Strona GłównaStrona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Parki Ochoty.
Autor Wiadomość
Paweł 

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 12 Mar 2011
Posty: 43
Skąd: Szczęśliwice Ochota
Wysłany: 2011-03-12, 19:18   Piękne Szczęśliwice.

Od niedawna mieszkam z rodziną na Ochocie, niedaleko parku Szczęśliwickiego. Zdecydowaliśmy się tutaj właśnie kupić mieszkanie ze względu na bliskość parku i terenów zielonych.

Park jest wyjątkowy - ma charakter wybitnie rekreacyjny. Boisko, oświetlone wieczorem! Stok narciarski obok, place zabaw dla dzieci i młodzieży, boisko z piachem do gry w piłkę siatkową, siłownia na świeżym powietrzu (!!), letni basen, plac do jazdy na rolkach, miejsca piknikowe, stoły szachowe i ping-pongowe. Do tego jeziorka z kaczkami, pagórki lub laski. Naprawdę park jest wyjątkowy.

W okolicach parku są tereny działek. Można tam wejść i wtedy okazuje się, że wewnątrz jest fosa z wodą ze śladami aktywności bobrów, żyją tam też kaczki, spacerują nieźle wyglądające koty ( pewnie mają tam też coś do upolowania!). W ogóle kawałek całkiem prawdziwej przyrody. Dzieci mają co robić, gdzie pobiegać i podejrzeć przyrodę.

Historii Ochoty nie znam, ale widzę, że na tym portalu ktoś ma historycznego konika, więc pewnie pojawi się więcej jeszcze informacji o dawnej Ochocie. Sam pochodzę z północnej Polski, więc moja znajomość historii Warszawy kończy się na wojennych zniszczeniach tego miasta. No, może trochę jeszcze z czasów powstania listopadowego...

Pozdrawiam Ochocian starych i nowych oraz administratorów tego forum i portalu! :-D
 
 
MaMa 

Dołączyła: 21 Lut 2011
Posty: 81
Skąd: Ochota-Szczęśliwice
Wysłany: 2011-06-10, 11:37   Nowy plac zabaw w parku Malickiego (ul. Wiślicka, Jasielska)

Nowy plac zabaw w parku Malickiego

W Dniu Dziecka Ochota wzbogaciła się o kolejny ogólnodostępny plac zabaw. Zapraszamy wszystkie dzieci wraz z opiekunami do parku Malickiego (wejście od Wiślickiej), gdzie czeka na nich Stacja kosmiczna, zadaszona piaskownica, stolik do zabaw z piaskiem, trzy bujaki, karuzela, gra interaktywna kółko i krzyżyk oraz tablice do rysowania. Wszystko to na nowoczesnej i bezpiecznej nawierzchni playtop. :-D

Wykonana kosztem prawie 300 tys. zł :shock: część placu zabaw dla dzieci młodszych przylega do części dla dzieci starszych (z siłownią), działającą od listopada ub. roku.

(2 czerwca 2011)

plac zabaw w parku Malickiego.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 520 raz(y) 39,34 KB

 
 
Michał 

Dołączył: 21 Lut 2011
Posty: 71
Skąd: Ursus
Wysłany: 2011-06-10, 11:48   

Właśnie !!!cóż to za straszna kwota! :-? Nikt by nie przypuścił, że za plac zabaw dla dziatek trzeba zapłacić tyle co za mieszkanie??!!!

W sumie to dobrze, że podali taką informację na stronie Urzędu. Z drugiej strony, może jednak nie był to wydatek uzasadniony, może można było jednak zrobić to taniej bez straty na jakości, oczywiście. Słyszałem, że taka nawierzchnia, jeśli jest autentycznie dobrej jakości, kosztuje krocie. Może na noc powinien tam stać ochroniarz, żeby te drogie place zabaw nie stawały się miejscem do harców wielkich ludzi o dziecięcych umysłach i ciężkiej ręce. Nieraz widzi się takie "rozbawione" towarzystwo na placyku zabaw. :cry:
 
 
Duch Ochoty 

Dołączył: 29 Sty 2011
Posty: 75
Skąd: Pl. Narutowicza
Wysłany: 2011-06-13, 13:30   Park Wielkopolski w Kolonii Staszica.

Zieleniec Wielkopolski to zabytkowy skwer, ostatnio coraz częściej nazywany parkiem, założony w 1938 roku według projektu planisty Zygmunta Hellwiga na miejscu dawnego obozu wojskowego. Obejmował obszar około 5 ha i łączył tereny Filtrów z Polem Mokotowskim.

