Strona GłównaStrona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Leopold Kronenberg a Kolejówka na Ochocie
Autor Wiadomość
Arcyhistoria 

Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 04 Kwi 2011
Posty: 47
Skąd: Warszawa
  Wysłany: 2012-02-09, 18:53   Leopold Kronenberg a Kolejówka na Ochocie

Leopold Kronenberg –
Między innymi twórca szkoły kolejowej, która trwa do dziś na warszawskiej Ochocie ( dawna „Kolejówka” teraz Zespół Szkół im. inż Stanisława Wysockiego, ul. Szczęśliwicka 56).

Leopold Kronenberg (1812 – 1879) był jednym z najwybitniejszych finansistów polskich, wybitnym przedsiębiorcą, działaczem społecznym i gospodarczym, wielkim filantropem. Takie połączenie cech w jednej osobie powinno zawsze budzić podziw, ponieważ jak wskazuje obserwacja poczynań wybitnych osobistości dawniej i teraz, stanowi ono wypadek rzadki i dotyczyć może jedynie ludzi najwybitniejszych.

Leopold Kronenberg urodził się 24 marca 1812 roku w Warszawie w zamożnej kupieckiej rodzinie żydowskiej. W 1828 roku zaczął uczyć się w oddziale handlowym szkoły przygotowawczej warszawskiego Instytutu Politechnicznego, jednak już rok później podjął studia w Hamburgu (w znakomitej Akademii Praktyczno-Handlowej). Studiował również na Wydziale Technicznym berlińskiego uniwersytetu.

W 1832 roku wrócił do Warszawy i objął kierownictwo domu bankowego "S.L. Kronenberg, wdowa i synowie". W 1839 został członkiem spółki dzierżawiącej monopol tytoniowy od skarbu państwa. Z czasem objął jej zarząd naczelny. Sprowadził nowe maszyny i fachowców, zwiększył dochodowość przemysłu tytoniowego a sam dorobił się znacznego majątku. W następnych latach zbudował cukrownie w Tomczynie, Ostrowcach i Walentynowie.

W 1845 poślubił Ernestynę Rozalię Leo, z którą dochowali się trzech synów i tyle samo córek. Przeszedł wtedy na kalwinizm.
W międzyczasie Leopold Kronenberg inwestował jednocześnie w handel i działalność bankową, cukrownictwo i rolnictwo.
W 1848 r. został udziałowcem Spółki Żeglugi Parowej w Warszawie kierowanej przez Andrzeja Zamoyskiego. W 1850 r. kupił odlewnię żelaza w Gustku pod Tomaszowem. W 1851 r. założył w Warszawie dom handlowy, świadczący usługi kredytowo-pieniężne w dziedzinie rolnictwa, przemysłu i komunikacji. W 1856 rozpoczął starania o wydzierżawienie kopalni węgla kamiennego. Udało się to dopiero w 1870 roku. W 1859 kupił "Gazetę Codzienną", która w 1861 zmieniła tytuł na "Gazeta Polska". Jej redaktorem naczelnym został Józef Ignacy Kraszewski. Poza tym stale aktywnie współpracował ze środowiskiem ziemiańskim na polu biznesu i spraw społecznych – był członkiem organizacji dobroczynnych, handlowych, orzekających, czy eksperckich przy władzach państwowych.

Niezwykle ważną rolę odegrał w czasie powstania styczniowego. W domu Kronenberga odbywały się narady, on pośredniczył w istotnych układach politycznych, ostatecznie opowiadając się po stronie powstania - był stałym członkiem tajnej Dyrekcji obozu "białych" w powstaniu oraz doradcą Henryka Wohla, dyrektora departamentu finansów powstańczego Rządu Narodowego, w końcu wspierał finansowo powstanie. Będąc zagrożony ze strony niechętnych mu radykalnych sił w powstaniu oraz carskich władz, wyjechał z rodziną zagranicę.

Po powrocie do kraju, w 1864 roku uzyskał zgodę władz na budowę Kolei Warszawsko-Terespolskiej. Po jej wybudowaniu, objął jej kierownictwo i zapewnił pracę w niej wielu rodakom, również tym wracającym z zesłania w Rosji. Leopold Kronenberg został członkiem Zarządu Giełdy Warszawskiej, starszym Zgromadzenia Kupców, założycielem Towarzystwa Kredytowego m. Warszawy, Kasy Przemysłowców, Warszawskiego Towarzystwa Ubezpieczeń od Ognia, wspierał założenie Muzeum Przemysłu i Rolnictwa w Warszawie.
W 1869 został wiceprezesem zarządu Towarzystwa Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej i Warszawsko-Bydgoskiej ( wyparł zarząd niemiecki).

:idea: W 1873 roku na wniosek Leopolda Kronenberga powstał kolejowy Warsztat Instruktorski, który stał się zaczątkiem utworzonej w 1875 przy tej kolei Szkoły Technicznej Kolejowej (z siedzibą na Pradze) i zawsze przez niego wspieranej finansowo. Uczyło się w niej 200 uczniów. Jej kuratorem był przez dziesięć lat drugi syn Leopolda Kronenberga - Władysław Edward - również członek Zarządu Towarzystwa Drogi Żelaznej Warszawsko-Terespolskiej i Nadwiślańskiej.

W 1870 r. przy współudziale innych warszawskich finansistów, znanych dygnitarzy rosyjskich oraz przedstawicieli sfer arystokratyczno-inteligenckich Kronenberg założył Bank Handlowy w Warszawie - największy w kraju, jeden z trzech pierwszych w Polsce.
W 1871 r. w spółce z G. Findeisenem, J. Natansonem i T. Szernerem przedsiębiorstwo akcyjne zajmujące się wydobyciem węgla "Leopold Kronenberg i Sp.", przekształcone w 1874 w Warszawskie Towarzystwo Kopalń Węgla i Zakładów Hutniczych. Towarzystwo to posiadało w Niemczech kopalnie "Kazimierz", "Jakub" i "Feliks" oraz założyło nową kopalnię "Juliusz" w Porąbce.

W 1874 r. uzyskał koncesję na budowę Kolei Nadwiślańskiej („nadwiślańska droga żelazna") z Kowla przez Lublin, Warszawę do Modlina i Mławy. Zbudowano ją w 1877. Była to linia tranzytowa z Wołynia (Ukrainy) do Gdańska.

W 1875 roku założył i sfinansował Szkołę Handlową w Warszawie ( to obecna SGH!).

Leopold Kronenberg zmarł 5 IV 1878 r. w Nicei. Pochowano go w rodzinnym grobie na cmentarzu Ewangelickim w Warszawie.

IMG_1754.JPG
Zespół Szkół im.S.Wysockiego czyli szkoły techniczne - następczynie dawnego technikum kolejowego - tablice urzędowe na budynku.
Plik ściągnięto 74 raz(y) 3,01 MB

fresk w Zespole Szkół im. S.Wysockiego czyli dawnej Kolejówce.JPG
Plik ściągnięto 72 raz(y) 2,28 MB

IMG_2185.JPG
Portret Leopolda Kronenberga namalowany przez Leopolda Horowitza.
Plik ściągnięto 92 raz(y) 2,02 MB

Ostatnio zmieniony przez Baba Jaga 2013-10-11, 11:42, w całości zmieniany 4 razy  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne
stat4u
Kopiowanie tre?ci i zdj?? z portalu i forum bez zezwolenia zabronione