Strona GłównaStrona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Obchody na Ochocie 70. rocznicy powstania Armii Krajowej
Autor Wiadomość
Jerzy_S 

Wysłany: 2012-02-11, 15:51   Obchody na Ochocie 70. rocznicy powstania Armii Krajowej

70. ROCZNICA POWSTANIA ARMII KRAJOWEJ

W 70. rocznicę powstania Armii Krajowej 14 lutego 2012 r. odbędą się na terenie dzielnicy Ochota następujące uroczystości:

I.
SPOTKANIE MŁODZIEŻY GIMNAZJALNEJ Z PREZESEM ŚWIATOWEGO ZWIĄZKU ŻOŁNIERZY ARMII KRAJOWEJ OKRĘG WARSZAWA PANEM STANISŁAWEM KRAKOWSKIM
Termin: 14 lutego 2012 r. (wtorek) godz. 10.00
Miejsce: Gimnazjum Nr 15 im. gen.dyw. Stefana Roweckiego „Grota”, ul. Siemieńskiego 6

II.
ZŁOŻENIE KWIATÓW POD TABLICĄ PRZY UL. SPISKIEJ 14 UPAMIĘTNIAJĄCĄ
GEN. DYW. STEFANA ROWECKIEGO „GROTA” KOMENDANTA GŁÓWNEGO ARMII KRAJOWEJ
Termin: 14 lutego (wtorek) 2012 r. godz. 12.00
W uroczystości udział wezmą przedstawiciele Rady i Zarządu Dzielnicy Ochota m.st. Warszawy, przedstawiciele środowisk kombatanckich, delegacje młodzieży szkolnej, Asysta Wojskowa, poczty sztandarowe środowisk kombatanckich oraz szkół z dzielnicy Ochota.

Kod:
http://ipn.gov.pl/portal.php?serwis=pl&dzial=2&id=18940&sid=8c4e0c57179df8a3c1b711b3387ad487

AK70.png
Plik ściągnięto 110 raz(y) 339,33 KB

Ostatnio zmieniony przez Baba Jaga 2012-03-26, 17:46, w całości zmieniany 2 razy  

Dyzma 

Wysłany: 2012-02-11, 18:16   

Dziękuję panie Jerzy za przypomnienie. :!:

Jerzy_S 

Wysłany: 2012-02-11, 19:14   

Będzie Msza w Katedrze Polowej Wojska Polskiego przy ul. Długiej dnia 18 lutego o 18.00.
Po Mszy Sw. będzie koncert poświęcony rocznicy.

Kod:
www.katedrapolowa.pl

70.rocznica powstania Armii Krajowej - 18 lutego 2012 r.

Godz. 18.00 Msza Św. sprawowana z okazji 70. rocznicy powstania AK.

Rozkazem z 14 lutego 1942 roku Naczelny Wódz, gen.Władysław Sikorski nadał Związkowi Sił Zbrojnych w kraju nazwę - Armia Krajowa. Akt ten rozpoczął ważny etap scalania wszystkich formacji wojskowych w kraju w jedną armię, armię najliczniejszą w krajach okupowanych przez najeźdźców w czasie II wojny światowej.

Po Mszy św. koncert zatytułowany „Orzeł Biały” w wykonaniu:

Wiesław Ochman - światowej sławy polski tenor

Wrocławska Orkiestra Kameralna

oraz

Marcin Rogoziński - aktor, recytacje

Aneta Góral - sopran

Dagmara Miller - mezzosopran

Rafał Żurakowski - tenor

Mirosław Gąsieniec - fortepian, kierownictwo muzyczne

KATEDRA POLOWA WOJSKA POLSKIEGO
ul. Długa 13/15 00-238 Warszawa
Tel.: +48 22 687 77 02; 831 93 81; fax.: 687 99 22
e-mail: katedrapolowa@post.pl

[ Dodano: 2012-02-15, 10:09 ]

Odbyłem wczoraj 14 lutego spacer po Ochocie, przemieszczałem się po historycznych miejscach, myśli moje sięgały w przeszłość.

