Strona GłównaStrona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: Baba Jaga
2012-11-09, 08:54
Zapisy na OCHOTA NA OCHOTĘ oraz coś o Forcie Szczęśliwice.
Autor Wiadomość
Baba Jaga 

Dołączyła: 21 Sty 2011
Posty: 709
Skąd: Warszawa, Ochota-Szczęśliwice.
  Wysłany: 2012-09-12, 13:57   Zapisy na OCHOTA NA OCHOTĘ oraz coś o Forcie Szczęśliwice.

Zapisy na OCHOTA NA OCHOTĘ ( TTPiK) oraz coś o Forcie Szczęśliwice.

Towarzystwo Turystów Przyrodników i Krajoznawców zaprasza na wycieczkę z cyklu
"Tajemnice Warszawy i Mazowsza"


"Ochota na Ochotę"
21 października godz. 10.30 - 12.30.
Cena: 10 zł


:idea: Już został tylko dzisiejszy dzień :!: 18 października, żeby zarejestrować się na zwiedzanie Ochoty w najbliższą niedzielę 21 pażdziernika.

Nasza dzielnica ma swą niezwykłą historię, zachowały się zabytkowe i bardzo ciekawe budynki z okresu modernizmu sprzed II wojny światowej. Znajomość historii i architektury poszczególnych dzielnic, w tym niezwykłej i pięknej Ochoty, to prawdziwy klucz do Warszawy - bo nasza stolica to nie monolit, składają się na nią pojedyncze pamiątki i skarby urbanistyczne rozsiane w dzielnicach miasta. Poza tym każda dzielnica zaczyna tworzyć swój własny klimat i charakter, coś w rodzaju oddzielnego terenu miejskiego z własną specyfiką będącą owocem działań lokalnych samorządów i aktywności mieszkańców danej dzielnicy. Na tym tle Ochota prezentuje się coraz bardziej oryginalnie.
-------------------------------------------------------------------------
Poniższe ze strony organizatora wycieczki TTPiK

Dzielnica Ochota przez długi okres czasu wchodziła w obręb królewskiej wsi Wielka Wola. Zaczęła się jednak szybko rozwijać pod koniec XVIIIw. dzięki szlakom komunikacyjnym, które przechodziły przez jej teren m.in. Szosy Krakowskiej (dzisiejsza ulica Grójecka) czy Nowej Drogi Jerozolimskiej (dzisiejsze Aleje Jerozolimskie).
Okres II Wojny Światowej zaznaczył i tu swoje piętno - na barykadach września 1939r. oraz wszechobecnych miejscach mordów, określanych jako Rzeź Ochoty w 1944r.
Obecnie Dzielnica Ochota to najgęściej zaludniona dzielnica Warszawy, która poza licznymi zabytkami może pochwalić się wieloma terenami zielonymi. Jeden spacer to za mało, by poznać zakamarki i tajemnice Ochoty, dlatego też chcielibyśmy zaprosić Państwa na pierwszy z cyklu spacerów po tej dzielnicy.
W ramach wycieczki poznamy zabudowania w stylu funkcjonalizmu z lat 30-tych oraz w stylu monumentalnym z lat 50-tych XXw. Zatrzymamy się pod Kinem Ochota, poznamy tajemnice Układu Warszawskiego oraz przyjrzymy się szkolnym budynkom Wolnej Wszechnicy Polskiej z okresu II RP. Na koniec przypomnimy wojenne losy Ochoty z roku 1939 i 1944.

Wycieczka będzie prowadzona przez przewodnika miejskiego i varsavianistę - Włodzimierza Surowieckiego.

Zgłoszenia: Wszystkich chętnych prosimy o przesłanie swoich danych zgodnie z załączonym poniżej formularzem do dnia 18 października
:arrow: http://www.ttpik.pl/turystyka/218-ochota-na-ochot

-------------------------------------


:-D Towarzystwo Turystów Przyrodników i Krajoznawców to bardzo godna polecenia organizacja oferująca oryginalne wycieczki w bardzo przystępnej cenie. Przykładem był cykl poświęcony warszawskim fortom. Poniżej załączam zdjęcia z jednej z wycieczek poświęcone jednemu z ochockich fortów - Fortowi Szczęśliwickiemu ( drugi fort na Ochocie to Fort na Rakowcu przy ul. Korotyńskiego, na terenie przyległego do tej ulicy Parku).


