Strona GłównaStrona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: Baba Jaga
2012-04-22, 13:05
Wycieczka do Japonii
Autor Wiadomość
Teresa Debek 

Wiek: 90
Dołączyła: 09 Lip 2011
Posty: 14
Skąd: Australia
Wysłany: 2012-01-17, 05:28   Wycieczka do Japonii

Podroż do Japonii odbyłam w towarzystwie córki Eli. Nasz pobyt trwał kilkanaście dni. Wczoraj powróciłyśmy do domu, do Australii. Jestem jeszcze bardzo zmęczona, ale wrażenia sa niesamowite. Powiem szczerze, że tyle świata już przejechałam i widziałam wiele krajow, ale Japonia zrobiła na mnie największe wrażenie. Jest to kraj piękny, czysty i ludzie niesamowicie szlachetni, życzliwi, pomocni, uśmiechnięci i spokojni. Znane na świecie ogrody japońskie urzekają pięknem. Artystycznie przycinane drzewa „uliczne” tworzą rzeźby.

Byłyśmy z wycieczką zorganizowana. W zaplanowane miejsca przewożono nas przeważnie autobusami, ale zdarzało sie, ze jechałyśmy znana w Japonii szybkobieżna kolejka tzw. ”Japanese Bullet Train”, biegnąca po specjalnych szynach z wielka prędkością. Z większych miast zwiedziłyśmy Tokio, Kioto i Hiroszimie.

Sklepy sa niezwykle czyste i obsługa w nich delikatna i przyjacielska. Artykuły spożywcze sa świeże, starannie zapakowane i podawane kupującemu jak prezenty. Można tam kupić również zestawy gotowych obiadow, w odpowiednich opakowaniach, gotowe do spożycia po podgrzaniu. Zauważyłam, ze większość ludzi wychodzących z pracy, kupuje takie gotowe potrawy.

Tokio zamieszkuje kilkanaście miljonów ludności. Czasami jest tłoczno na ulicach, lecz wszyscy chodzą uważnie i nikt nikogo nie potrąca. Ludzie ubrani sa skromnie i elegancko. Mężczyźni noszą granatowe lub czarne garnitury i białe koszule (latem bez marynarek). W strojach kobiet przeważają kolory popielate, jasno- brązowe, białe, granatowe i czarne. Panie zakładają bluzki i spodnie, czasem sukienki w delikatnych kolorach przyozdobione skromna biżuterię. Typowe dla tego kraju kimona wkładane sa tylko okazjonalnie. Japońskie kobiety sa piękne. Młode dziewczyny wyglądają jak świeże kwiaty.

KRAJ WSCHODZACEGO SLONCA
Japonia jest starym krajem wyspiarskim. Rozległą Japonia na mapie można porównać do kształtu smoka. Smok jest również symbolem tego państwa.

Historia pochodzenie narodu japońskiego jest ciekawa, Japończycy mają pochodzenia azjatyckie. Są to ludzie o ciemnych włosach oliwkowej barwie skory, ciemnego koloru oczach i niewysocy. W dawnych czasach napływała tu ludność koczownicza z pobliskich azjatyckich rejonów. Dominowała emigracja z Korei, Chin i Mongolii. Napływowi ludzie osiedlali sie na japońskich wyspach, które dawały im schronienie. Z biegiem czasu z mieszanki przybyłych emigrantów ukształtował sie naród japoński.

Na niektórych wyspach ludzie utrzymują swoje dawne tradycje. W małych miejscowościach i wsiach nie widać zbytniej nowoczesności. Tam życie toczy sie po dawnemu. Można zobaczyć stare domy budowane z drzewa i impregnowanego papieru stojące w otoczeniu małych pól, uprawianych tradycyjnym systemem za pomowca zaprzęgu wolow. Przy uprawie ryżu wielka role odgrywają kobiety. One stoją godzinami w wodzie sadząc maleńkie wyrośnięte z nasion sadzonki, z których później wyrasta pole ryżowe

W dni świąteczne na przerzuconych przez wodne potoki drewnianych półkolistych mostkach odbywają sie spotkania towarzyskie młodych dziewcząt. Ubrane w piękne, pełne dekoracji kolorowe kimona o włosach czarnych z fryzurami typu „gejsza” trzymają ponad głowami rozpostarte lekkie pastelowe parasolki. Rozmawiają ze sobą uśmiechnięte i pełne wdzięku. Przyciąga to uwagę chłopców.
Na przydomowych tarasach domownicy i ich goście tradycyjnie popijają zielona herbatę. Wszyscy się znają, szanują, żyją w dobrej komitywie i przyjaznej zgodzie

Ogólnie w Japonii dużo kobiet nie pracuje zawodowo. Pracują tylko mężczyźni. Maz i ojciec utrzymuje rodzinie. W związku z tym mężczyźni w rodzinie sa odpowiednio honorowani. Zawsze matka podaje w pierwszej kolejności posiłek mężowi następnie córki braciom.

