Strona GłównaStrona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: Baba Jaga
2012-02-01, 17:08
Opowieść Na Dzień Świętego Mikołaja.
Autor Wiadomość
Baba Jaga 

Dołączyła: 21 Sty 2011
Posty: 709
Skąd: Warszawa, Ochota-Szczęśliwice.
Wysłany: 2011-12-07, 14:47   Opowieść Na Dzień Świętego Mikołaja.

Opowieść Na Dzień Świętego Mikołaja.

Już od dawna na pamiątkę i wzór Św. Mikołaja, żyjącego na przełomie III i IV wieku biskupa miasta Miry położonego w Azji Mniejszej ( teraz Turcja), obdarowujemy się prezentami. Św. Mikołaj, który był skromny i dobry , według przekazów z tamtych czasów obdarowywał ludzi, a szczególnie dzieci, po kryjomu, tak by nikt nie zauważył i nie wiedział od kogo pochodził podarek, pieniądze czy jedzenie. Prawdopodobnie tak dobrze rozumiał uczucie smutku i został obdarzony wielką empatią w stosunku do dzieci, ponieważ będąc sam dzieckiem ciężko przeżył śmierć swoich rodziców w wyniku zarazy. Rodzice byli bardzo zamożni, więc chłopiec został samotnym i bogatym dzieckiem. Postanowił żyć czyniąc dobro bliźnim, sam niczego nie wymagając dla siebie. Symboliczną i najważniejszą opowieścią o Św. Mikołaju jest ta o trzech bryłach złota, które biskup podrzucał pewnemu człowiekowi, gdy on nagle popadł w wielką nędzę, tak wielką, że musiał wysyłać swoje trzy córki na ulicę, „do nierządu”. Najpierw, pewnej nocy podrzucił pierwszą bryłę złota – wtedy szczęśliwy ojciec mógł wydać za mąż pierwszą córkę, potem podrzucił drugą – i podobnie uratował życie drugiej dziewczynie. Za trzecim razem ojciec, który postanowił czuwać, dowiedział się w końcu, kto mu pomagał – w ten sposób rozeszła się sława biskupa Mikołaja - wielkiego i cichego dobroczyńcy. Dodatkowo, o co tylko prosił biskup, tak się stawało – za jego wstawiennictwem wydarzały się rzeczy cudowne: rozmnażanie żywności, zwycięstwa w sprawiedliwych walkach, nagłe uzdrowienia czy przychodził inny niezwykły ratunek .

Najpierw kult św. Mikołaja , opiekuna ubogich i dzieci, rozpowszechnił się na wschodzie państwa rzymskiego. We wschodnim kościele zawsze już postać biskupa Mikołaja – cudotwórcy (taumaturga) zajmowała bardzo ważne miejsce (patron Rusi), tak jak jego ikona w ikonostasie, zawsze w jednym z dolnych, ważnych rzędów.
Na Zachodzie kult Św. Mikołaja rozpowszechnił się od przeniesienia jego relikwii do Bari w południowych Włoszech (tam też dzień Św. Mikołaja był zawsze obchodzony wyjątkowo okazale) . Uważany był też za patrona kupców ( były liczne parafie pod jego wezwaniem w miastach targowych), żeglarzy, więźniów, studentów i młodych panien. O wielkiej popularności tego świętego już od IV wieku świadczy wielka ilość żywotów i opisów cudów w języku greckim i łacińskim. Na przykład sławny Jakub de Voragine opisując losy św. Mikołaja w swojej „Złotej Legendzie” opierał się na żywocie greckim Metodiusza.

Dzień św. Mikołaja obchodzony jest w kościele katolickim, jako dzień poświęcony dzieciom. Już w średniowieczu powstał niezwykły zwyczaj wybierania „dziecięcego biskupa” (Boy Bishop) 6 grudnia w wielu katedrach Europy. Święty Mikołaj „przychodzi” z podarunkami również w Wigilię Świąt Bożego Narodzenia, tak się przyjęło również w kościele anglikańskim i protestanckim. Teraz jest to piękne święto większości dzieci na świecie niezależnie od jakiejkolwiek wiary.
Niezwykle interesującym wydarzeniem było publiczne ogłoszenie w prasie w 1891 roku przez prezydenta Stanów Zjednoczonych Benjamina Harrison’a swojego zamiaru przebrania się za Świętego Mikołaja dla swoich wnuków z okazji świąt obchodzonych w Białym Domu. Prezydent chciał w ten sposób dać wzór takiego postępowania dla innych dziadków czy ojców. Jego uroczyste słowa brzmią dzisiaj nieco archaicznie ale i niezwykle …:

” .....The highest official for the time being should forget or put behind him his cares and annoyances, and participate in the spirit of Christmas.”

