu organizacyjnego, uchwalonego i podpisanego przez członków komitetu). W akcie tym powinny zostać zapisane zasady, jakimi kieruje się komitet w swoich działaniach, a także wzajemne prawa i obowiązki członków. Komitet taki nie ma osobowości prawnej (to znaczy nie może nabywać praw i zaciągać zobowiązań, odpowiedzialność za nie ponoszą sami członkowie). Nie podlega też wpisowi do rejestru. Komitet reprezentują wytypowani członkowie. Przyjęło się, że komitet powinien liczyć od 6 osób (przy wydatkowaniu funduszy w kraju) do 10 osób (wydatkowanie za granicą).

Innymi grupami nieformalnymi działającymi społecznie są rady rodziców w szkołach i kluby sportowe ( szkolne i te nie związane ze szkołą i uczniami).
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne
stat4u
Kopiowanie tre?ci i zdj?? z portalu i forum bez zezwolenia zabronione