Strona GłównaStrona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Ta karczma OCHOTA się nazywa....
Autor Wiadomość
Duch Ochoty 

Wysłany: 2012-07-03, 16:38   Ta karczma OCHOTA się nazywa....

Ta karczma OCHOTA się nazywa....

Zdjęcie, które znalazłem w swoich skarbach, pochodzi sprzed II wojny, ale z innej części Europy, oczywiście, niż nasz kraj ... Jednak, pasuje jak ulał do moich wyobrażeń o tym, jak taka podmiejska karczma mogła wyglądać. Teren wokół pewnie też nie był dużo bardziej elegancki ...

Na przecięciu się obecnych ulic: Kopińskiej, Grójeckiej i Kaliskiej mamy pamiątkowy skwer z symbolicznymi ścianami z cegieł. Na jednej z nich tablica przypominająca, legendarną trochę, XIX-wieczną Karczmę OCHOTA. :!:

Stopniowo rozbudowującej się wkoło kolonii domów nadano nazwę OCHOTA ....

W 1916 roku przyłączono ją do Warszawy.

IMG_2070.JPG
Możliwe, że to stare zdjęcie, w małym chociaż stopniu, uzmysłowi nam, jak inaczej na początku XX wieku mogła wyglądać warszawska dzielnica Ochota. Karczma OCHOTA prawdopodobnie jednak była mniejsza i drewniana, jak to u nas w pod Warszawą najczęściej by
Plik ściągnięto 446 raz(y) 3,41 MB

IMG_2576.JPG
Tablica KARCZMA OCHOTA na rogu Kaliskiej, Grójeckiej i Kopińskiej na Ochocie.
Plik ściągnięto 147 raz(y) 3,94 MB

IMG_2579.JPG
ULICA KALISKA NA WARSZAWSKIEJ OCHOCIE.
Plik ściągnięto 128 raz(y) 2,37 MB

Ostatnio zmieniony przez Duch Ochoty 2012-07-04, 12:54, w całości zmieniany 1 raz  

KulturKampf 

Wysłany: 2012-07-03, 16:40   

SUPEER :!: :-D

Maria 

Wysłany: 2012-07-05, 15:36   

Nie wiem więcej o karczmie "Ochota" niż napisał pan Jarosław Zieliński w swoim przewodniku po Ochocie ("Ochotnicy na spacer") - a napisał, że po raz pierwszy zaznaczono tą karczmę na planie miasta w 1829 roku ! Małe zdjęcie, które zamieścił obok przedstawia murowany, jednopiętrowy budynek w stylu, że tak powiem, małomiasteczkowym. Jednak, myślę, że 1 829 roku to musiała być zwykła, choć może rozległa dosyć, i drewniana chata goszcząca przejezdnych.
Muszę tutaj pochwalić ten przewodnik - według mnie nie ma lepszego ! Napisany krótko, ale za to ile ma treści i to - śmiem twierdzić - doskonale podanej i ułożonej w dobrze zaplanowane działy. Dla mnie ten przewodnik jest najlepszym informatorem o Ochocie, jej historii i ludziach tutaj mieszkających. Ostatnio pojawiła się na rynku nowa pozycja - "W Warszawie, na Ochocie" Mirosława Sznajdera. Opisuje głównie Ochotę z lat 50-70 XX wieku. Jest dużo ciekawych zdjęć - dla wielu z nas to charakterystyczne zdjęcia z lat młodości lub dzieciństwa.

SulejmanWielki 

Wysłany: 2012-07-20, 16:34   

Fajne to zdjecie jakby-karczmy Ochota. ;-)

Odpowiedz do tematu