Uważamy, że określenie Santa Claus pochodzi właśnie ze Stanów Zjednoczonych. To Holendrzy masowo osiedlający się w Nowym Yorku czyli wtedy według nich w New Amsterdam przywieźli ze sobą Santa Klawes.
Niezwykłym zwyczajem niemieckim były odwiedziny u dzieci w wykonaniu Rycerza Ruperta (Knecht Ruprecht). Ten surowy, brodaty rycerz odpytywał z Katechizmu, dobre dzieci nagradzał, a złe ..karał. Czasem towarzyszył mu w tych wizytach Św. Mikołaj i Św. Piotr. Ten zwyczaj nawiązywał prawdopodobnie do pogańskich, nordyckich wierzeń o Wotanie – bogu-rycerzu przybywającym na ziemię na białym koniu. Może też dlatego tyrolskie z kolei dzieci uważały, że św. Mikołaj przybywa na białym koniu wraz ze swoim pomocnikiem (krasnoludem - giermkiem) i szykowały dla konia siano a dla jego towarzysza szklankę „Schnapps’a”. W Austrii Świętemu Mikołajowi towarzyszyły krasnale w czerwonych kapturkach , jedne miłe, inne całkiem złośliwe. Te ostatnie miały karać niegrzeczne dzieci lub małe nieuki.

To była moja skromna próba przebadania tradycji dnia świętego Mikołaja.

Może nie zgadzacie się z czymś lub uzupełnicie tę opowieść.

Tak czy owak - zawsze życzmy sobie i wszystkim dzieciom radosnych spotkań z dobrodziejem Mikołajem….

IMG_0426.JPG
Plik ściągnięto 232 raz(y) 2,71 MB

Ostatnio zmieniony przez Baba Jaga 2011-12-08, 10:04, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Krys 

Dołączyła: 05 Maj 2011
Posty: 170
Skąd: Austria, USA
Wysłany: 2011-12-07, 16:43   

Wspaniałe opowiadanie! :o)))
Lubię wszystko, co wiąże się ze świętami, Mikołajki, Gwiazdka, lubię kolorowe dekoracje, kolędy, opowieści...

Mikolajki.jpg
Plik ściągnięto 191 raz(y) 169,38 KB

_________________
Krys
 
 
Baba Jaga 

Dołączyła: 21 Sty 2011
Posty: 709
Skąd: Warszawa, Ochota-Szczęśliwice.
Wysłany: 2011-12-07, 16:56   

A ja uważam, że wspaniałe jest to Mikołajowe zdjęcie!!! Muszę poszperać w zakamarkach, by zaprezentować jakiegoś naszego Mikołaja.
 
 
Jerzy_S 

Wiek: 68
Dołączył: 06 Kwi 2011
Posty: 724
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2011-12-07, 17:57   

Święty Mikołaj umila dzieciom pobyt w Domach Towarowych, często wręcza im podarki (zakupione przez rodziców).
W przedwojennym warszawskim Domu Towarowym Braci Jabłkowskich też wykorzystano w reklamach postać Świętego Mikolaja.

dr inż. Jan Jabłkowski pochodzący z tej zaslużonej rodziny jest dyrektorem Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów w dzielnicy Ochota/Włochy

mikolaj-jablkowscy.jpg
Plik ściągnięto 197 raz(y) 196,15 KB

_________________
Jerzy_S
 
 
Baba Jaga 

Dołączyła: 21 Sty 2011
Posty: 709
Skąd: Warszawa, Ochota-Szczęśliwice.
Wysłany: 2011-12-07, 18:44   

Tak, dom towarowy Jabłkowskich na Brackiej był wizytówką handlu w stylu dzisiejszych galerii. To okres po wojnie spowodował, że Polacy zapomnieli, jak może wyglądać szykowna i nowoczesna galeria, a dodatkowo wspaniale zaprojektowana. Znane są zdjęcia kawiarni mieszczącej się na dachu czy tarasie tego domu towarowego z pięknym widokiem na miasto - też już nie istniejące. Stare, zabytkowe galerie handlowe ciągle możemy podziwiać, ale raczej w Londynie czy Paryżu.