Zwinne i młode kobiety sa również niezastąpione są przy pracy w hodowlach pereł. Ubrane sa tradycyjnie, w białych kostiumach ( białe ubrania ponoć odstrasza rekiny). Opuszczają sie w głąb wody wyławiając muszle perłowe, Do muszli wkładają ziarenka piasku. W ten sposób podrażniają macice małży, która broniąc sie wydziela mase perłowa.

Duży wpływ na rozwój piśmiennictwa japońskiego miała stara kultura chińska. Alfabet japoński jest zbudowany na alfabecie chińskim. Słowa japońskie maja jednak odmienne znaczenie i inna wymowę.

Chińczycy przywieźli do Japonii różnorodne rośliny. Miedzy innymi wprowadzili uprawę ryżu, zielonej herbaty i produkcje jedwabiu. Również przywieźli przeróżne technologie jak na przykład ozdobną ceramikę. W Japonii z jedwabnych materiałów szyje się piękne kimona. Japońskie kimona podziwia cały swiat.

Japończycy uprawiają różnego rodzaju sport. Popularnym sportem jest ‘wrestling’. Sport ten jest głownie uprawiany przez ludzi, ale również do walki przygotowywuje sie niektóre rasy psów.

W Japonii występują liczne wody mineralne. Tradycyjna kąpiel odbywa sie bez ubrania. Popularne baseny z wodami mineralnymi przeznaczone sa dla obojga płci. Nie ma separacji dla kobiet i mężczyzn. Warunkiem wejścia do basenu jest wymycie sie pod prysznicem.


RELIGIE
Japonia jest krajem wielo-religijnym.

‘Shinto’ to stara religia japońska ktorej wyznawcy wierzą w nadprzyrodzone moce roślin jak drzew, wiatru i słońca. Wierni utwierdzają, ze rośliny wysyłają promienie dobroci ludziom, którzy sa uczciwi i pomocni innym.

Przywieziony z Chin ‘Buddyzm’ jest również popularna religia w Japonii. Religia ta jest bardzo popularna w całej Japonii. Świątynie buddyjskie z wielkimi rzeźbami Buddy można zobaczyć w całej Japonii.

Religia ‘Hindu’ została przywieziona do Japonii z Indii. Religia ta uznaje wiele bogów, które reprezentują demonów dobra i zła. Przeróżne postacie przedstawiające dobro i zło sa reprezentowane w świątyniach.

Od niedawna zadomowiła sie w Japonii także religia chrześcijańska, która jeszcze w niewielkim stopniu, ale już znalazła wyznawców. Dużo ludzi w Japonii wierzy jednocześnie we wszystkie religie i z każdej stara sie czerpać przeróżne dogmaty. Nowoczesna Japonia jest państwem wolnym i pozbawionych wpływow religijnych. Każdy obywatel ma prawo uprawiać każdą religie albo zostać ateista.


USTROJ POLITYCZNY
Przez cale stulecia w Japonii panował system cesarsko feudalny. Japonia rządziły bogate rody arystokratyczne. Rody te posiadały wielkie latyfundia, z których czerpały finansowe zyski. Ich wpływy były olbrzymie. Rządzący cesarz przenosił stolice Japonii tam, gdzie miał swoje rezydencje pałacowe. Swoich poddanych, uzależniał od siebie i traktował jak niewolników. Dopiero po ostatniej wojnie światowej Japonia przeszła na system demokratyczno-parlamentarny. Obecnie, na czele Japonii stoi prezydent wybierany przez cały naród w wolnych demokratycznych wyborach. Stolicą Japonii jest Tokio. Ta wielka kilkumilionowa aglomeracja, swoim rozmachem architektonicznym przypomina Nowy York.

