Strona GłównaStrona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: Baba Jaga
2012-04-22, 14:23
Wybitny uczony prof. dr hab. Stanisław Bellert (1924 - 1976)
Autor Wiadomość
Jerzy_S 

Wysłany: 2011-10-16, 16:53   Wybitny uczony prof. dr hab. Stanisław Bellert (1924 - 1976)

Mój kolega Andrzej w rozmowie ze mną na Wydziale Elektroniki Politechniki Warszawskiej powiedzial w 1976 roku:
Wiesz Jurek, nagle zmarł prof. Stanisław Bellert. Będę miał zmieniony temat pracy dyplomowej i innego promotora.

7 października 2011 roku na Politechnice Warszawskiej na uroczystym posiedzeniu z okazji 60 - lecia Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych prof. dr hab. Stefan Hahn wspomniał prof. Stanislawa Bellerta. Prof. Stefan Hahn nawiązał do nagrody Nobla z dziedziny fizyki przyznanej w 2011 roku. Laureaci otrzymali nagrodę za prace z dziedziny kosmologii. W swych badaniach zajmowali się powiększającym się wszechświatem.
Poprzez obserwację odległej supernowej wyjaśnili ekspansję wszechświata.

Prof. Stefan Hahn przypomniał, że prof. Stanisław Bellert już w roku 1968 zajmował się tym tematem. Prof. Bellert doszedł do wniosku, że zjawisko astrofizyczne przesunięcia ku podczerwieni widma fal elektromagnetycznych nie musi być wyłącznie tłumaczone "ucieczką galaktyk". Podał wytłumaczenie tego zjawiska poprzez opis właściwości geometrycznych przestrzeni.

Prof. Stanisław Bellert był określany przez swojego dawnego doktoranta prof. dr hab. Jacka M. Wojciechowskiego jako człowiek renesansu o rozległych zainteresowaniach.
W tygodniku "Linia Otwocka" z 31.03.2003 prof. Wojciechowski pisze :

W mojej pracy zawodowej zetknąłem się z kilkoma osobami naprawdę wielkiego formatu, z którymi pracę wspominam jako niezwykłą przygodę. Promotorem mojej pracy doktorskiej był Stanislaw Bellert, jeden z najznakomitszych i najbardziej oryginalnych umysłów z jakimi się zetknąłem. Była to postać renesansowa. Zajmował się elektroniką, telekomunikacją i kosmologią. Świetnie grał na fortepianie i był jednym ze współtwórców polskiego jazzu w początkowym stadium.

Prof. dr Władysław Findeisen również wspomina o fortepianie, który stał w gabinecie prof. Bellerta i służył relaksowi uczonego. Prof. Findeisen uważa prof. Bellerta za najzdolniejszego uczonego na Politechnice Warszawskiej w czasie wspólnej pracy.

Pismo "Nestor - Krasnystaw" nr 7 z roku 2009 w artykule Leszka Janeczka "Krasnostawski fortepian Steinwaya" opisuje koncert z 11 listopada 1944 r.
Majątek Tarnogóra w pobliżu Krasnystawu opuściła rodzina Smorczewskich w obawie przed wkraczającą w 1944 r. Armią Czerwoną. W opuszczonym pałacu założono Liceum Ogólnokształcące. W dniu 11 listopada 1944r urządzono tam koncert dla uczczenia przedwojennego Święta Niepodległości. Na fortepianie Steinway grał utalentowany pianista Stanisław Bellert. Jako akompaniament do wiersza L. Staffa "Deszcz jesienny" Bellert grał preludium Des-dur Chopina "Deszczowe".

W dniu 16 marca 2007 roku w gmachu Naczelnej Organizacji Technicznej przy ul. Czackiego w Warszawie odbyło się wspólne posiedzenie Koła Seniorów, Koła Terenowego Oddziału Elektroniki, Informatyki i Telekomunikacji Stowarzyszenia Elektryków Polskich.
Na posiedzeniu prof. dr hab. inż. Stefan Hahn wygłosił prelekcję poświęconą życiu i dokonaniom Stanisława Bellerta , profesora Politechniki Warszawskiej Wydziału Elektroniki.

W spotkaniu udział wzięli : wdowa po prof. Stanisławie Bellercie - Irena Bellert, sekretarz generalna Stow. Elektryków Polskich - Jolanta Arendarska, prof. dr W. Findeisen, dr M. Rusin i były Prezydent M. St. Warszawy S. Wyganowski.

