Strona GłównaStrona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Wanda Felicja Lurie z d. Podwysocka - Polska Niobe
Autor Wiadomość
Jerzy_S 

Wysłany: 2011-12-20, 17:47   Wanda Felicja Lurie z d. Podwysocka - Polska Niobe

Gazeta Wyborcza Stołeczna - 19 grudnia 2011
Pożegnania
Wspomnienie (1911-89)
Wanda Felicja Lurie z d. Podwysocka

Wiele zbrodni pokryła na zawsze tajemnica, gdyż niemało egzekucji było takich, z których nie uratował się nikt - ze wspomnień mojej matki będących fragmentem zeznania złożonego 10 grudnia 1945 r. przed sądem p. o. sędziego Sądu Okręgowego w Warszawie Haliną Wereńko, delegowaną do Okręgowej Komisji Badania Zbrodni Niemieckich w Warszawie.
Pod przysięgą zeznała : " Tej upalnej soboty 5 sierpnia 1944 r. ( od roku jest to święto Woli) wraz z trojgiem dzieci w wieku 3, 5, i 11 lat przebywałam w piwnicy swego domu przy ul. Wawelberga nr 18 na Woli. Bylam w ostatnim miesiącu ciąży. W sobotę ok. 12 wkroczyli na nasze podwórko Niemcy, wzywając ludność do opuszczenia piwnic. Zaraz potem zaczęli wrzucać do piwnic granaty zapalające. Zapanował popłoch. Na ulicy Wolskiej nr 55 za bramą fabryki słychać było strzały, błagania, jęki... Niemcy strzelali w kark od tyłu. Ja byłam w ostatniej czwórce. Gdy zabito mi dzieci - potem strzelano do mnie. Przewróciłam się na lewy bok. Kula trafiła w kark, przeszla przez dolną część czaszki, wychodząc przez prawy policzek. Dostałam krwotoku ciążowego, wraz z kulą wyplułam kilka zębów. Czułam drętwienie lewej części głowy i ciała ...Przywaliły mnie cztery ciała. Następne padały tuż obok...
Oprawcy po nich chodzili, kopali je, przewracali, dobijali żywych, rabowali. Myślałam tylko o śmierci, jak długo się będę męczyć. Trzeciego dnia poczułam, że dziecko, którego oczekiwałam żyje."
Kamienna tablica i pomnik na Cmentarzu Wolskim z napisem "Polegli niepokonani"(ponad 55 tys. rozstrzelanych, tj. ponad 12 ton prochów). A największy kat Warszawy, były generał SS Heinz Reinefahrt (prawnik), miał dobre sny - nie oblewał go nocą zimny pot. Uniewinniony żył w luksusach do późnej starości na wyspie Sylt.Śmierć zbrodniarza wojennego przyszła ponad trzydzieści lat temu. A co z jego ofiarami ?
Jedną z nich była moja śp. matka Wanda F. Lurie (zmarła 21 marca 1989 r. w Warszawie - pochowana na Cmentarzu Bródnowskim w kw. 23A). Polska Niobe - istniała i żyła naprawdę. Przeżyła bowiem sytuację niemieszczącą się w najbardziej podatnej na makabryczne wizje wyobraźni. Dzięki swej heroicznej postawie, ogromnej sile woli uratowała życie własne i moje - swego syna (tak jak wcześniej uratowala wiele istnień ludzkich!) odrodzonego jak Feniks z popiołów. Była i jest najwyższym wzorem żarliwego patriotyzmu, niebywałej miłości i oddania. Solą i światłem. Niebem na ziemi. Odznaczona wielokrotnie za życia i pośmiertnie (obecnie nominowana do Orderu Orła Białego). Jej imię od lat nosi skwer na warszawskiej Woli; a od trzech lat jest patronką Stowarzyszenia B. Ocalałych Dzieci Dulag 121 Pruszków k. Warszawy - przez który przeszła...
Doświadczenie mojej matki, wdowy po śp. Bolesławie, znanym przemysłowcu, naukowcu, filantropie, zmarłym 9 lutego 1960 r., potwierdza znaną sentencję: "Życie i miłość są mocniejsze od śmierci!".
W związku z setną rocznicą urodzin i zakończoną 67. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego z głębi swego całego serca dziękuję Ci, Mamo, za nieopisany dar cennego życia.
Syn, Mścisław Ludwik Lurie

_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _

Tu jest link do artykułu w Polska The Times o bohaterskiej Wandzie Lurie

:arrow: http://www.polskatimes.pl...niobe,id,t.html

lurie.jpg
Wanda i Mścislaw Lurie
Plik ściągnięto 347 raz(y) 30,91 KB

Ostatnio zmieniony przez Baba Jaga 2013-02-02, 15:09, w całości zmieniany 3 razy  

Odpowiedz do tematu