Strona GłównaStrona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: Baba Jaga
2012-10-19, 23:59
Tadeusz Studziński z Ochoty, d-ca partyzantów na Podhalu
Autor Wiadomość
Jerzy_S 

Wysłany: 2012-01-29, 13:07   Tadeusz Studziński z Ochoty, d-ca partyzantów na Podhalu

Wspomnienie o Tadeuszu Studzińskim "Kurzawie"

Jerzy Słomczyński (Warszawa)

Tadeusz Studziński "Kurzawa " był przyjacielem mojego ojca Kazimierza Słomczyńskiego (1912 - 2003) i Wacława Kurowskiego z czasów nauki w gimnazjum Tomasza Niklewskiego w Warszawie. Na Wydziale Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej przed wojną studiowali razem mój ojciec i Tadeusz Studziński. Ojciec skończył studia w roku 1937.

Tadeusz Studziński był bardzo wysportowany. Jako młody chłopak usłyszał w nocy odgłosy buszujących złodziei w domu rodziców. Narobił szumu, spłoszył złodziei i zaczął ich gonić. Sam, boso, po śniegu przez las. Złapał złodzieja po pogoni około 1 km. Przewrócił go i zaczął tłuc głową o zmrożony śnieg. Ogłuszony złodziej został ujęty. Było mu wstyd, że tak potężny chłop dał się pokonać niskiemu i szczupłemu Tadeuszowi.

Oddział "Kurzawy" powiesił króla Goralenvolku Wacława Krzeptowskiego. Studziński tak to wspominał: - Nie miałem na czym go powiesić, posłałem chłopaka z oddziału po sznur do sklepu, po jego powrocie przystąpiliśmy do egzekucji. A do mojego Ojca mówił: - Kaziu nie przypuszczałem, że w tym samym więzieniu, które wyzwalałem w Zakopanem, po tygodniu będę zamknięty jako przestępca, zaraz po wkroczeniu Armii Czerwonej do Zakopanego.

W książce "Pięć mostów i inne akcje" wydanej za PRL-u, Tadeusz Studziński opisał akcje dowodzonego przez niego oddziału AK "Kurniawa", w tym opisy wysadzenia pięciu mostów w Małopolsce. Zanim oddział "Kurzawy" zaczął działać na Podhalu, działał w okolicy Wieliczki. Ze względu na cenzurę wiele faktów nie mogło być dokładnie opisanych.

Pamiętam jak moim volkswagenem "garbusem" zawiozlem kiedyś ojca i pana Tadeusza do Lipkowa w Puszczy Kampinoskiej do ich przyjaciela z Gimnazjum Niklewskiego w Warszawie, księdza Wacława Kurowskiego, proboszcza lipkowskiego kościoła. Zwiedzaliśmy tam Muzeum poświęcone Henrykowi Sienkiewiczowi, związanemu z Lipkowem.

Volkswagen "garbus" był ukochanym samochodem Tadeusza Studzińskiego. Właśnie on namówił mnie na zakup takiego samochodu, mocno już używanego. To był mój pierwszy samochód. Wszystkie kontakty z warsztatami naprawczymi miałem poprzez pana Tadeusza. Kiedyś wracał z Zakopanego do Warszawy zimą i nastąpiła awaria ogrzewania w "garbusie". Wtedy się przeziębił. Podkreślał, że samochód bardzo pomaga poznać różne ciekawe miejsca. Bardzo mnie namawiał do zakupu takiego właśnie auta.

Był fachowcem od mostów. Pamiętam jego artykuł w prasie technicznej o zagrożeniach dla Mostu Syreny w Warszawie, gdyby nastąpił napór lodu w przypadku mroźnej zimy.

PS. Tadeusz Studziński mówil, że kombatantów w Związku powinno ubywać z racji ich zaawansowanego wieku.A ich przybywało. Pojawiali się ludzie, ktorzy w ogóle nie brali udziału w akcjach na jego terenie, byli jednak przyjmowani do Związku. Bardzo go to denerwowało.

Od redakcji
Ppłk Tadeusz Studziński zmarł 2 stycznia 2008 roku.Pogrzeb legendarnego partyzanta odbył się 9 stycznia 2008 roku w Warszawie, na cmentarzu Stare Powązki, a rozpoczął się mszą św.żałobną w kościele św. Karola Boromeusza.

(em)
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _

To jest moje wspomnienie Tadeusza Studzińskiego, przyjaciela mojego ojca od czasów gimnazjalnych. Pochodzi z portalu zakopiańskiego :arrow: www.zakopanedlaciebie.pl
•••••••
Dzisiaj 29 stycznia w Zakopanem odbyły się uroczystości 67. rocznicy uwolnienia z niemieckiego więzienia 42 Polaków zagrożonych śmiercią w przeddzień wyzwolenia Zakopanego przez Armię Czerwoną.
Akcją uwolnienia więźniów przeprowadzoną przez Armię Krajową dowodził por. Tadeusz Studziński.

IMG_1218.JPG
Polscy żołnierze w 1939 roku. Z prywatnego archiwum Baby Jagi.
Plik ściągnięto 215 raz(y) 2,56 MB

Ostatnio zmieniony przez Baba Jaga 2013-01-29, 22:54, w całości zmieniany 5 razy  

Andrew 

Wysłany: 2012-01-29, 15:06   

Doskonałe!
Ostatnio zmieniony przez Baba Jaga 2012-01-29, 15:25, w całości zmieniany 1 raz  

Baba Jaga 

Wysłany: 2012-01-29, 15:32   

Jurku. Wielkie podziękowania za to niezwykłe wspomnienie, a zarazem przypomnienie samego porucznika AK Tadeusza Studzińskiego "Kurzawy" oraz historii tamtych czasów.

Jerzy_S 

Wysłany: 2012-01-31, 17:36   

Kod:
http://www.watra.pl/zakopane/wiadomosci/2012/01/30/chwala-partyzantom

Poprzez podany link, można obejrzeć 40 fotografii wykonanych w Zakopanem dnia 29 stycznia podczas uroczystości 67 rocznicy uwolnienia 42 Polaków z więzienia.

Grupa rekonstruktorów w mundurach i strojach z roku 1945 odegrała inscenizację dramatycznych wydarzeń uwolnienia więźniow
Ostatnio zmieniony przez Baba Jaga 2012-02-23, 23:42, w całości zmieniany 2 razy  

Artur S. 

Wysłany: 2012-02-03, 15:45   

Dzieki.

Odpowiedz do tematu