Strona GłównaStrona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: Baba Jaga
2011-06-09, 10:44
Od Jerzego Słomczyńskiego-żegnamy prof.Stasiewicz-Jasiukową
Autor Wiadomość
Duch Ochoty 

Dołączył: 29 Sty 2011
Posty: 75
Skąd: Pl. Narutowicza
Wysłany: 2011-04-05, 17:17   Od Jerzego Słomczyńskiego-żegnamy prof.Stasiewicz-Jasiukową

Cudowna Pani Profesor Irena Stasiewicz-Jasiukowa mieszkała na naszej Ochocie - na ulicy Kaliskiej!

Żegnamy Profesor Irenę Stasiewicz-Jasiukową

JERZY SŁOMCZYŃSKI pisze z Warszawy:

To były doroczne, radosne spotkania na początku wiosny. Profesor dr hab. Irena Stasiewicz-Jasiukowa przygotowywala co rok tomik poświęcony kolekcji pisanek, którą przekazala Muzeum Rolnictwa w Ciechanowu. Również w tym roku zapraszala na kwiecień do Ciechanowa na promocję tomiku. Niestety, spotkaliśmy się dzisiaj, 30 marca nie w Ciechanowcu, a przy urnie z prochami Pani Profesor na mszy żałobnej w kościele Sw. Karola Boromeusza na warszawskich Powązkach.

Biskup drohiczyński Antoni Dydycz odprawiał Mszę Świętą. Ksiądz biskup podkreślał umiłowanie miejsca swego urodzenia przez Panią Profesor, urodzoną w Lidzie, na Kresach, gdy okolice Lidy należały przed wojną do Polski. Wiele prac naukowych Pani Profesor dotyczylo Podlasia, gdzie bylo najwięcej z całej Polski męczenników. Pani Profesor dbała o podtrzymywanie kontaktów z osobami polskiego pochodzenia, mieszkającymi obecnie w okolicach Lidy. Była też przewodniczącą Komitetu Historii Nauki i Techniki Polskiej Akademii Nauk.Ksiądz biskup mówił o Jej wzorowym małżeństwie z inż. Jerzym Jasiukiem, dyrektorem Muzeum Techniki w Warszawie. Pani Profesor zawsze podkreślala, że jej kolekcja pisanek rozpoczęła się od pierwszej pisanki, podarowanej Jej w okresie narzeczeństwa w roku 1969 przez przyszłego męża.

Kolekcja pisanek, licząca około 1200 eksponatów, wystawiona jest w osobnym budynku w Ciechanowcu. Są to pisanki nie tylko ze wszystkich regionów Polski, ale również z najdalszych krajów świata. Wiele osób oglądało tę kolekcję i czytało opisy przygotowane przez Panią Profesor .Kolekcja pisanek i liczne książki historyczne, napisane przez Nią, pozostaną jako pamiątki po Niej. Na pogrzebie byli obecni jezuici z Krakowa, wdzięczni za książki o historii szkół prowadzonych przez jezuitów, napisane przez Panią Profesor. Odeszła, ale pozostanie w życzliwej pamięci swych licznych, dawnych studentów i przyjaciół, którzy o Niej pamiętają.

Irena-Stasiewicz-Jasiukowa.jpg
Plik ściągnięto 213 raz(y) 47,48 KB

Ostatnio zmieniony przez Baba Jaga 2011-04-16, 11:41, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Jerzy_S 

Wiek: 68
Dołączył: 06 Kwi 2011
Posty: 725
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2011-04-06, 12:22   

Z uwagi na moje zainteresowania zawodowe informatyką w piśmie Ochotnik - Ośrodka Kultury Ochoty OKO zamieszczałem artykuły o treści interesującej również inż. Jerzego Jasiuka dyrektora Muzeum Techniki w Warszawie.

Poprzez moje artykuly Pani Prof. Irena Stasiewicz Jasiukowa i dyr. Jerzy Jasiuk poznali pismo Ochotnik. Anna Napiontkówna redaktor naczelna Ochotnika przekazywala pismo do Filii Muzeum Techniki - Muzeum Motoryzacji mieszczącego się przy ul. Filtrowej 62.
Gabriela Gab kolejna redaktor naczelna Ochotnika zamieszczala w ostatnich numerach pisma opisy samochodów z Muzeum Motoryzacji przy ul. Filtrowej 62.

Na otwartej w poniedziałek - 4 kwietnia wystawie w Muzeum Techniki o Fabryce Samochodów w Lublinie otrzymalem od dyr. Jerzego Jasiuka tomik o pisankach, ktory mial być prezentowany przez Panią Profesor w Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu w kwietniu.
To już siódmy tomik z kolekcji, mial być tak jak poprzednie prezentowany na dorocznym wiosennym spotkaniu w Ciechanowcu.
www.muzeumrolnictwa.pl

Jeden z artykulów w pelni prezentuje ofiarny charakter Pani Profesor i jej życzliwy stosunek do ludzi a zwlaszcza do Polaków, którzy przeszli "Syberyjskie szlaki" - bo taki jest tytul artykułu.

