Strona GłównaStrona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Janusz Korczak - człowiek, który żył i umarł dla dzieci.
Autor Wiadomość
Baba Jaga 

Dołączyła: 21 Sty 2011
Posty: 709
Skąd: Warszawa, Ochota-Szczęśliwice.
Wysłany: 2011-11-25, 23:31   Janusz Korczak - człowiek, który żył i umarł dla dzieci.

Janusz Korczak to jeszcze jeden wyjątkowy człowiek, którego losy otarły się o Ochotę. Wykładał w Państwowym Instytucie Pedagogiki Specjalnej, poprzedniczce Akademii Pedagogiki Specjalnej na ul. Szczęśliwickiej 40 i w Wolnej Wszechnicy Polskiej ( jej budynek jest przy ulicy Banacha, przed wojną była to Opaczewska).

Janusz Korczak, a właściwie Henryk Goldszmit, (1878 lub 1879-1942) był wielkim pedagogiem, pisarzem, działaczem społecznym i lekarzem. Był jednym z tych ludzi, którzy rodzą się raz na sto lat, o wielkiej mądrości i sercu.

Studiował medycynę na Uniwersytecie Warszawskim, a także w Berlinie, Paryżu i Londynie, pracował w warszawskim szpitalu dziecięcym, był dyrektorem Domu Sierot dla dzieci żydowskich, współorganizował zakład wychowawczy dla dzieci „Nasz dom”. W obu placówkach wprowadził nowy system wychowania dziecka, uwzględniający jego potrzeby, nastawiony na zachowanie godności dziecka. Korczak był wielkim prekursorem walki o prawa dziecka( napisał "Prawo dziecka do szacunku", 1929). Napisał wiele książek dla dzieci i młodzieży, m.in. "Król Maciuś I" (1923), "Król Maciuś na bezludnej wyspie" (1923), "Kiedy znów będę mały" (1925). Pisał także literaturę obyczajową, utwory dramatyczne, pamiętniki. Prowadził audycje dla dzieci w radio. Założył pismo dla dzieci i młodzieży „Mały Przegląd”.

Z dziećmi żył i pracował, i z nimi zginął w obozie zagłady w Treblince.

TROCHĘ SZCZEGÓŁÓW Z BIOGRAFII KORCZAKA

W okresie studenckim powstała pierwsza jego powieść „Dzieci ulicy”. Korczak podjął też pracę nauczycielską na tajnej pensji Stefanii Sempołowskiej, pracował również w bezpłatnej czytelni dla biednych dzieci. W latach 1900-1915 był aktywnym członkiem Towarzystwa Kolonii Letnich. Pracował na koloniach jako wychowawca (napisał książki kolonijne: „Mośki, Joski, Srule” (1909) oraz „Józki, Jaśki i Franki” (1910).
W 1921 roku dzięki staraniom Korczaka w Gocławku powstała kolonia letnia Domu Sierot pod nazwą „Różyczka”. W 1940 roku Korczak chcąc zapewnić bezpieczeństwo i spokój w czasie wojny zorganizował tam swoim wychowankom ostatnie kolonie letnie.

W marcu 1905 roku Janusz Korczak otrzymał dyplom lekarza i podjął pracę w Warszawie w Szpitalu dla Dzieci im. Bersonów i Baumanów przy ulicy Śliskiej 51. Prowadził również bibliotekę.
W latach 1905-1906 Korczak był lekarzem wojskowym po powołaniu na front wojny rosyjsko- japońskiej.
Po wojnie wybrał się na rok do Berlina (1907/1908) i na pół roku do Paryża (1910). Tam brał udział w wykładach z pediatrii i pedagogiki specjalnej. Przy okazji zwiedził szpitale dziecięce i zakłady zajmujące się terapią i edukacją dzieci. W 1911 roku przebywał miesiąc w Londynie zwiedzając szkoły i przytułki. W tym czasie postanowił definitywnie poświęcić się pracy z dziećmi i zrezygnował z założenia własnej rodziny.

W 1912 roku Korczak został dyrektorem Domu Sierot przy ul. Krochmalnej 92, pozostającego pod opieką Towarzystwa „Pomocy dla Sierot”. Współpracował ze Stefanią Wilczyńska i razem z nią zaopiekował się 85 wychowankami. W 1914 roku został powołany do wojska, początkowo jako ordynator polowego szpitala dywizyjnego w Głuboczku na Ukrainie, następnie został lekarzem pediatrą w przytułku dla dzieci ukraińskich. W 1918 roku po powrocie do Warszawy znów podjął pracę w Domu Sierot.
W latach 1918 –1931 był aktywnym członkiem organizacji, takich jak: Komisja do Spraw Organizacji Oświatowych, Centralny Komitet Pomocy dla Dzieci, Wydział Opieki nad Dzieckiem Robotniczym przy Centralnej Komisji Związków Zawodowych, Fundacja Polsko - Amerykańskiego Komitetu Pomocy Dzieciom.
Od 1919 roku Korczak wraz z Falską objął kierownictwo pedagogiczne w zakładzie wychowawczym dla sierot Nasz Dom w Pruszkowie pod Warszawą.
W czasie wojny polsko - bolszewickiej (1919-1920) Korczak w randze majora wojska polskiego pracował w szpitalu epidemicznym w Łodzi, następnie w Warszawie. Zaraził się tyfusem plamistym, jego matka zachorowała i zmarła. W 1926 roku zainicjował wydawanie tygodnika dla dzieci i młodzieży „Mały Przegląd”- jako dodatek do dziennika „Nasz Przegląd” (później jego redagowanie powierzył Igorowi Newerlemu).