Granice parku wyznaczają ulice: Wawelska, Filtrowa, Krzyckiego, Łęczyńska, Reja, Dantyszka, Górnickiego. W bezpośrednim otoczeniu zieleńca znajdują się domy mieszkalne tzw. Kolonii Staszica i Kolonii Lubeckiego, Szkoła Podstawowa nr 23 im. Edwarda Szymańskiego, Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego, Ministerstwo Środowiska. Kładka nad ulicą Wawelską łączy park z Polem Mokotowskim i terenami stadionu Skra. Aktualna powierzchnia parku wynosi 4,73 ha.

Główną osią zieleńca jest Aleja Wielkopolski, którą wytyczono w latach 1932-1935.

Zachodnia oś skweru, ciągnąca się do ul. Krzyckiego, została w 2006 r. nazwana imieniem Sue Ryder.

Zieleniec Wielkopolski na mocy Ustawy o ochronie dóbr kultury i muzeach z dnia 15.02.62. r. został wpisany do Rejestru Zabytków decyzją nr 1237 z dnia 12.12.1983 r. podobnie jak sąsiadujące z nim układy urbanistyczne wraz z zielenią: Kolonia Lubeckiego i Kolonia Staszica.

Po obu stronach Al. Wielkopolskiej znajdują się dwa place zabaw - jeden do zabawy dla dzieci mniejszych, nowy i z bardzo ciekawymi urządzeniami, a po drugiej stronie plac zabaw dla młodzieży i dorosłych, również doskonale wyposażony. Niedaleko znanej- wręcz kultowej na tym terenie Ochoty - Klubokawiarni Kolonia, stoją stoły do gry w ping-ponga.

Teren parku wykorzystywany jest również w celach dydaktycznych przez dwie pobliskie szkoły, odbywają się tutaj lekcje przyrody, wychowania fizycznego, plastyki, etc.

Powierzchnia ścieżek (ubita ziemia i piach) w Zieleńcu Wielkopolskim idealnie nadaje się do gry w boule. Sport ten cieszy się dużą popularnością i stał się znakiem charakterystycznym dla całej okolicy

Gra w bule/boule, gra w kule, czy petanka (z j. francuskiego - pétanque) jest to tradycyjna francuska gra towarzysko-sportowa.
Popularna w szczególności w południowej Francji (Prowansja), ale uprawiana także w innych regionach Francji i w innych krajach, szczególnie śródziemnomorskich, coraz bardziej popularna również w Polsce.
Rozgrywka odbywa się na pozbawionym trawy placu (zwanym bulodromem), np. na utwardzonym piasku, o wystarczających wymiarach (które dla gry turniejowej wynoszą min. 15×4 m) i polega na rzucaniu z wytyczonego okręgu stalowymi kulami w kierunku małej drewnianej lub plastikowej kulki o średnicy od 25 do 35 mm nazywanej po francusku cochonnet, co znaczy prosiaczek (w Polsce częściej używa się nazwy świnka).

Do tego artykułu użyłem : materiały własne, fragmenty informacji z Wikipedii oraz ze strony www.parki.org.pl. Na tej ostatniej piękny artykuł o Zieleńcu jest :!: autorstwa uczniów szkoły podstawowej nr 23, przy ul Wawelskiej 48 , tuż przy opisywanym parku.


Zdjęcie własne.

IMG_0238.JPG
Plik ściągnięto 203 raz(y) 4,19 MB

Ostatnio zmieniony przez Baba Jaga 2013-02-02, 15:11, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Karolina 

Dołączyła: 14 Mar 2011
Posty: 45
Skąd: Ochota-Jasielska
Wysłany: 2011-09-21, 17:54   Park mały, ale fajny - park Malickiego na Rakowcu.

Park jest w porządku. Pamiętam go jeszcze przed remontem - był po prostu smutny i zaniedbany, jak większość parków te dobre parę lat temu. W tym parku place zabaw ą jeden koło drugiego - jedne dla dzieci, inne raczej dla młodzieży. Alejki nad jeziorkiem okupują raczej seniorzy. Zamieszczam parę fajnych fotek. Aha, dla tych, co nie znają tego rejonu zbyt dobrze - w parku jest Dom Kultury Rakowiec ( adres ul. Wiślicka 8 ).