Ja mam świąteczną reklamę z przedwojennej Anglii. Czegoś mocniejszego - szkockiej whisky.

A pierwsze zdjęcie to wielka góra paczek świątecznych przelewających się przez urzędy pocztowe (przedwojenna Anglia). Kiedyś i u nas tak było... Teraz zamawiamy przez internet i przyjeżdża kurier do domu prosto z hurtowni, magazynu czy sklepu...internetowego.

IMG_1351.JPG
Paczki świąteczne - Anglia, lata 30-te.
Plik ściągnięto 168 raz(y) 2,98 MB

IMG_1360.JPG
Przedwojenna, angielska reklama whisky.
Plik ściągnięto 205 raz(y) 2,48 MB

 
 
Jerzy_S 

Wiek: 68
Dołączył: 06 Kwi 2011
Posty: 724
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2011-12-07, 20:24   

Jan Jabłkowski obecny dyrektor PIAP święta Bożego Narodzenia 1981 roku spędził w obozie internowania. Z okien sąsiedniej Fabryki Mierników i Komputerów ERA widziałem jak ZOMO wyprowadziło grupę osób z PIAP, które podjęły strajk po wprowadzeniu stanu wojennego.
_________________
Jerzy_S
 
 
Rex 

Dołączył: 10 Lip 2011
Posty: 93
Skąd: Warszawa - Paris
Wysłany: 2011-12-07, 23:14   

To jest temat na czasie i pasujacy do naszych nastrojow. Az milo poczytac.
_________________
Rex
 
 
Barbara 

Wiek: 69
Dołączyła: 09 Cze 2011
Posty: 60
Skąd: Tampa, Floryda
Wysłany: 2011-12-07, 23:41   

Tak, zgadzam sie, az przyjemnie poczytac. To jest temat na wizytowe miejscu forum w czasie adwentowym. Jeszcze jakby to pierwsze zdjecie na gorze bylo kolorowe, to by bardziej przyciagalo oko.
_________________
Barbara
 
 
PRex 

Wiek: 49
Dołączył: 12 Lip 2011
Posty: 112
Skąd: USA
Wysłany: 2011-12-08, 00:51   

Bardzo pozytywne podejście do świata. Ja również lubuję się w temacie i chętnie przeczytałem tekst o Mikołajach.
Wyborne fotografie!
_________________
PRex
 
 
Jerzy_S 

Wiek: 68
Dołączył: 06 Kwi 2011
Posty: 724
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2011-12-08, 09:44   

Gabriela Gab opowiadała na Ochockich Spotkaniach Historycznych w Centrum Artystycznym Radomska 13, niezwykłą tę historię.

W 1981 Gabriela była małą dziewczynką, niezwykle obowiązkową i pomagającą rodzicom. Przygotowanie do Świąt Bożego Narodzenia w owym czasie wymagalo wiele wysiłu całej rodziny. Wszyscy starali się stać w długiej kolejce i przynieść do domu upragnione potrawy.
Gabriela oczekiwala w długiej kolejce na Ursynowie na karpia. Och był on prawie tak duży jak mala dziewczynka Gabriela.
Po kilku godzinach stania, do oczekujących w kolejce wyszla sprzedawczyni ze sklepu odliczyla ponad sto osób od początku kolejki i oświadczyła, że dla tej małej dziewczynki i osób poza nią zabraknie karpi. Nie mają po co stać.

