Strona GłównaStrona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Obywatelskie prawo do udziału w sesjach rad dzielnic/miast
Autor Wiadomość
KKA 

Wysłany: 2011-11-06, 00:02   Obywatelskie prawo do udziału w sesjach rad dzielnic/miast

Korzystajmy z naszego prawa do udziału w sesjach Rad Dzielnicy/Miasta/Powiatu czy Sejmiku Województwa!!!

Mamy prawo do udziału w sesjach Rad Dzielnicy, Rad Miasta czy Powiatu oraz Sejmiku Województwa. Są to organy stanowiące samorządów. Dotyczy to również prawa do uczestnictwa w obradach poszczególnych komisji składających się z radnych i zajmujących się wydzielonymi problemami. Art. 11b ustawy o samorządzie gminnym stanowi, że działalność organów gminy jest jawna, podobnie art. 3 ust. 1 pkt 3 ustawy o dostępie do informacji publicznej daje uprawnienie dostępu do posiedzeń kolegialnych organów władzy publicznej.

Poza tym zgodnie z ogólną zasadą jawności działania organów władzy publicznej, która jest zagwarantowana w art. 61 Konstytucji obywatele mają prawo dostępu do informacji publicznej np. do dokumentów, tekstów uchwał, stanowisk czy decyzji dotyczących ogółu.

Oznacza to, że obywatele, mieszkańcy tej czy innej wspólnoty samorządowej chcąc skorzystać ze swojego prawa do wstępu na sesje rady, sejmiku czy komisji mogą to zrobić i nie muszą być tylko biernymi obserwatorami. Prawo wstępu na te zgromadzenia oznacza bowiem, że mogą również zabierać głos – zadawać pytania, wygłaszać opinie, etc., oczywiście z poszanowaniem pewnych reguł i autonomii działania organu władzy publicznej jakim jest rada gminy, powiatu, czy sejmik województwa.

Na pewno warto jest sprawdzić, jak wygląda praktyka takiego obywatelskiego uczestnictwa w przypadku sesji naszej Rady Dzielnicy Ochota oraz poszczególnych Komisji. ]Dla przypomnienia na Ochocie mamy następujące Komisje (składające się z wybranych przez nas radnych): Komisja Polityki Gospodarczej, Budżetu i Finansów/ Komisja Polityki Przestrzennej, Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska/ Komisja Bezpieczeństwa i Samorządności/ Komisja Oświaty, Wychowania i Sportu/ Komisja Zdrowia, Rodziny i Polityki Społecznej/ Komisja Kultury/ Komisja Rewizyjna/ Komisja Mieszkaniowa.

Ja osobiście miałam problem z wejściem na sesję Rady w naszej dzielnicy - pan z ochrony budynku Urzędu Dzielnicy nie widział możliwości, żebym weszła do środka. Zapytywał mnie, kim jestem, a moja odpowiedź, że "mieszkańcem Ochoty" tylko go zadziwiła. Ponieważ jednak byłam uparta, udało mi się w końcu wejść, nawet otrzymałam przeprosiny. Na pewno personel, w szczególności pracownicy ochrony powinni być w tym zakresie dobrze poinformowani i przeszkoleni , żeby zwykły człowiek nie poczuł się jak intruz czy jakiś przybłęda.

Prócz praktyki jaka funkcjonuje w zakresie uczestnictwa w takich sesjach czy posiedzeniach komisji, ważne są też zapisy Statutu Miasta/Dzielnicy/Powiatu regulujące te sprawy. Powinny być one podane do wiadomości publicznej czy łatwo dostępne np. na stronie internetowej danego urzędu władzy samorządowej. Mogą one przykładowo opisywać, jakie szczegółowe zasady obowiązują "publiczność" biorącą udział w sesjach rad, sejmikach czy komisjach. Nie zawsze muszą być one zgodne z duchem prawa, a nawet przepisami.

To od nas zależy, czy praktyka funkcjonowania władzy samorządowej respektuje nasze zagwarantowane nam prawa obywatelskie, czy może w jakimś stopniu je ogranicza (np. ogranicza prawo zabierania głosu przez mieszkańców na sesjach, stwarza różne utrudnienia i niewygody, etc.). Powinniśmy nawet dążyć i wymagać, by praktyka i przepisy "lokalne" ( prawo miejscowe) działały zachęcająco na obywateli w zakresie ich udziału w życiu publicznym własnej wspólnoty samorządowej.
Ostatnio zmieniony przez KKA 2011-11-06, 00:12, w całości zmieniany 2 razy  

Odpowiedz do tematu