Strona GłównaStrona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: Baba Jaga
2012-07-01, 00:25
O mieście artystów Kazimierzu, przed imieninami Kazia
Autor Wiadomość
Jerzy_S 

Wysłany: 2012-03-02, 08:37   O mieście artystów Kazimierzu, przed imieninami Kazia

O mieście artystów Kazimierzu, przed imieninami Kazia

Niepowtarzalny jest urok tego miejsca. Ten rynek w Kazimierzu nad Wisłą jaki jest piękny. Stare kamieniczki wokoło z fasadami jak z bajki. Na środku stara studnia drewniana, wdzięczny obiekt fotografii przyjezdnych. W sklepach pod arkadami wybór przeróżnych pamiątek, z Kazimierzowskimi kogutami na czele. Moja fascynacja tym miejscem okazała się szczęśliwa i dla mnie. To tu na rynku powstały moje najlepsze obrazy. O ilu porach dnia, nocy i roku malowałem to miejsce, sam już nie pomnę.To co opowiem w zeszłym roku w lecie się działo.
W nocy jest tu więcej spokoju. Te cienie, światło z latarni , odbłyski w oknach stały się dla kolejnego obrazu z rynku wyzwaniem.Na pierwszym planie wkomponowałem stolik z martwą naturą. Na suknie barwnym dzbanek, filiżanka , spodeczek, łyżeczki , cukierniczka i świeca zapalona. Ile czasu szukałem odpowiednich rekwizytów po Kazimierskich sklepikach to tylko ja pomnę.Bardzo dbam o piękno i odpowiednią barwę dobieranych przedmiotów. Kawę prawdziwą o odpowiednim dla mojej kompozycji kolorze w termosie z pracowni przyniosłem. Wlałem ją do filiżanki i sam radowałem się piękną kompozycją przyszłego obrazu. Czy to ten kawy aromat, światła, cienie , muzyka z oddali spowodowały, że zapomniałem po co tu jestem i po co jest ta kawa w filiżance? Dopiero jak opróżniłem termos i zabrakło mi kawy do kompozycji obrazu uświadomiłem sobie, że tej nocy nic z malowania nie będzie.
Jerzy Słomczyński
Napisałem to mini opowiadanie na konkurs na tekst reklamujący kawę ogłoszony kiedyś w Gazecie Wyborczej. Tam były jakieś ograniczenia na długość tekstu, tak to krótkie musiało być. To dziwne, nigdy konkursu nie rozstrzygnięto , ani nie unieważniono. Ale Kazimierz nad Wisłą to bardzo lubię . Pozdrawiam
Jurek

kazimierz-rynek.jpg
Plik ściągnięto 138 raz(y) 25,9 KB

Ostatnio zmieniony przez Jerzy_S 2012-03-02, 08:41, w całości zmieniany 1 raz  

Dyzma 

Wysłany: 2012-03-02, 10:43   

Super :-D Czuć w tym opowiadaniu wiosnę - takie jest pełne afirmacji życia. Ja też uwielbiam Kazimierz. :!:
Ostatnio zmieniony przez Dyzma 2012-03-02, 10:43, w całości zmieniany 1 raz  

Rex 

Wysłany: 2012-03-02, 12:34   

Nigdy nie bylem w Kazimierzu, ale slyszalem sporo o tym miescie. Tekst czyta sie fajnie.

Andrew 

Wysłany: 2012-03-02, 12:53   

Ja takze lubie ten tekst. O miescie nawet nie wspomne. Moja zona je uwielbia.

Oliver 

Wysłany: 2012-03-03, 01:48   

Cool.

Jerzy_S 

Wysłany: 2012-03-04, 17:32   

:arrow: http:
Kod:
//www.zakopanedlaciebie.pl/pl/kulturalnie/z-kart-historii/witkiewicz-mniej-znany.html

Na portalu "Zakopane dla Ciebie" jest mój artykuł o Kazimierzu nad Wisłą i architekcie Janie Witkiewiczu Koszczycu.
Ostatnio zmieniony przez Baba Jaga 2012-07-01, 00:23, w całości zmieniany 2 razy  

Michał 

Wysłany: 2012-03-04, 23:29   

Niezwykle ciekawy artykuł. Zakopane-Kazimierz nad Wisłą - Warszawa! I wszędzie spuścizna po tym ciekawym architekcie, artyście, człowieku.
Ostatnio zmieniony przez Michał 2012-03-04, 23:30, w całości zmieniany 1 raz  

Baba Jaga 

Wysłany: 2012-03-04, 23:38   

Tak, ten artykuł w portalu Zakopane dla Ciebie, jest doskonały! poza tym wspaniale uzupełnia to urocze opowiadanie o Kazimierzu. Warto zawędrować na portal Zakopane dla Ciebie, z którym zresztą nasz przyjaciel Jerzy_S współpracuje. Pozdrawiam Cię Jurku :->
Ostatnio zmieniony przez Baba Jaga 2012-03-04, 23:42, w całości zmieniany 1 raz  

Jerzy_S 

Wysłany: 2012-03-05, 09:29   

Myślę, że wprowadzenie tematów góralskich na Ochotę przez góralkę/Warszawiankę Wiolę Obuchowską i jej cykl "Górale w Warszawie czyli Posiady na Ochocie" spowodowało zainteresowanie tematami góralskimi nie tylko w moich opisach.

Z kolei spojrzenie na Zakopane z Warszawy okazało się wnosić nieznane wątki na Portal Zakopane dla Ciebie.

[ Dodano: 2012-03-14, 07:19 ]
Kod:
http://www.zakopanedlaciebie.pl/pl/przeglad-prasy/pierwsza-dama-w-kazimierzu-.html

Pierwsza Dama - Małżonka Prezydenta RP Anna Komorowska, odwiedziła 12 marca Kazimierz nad Wisłą. Młodzież z Zespołu Szkół im. Jana Witkiewicza Koszczyca przyjęła serdecznie dostojnego gościa.
W ubiegłym roku w zabytkowej szkole wydarzyla się katastrofa budowlana. Zajęcia szkolne prowadzone są tymczasowo na plebanii.
Ostatnio zmieniony przez Baba Jaga 2012-03-28, 22:12, w całości zmieniany 1 raz  

Odpowiedz do tematu