Strona GłównaStrona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Szydłów - niezwykłe średniowieczne miasteczko!
Autor Wiadomość
Baba Jaga 

Dołączyła: 21 Sty 2011
Posty: 709
Skąd: Warszawa, Ochota-Szczęśliwice.
Wysłany: 2011-09-23, 22:34   Szydłów - niezwykłe średniowieczne miasteczko!

Osobiste Zaproszenie.

Baba Jaga, czyli ja :-> , zachęcam z całego serca do odwiedzenia czarującego miasteczka położonego w Świętokrzyskim. Jest to niezwykłe miasteczko, które zachowało układ średniowieczny z zamkiem, murami i kościołami. W późniejszym trochę czasie lokalna społeczność żydowska wybudowała sobie Synagogę.

Rynek, mury i zamek właśnie są odnawiane ( z funduszy europejskich głównie), więc na wiosnę/lato 2012 powinno wszystko wyglądać wyśmienicie. W rynku są dwie restauracje, na placu centralnym nowoczesne fontanny naziemne, wspaniale chłodzące stopy i ewentualnie dziecięce stópki letnią porą.

W Szydłowie można spędzić dobre pół dnia, a być może nawet dłużej - cały dzień i wieczór lub dwa dni. Atmosfera jest spokojna ale urzekająca, czasem odbywają się tu wystawy, przedstawienia, koncerty lub turnieje rycerskie na placu zamkowym.

Legenda o powstaniu Szydłowa.

Zbój, który zwał się Szydło, był hersztem bandy napadającej na przejeżdżające karawany kupców i innych podróżnych. Prowadzący przez tutejsze lasy trakt uchodził za niebezpieczny z powodu owego zbója właśnie. Rabował on wiezione przez podróżnych kosztowności, które następnie ukrywał w miejscowych jaskiniach. Aż pewnego razu banda Szydły napadła na orszak królewski i wywiązała się walka pomiędzy zbójami i wojami króla. Władca klęknął na pobliskim wzgórzu i począł się modlić. Obiecał, że gdy Bóg da zwycięstwo, w miejscu gdzie klęczy wybuduje kościół. Tak też się stało. Zbójów wybito a schwytany Szydło wskazał jaskinię, gdzie ukrywał zrabowane skarby. Król nakazał za owe kosztowności wybudować kościół i założyć osadę, którą od imienia zbója Szydłowem nazwano.

Historia Szydłowa

Pierwsza pisemna wzmianka o Szydłowie pochodzi z 1191 r. Jest to informacja o powinności mieszkańców książęcego Szydłowa do dziesięciny na rzecz kolegiaty sandomierskiej. Jan Długosz wzmiankuje o Szydłowie w kontekście najazdu Tatarów: w 1241 r. wojska małopolskie stoczyły bitwę z Tatarami "we wsi Chmielnik pod miasteczkiem Szydłów". 1 lipca 1329 r. Władysław Łokietek sprzedaje mieszczaninowi krakowskiemu Zammeloniemu wójtostwo w Szydłowie lokowane na prawie średzkim. Oznacza to, iż Szydłów już wtedy posiadał prawa miejskie. W połowie XIV wieku król Kazimierz Wielki otacza miasto murami obronnymi, rezydencję królewską przekształca w warowny zamek i wznosi okazały kościół. Tym samym miasto staje się jedną z warowni strzegących Małopolski. Dostać się można do miasta jedną z trzech pobudowanych bram: Krakowską, Opatowską i Wodną. Gospodarczemu ożywieniu miasta sprzyjała częsta obecność dworu królewskiego oraz fakt, iż stał się on siedzibą starostwa niegrodowego.

Polskie Carcassonne

Szydłów zyskał miano "polskiego Carcassonne" dzięki zachowanemu do czasów współczesnych XIV-wiecznemu układowi urbanistycznemu zawierającemu wiele elementów tak architektonicznych jak i przestrzennych średniowiecznego miasta.

Do najważniejszych zabytków miasteczka zaliczają się:

1) mury obronne wraz z Bramą Krakowską,
Wykonane z lokalnego wapienia w XIV wieku mury mierzyły 1080 m długości do 1,8 m szerokości. Dodatkowym zabezpieczeniem miasta oraz zamku, wybudowanego na zlecenie Kazimierza Wielkiego ok. 1354 roku, wzdłuż południowego odcinka murów, była fosa, której resztki zachowały się do dzisiaj.

2) zespół zamkowy (Sala Rycerska, Skarbczyk, Brama Zamkowa),
Zamek był wielokrotnie przebudowywany w XV i XVI wieku po pożarach. Kolejna przebudowa miała miejsce w XVII wieku w związku ze zniszczeniami po "szwedzkim potopie". W 1723 roku starosta Józef Załuski odnowił go. Jednak pod koniec XVIII wieku podniszczony zamek został opuszczony. W roku 1946 przystąpiono do restauracji i zabezpieczenia budowli.

3) kościół farny pod wezw. św. Władysława,
Kościół pw. św. Władysława, zbudowany został w 1355 roku. To świątynia z cyklu "pokutnych" kościołów króla Kazimierza Wielkiego, które ufundowane zostały po tym jak władca skazał na śmierć (poprzez utopienie w studni) kanonika krakowskiego Marcina Baryczkę, który przekazł mu niepomyślną wiadomość. Kościół ma nie tylko interesującą historię ale także ciekawe wnętrze.

4) kościół pod wezw. W.W. Świętych,

5) synagoga.
Na północ od rynku stoi późnogotycka synagoga wzniesiona przed 1564 r., gdzie obecnie znajduje się Gminny Ośrodek Kultury.
Na łące za synagogą pracują artyści rzeźbiarze, wykonując w drewnie ogromne postaci wojów i królów. Wygląda to niezwykle malowniczo! :-D

6) ruiny po przytułku dla ubogich i starców oraz kościółku św. Ducha - prawdopodobnie najstarsze budowle na tym terenie.

Budowle zamkowe miasta, usytuowane są w narożu miasteczka; wchodziły ongiś w skład Kazimierzowskiego systemu obrony kraju, spełniając funkcje ustrojowo-administracyjne i polityczno-strategiczne.
Przedmieścia: Opatowskie i Krakowskie położone poza murami, posiadały charakter wiejski i spełniały drugorzędną rolę w funkcjonowaniu miejscowości. Na Przedmieściu Opatowskim znajdują się ruiny po przytułku dla ubogich i starców oraz kościółku św. Ducha. Na Przedmieściu Krakowskim, na wysokiej skarpie usytuowany jest kościół pod wezw. W.W. Świętych.

informacje historyczne na podst.
Kod:
www.szydlow.pl
(strona intern. gminy) oraz
Kod:
WWW.wrota-świętokrzyskie.pl
(strona inter. regionu świętokrzyskiego)

IMG_0821.JPG
Artyści-rzeźbiarze pod synagogą w Szydłowie.
Plik ściągnięto 162 raz(y) 3,21 MB

IMG_0805.JPG
Jeden z budynków średniowiecznego zespołu zamkowego w Szydłowie (sala rycerska).
Plik ściągnięto 170 raz(y) 2,61 MB

IMG_0798.JPG
XIV wieczna Brama Krakowska w Szydłowie.
Plik ściągnięto 167 raz(y) 2,28 MB

Ostatnio zmieniony przez Baba Jaga 2011-09-24, 09:03, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne
stat4u
Kopiowanie tre?ci i zdj?? z portalu i forum bez zezwolenia zabronione