Och co to się działo, Gabriela w ryk, strasznie płakała.Litościwi ludzie z kolejki przepchnęli Gabrielę do przodu o sto miejsc. Dostała upragnionego karpia. Była bardzo szczęśliwa.
_________________
Jerzy_S
Ostatnio zmieniony przez Jerzy_S 2011-12-08, 09:51, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Andrew 

Pomógł: 1 raz
Wiek: 78
Dołączył: 10 Cze 2011
Posty: 117
Skąd: North Carolina, USA
Wysłany: 2011-12-08, 14:09   

Interesujacym faktem jest, ze takie wydarzenia, dobre gesty ze strony znajomych czy nieznajomych, wywieraja na nas wrazenie do tego stopnia, ze przypominamy je sobie jeszcze po wielu latach.
_________________
Andrew
 
 
Dawid 

Wiek: 38
Dołączył: 10 Lip 2011
Posty: 107
Skąd: Nowy Jork
Wysłany: 2011-12-08, 14:13   

A jakze czesto jedno wydarzenie potrafi przestawic wajche na naszej drodze zycia. Byc moze pani Gabriela nie bylaby dzisiaj ta sama osoba, gdyby nie to, ze ludzie tamtego dnia dali jej "wiare w czlowieka"...
_________________
Dawid
 
 
Jerzy_S 

Wiek: 68
Dołączył: 06 Kwi 2011
Posty: 724
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2011-12-08, 14:41   

Ta dyskusja o przykrych Świętach Bożego Narodzenia 1981 r. miala miejsce na prowadzonych przez Gabrielę Ochockich Spotkaniach Historycznych poświęconych Stanowi Wojennemu na Ochocie.

Jako dziecko pamiętala dzień 13 grudnia 1981 jako pozbawiony telewizyjnych programów dla dzieci i jako dzień niepokoju dla starszych czlonków rodziny rozumiejących co się dzieje. Widok czołgów na ulicach był czymś nowym dla dziecka.

Omawialiśmy na Ochockich Spotkaniach Historycznych tragedię dzieci, których rodziców internowano.One były przerażone i pozbawione opieki. Często musieli im pomóc sąsiedzi.
Warszawski Klub Inteligencji Katolickiej zorganizował na wiosnę wyjazd dzieci osób internowanych na wypoczynek. Mój kolega z Fabryki Mierników i Komputerów ERA - Krzysztof Wasiek prowadził obóz dla dzieci osób internowanych.
_________________
Jerzy_S
 
 
Alina 

Wiek: 35
Dołączyła: 01 Lip 2011
Posty: 48
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2011-12-08, 15:45   

Doskonale zdjecia i interesujace opowiesci na tematy dotyczace nas wszystkich. Az milo czytac.
_________________
Alina
 
 
Jerzy_S 

Wiek: 68
Dołączył: 06 Kwi 2011
Posty: 724
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2011-12-08, 21:44   

Zorganizowanie obozu dla dzieci osób internowanych nie było łatwe. Obozy te były poddane szykanom o pozorach legalności.

Jeżeli obóz odbywał się na terenie parafii to częste były wizyty Urzędu do Spraw Wyznań. Trzeba było też być przygotowanym na kontrolę Milicji Obywatelskiej i Sanepidu.
To przykre, że dzieciom opozycjonistów władze chciały popsuć wypoczynek.
_________________
Jerzy_S
Ostatnio zmieniony przez Jerzy_S 2011-12-08, 21:47, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Karolina 

Dołączyła: 14 Mar 2011
Posty: 45
Skąd: Ochota-Jasielska
Wysłany: 2011-12-10, 12:10   Święty Mikołaju przynieś DOBRE zabawki.

Święty Mikołaju przynieś DOBRE zabawki.

Ja chciałam przy okazji zbliżających się Świąt wspomnieć o ciekawej akcji i związanej z nią wizycie w Polsce młodej Chinki, która opowiedziała, w jakich warunkach produkowane są zabawki w Chinach - na nasze zamówienie przecież. Oczywiście podobna niesprawiedliwość i wyzysk kryje się za produkcją większości rzeczy, które "konsumujemy" w naszym miłym i cywilizowanym świecie zachodnim: ubrań, żywności, różnych sprzętów i urządzeń elektronicznych czy telefonów. Nie zaszkodzi jednak o tym pamiętać i być świadomym, chociażby ta świadomość nie była bardzo przyjemna a wizja sukcesu naszych działań mglista. Od świadomości jednak wszystko się zaczyna.