IMG_1178.JPG
Plik ściągnięto 234 raz(y) 3,65 MB

IMG_1176.JPG
Plik ściągnięto 211 raz(y) 3,36 MB

IMG_1175.JPG
Plik ściągnięto 246 raz(y) 4,79 MB

Ostatnio zmieniony przez Baba Jaga 2012-03-28, 12:40, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
de voukolitsch 

Dołączył: 13 Maj 2011
Posty: 29
Skąd: ochota
Wysłany: 2012-03-28, 10:14   Staw na Rakowcu

Oaza spokoju

DSC_1160.JPG
staw
Plik ściągnięto 98 raz(y) 450,6 KB

DSC_1159.JPG
staw
Plik ściągnięto 105 raz(y) 448,15 KB

DSC_1158.JPG
staw
Plik ściągnięto 95 raz(y) 457,04 KB

_________________
de vouko
 
 
Baba Jaga 

Dołączyła: 21 Sty 2011
Posty: 709
Skąd: Warszawa, Ochota-Szczęśliwice.
Wysłany: 2012-03-28, 12:34   Parki Ochoty.

Parki Ochoty

Idzie wiosna, więc temat parków - "najzdrowszych" i najżywotniejszych, i to dosłownie :!: punktów w mieście, staje się wyjątkowo aktualny. Spróbuję ten temat zebrać na naszym forum w jednym miejscu, ponieważ tu i ówdzie piszemy, piszecie o ulubionym parku.

Zgodnie z informacją ze strony Urzędu naszej dzielnicy :
Na tereny zieleni miejskiej na Ochocie składa się obecnie:
• 7 parków o łącznej powierzchni 88,9 ha +2,19 (powierzchnia Parku Szczęśliwickiego zwiększyła się w 2002 roku o teren byłego ośrodka Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej),
• 2 skwery o łącznej powierzchni ok. 2,8 ha
• 67,5 ha zieleni towarzyszącej drogom i ulicom,
• 11,3 ha zieleni na tzw. terenach nie zagospodarowanych.


W porównaniu z innymi dzielnicami m.st. Warszawy Ochota zajmuje:
• II miejsce pod względem powierzchni zajmowanej przez parki,
• IX miejsce pod względem powierzchni zajmowanej przez skwery i zieleńce,
• XII miejsce pod względem powierzchni zajmowanej przez zieleń uliczną.

Największy a zatem najważniejszy dla mieszkańców to Pole Mokotowskie. Niezwykłe miejsce, które cieszy przestrzenią, wodą, placami zabaw, barami i restauracjami. Kiedyś lotnisko, bliżej Polnej były wyścigi, przed wojną miało być zamienione w futurystyczną Dzielnicę Marszałka Piłsudskiego, a teraz ... wspomina się w planach o tramwaju przecinającym ten wielki i bezcenny dla miasta rezerwuar powietrza i zieleni. :!:

Park Szczęśliwicki z pobliskim Fortem i okalającymi go działkami "pracowniczymi" , przedwojennymi i wojskowymi (zgodnie z planem przeznaczone do rewitalizacji w ramach zieleni miejskiej) - niezwykły i pełen atrakcji - ogólnie na poziomie europejskim.

I jednego i drugiego nie można się powstydzić.

Uroczy Park Wielkopolski na terenie pięknej i historycznej Kolonii Staszica, skwer czy park (jak kto to woli w mowie potocznej je nazywać) Opaczewski i Park Korotyńskiego czy inaczej Park"Forty Korotyńskiego". Dwa ostatnie poddawane były dyskusji w ramach tzw. konsultacji społecznych. W przyszłości mają być rewitalizowane - plany są ambitne i przyjemne dla oka, na razie na papierze.

Park Malickiego, Park vis'avis Dworca Zachodniego przy Alejach Jerozolimskich, jeszcze w stanie "surowym", ale pieski mają gdzie pobiegać ( nie wiem, jak ma się sprawa koszy???) i mamy/nianie pospacerować z dziećmi.

Ważne są place zabaw i ich jakość. Większość z placów zabaw jest nowa i wyposażona w tabliczki, jaki urząd odpowiada za jakość techniczną urządzeń w Parku.