Największymi osiągnięciami ekonomicznym Japonii jest elektronika i budowa samochodow. Rozpowszechniona jest oświata, Dobry system wychowania młodzieży powoduje to, ze ludzie sa grzeczni a grzeczność jest jednym z głównych symboli tego narodu.
_________________
Teresa Dębek
Ostatnio zmieniony przez Baba Jaga 2012-01-26, 01:53, w całości zmieniany 5 razy  
 
 
Agnieszka 

Wiek: 39
Dołączyła: 29 Cze 2011
Posty: 32
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2012-01-17, 14:02   

Bardzo ciekawy tekst. Zwłaszcza ta część, gdzie pisze Pani od siebie, swoje własne wrażenia i spostrzeżenia.
_________________
Agnieszka
 
 
Barbara 

Wiek: 69
Dołączyła: 09 Cze 2011
Posty: 60
Skąd: Tampa, Floryda
Wysłany: 2012-01-17, 16:42   

Tak, to prawda. Czytalam z przyjemnoscia wrazenia pani Teresy. Japonia jest rzeczywiscie niezwyklym krajem.
_________________
Barbara
 
 
Artur S. 

Wiek: 72
Dołączył: 07 Lip 2011
Posty: 135
Skąd: Greensboro NC, USA
Wysłany: 2012-01-17, 18:21   

Tak, bardzo ciekawy tekst. Lubie pani Teresy spojrzenie na swiat. I przyznaje, zaluje, ze nie pisze wiecej. Ale pewnie maluje piekne obrazy, ktore pewnego dnia zaprezentuje na forum. Prawda, pani Tereso? :-D
_________________
Artur S.
 
 
PRex 

Wiek: 49
Dołączył: 12 Lip 2011
Posty: 112
Skąd: USA
Wysłany: 2012-01-17, 18:24   

Powiedziałbym, że interpretacja życia przez pania Terese, to spojrzenie człowieka mądrego, bo pogodzonego z niedoskonałościami świata.
_________________
PRex
 
 
Baba Jaga 

Dołączyła: 21 Sty 2011
Posty: 709
Skąd: Warszawa, Ochota-Szczęśliwice.
Wysłany: 2012-01-18, 00:52   BRAT ZENO.

Pani Tereso, pięknie Pani opisała japońską ziemię. Ja jednak wykorzystam tą okazję i wspomnę o niezwykłym Polaku, który był i jest kochany i szanowany przez wiele tysięcy Japończyków.

Przeżył wybuch bomby atomowej w Nagasaki, ma w Japonii swoje pomniki, pisano o nim i jego pracy setki razy ( głównie pracował dla dzieci, nędzarzy, chorych, głodnych i nieszczęśliwych), Uniwersytet w Tokio wydał książkę o jego działalności, został uhonorowany wyjątkowym japońskim, cesarskim Orderem Świętego Skarbu IV stopnia, w końcu – był jedynym Europejczykiem, którego przyjęto do japońskiego Związku Brodaczy.
Brzmi niezwykle, a jednak ten człowiek żył naprawdę.

BRAT ZENO

Zeno Shimpu Porando Dżin – tak powszechnie nazywają go Japończycy.

Franciszkanin, brat Władysław Zenon Żebrowski czyli brat Zeno, urodził się około roku 1889 we wsi Surowe koło Myszyńca. Żył prawie do stu lat, „Brat Zeno nie ma czasu umrzeć” – taką książkę wydano o nim w Japonii. Skromny, prosty, z niebieskimi, wesołymi oczami dziecka.

Na początku był towarzyszem pracy i życia Maksymiliana Kolbe, należał do pierwszej ekipy założonego przed wojną klasztoru w Nagasaki. Tam, w 1945 roku przeżył hekatombę bomby atomowej. Potem przeniesiono go do klasztoru w Higashi Murayama pod Tokio, skąd regularnie docierał z pomocą do slumsów w peryferyjnych dzielnicach stolicy Japonii. Swoją postawą pełną miłości zdobył szacunek i miłość w kraju wiśni.

Nie miał absolutnie niczego poza zniszczoną sutanną i rozdeptanymi butami. Franciszkanie mówili o nim: „On jest całkiem zwyczajnie i po prostu święty”. Na pytania „dlaczego?...” z uśmiechem odpowiadał: „Zawsze – proszę pana- marzyło mi się większe poświęcenie.”

