Strona GłównaStrona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: Baba Jaga
2013-02-04, 14:12
Wspomnienia związane z naszym Elementarzem.
Autor Wiadomość
Baba Jaga 

Wysłany: 2011-12-18, 17:30   Wspomnienia związane z naszym Elementarzem.

"Ala z elementarza"

Żydowski Instytut Historyczny oraz warszawski Teatr na Woli właśnie dzisiaj o godzinie 19.30 wystawią ( w ŻIH ) monodram "Ala z elementarza" w wykonaniu Zuzanny Fijewskiej-Maleszy na podstawie wspomnień Aliny Margolis-Edelman.

„Ala z elementarza” to wspomnienia Aliny Margolis-Edelman - dziewczyny, która dla Mariana Falskiego stała się kiedyś pierwowzorem bohaterki jego Elementarza – Ali. Składają się na nie zarówno wspomnienia z czasów dzieciństwa przed wojną, jak i dorastania w jej trakcie.

„Przedstawienie opowiada o młodej dziewczynie, która przerażającą, potworną i trudną do wyobrażenia rzeczywistość warszawskiego getta opisuje z wrażliwością i czystością nastolatki, bez tragizowania i bez martyrologii. Oczami nastolatki patrzy na piekło i żyje w nim, jakby na przekór losowi. Wspomnienia Ali nie są zatem opisem faktów historycznych, lecz opowieścią dziewczynki, a następnie dziewczyny, która po prostu starała się żyć w takim czasie, w jakim jej przyszło.” To fragment opisu przedstawienia ze strony www.Jewish.org.pl.

:-> Przy tej okazji powspominajmy i my naszą pierwszą klasę z Elementarzem.

Elementarz – przez 65 lat był podręcznikiem dla kolejnych pokoleń, by po momencie ciszy powrócić jako produkt kultowy i żywa lekcja historii dla naszych dzieci.

Najsłynniejszy podręcznik do nauki języka polskiego czyli „ Elementarz” Mariana Falskiego po raz pierwszy ukazał się w 1910 roku i był stosowany aż do lat 70-tych XX wieku (ostatnie wydanie było z roku 1975). Po II wojnie kilkakrotnie zmieniano treść elementarza. Na przykład w wersji z 1949 roku znalazły się czytanki o zakładaniu spółdzielni produkcyjnych, portrety Bieruta i Rokossowskiego. Pierwowzorem ostatniego reprintu podręcznika, który od czasu do czasu można było kupić w księgarniach, stała się mniej ideologiczna wersja z 1957 roku.

Marian Falski (1881-1974) był wybitnym pedagogiem, działaczem oświatowym i metodykiem szkolnictwa, chociaż wykształcenie miał techniczne – był inżynierem mechanikiem. Przed II wojną światową był specjalistą w zakresie ustroju i organizacji szkolnictwa, w latach 1919-1939 zorganizował a następnie kierował ośrodkiem badań statystycznych przy Ministerstwie Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego, był ekspertem Ligi Narodów do spraw reorganizacji szkolnictwa w Chinach. Zawsze był wielkim zwolennikiem szkoły dostępnej na równych zasadach dla wszystkich niezależnie od statusu społecznego i materialnego oraz wieku. Po II wojnie światowej kontynuował swoją pracę i zainteresowania. W latach 1954-65 jako profesor kierował Pracownią Ustroju i Organizacji Oświaty PAN.

:!: Pilnujcie swoich egzemplarzy Elementarza na pamiątkę dla dzieci i wnuków.

Ala z Elementarza 001.jpg
Plik ściągnięto 408 raz(y) 1,59 MB

kultowy Elementarz, Mariana Falskiego..jpg
Plik ściągnięto 402 raz(y) 2,06 MB

kultowy Elementarz, Mariana Falskiego. 002.jpg
Plik ściągnięto 372 raz(y) 1,83 MB

Ostatnio zmieniony przez Baba Jaga 2012-12-28, 12:23, w całości zmieniany 2 razy  

Artur S. 