IMG_0709.JPG
Park przy ul. Opaczewskiej, zaraz na tyłach ul. Grójeckiej.
Plik ściągnięto 109 raz(y) 3,83 MB

IMG_0556.JPG
Plac zabaw dla mniejszych dzieci w Parku Wielkopolskim. Jest drugi - dla młodzieży.
Plik ściągnięto 108 raz(y) 4,3 MB

IMG_0502.JPG
Tablica informacyjna na Polu Mokotowskim.
Plik ściągnięto 97 raz(y) 2,4 MB

Ostatnio zmieniony przez Baba Jaga 2012-03-28, 12:55, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
KKA 

Dołączyła: 16 Mar 2011
Posty: 218
Skąd: Ochota-Szczęśliwice
Wysłany: 2012-09-21, 19:24   Park Szczęśiwicki latem - plażowicze i młodzież na górce.

Park Szczęśliwicki latem.

Ogromna liczba ludzi opalających się, młodzież siedząca na górce, psy zażywające kąpieli, kajaki. ... Wyjątkowo przyjazny, piękny i bezpieczny park - dniem, o nocy nic nie mogę powiedzieć.

IMG_3852.JPG
Zachód słońca nad jeziorkiem szczęśliwickim.
Plik ściągnięto 58 raz(y) 2,64 MB

IMG_3842.JPG
Romantycznie wieczorem w Parku Szczęśliwickim nad jeziorkiem.
Plik ściągnięto 53 raz(y) 3,21 MB

DSC01271.JPG
Górka Szczęśliwicka - latem dla plażowiczów i na pikniki, zimą na sanki.
Plik ściągnięto 55 raz(y) 820,29 KB

 
 
Paweł 

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 12 Mar 2011
Posty: 43
Skąd: Szczęśliwice Ochota
Wysłany: 2013-02-01, 23:16   

Lubię graffiti, a w Parku Szczęśliwickim takowe mamy.

Graffitti ożywiające park Szczęśliwicki..JPG
Plik ściągnięto 57 raz(y) 230,65 KB

Dawny pawilon zlikwidowanego ośrodka sportowego ozdobiony prawdopodobnie przez kreatywnych młodych mieszkańców dzielnicy..JPG
Plik ściągnięto 57 raz(y) 310,01 KB

Buźka z Parku Szczęśliwickiego-czyli wolna sztuka w parku..JPG
Plik ściągnięto 57 raz(y) 179,39 KB

 
 
Baba Jaga 

Dołączyła: 21 Sty 2011
Posty: 709
Skąd: Warszawa, Ochota-Szczęśliwice.
Wysłany: 2013-02-03, 22:36   

Kilka ciekawych graffiti z San Francisco do porównania. Zdjęcia wykonali moi przyjaciele tam mieszkający na stałe.

SF-graffiti 5.jpg
Graffiti na budynkach w San Francisco są powszechne.
Plik ściągnięto 51 raz(y) 122,55 KB

SF -graffiti2.jpg
Graffiti z San Francisco, USA. Coś a'propos dyskusji o ograniczeniu prawa do posiadania broni.
Plik ściągnięto 56 raz(y) 84,66 KB

San Francisco graffiti.jpg
Plik ściągnięto 51 raz(y) 150,23 KB

_________________
BABA JAGA
 
 
Paweł 

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 12 Mar 2011
Posty: 43
Skąd: Szczęśliwice Ochota
Wysłany: 2013-02-03, 23:38   

Bardzo dobre :-D Ja chciałbym widzieć takie rzeczy w wielu miejscach - ożywiłoby to paskudne miejsca lub je przesłoniło. Nie wiem nawet jakie są w tym względzie przepisy - jest coś takiego jak legalne graffiti ? - chyba tylko w ramach jakichś jednorazowych spraw/akcji/festiwali/indywidualnych zezwoleń. Mur wzdłuż toru wyścigowego na Służewcu jednak jest pokryty graffiti od lat.
 
 
luizza588 

Dołączył: 19 Lut 2017
Posty: 3
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-02-19, 17:45   

Też nie dawno się tu przeprowadziłam i rzeczywiście to miejsce ma swój urok, tak jak to opisaliście !
_________________
o mnie
 
 
gabi55 

Wiek: 29
Dołączyła: 11 Wrz 2018
Posty: 8
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-09-11, 09:26   

Piękny park i uwielbiam spędzać tu wolne chwile.

[ Dodano: 2018-09-11, 09:27 ]
Piękny park i uwielbiam spędzać tu wolne chwile. Jesienią to przebywam tam całe popołudnia i czytam książkę.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne
stat4u
Kopiowanie tre?ci i zdj?? z portalu i forum bez zezwolenia zabronione