--------------------------------------------------------------------------
Poniższy tekst pochodzi ze strony TTPiK
Twierdza Warszawa
to zespół fortów i innych budowli fortyfikacyjnych wzniesionych przez władze Imperium Rosyjskiego wokół Warszawy w XIX wieku.
Wzniesiona w pierwszej połowie XIX wieku Cytadela Aleksandrowska, mimo uzupełnienia jej siedmioma fortami, nie spełniała wymagań stawianych przez rozwój technik wojennych, służąc głównie celom policyjnym.
Decyzję o przekształceniu Warszawy w twierdzę władze carskie podjęły w 1879 roku. Zaplanowano dwa pierścienie fortów, z których zewnętrzny obejmował także część miasta po prawej stronie Wisły, zaś wewnętrzny – tylko lewą. Budowę fortów rozpoczęto na wiosnę 1883 roku, zaś zakończono w 1890. Wzniesiono wtedy 20 fortów.
Zapóźnienie techniczne Rosji sprawiło, że w momencie ukończenia były to już forty przestarzałe. W związku z tym już na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych nastąpiła modernizacja twierdzy. W jej ramach wybudowano 7 uzupełniających dzieł (punktów oporu) oraz dwa wchodzące w skład twierdzy obiekty linii Warszawa-Zegrze. Przede wszystkim jednak zmodernizowano istniejące obiekty.
Łącznie Twierdza Warszawa składała się z 29 fortów i dużych punktów oporu; uzupełniały ją liczne lokalne, ziemne punkty oporu i baterie artyleryjskie. Jądro twierdzy niezmiennie tworzyła Cytadela Aleksandrowska wraz z jej fortami. Tak ukształtowana twierdza weszła w skład Warszawskiego Rejonu Fortecznego.

Odbyły się wycieczki :

"Forty Twierdzy Warszawa - część I z IV"
- w programie: Fort Włochy, Fort Chrzanów, Fort Szczęśliwice -
"Forty Twierdzy Warszawa - część II z IV"
- w programie: Fort P (Bema), Fort M (Mokotów), Fort Cze (Piłsudskiego), Fort VIII Służew
"Forty Twierdzy Warszawa - część III z IV"
- w programie: forty pierścienia zewnętrznego m.in. Wawrzyszew, Okęcie, Zbarż i in.

:idea: Aktualne Projekty TTPiK


Inwentaryzacja Podziemi - Warszawa

• "Zabytkowe podziemia i krypty warszawskich kościołów"

• "Zabytkowe kupieckie piwnice składowe warszawskiego Starego Miasta"

• "Inwentaryzacja zabytkowych obiektów architektury podziemnej w Warszawie"[/color]

ul. Uniwesytecka 1.JPG
W ochockiej Kolonii Lubeckiego w bezpośrednim sąsiedztwie Akademika - Bratniaka czyli dawnego Domu Techników im. Gabriela Narutowicza z l. 1922–1930.
Plik ściągnięto 129 raz(y) 3,31 MB

Stan Fortu Szczęśliwice.JPG
Plik ściągnięto 77 raz(y) 2,06 MB

Wycieczka miłośników fortów i historii - Warszawa.JPG
Plik ściągnięto 72 raz(y) 3,71 MB

Ostatnio zmieniony przez Baba Jaga 2012-10-18, 15:59, w całości zmieniany 4 razy  
 
 
Duch Ochoty 

Dołączył: 29 Sty 2011
Posty: 75
Skąd: Pl. Narutowicza
Wysłany: 2012-09-13, 11:39   Fort Szczęśliwicki - aktualna sytuacja.

FORT SZCZĘŚLIWICE


Fort położony jest pomiędzy ulicami : Zadumaną, Drawską (ta część ulicy Drawskiej, której część biegnie w kierunku ulicy Włodarzewskiej i stoją przy niej domy i osiedle Shiraz, i która w ostatecznym kształcie ma połączyć obie strony Parku tj. północną i południową, dochodząc do Włodarzewskiej, trasy N/S i kolei radomskiej), Śmigłowca i Mierzejewskiego, południowym początkiem ulicy Filipinki raz Alejami Jerozolimskimi na wysokości firm Renault, Bayer , budowanych biurowców Orange (TP) położonych po przeciwnej stronie Alej.

