Strona GłównaStrona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: Baba Jaga
2011-11-25, 17:40
22 września, Europejski Dzień Bez Samochodu!!
Autor Wiadomość
Baba Jaga 

Dołączyła: 21 Sty 2011
Posty: 709
Skąd: Warszawa, Ochota-Szczęśliwice.
  Wysłany: 2011-09-20, 22:50   22 września, Europejski Dzień Bez Samochodu!!

Zostawić auto w domu?

Ten jeden dzień bez samochodu? - na pewno się uda zostawić samochód w domu. Gorzej niestety sprawa wygląda na co dzień. Transport miejski jakoś działa, ale ulice już nie. Rowery też posiadamy w domach - lepsze czy gorsze, ale są. Ścieżek za to jest jeszcze mało, między innymi na naszej Ochocie. Jednak największym problemem ciągle pozostaje stan dróg w mieście - po prostu jest naprawdę niebezpiecznie prześlizgiwać się pomiędzy rozeźlonymi na drogi i ciągle spóźnionymi kierowcami. Jeszcze jedna sprawa - codzienna jazda rowerem w mieście to raczej niezdrowa sprawa - może skończyć się nawet nabyciem astmy.Ale :roll: ...gdy już będzie duużo więcej metra, skończone ulice, parę mostów a na nich autobusy, obok tramwaje, zapanuje większy spokój na drogach, może pojawi się :?: nadziemna kolejka jak w Sydney :lol: , wtedy i ci mniej fanatyczni rowerzyści poczują się dobrze na ulicach Warszawy.

Europejski Dzień bez Samochodu.

Częścią obchodów aktualnie trwającego Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu (16.09-22.09) były Dni Transportu Publicznego (np. imprezy kolejowe na Dworcu Zachodnim - piszemy o tym na Forum) i Europejski Dzień bez Samochodu obchodzony 22 września, w czwartek. Miasto, samorządy dzielnicowe, kolej, Zarząd Transportu Miejskiego (ZTM), organizacje społeczne promują proekologiczne rozwiązania w transporcie oraz komunikację zbiorową. Przykładowo Stowarzyszenie Sympatyków Komunikacji Szynowej ( SSKS ) stara się działać w kierunku zwiększenia wykorzystania transportu szynowego w Warszawie. Niestety stan kolei znamy wszyscy dobrze, nie jest najlepszy. Warszawskie tramwaje, myślę, że wszyscy kochamy - tam, gdzie nie dociera jeszcze metro, jest to czasem najszybszy i najmniej uciążliwy sposób na przemieszczanie się w mieście.

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu obchodzony jest od 2002 roku. Jego inicjatorem była Komisja Europejska. Co roku, przy okazji obchodów ETZT, jego organizatorzy, organizacje pozarządowe oraz media, przypominają o szkodliwym wpływie spalin samochodowych na zdrowie i życie człowieka:

• 90 procent trującego tlenku węgla w miastach pochodzi z rur wydechowych samochodów, a liczba ofiar śmiertelnych spalin samochodowych wyraźnie przekracza liczbę ofiar wypadków,
• samochody zajmują zbyt wiele miejsca, jest ich po prostu za dużo w porównaniu z liczbą i rozmiarem ulic,
• w ciągu godziny średnie drzewo liściaste wytwarza około 1200 litrów tlenu; człowiek zużywa około 30 litrów, a samochód 6000 litrów zamienia w spaliny,
• co roku w Polsce w wypadkach ginie około 7-8 tysięcy osób, a 20 tysięcy zostaje inwalidami,
• ponad 30 procent ludności w krajach Unii Europejskiej jest narażone na hałas, który powoduje zaburzenia zdrowotne,
• masowa motoryzacja przyczynia się m.in. do otyłości, raka, alergii, nerwic i stresu.

Co najmniej 12 proc. warszawiaków ma astmę, a ponad 20 proc. alergię. Pod tym względem Warszawa wypada średnio w porównaniu z innymi miastami. Najlepiej jest na wschodzie Polski, najgorzej we Wrocławiu i Krakowie.

