Strona GłównaStrona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Oczyścić serce - spowiedź.
Autor Wiadomość
Sawa 

Wysłany: 2012-04-06, 19:18   Oczyścić serce - spowiedź.

Oczyścić serce.

Sakrament pojednania.
Pojednania z Bogiem, sobą i ludźmi. To najpiękniejsza i najwartościowsza rzecz, jaką możemy uczynić dla siebie, a jednak tak nam ciężko się na nią zdecydować. Dlaczego?

-bo przecież w znoju dnia codziennego, z troskami przylepionymi do czoła, czasem wcale nie czujemy się grzesznikami,

-bo nie mamy siły zrobić analizy nas samych, naszych czynów lub ich braku, bo brak nam spokoju na zastanowienie się,

-bo to spowiadanie się w tłoku, gdy inni podsłuchują, bez poczucia dyskrecji nie wydaje się nam na miejscu, gdy my chcemy przynieść nasz tobołek wad, błędów i wstydliwości ,

-bo wydaje nam się, że to nic nie zmieni, jeśli powiemy, co mamy na sercu – przecież będziemy robić to samo, nie unikniemy popełniania tych samych lub innych grzechów w przyszłości a nawet następnego dnia,

-bo nawet nie wiem, co jest grzechem, a co nim nie jest!

-bo obawiam się zranienia, upokorzenia, bo nie wiem, kim jest ten ksiądz, który będzie wysłuchiwał moich zwierzeń, listy moich niedomagań i głęboko osobistych niepowodzeń,

-bo w końcu, wierzę w wybaczenie, w Miłosierdzie Boże, kiedy w myślach, w modlitwie czy w czasie nabożeństwa westchnę o wybaczenie, o zmazanie moich win, bo Bóg Ojciec nie potrzebuje konfesjonału, jakiejś sztywnej formy, żeby udzielić mi przebaczenia.

Metanoia – greckie określenie spowiedzi , kiedyś chętniej tłumaczone jako „pokuta”, a powinno oznaczać „nawrócenie serca”, ponieważ poprzez spowiedź- sakrament pojednania, znowu wychodzimy do świata, do bliskich z czystym sercem. Wiele ludzi tylko poprzez spowiedź, do której dojrzeli i przygotowali się, przeżyło prawdziwe nawrócenie lub wybuch głębokiej wiary i radości.

Spowiadając się uznajemy, że jesteśmy grzeszni, słabi, że potrzebujemy wsparcia od Boga, jego opieki i przebaczenia. Popełniamy grzechy – chociaż czasem jakby nie do końca te, co w zestawie „Dziesięciu Przykazań Bożych” - czasem są to Grzechy Główne, jak pycha, chciwość, czy takie jak popadanie w różne nałogi, a czasem po prostu są to nasze lęki o dzień jutrzejszy, o pracę, niewystarczająca ufność w dobry Boży plan wobec mnie i najbliższych, lub zaniedbania wobec męża, żony i dzieci, za mało miłości dla innych, za mało modlitwy…

Przygniata nas współodpowiedzialność za wszelkie niesprawiedliwości społeczne, niezawinione nieszczęścia, czujemy, że nie walczymy z przekonaniem z wszelkimi podłościami, jakie dzieją się wokół nas, w pracy, na ulicy..

Jednak, Pan Bóg dał nam niezwykły dar zrzucenia z siebie tych wszystkich ciężarów. Gdy go przyjmiemy, dzieje się cud duchowego i psychicznego wyzwolenia, przechodzący w uczucie zjednoczenia się ze światem i kochającym Bogiem-Ojcem. I niekoniecznie musimy przedstawić pełną listę naszych przewin i ułomności – najważniejsze jest proste i uczciwe wyznanie, szczerość i nasza prośba jak w codziennej modlitwie: „Ojcze odpuść nam nasze winy, Panie, zmiłuj się nad nami!”

Spowiedź jest naszym uznaniem własnej winy i jednocześnie łaską i wielkim darem – darem odpuszczenia grzechów. Spowiedź pomaga nam przyjąć ten wielki dar, tą łaskę.

Panie, który mnie kochasz takim, jaki jestem,
A nie jedynie takim, jakim chciałbym być,
Naucz mnie żyć
Wśród blasków i cieni,
Wśród łagodności i wybuchów gniewu,
W śmiechu i we łzach,
W mojej przeszłości i w teraźniejszości.

Napisałam to po niedawnej spowiedzi wielkanocnej.

IMG_2211.JPG
Pan Jezus modli się w Ogrójcu.
Plik ściągnięto 189 raz(y) 3,07 MB

Ostatnio zmieniony przez Baba Jaga 2012-12-18, 18:24, w całości zmieniany 2 razy  

Krys 

Wysłany: 2012-04-08, 01:21   

Bardzo interesujące.

Baba Jaga 

Wysłany: 2012-04-08, 23:52   

Według mnie to doskonałe ujęcie tego niełatwego tematu. Myślę, że dla wielu z nas może się okazać również bardzo pomocne. Dziękuję Sawa.

Monika 

Wysłany: 2012-04-13, 19:09   

Sawa - tak, tak, tak! Choć temat i niełatwy, a spowiedź czasem jeszcze trudniejsza.
Ostatnio zmieniony przez Monika 2012-04-13, 19:11, w całości zmieniany 1 raz  

KKA 

Wysłany: 2012-12-18, 18:13   

Sawa, niedługo Boże Narodzenie, być może czas już najwyższy na spowiedź... Dziękuję Ci za te mądre słowa. Podobnie czuję i rozumiem spowiedź.

Odpowiedz do tematu