W latach dwudziestych Korczak wykładał w Państwowym Seminarium dla Nauczycieli Religii Mojżeszowej, w Studium Pracy Społeczno - Oświatowej w Wolnej Wszechnicy Polskiej (1929- wykłady pt. „Społeczeństwo dziecięce"). Szczególnie blisko był związany z Państwowym Instytutem Pedagogiki Specjalnej poprzez liczne wykłady na temat pedagogiki szkolnej.

W 1935 roku związał się z Polskim Radiem. Pod pseudonimem Stary Doktor wygłaszał m.in. liczne pogadanki dla dzieci.
Za wybitną twórczość literacką Korczak w 1937 roku został odznaczony Złotym Wawrzynem Polskiej Akademii Literatury.

Od pierwszych dni wojny Korczak nieustannie zabiegał o wsparcie dla Domu Sierot, organizując kolonie letnie (czerwiec-lipiec 1940), dostarczał żywność dzieciom. W 1940 roku Dom Sierot został przesiedlony do getta na ul. Chłodną 33, potem Sienną 16 i Śliską 9. Korczak cały czas walczył o środki finansowe i dary na utrzymanie dzieci. Mimo beznadziejnej sytuacji organizował tajne nauczanie, życie kulturowo-oświatowe poprzez inscenizacje bajek i innych tekstów.

Od maja do sierpnia 1942 nocami pisał „Pamiętnik”, który ukazywał tragiczny obraz okupacji hitlerowskiej.
W dniu 18 lipca 1942 roku została wystawiona ostatnia sztuka w Domu Sierot pt. „Poczta” Rabindranatha Tagore. Przygotowywała ona wychowanków do świadomej i godnej śmierci.
22 lipca 1942 roku w dniu urodzin Korczaka rozpoczęła akcja zagłady w getcie.

W dniu 6 sierpnia 1942 roku hitlerowscy okupanci wyprowadzili z Domu Sierot Korczaka, Wilczyńską, wszystkich współpracowników i dwustu wychowanków.
Wszyscy zostali wywiezieni do obozu zagłady w Treblince.

Na terenie symbolicznego cmentarza w Treblince wśród siedemnastu tysięcy kamieni znajduje się jedno jedyne imienne upamiętnienie: JANUSZ KORCZAK (Henryk Goldszmit) I DZIECI.

www. treblinka.bho.pl
Ostatnio zmieniony przez Baba Jaga 2011-11-25, 23:37, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Dawid 

Wiek: 38
Dołączył: 10 Lip 2011
Posty: 107
Skąd: Nowy Jork
Wysłany: 2011-11-26, 00:18   

Janusz Korczak wyprzedzal swoja epoke.
_________________
Dawid
 
 
Baba Jaga 

Dołączyła: 21 Sty 2011
Posty: 709
Skąd: Warszawa, Ochota-Szczęśliwice.
Wysłany: 2012-01-19, 00:57   

W roku 1922 Janusz Korczak rozpoczynał współpracę z powstałym właśnie Państwowym Instytutem Pedagogiki Specjalnej. Stworzyła go i prowadziła przed wojną i po wojnie prof. Maria Grzegorzewska (aktualnie jest to Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej, na ulicy Szczęśliwickiej 40, na Ochocie).

Wykład inauguracyjny Janusza Korczaka na tej uczelni zrobił na wszystkich wykładowcach i gościach niezapomniane, a nawet wstrząsające wrażenie.

Przyszedł na niego z chłopcem z Domu Sierot, ustawił go przed aparatem rentgenowskim i włączył urządzenie. Chłopiec był zaskoczony i przestraszony, a na ekranie wszyscy zgromadzeni zobaczyli jego serce dygoczące ze strachu. Komuś wyda się „ten eksperyment” na dziecku trochę okrutny, ale Doktorowi Korczakowi chodziło o pokazanie i wyrycie w umysłach zgromadzonych ludzi, jak wygląda serce dziecka, które się boi. On to rozumiał, ale wiedział, że są ludzie, którzy tego nie czują i nie pojmują, pomimo nawet całego swojego profesjonalizmu.

Oparłam się na fragmencie z doskonałej, ostatnio wydanej biografii Janusza Korczaka autorstwa Joanny Olczak-Ronikier (wnuczki wybitnych wydawców Polski przedwojennej Janiny i Jakuba Mortkiewiczów), pt:” Korczak. Próba biografii.”Wydawnictwo W.A.B.)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne
stat4u
Kopiowanie tre?ci i zdj?? z portalu i forum bez zezwolenia zabronione