Napisałam po przeczytaniu artykułu z podróży wybitnego, niedawno zmarłego dziennikarza, podróżnika i varsawianisty Olgierda Budrewicza „Do nieba pierwszą klasą” ze zbioru jego reportaży „Daleko, jeszcze dalej”.
Ostatnio zmieniony przez Baba Jaga 2012-01-25, 13:34, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Dawid 

Wiek: 38
Dołączył: 10 Lip 2011
Posty: 107
Skąd: Nowy Jork
Wysłany: 2012-01-18, 13:08   

Ja takze uwazam, ze Japonia jest fascynujacym krajem. Dzieki wielkie, pani Tereso.
_________________
Dawid
 
 
Michał 

Dołączył: 21 Lut 2011
Posty: 71
Skąd: Ursus
Wysłany: 2012-02-11, 22:02   

Nie byłem w Japonii, ale od znajomej słyszałem, że życie jest tam potwornie drogie, a więc pobyt turysty pewnie też. Dodatkowo mówiła mi o modzie wśród młodzieży, która podobno daleka jest od elegancji - jakieś przedziwnie prowokacyjne stroje, roznegliżowane, czasem wręcz bardzo zastanawiające - ona, w kążdym razie, była wstrząśnięta. Może Japonia dla turysty jest inna od tej nie na pokaz. Dotyczy to zresztą wielu krajów, nie tylko Japonii - że to, co jest oferowane i pokazywane turystom różni się znacznie od zwykłego życia. Moja koleżanka pojechała kogoś odwiedzić, kto tam dłużej mieszka - możliwe, że zobaczyła to, co "od skórą". Zresztą słyszy się o młodzieży japońskiej, która przesiaduje przed automatami przez cały czas po pracy czy szkole aż do późna w nocy, dziwne są filmy animowane dla młodzieży, pełne negatywnych emocji i zastanawiających relacji pomiędzy ludźmi. Zastanawia też to, że właśnie od Japonii zaczęła się straszna przypadłość młodych ludzi, którzy już nie chcą żyć, czyli hikikomori - zamknięcie przed światem w swoim pokoju, tragiczna ucieczka, której jedynymi świadkami mogą być inni ludzie siedzący przed swoimi komputerami, podobnie odcięci od świata i rodziny ( "Sala samobójców" - polski film, również wart obejrzenia ). Nie wiem, czy to są oznaki zdrowego społeczeństwa???
 
 
Jerzy_S 

Wiek: 68
Dołączył: 06 Kwi 2011
Posty: 725
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2012-02-12, 19:21   

Kod:
http://www.pl.emb-japan.go.jp/kultura/aktualnosci.html


Aktywnie działa w Warszawie Wydział Kultury Ambasady Japońskiej. Co miesiąc organizowany jest ciekawy wyklad.
15 lutego mają być omawiane filmy o samurajach.

Kiedyś omawiano uratowanie przez Japonię kilkuset polskich dzieci z Syberii. W okolicy roku 1920 te dzieci dzięki pomocy Japończyków trafily do Japonii i uniknęły śmierci z głodu i chorób.

Kod:
http://www.biorytm.wroclaw.pl/japonia.htm
_________________
Jerzy_S
Ostatnio zmieniony przez Baba Jaga 2012-04-22, 13:04, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Michał 

Dołączył: 21 Lut 2011
Posty: 71
Skąd: Ursus
Wysłany: 2012-02-13, 18:43   

Panie Jerzy, to bardzo interesujące informacje, dziękuję. O takich sprawach należy pamiętać i starać się zawsze być fair wobec innego narodu.

Jednak czułbym się najpewniej co tego kraju, gdybym tam choć jakiś czas pobył i to nie na zasadach tylko turystycznych. Zresztą ja wychodzę z założenia, że prawdziwe "zwiedzenie" jakiegoś regionu czy kraju to przebywanie tam z ludźmi będącymi na miejscu - na stałe lub chociaż jakiś czas mieszkającymi w tym miejscu. Zupełnie inaczej na przykład wspominam Anglię, gdy pojechałem tam turystycznie na wakacje, w porównaniu z moim późniejszym pobytem związanym z nauką. Pewnie jeszcze co innego bym powiedział, jakbym musiał utrzymywać się z pracy własnych rąk bądź głowy. Inna jest prawda zamożnego turysty, inna historyczna, a jeszcze bardziej inna imigranta, nawet całkiem legalnego.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne
stat4u
Kopiowanie tre?ci i zdj?? z portalu i forum bez zezwolenia zabronione