Strona GłównaStrona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: Baba Jaga
2012-04-22, 13:49
Święto Zmartwychpowstania.
Autor Wiadomość
Arcyhistoria 

Pomogła: 2 razy
Wysłany: 2012-04-07, 22:54   Święto Zmartwychpowstania.

Święto Zmartwychpowstania.

Na skrzydłach wiosennego wiatru lecą ku nam weselne głosy dzwonów bijących w pełnym rozmachu. Kołyszą się rozbujane, rozbrzmiewające na wszystką ziemię dokoła: ALLELUJA! ALLELUJA!
Zdawałoby się, że aniołowie położyli się skrzydły białemi na okrywie spiżowej i tak ze dzwonem pospołu bujają się wśród przestrzeni, śpiewając z sercem rozkołysanem: Alleluja! Alleluja.
W kościele tłumy ludu głowa przy głowie, wszystkie oczy rozpromienione, ze wszystkich piersi pieśń bucha : „Wesoły nam dziś dzień nastał..”

Sto lat temu....

Rezurekcja.JPG
Plik ściągnięto 42 raz(y) 3,09 MB

Święcone.JPG
Plik ściągnięto 41 raz(y) 2,93 MB

Ostatnio zmieniony przez Arcyhistoria 2012-04-07, 23:03, w całości zmieniany 1 raz  

Krys 

Wysłany: 2012-04-08, 01:19   

Piękne... Doprawdy piękne.

Umbra Eight 

Wysłany: 2012-04-08, 01:25   

Przeczytałam kilka razy, tak mi się podoba.

Jerzy_S 

Wysłany: 2012-04-12, 17:35   

Fragment z nowo wydanej książki Jana Tereszczenko - Wspomnienia warszawiaka egocentrysty: "JA"

Symbolizm masowych egzekucji ulicznych i innych (a uzbierało się ich z kilkaset), znalazł wspaniały wyraz w dekoracji Grobu Pańskiego w czasie Wielkanocy roku 1944, w kościele Świętej Anny na Krakowskim Przedmieściu. Jak wiadomo, Warszawa na Wielkanoc zawsze tradycyjnie chodziła na "Groby". Przed wojną na groby chodziłem zawsze z Ojcem, za rączkę, wzdłuż Krakowskiego Przedmieścia, od Swiętego Krzyża, aż po Stare Miasto, Katedrę itd. Że "Warszawa chodziła" znaczyło, że od wieczora w Wielki Czwartek aż po Wielką Sobotę w południe warszawskim szlakiem historycznym wędrowały setki tysięcy ludzi odwiedzając wspaniale udekorowane groby Pańskie. Za okupacji zwyczaj ten nie tylko nie zmniejszył się, lecz wręcz się spotęgował. Śmierć i grobowość była wszędzie. Była naturalnością. W Wielkanoc 1944 poszedłem z Mamą i z Helcią już tradycyjnie na Krakowskie i po odwiedzeniu Świętego Krzyża, Wizytek i Karmelitów dotarliśmy w końcu przed Swiętą Annę. Tłumy były nieprzebrane, poszła widać w miasto wieść, że u Świętej Anny znów zainstalowano coś specjalnego. I rzeczywiście: kiedy po wielogodzinnym staniu w ogonie dotarliśmy wreszcie do Pańskiego Grobu, oczom naszym przedstawił się następujący widok: ukosem od lewej strony biegła w perspektywie wnęki ceglana ściana, z widocznymi na niej śladami od kul; na ścianę padał cień krzyża, ukrytego gdzieś poza sceną: pod ścianą podłogę wyłożono płytami chodnikowymi, na wzór warszawskich trotuarów, na których to spoczywało ciało Chrystusa, martwe, białe, nagie z opaską na biodrach, z głową odchyloną do tyłu i z uwypukloną grdyką. Wrażenie było kolosalne. Służby kościelne popędzały wiernych, by robić miejsce następującym po nas masom, staliśmy więc tam kilkanaście sekund. Wystarczyło to jednak, abym mógł nawet dziś, z zawiązanymi oczami, trafić przed tę samą niszę kościelną i odtworzyć z pamięci, detal po detalu, całkowity obraz dekoracji. Dramat tamtej dekoracji zapisał się tak głęboko w mojej pamięci, że nie opuści mnie już nigdy.

Wspomnienia-warszawiaka.jpg
Plik ściągnięto 39 raz(y) 69,29 KB

Ostatnio zmieniony przez Jerzy_S 2012-04-12, 17:41, w całości zmieniany 1 raz  

Odpowiedz do tematu