Wysłany: 2011-12-18, 22:43   

O kurcze! Ale mnie poruszylo! Dziekuje, Babciu Jadziu!

Baba Jaga 

Wysłany: 2011-12-18, 23:02   

Proszę bardzo! Mnie też się podoba ten temat. :lol:

Misia 

Wysłany: 2011-12-19, 02:49   

Jakie fajne zdjecia.
Ostatnio zmieniony przez Misia 2011-12-19, 02:50, w całości zmieniany 1 raz  

Jerzy_S 

Wysłany: 2011-12-19, 09:43   

Miałem taki elementarz jak na zdjęciach. Zacząłem naukę w 1957 r. Ilustratorem wydania z 1910 r byl Jan Rembowski. Ten z 1957 r. chyba też mial jego ilustracje. Lata 1957 i 1958 to byl okres odwilży w Polsce po wydarzeniach w 1956 r na Węgrzech i w Poznaniu. Przez 2 pierwsze klasy mieliśmy naukę religii w szkole. Jak byłem w trzeciej klasie to już religia była wycofana ze szkół. Mojej mamie kierowniczka szkoły na zebraniu rodziców dzieci drugiej klasy szkoly podstawowej powiedziała, że jej marzeniem jest żeby w szkole pozostały tylko dzieci szczerych komunistów. W związku z tym od trzeciej klasy poszedłem do innej szkoły na ulicy Angorskiej na Saskiej Kępie.

W drugiej klasie razem z koleżanką Joasią byliśmy wydelegowani na Rondo Waszyngtona pod pomnik poległych na warszawskiej Pradze żołnierzy radzieckich na uroczystość związaną z rocznicą rewolucji październikowej. Wtedy tam był też grób tych żołnierzy.

Już wtedy wiedzialem że co innego na tematy polityczne mówi się w szkole a co innego w domu. Każde dziecko to wiedziało. Wiedziałem, że skladając kwiaty nie mogę uklęknąć i przeżegnać się jak to robilem na grobach żołnierzy polskich. Pacierz za tych żołnierzy radzieckich odmówiłem w domu.
Tak człowiek taki mały miał mętlik w głowie.
Utrzymanie wiary w Boga przy silnej indoktrynacji antyreligijnej wcale nie było łatwe. To jest trudna droga. Już jako dziecko odczułem tę indoktrynację. Dorośli stawiani byli też przed trudnymi wyborami. Czy zaprzeć się Boga, żeby otrzymać pracę, utrzymać rodzinę?
Czy mówić swoim dzieciom o swej przeszłości w Armii Krajowej ? Regułą było nie mówienie o tym dzieciom. Przecież dzieci mogly o tym powtórzyć w szkole dzieciom milicjantów i rodzina mogła być aresztowana. To były ciężkie czasy.
Mój kolega mówil, że jego ojciec jest w sanatorium. Tak długo, tyle lat ?
Taki wychudzony powrócił. To nie bylo sanatorium on był w więzieniu za działalność w Armii Krajowej.
Ostatnio zmieniony przez Jerzy_S 2011-12-19, 11:32, w całości zmieniany 1 raz  

Artur S. 

Wysłany: 2011-12-20, 01:30   

Ciagle wracam do tej strony. Jeszcze raz dziekuje, Babciu!

Baba Jaga 

Wysłany: 2012-09-23, 11:07   Kiermasz książek w Elementarzu Falskiego

Jeszcze jedna ilustracja, choć wszystkie są urocze i jedyne w swoim rodzaju ! Dal porównania zdjęcie szkolne mojego Taty - sam wyglądał jak te dzieciaki z Elementarza.

Kirmasz z książkami w Elementarzu M. Falskiego.jpg
Plik ściągnięto 1019 raz(y) 1,95 MB

Odpowiedz do tematu