Pani Profesor opisała powrót do Polski z Kazachstanu pięciosobowej rodziny Tokarskich.
W 1996 roku Rada Miejska w Ciechanowcu zaprosiła pięcioosobową rodzinę Tokarskich, zapewniając im trzypokojowe mieszkanie z kuchnią i łazienką na poddaszu, w budynku Rady Miejskiej.
_________________
Jerzy_S
Ostatnio zmieniony przez Baba Jaga 2013-11-04, 21:56, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Jerzy_S 

Wiek: 68
Dołączył: 06 Kwi 2011
Posty: 725
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2012-04-14, 08:16   50 - lecie Muzeum Rolnictwa na pisankach - Jerzy Jasiuk

Promocja publikacji pt."Pięćdziesięciolecie Muzeum Rolnictwa
im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu na pisankach w zbiorach Muzeum Pisanki"


25 marca br. w Muzeum Rolnictwa o godz. 13.00 odbyło się ósme już z kolei spotkanie promocyjne publikacji z serii "Pisanki" pt. "Pięćdziesięciolecie Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu na pisankach w zbiorach Muzeum Pisanki".
W uroczystości udział wzięli członkowie Rady Muzeum na czele z przewodniczącym prof. dr. hab. Czesławem Waszkiewiczem, ksiądz wikariusz generalny diecezji drohiczyńskiej Zbigniew Rostkowski, ksiądz prałat Kazimierz Siekierko, rodzina, przyjaciele i znajomi państwa Jasiuków oraz mieszkańcy Ciechanowca.
Spotkanie rozpoczęło się od uczczenia chwilą ciszy pamięci zmarłej rok temu pani profesor Ireny Stasiewicz - Jasiukowej. Następnie licznie przybyłych gości powitała zastępca dyrektora Muzeum pani Anna Wiśniewska, po czym przekazała głos autorowi publikacji - inż. Jerzemu Jasiukowi, który z wielkim sentymentem wspominał początki przyjaźni z ciechanowiecką placówką, a także kuluary powstania Muzeum Pisanki. Miłym akcentem, zgodnie z tradycją, był moment wręczenia inż. Jerzemu Jasiukowi pisanki z wizerunkiem świętego Jerzego, którą wykonał pan Wojciech Bogucki - kurator zbiorów Muzeum Pisanki.
Spotkanie, które niewątpliwie miało szczególny charakter z okazji złotego jubileuszu 50-lecia Muzeum w Ciechanowcu, zakończyło się występem kapeli "Kłosy".

_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _

Kolekcja Pisanek, która jest chlubą Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu powstała na Ochocie.
Pani prof. dr hab. Irena Stasiewicz Jasiukowa tworzyła tę kolekcję w swym mieszkaniu na ul. Kaliskiej. A wszystko się zaczęło od dwóch pisanek, które otrzymała wiele lat temu od swego narzeczonego Jerzego Jasiuka.


Oboje ukochali pisanki. Co rok w Muzeum Rolnictwa odbywała się promocja nowej książeczki o pisankach autorstwa pani profesor.
W zeszłym roku pani profesor zmarła. Ale jej mąż dyrektor Muzeum Techniki w Warszawie inż. Jerzy Jasiuk postanowił kontynuować dzieło Żony i w 2012 roku napisał bardzo ciekawą książeczkę o pisankach.


pisanki-8.jpg
Plik ściągnięto 145 raz(y) 189,74 KB

_________________
Jerzy_S
Ostatnio zmieniony przez Baba Jaga 2012-04-14, 13:17, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Baba Jaga 

Dołączyła: 21 Sty 2011
Posty: 709
Skąd: Warszawa, Ochota-Szczęśliwice.
Wysłany: 2012-04-14, 13:28   

Jurku, a gdzie te książeczki można zakupić? Tylko w Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu?

Dziękujemy Ci za wspomnienie o Pani Profesor.
 
 
Jerzy_S 

Wiek: 68
Dołączył: 06 Kwi 2011
Posty: 725
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2012-04-14, 14:10   

Jagódko,
Jak będę w Muzeum Techniki to poproszę o książeczkę dla Ciebie.

http://www.muzeumrolnictwa.pl/wydawnictwa.html
_________________
Jerzy_S
Ostatnio zmieniony przez Baba Jaga 2013-11-04, 21:57, w całości zmieniany 3 razy  
 
 
Baba Jaga 

Dołączyła: 21 Sty 2011
Posty: 709
Skąd: Warszawa, Ochota-Szczęśliwice.
Wysłany: 2012-04-14, 17:36   

Dziękuję Jurku :-> !
Ciekawe, czy mnie się kiedyś uda tam wybrać...? Chciałabym.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne
stat4u
Kopiowanie tre?ci i zdj?? z portalu i forum bez zezwolenia zabronione