Zewnętrzny obwód fortu wraz z fosą - aktualnie siedliskiem ptactwa wodnego i innej fauny -zajmują działki Rodzinnego Ogrodu Działkowego "Fort Szczęśliwice" pod zarządem Mazowieckiego PZD. Zarząd ROD "Fort Szczęśliwice" dzierżawi ten teren, a działkowicze użytkują go na zasadzie umowy z Zarządem ROD i na podstawie aktualnych, niedoskonałych przepisów. Wspomniane ogródki działkowe należą do Skarbu Państwa (teren ten należy do Skarbu Państwa) w osobie Agencji Mienia Wojskowego.

Zabytkowy centralny fragment Fortu, otoczony okręgiem przez wspomniane ogródki działkowe, Agencja Mienia Wojskowego sprzedała w 2004 roku. Nabywcą był i chyba ciągle jest aktualnym właścicielem ( :?: ) turecki biznesmen Wahab Toy ( inwestycje: wieżowiec Millennium, Blue City, biurowiec przy al. Jerozolimskich przy PKP Informatyka). Tak więc mamy prywatny środkowy kawałek Fortu, który nie jest ani zadbany, ani nic się na nim nie dzieje. Projekt planu zagospodarowania dla Szczęśliwic Południowych, który utknął w czeluści biurokracji i jeszcze nie wiadomo, jak jego ostateczny kształt będzie wyglądał ( jak wiemy jest już po szerokich konsultacjach społecznych, które to właśnie podobno zablokowały domknięcie tego planu) przewidywał ochronę terenu Fortu - na terenie działek najwyżej mógłby powstać park tj. publiczny teren zielony, a w prywatnym środku coś, co byłoby w zgodzie z zielenią i historycznością tego miejsca, w każdym razie podobno wykluczone mają być wielorodzinne budynki mieszkalne, czyli bloki. Zabytkowy charakter Fortu Szczęśliwice narzuca ograniczenia dla inwestora przede wszystkim od strony konserwatora zabytków (inwestor powinien np. zadbać o właściwą ochronę i konserwację kazamat koszarowych), ale także zieleni - jednak na negocjacje zawsze miejsce się znajdzie, jak pokazują losy i toczące się zabiegi wokół innych, wcale licznych, fortów warszawskich.

Aktualnie środek Fortu wraz z zabytkowymi zabudowaniami fortecznymi oraz z pozostałościami dawnych ogrodów działkowych, drzew i krzewów owocowych, domków na ich terenie, będący aktualnie w stanie postępującej dewastacji, odwiedzany jest sporadycznie przez zorganizowane i prywatne wycieczki pasjonatów historii, lokalnych watażków lub tzw. meneli, bezdomnych i narkomanów. Teren centralny nie jest ani ogrodzony ani oświetlony.

zwiedzanie fortów.JPG
Plik ściągnięto 69 raz(y) 2,15 MB

Warszawskie forty - dewastacja i siedlisko dla bezdomnych i narkomanów.JPG
Plik ściągnięto 72 raz(y) 2,84 MB

Fort Szczęśliwice.JPG
Plik ściągnięto 56 raz(y) 1,76 MB

 
 
Maus 

Dołączyła: 22 Lut 2011
Posty: 24
Skąd: Warszawa-Włochy
Wysłany: 2012-09-18, 15:41   

W niektórych fortach podjęte są kroki, żeby je zagospodarować - przykładem jest oczywiście Fort Bemowo, a bliżej nas Fort Racławicki, gdzie są biura i klub, no i "mój" Fort Włochy. U nas zadowolenie będą mieli miłośnicy pojazdów wojskowych, ponieważ ma tam siedzibę firma czy jakaś organizacja ( nie wiem) prezentująca historyczne pojazdy wojskowe.

Fort we Włochach.JPG
Plik ściągnięto 128 raz(y) 2,71 MB

wojskowe eksponaty w Forcie Włochy.JPG
Plik ściągnięto 71 raz(y) 3,44 MB

Fort Włochy - klimat wojskowy.JPG
Plik ściągnięto 60 raz(y) 2,98 MB

 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne
stat4u
Kopiowanie tre?ci i zdj?? z portalu i forum bez zezwolenia zabronione