Droga moja do tablicy ku czci generała Grota Roweckiego na Spiskiej zaczęła się tak jak droga Generała w dniu aresztowania 30 czerwca 1943 r od podróży tramwajem od strony Mostu Poniatowskiego. Radośni w tym dniu młodzi ludzie rozmawiali o Walentynkach, czerwone serduszka , symbole całusków ozdabiały tramwaj.
Zupełnie odmienna była Warszawa od tej z 14 lutego 1942 r - dnia utworzenia Armii Krajowej.
Niedługi spacer po Ochocie od tramwaju doprowadził mnie na Spiską 14. Tu flagi biało czerwone wisiały, kombatanci stali wyprostowani jakby 85 lat życia nie stanowiło dla nich ciężkiego bagażu. Hymn narodowy uroczyście zabrzmiał.

Pani prof. Krystyna Rowecka - Trzebicka mówiła o swym stryju do zebranych.

Jest nas tutaj tylko garstka, ale jestem zaszczycona możliwością przemawiania na uroczystości, a szczególnie milo jest przekazać wspomnienie o stryju zgromadzonym tu uczniom reprezentującym szkoły ochockie.

Wielka ofiara złożona przez żołnierzy Armii Krajowej dopiero po roku 1989 przyniosła wolność Polsce. Przejęte po przodkach z Armii Krajowej ideały wolnościowe w roku 1980 przyjął NSZZ Solidarność. Dla gen. Stefana Grota Roweckiego Armia Krajowa była najświętszym celem życia. W ostatnim liście jaki przyszedł od niego z obozu Sachsenhausen, pisał o utracie pierścienia z najczystszym brylantem, ktory zawsze nosił na palcu. W gronie rodzinnym ustalono, że ten pierścień to metafora. W liście sprawdzanym przez cenzurę poprzez przywiązanie do pierścienia, określił swe oddanie i podziw dla Armii Krajowej, która musi pozostać czysta jak kryształ.

Pani prof. Krystyna Rowecka - Trzebicka była gorąco pozdrawiana oklaskami po przemówieniu.

Prezes warszawskiego okręgu Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej pan Stanisław Krakowski powiedział, że rola gen. Grota Roweckiego w tworzeniu Armii Krajowej była najważniejsza ze wszystkich dowódców. Doprowadził do oddania się pod wspólną komendę około 200 związków bojowych organizowanych spontanicznie przez rożne polskie ugrupowania polityczne, często o sprzecznych ze sobą programach.
Ta olbrzymia praca była wykonana w warunkach konspiracji.

Zastępca Burmistrza Ochoty pan Piotr Żbikowski podkreślał ważność zachowania w pamięci mieszkańców bohaterskiej postaci generała Grota Roweckiego związanego z nasza dzielnicą. Burmistrz wyraził podziękowanie również dla nauczycieli i uczniów szkół ochockich, którzy muszą przejąć obowiązek przekazywania pamięci historycznej w sztafecie pokoleń. Pomoc w organizacji uroczystości okazał Ośrodek Kultury Ochoty.

Poszedłem potem w kierunku ulicy Koszykowej, która była w okresie stalinowskim zbiorową katownią dla ocalałych z wojny bohaterów Armii Krajowej.
Minąłem budynek dawnego Studium Wojskowego Politechniki Warszawskiej gdzie jako student Wydziału Elektroniki w mundurze podchorążego w okolicy roku 1972 pobierałem nauki polityczne . Historia drugiej wojny światowej była wykładana zupełnie fałszywie, a dramatem mojego pokolenia było zaliczanie tych przedmiotów politycznych zgodnie z kłamliwą doktryną.

Doszedłem na naradę do Instytutu Maszyn Matematycznych na ul. Krzywickiego, w którego podziemiach była w czasie stalinowskim katownia Urzędu Bezpieczeństwa.Rozmawialiśmy w Instytucie w międzynarodowym gronie o nowych technologiach opracowanych na Ochocie.

Tak sobie pomyślałem, te wszystkie miejsca po drodze niby te same a historycznie to co się w nich dzieje to zupełnie coś odmiennego.

Zmieniają się zadania wypełniane przez pokolenia, co jest teraz dla młodzieży brylantem najczystszym ?
Ostatnio zmieniony przez Baba Jaga 2012-03-26, 18:06, w całości zmieniany 6 razy  

Odpowiedz do tematu