Złoty siedemdziesiąt za zabawkę w przybliżeniu oferują światowe koncerny fabrykom w Chinach za zabawkę sprzedawaną w Polsce po kilkadziesiąt złotych. Przy okazji świąt prowadzona jest kampania "Kupuj odpowiedzialnie zabawki". Ma ona uświadomić Polakom, jak łamane są prawa pracownika przy ich produkcji.

Do fabryk na przykład w Chinach zatrudniani są nieletni lub bardzo młodzi ludzie, którzy muszą pracować ponad siły i do tego w fatalnych warunkach.Często dochodzi do wypadków, zatruć chemikaliami i potem przewlekłych chorób, już nie wspominając o wyzwiskach i podłym traktowaniu pracowników - często nieletnich.

O tym opowiadała młoda, przerażona Chinka, która zakrywała twarz i prosiła o nazywanie jej przybranym nazwiskiem Yang Yu (boi się, że po powrocie spotkają ją represje, więzienie). Pracowała w wielu fabrykach zabawek i sprzętów elektronicznych w południowych Chinach. Wielokrotnie zmieniała pracodawców w nadziei na poprawę warunków pracy, lecz gdy sytuacja wszędzie okazała się równie zła, zdecydowała się mówić o problemach pracowników chińskich fabryk jako świadek. Musiała podobnie jak wszyscy inni pracować po jedenaście, dwanaście godzin dziennie, sześć dni w tygodniu. Spała z dziewięcioma osobami w pokoju, w koszmarnych warunkach. Z pensji potrąca się koszty wyżywienia i zakwaterowania. Bardzo trudno jest coś odłożyć i wysłać rodzinie na wieś. Rodziny można odwiedzić raz w roku.

Dziewczyna z Chin spotkała się z licealistami w Gdańsku. Mówiła, aby ludzie próbowali wywierać presję na międzynarodowe korporacje, żeby pośrednio zadbały o pracowników podwykonawców.

Organizatorzy akcji "Kupuj odpowiedzialnie zabawki" promują lokalnych producentów i firmy, które praw pracownika nie łamią. Możemy pokazywać, że nie jest nam obojętne to, co kryje się za zabawką.

W grudniu wydamy większość z 2 mld zł, które rocznie przeznaczamy na zabawki. Ten rynek został dawno zdominowany przez wyroby z Chin. Już tylko nieliczni - jak Lego - produkują w Europie. Natomiast wielkie korporacje - Mattel, Disney, Hasbro - przywożą z Chin m.in. lalki Barbie, produkty z linii Fisher Price, samochody Matchbox, kucyki Pony, figurki Transformers, pieski Chi Chi Love.


Na podstawie informacji zasłyszanych w Radio Tok FM, artykułów prasowych w Gazecie Wyborczej.


Tytus.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 435 raz(y) 5,43 KB

zabawka Pszczółka Maja.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 434 raz(y) 4,5 KB

Ostatnio zmieniony przez Karolina 2011-12-10, 12:13, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Jerzy_S 

Wiek: 68
Dołączył: 06 Kwi 2011
Posty: 724
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2011-12-10, 13:07   

:arrow: http://www.fairtrade.org....fair_trade.html

Jutro to jest 11 grudnia w Muzeum Etnograficznym w Warszawie będzie kiermasz pod nazwą "Mikołaj też jest Fair Trade". Promowane będą wyroby żywnościowe, ktorych droga od producenta poprzez dystrybutorów jest znana i w miarę możliwości wolna od wyzysku.

Producenci chińscy mówią o różnicach kulturowych w podejściu do pracy w Azji i Europie, przytaczają przykłady wyzysku w fabrykach europejskich i w sieciach dystrybucyjnych wielkich koncernów w Europie.

Najtrudniej jest kontrolować wyzysk pracowników na terenie objętego wojną Konga, gdzie wydobywane są minerały do produkcji telefonów komórkowych.

[ Dodano: 2011-12-15, 10:34 ]
:!: http://www.elka.pw.edu.pl/pol/Absolwenci/Felieton

Mój felieton wigilijny na stronie Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych
_________________
Jerzy_S
Ostatnio zmieniony przez Baba Jaga 2012-12-06, 12:18, w całości zmieniany 5 razy  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne
stat4u
Kopiowanie tre?ci i zdj?? z portalu i forum bez zezwolenia zabronione