Wystąpienie prof. Stefana Hahna zawierało :

- krótki życiorys Stanisława Bellerta
- opis nietypowego przebiegu kariery naukowej (powołanie młodego prof. nadzwyczajnego na Członka Korespondenta PAN)
- zestawienie podstawowych osiągnięć naukowych w dziedzinie elektrotechniki teoretycznej i kosmologii
- osobisty komentarz dotyczący teorii Bellerta zjawiska astrofizycznego przesunięcia ku podczerwieni widma fal elektromagnetycznych

Prof. Bellert wraz z prof. H. Woźniackim stworzył nową dziedzinę matematyki - Algebrę liczb strukturalnych służącą do analizy i syntezy obwodów elektrycznych.
Wśród wielu tematów, w których odnosił wspaniale sukcesy naukowe były elektrotechnika teoretyczna, teoria pola elektromagnetycznego, teoria układów dynamicznych, teoria układów sterowania, matematyka stosowana, teoria obwodów elektrycznych, budowa maszyn matematycznych.

Szkoda, że nigdy nie dane mi było słuchać wykładów prof. Stanisława Bellerta. Ale jego uczniowie byli moimi wykładowcami.
Jerzy Słomczyński

[ Dodano: 2012-03-01, 13:08 ]
Ja również żałuję, że nie byłem w czasie studiów słuchaczem wykładów prof. Stanisława Bellerta. W dniu 22 grudnia 1962 r. zdałem egzamin dyplomowy po zakończeniu eksternistycznego kursu magisterskiego na ówczesnym Wydziale Łączności Politechniki Warszawskiej - w specjalności teletransmisji przewodowej. Przewodniczył egzaminowi prof. dr Witold Nowicki, a w skład komisji egzaminacyjnej wchodził również - wówczas jeszcze doc. dr inż.- Stanisław Bellert. Przed zakończeniem studiów magisterskich, latem 1962 r., zobowiązany byłem zaliczyć teorię syntezy u doc. Stanisława Bellerta. Ponieważ system studiów na kursie eksternistycznym polegał na całkowicie samodzielnym samokształceniu (z wyjątkiem teorii informacji – uczęszczałem na wykłady u prof. Czesława Rajskiego na podstawie formalnie załatwionych zwolnień z zakładu pracy), musiałem jakoś zdobyć odpowiednie materiały wg wymagań obowiązujących przy zaliczeniu teorii syntezy. Pomógł mi w tym mój serdeczny kolega z pracy, Stasio Popiołek, który niedawno skończył studia magisterskie (w systemie jednolitym) i miał notatki z wykładów doc. Bellerta. Udostępnił mi te notatki, przygotowałem się z nich jak mogłem najlepiej, ale przed udaniem się na zaliczenie skorzystałem jeszcze z możliwości konsultacji u doc. Bellerta. Doc. Bellert przyjął mnie nadzwyczaj życzliwie (zetknąłem się z nim wówczas bezpośrednio po raz pierwszy) i wytłumaczył mi szereg zagadnień z teorii syntezy, odnośnie których miałem wątpliwości. W niedługim czasie dokonałem pomyślnego zaliczenia przedmiotu. To było moje drugie spotkanie z doc. Stanisławem Bellertem.
Trzeci i ostatni mój kontakt (a właściwie czwarty, jeśli uwzględnić spotkanie na egzaminie dyplomowym w 1962 r.) – wówczas już z prof. nadzw. drem Stanisławem Bellertem – miał miejsce w czasie kilku wykładów na jakimś kursie specjalistycznym, organizowanym w 1970 r. przez resort łączności. Utkwiło mi w pamięci, jak pięknie, przystępnie, a chwilami dowcipnie wykładał profesor zagadnienia z dziedziny transmisji przewodowej. I to tyle moich wspomnień o Profesorze. Wielka szkoda, że tak wcześnie umarł, mógł przecież jeszcze długie lata cieszyć się życiem i poświęcać pasji swego życia – nauce.

23 lutego 2012 r.
Leszek Staszewski

Bellert.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 450 raz(y) 14,62 KB

Ostatnio zmieniony przez Jerzy_S 2012-03-01, 13:09, w całości zmieniany 3 razy  

Odpowiedz do tematu