Podobno najbardziej zanieczyszczone dzielnice to Śródmieście i Ochota! :!:

Zanieczyszczenia, głównie spaliny, to główny czynnik wywołujący alergię i astmę. Znaczenie mają też uwarunkowania genetyczne oraz nadmierna higiena stosowana w czasie wychowywania małych dzieci.

Może warto więc wybrać się w niektóre miejsca pieszo? bądź jeśli już musimy wziąć samochód – spytajmy znajomych lub sąsiadów, czy nie udają się w tym samym kierunku. Może cztery samochody z jedną osobą w środku uda nam się zamienić na jeden samochód z czterema osobami. Takie rozwiązanie ma same zalety: oszczędności paliwa, ochronę środowiska.

W czwartek czyli w Europejskim Dniu bez Samochodu Warszawa, jak co roku uruchomi sieć bezpłatnych wypożyczalni rowerów. Na warszawiaków będzie czekać 230 jednośladów. Będzie je można wypożyczyć jedynie na podstawie dowodu osobistego w trzech punktach czynnych od godz. 7.00 do godz. 18.00: na krańcach Krakowskiego Przedmieścia – przy kościele św. Anny i pod pomnikiem Kopernika oraz na Placu na Rozdrożu, a także w 11 innych punktach na terenie miasta (czynnych od godz. 9.00 do godz. 18.00):
1. AirBike.pl Stegny, ul. Mangalia 4 - 25 szt.
2. AirBike.pl Ursynów, al. KEN 49 - 25 szt.
3. BikeCity Warsaw ul. Nowogrodzkiej 10/1 - 25 szt.
4. WygodnyRower.pl ul. Stawki 19 - 15 szt.
5. Dynamo Cafe ul. Smolna 16 (centrum) - 4 szt.
6. Ethno Cafe ul. Kredytowa 1 (centrum) - 4 szt.
7. Cafe 6/12 ul. Żurawia 6/12 (centrum) - 2 szt.
8. Uwolnić Matkę ul. Dąbrowiecka 8D (Saska Kępa) - 2 szt.
9. Cafe Borgia ul. Francuska 50 (Saska Kępa) - 2 szt.
10. Cafe Le Journal ul. Świderska 113 (Tarchomin) - 2 szt
11. Restaurcja Dalmacja ul. Wąwozowa 8 (Kabaty) - 4 szt.

Ścieżki rowerowe-Ochota

Na Ochocie znajduje się niewiele ścieżek rowerowych. Razem jest ich około 8 kilometrów i znajdują się wzdłuż następujących ulic:
Aleje Jerozolimskie (3,4 km) - pomiędzy ul. Grzymały-Sokołowskiego a wiaduktem kolejowym, a między ul. Śmigłowca a wiaduktem także po obu stronach Alei Jerozolimskich.
Banacha (0,7 km) na całej długości, ścieżka nie jest wydzielona,
Bitwy Warszawskiej 1920 roku (1,6 km) na całej długości,
Grójecka (1,2 km) - pomiędzy ul. Bitwy Warszawskiej a ul. Włodarzewską,
Pole Mokotowskie (1,4 km),

Jadąc z Ochoty można zgrabnie włączyć się w tzw. Szlak Obwodowy - w kierunku Żoliborza lub w drugą stronę - do Łazienek.

Szlak Obwodowy jest szlakiem zielonym, ma łączną długość około 22 kilometrów i łączy Las Bielański z Łazienkami pomijając Śródmieście. Jego trasa biegnie następująco:

• Las Bielański-UKSW - Dewajtis - Marymoncka - Słodowiec - Ogólna - aleja Armii Krajowej - aleja Prymasa Tysiąclecia - Bitwy Warszawskiej 1920 - Banacha - Pole Mokotowskie - Park Piłsudskiego - aleja Armii Ludowej - Aleje Ujazdowskie - Łazienki Królewskie

Zadbajmy o to, żeby w Warszawie było jak najwięcej terenów zielonych! :!:

Parki, tereny zielone na osiedlach ... ogródki działkowe? Parki - wszyscy je cenimy i znamy ich wartość w dużym mieście. Teren zielony koło bloków - z tym jest trochę gorzej. Nie zawsze są tereny zadbane, obsadzone zielenią - często to tylko zaniedbane podwórka. :-( Najnowszy trend związany z kwestią finansową, ale i z naszym brakiem świadomości co wartości i niezwykłości przestrzeni wokół nas - powstają osiedla tzw. zamknięte bądź apartamentowce - wszystko to ulokowane na maleńkim skrawku gruntu, odgrodzone od reszty świata, z symbolicznym drzewkiem pośrodku lub mini-klombem. To jest przestrzeń życiowa, na którą się zgadzamy.

Temat ogródków działkowych w mieście jest bardzo kontrowersyjny i od lat wykorzystywany w poszczególnych wyborach. Niektóre tereny niewątpliwie powinny być oddane pod zabudowę, jednak być może nie wszystkie? Są to na pewno płuca miasta, środowisko dla roślin, ptaków i małych zwierząt.

Na Szczęśliwicach, Rakowcu, przy Polu Mokotowskim mamy ogródki działkowe. Niektóre z nich będą zlikwidowane, jak ten niewielki trójkąt pomiędzy malutką uliczką Mierzejewskiego i Śmigłowca, niedaleko Parku Szczęśliwickiego. Po drugiej stronie jest teren Fortu Szczęśliwickiego otoczony fosą z bobrami i ptactwem wodnym oraz działkami.


niektóre powyższe informacje o ETZT I MDbS na podst.
Kod:
www.ztm.waw.pl


IMG_0449.JPG
Pracownicy doków w Portsmouth masowo jadący rowerami do domów na lunch.
Plik ściągnięto 240 raz(y) 2,6 MB

mapa ścieżek rowerowych z Wikii.PNG
Plik ściągnięto 321 raz(y) 162,88 KB

Ostatnio zmieniony przez Baba Jaga 2012-03-01, 10:34, w całości zmieniany 6 razy  
 
 
Karolina 

Dołączyła: 14 Mar 2011
Posty: 45
Skąd: Ochota-Jasielska
Wysłany: 2011-09-23, 10:56   

Ja jeżdżę rowerem po Warszawie, Ochocie oczywiście też, i jeszcze żyję. Najważniejsze - wsiadając na rower należy również unikać promilów! Uważajcie kierowcy samochodów - na rowerach też pedałują pijani!!! :!:
 
 
KKA 

Dołączyła: 16 Mar 2011
Posty: 218
Skąd: Ochota-Szczęśliwice
Wysłany: 2011-09-30, 22:18   Monorail w Sydney.

A oto zdjęcie pociągu na jednej szynie biegnącej wśród domów i wieżowców Sydney. Rok 1994.

Monorail, Sydney.jpg
Plik ściągnięto 204 raz(y) 475,22 KB

 
 
agatka88 

Dołączyła: 14 Mar 2016
Posty: 16
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-03-23, 11:31   

Super rozwiązanie, przynajmniej nie musi się stać w korkach :)
Gdybym miała taka możliwość to na pewno korzystałabym z takich środków transportu. Niestety muszę posiadać samochód, opłacać go tankować i jeszcze dbać o takie oleje silnikowe - eport2000.pl.
 
 
joanna383 

Dołączył: 02 Lis 2016
Posty: 4
Skąd: warszawa
Wysłany: 2016-11-02, 08:15   

No to fakt, każdy chce je ominąć , a taki sposób jest super.
_________________
dermatolog Gdańsk
 
 
Romo543 

Dołączył: 16 Sty 2017
Posty: 5
Skąd: warszawa
Wysłany: 2017-01-16, 11:47   

Zazwyczaj każdy tak robi.
Ostatnio zmieniony przez Baba Jaga 2017-01-18, 09:55, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne
stat4u
Kopiowanie tre?ci i zdj?? z portalu i forum bez zezwolenia zabronione