Strona GłównaStrona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: Baba Jaga
2012-09-18, 16:54
Centrum Artystyczne Radomska 13-Jakie było, jak je pamiętamy
Autor Wiadomość
Jerzy_S 

Wysłany: 2011-04-13, 11:30   Centrum Artystyczne Radomska 13-Jakie było, jak je pamiętamy

Centrum Artystyczne Radomska 13- jakie było, jak je pamiętamy.....

Spośród wielu imprez organizowanych w Centrum Artystycznym "Radomska 13" - Filii Ośrodka Kultury Ochoty OKO , chciałbym wymienić cykle:
Ochockie Spotkania Historyczne
Górale w Warszawie czyli Posiady na Ochocie

Ochockie Spotkania Historyczne to zakończony już cykl okolo 40 comiesięcznych spotkań.
Pomysłodawcą i organizatorem Spotkań jest Gabriela Gab.
Pomagała jej Wiola Obuchowska.

Spotkania odbywaly się w Saloniku przy Radomskiej 13. Goście siedzieli przy stoliczkach przy kawie, herbacie i ciasteczkach.

Gabriela i Wiola przepiękne, urocze dziewczyny już przy wejściu zaskakiwaly gości przepięknymi strojami zgodnymi z duchem omawianej na Spotkaniach epoki.

Występowaly między innymi w strojach stewardess, konduktorek, dzialaczek młodzieżowych organizacji socjalistycznych, w strojach wykwintnych dam z XIX w.
Stroje karczmarek potrzebne na spotkaniu o Karczmie na Ochocie szyła osobiście Gabriela.

Na spotkaniu o Elektrycznej Kolei Dojazdowej goście otrzymywali przy wejściu starannie wydrukowane ozdobne bilety kolejowe, ktore urocze konduktorki dziurkowaly podczas kontroli w czasie wykładu.

Gabriela zapraszała jako prelegentów znawców Ochoty , często autorów książek ktore byly dostępne na spotkaniu.

Uzupełnieniem wykladów byly spacery po Ochocie organizowane w lecie. Zwiedzano między innymi Wodociągi, forty na Ochocie, zabytki architektury. Spacery gromadzily nawet do 80 osob przy pięknej pogodzie.

W roku 2009 i 2010 Gabriela zorganizowala Maturę Ochocką. Byl to test zlożony z 60 pytań z czterema odpowiedziami do wyboru.

Laureaci Matury Ochockiej na Festynie w Parku Szczęśliwickim w Noc Świętojańską otrzymali nagrody i pamiątkowe Ochockie Świadectwa Maturalne z rąk Gabrieli i wice burmistrza Ochoty Krzysztofa Kruka.

W piśmie Ochotnik pozostały opisy spotkań, nazwiska wykładowcow i laureatów Matury Ochockiej. W dwóch ostatnich numerach pisma dostępne są zestawy pytań z Matur Ochockich.

[ Dodano: 2011-04-13, 12:06 ]
"Górale w Warszawie czyli Posiady na Ochocie " to cykl stworzony i prowadzony przez Wiolę Obuchowską.

Wiola na jednym ze spotkań powiedziala ze sceny , że jako góralka urodzona w Murzasichlu i od kilkunastu lat zamieszkala w Warszawie tęskni za stronami rodzinnymi.

Posiady na Ochocie pozwoliły jej przypomnieć sobie obyczaje podhalańskie. Przyjaciolom warszawskim Wiola poprzez Posiady prezentuje swoje ukochane strony rodzinne.

Cykl stopniowo spotkanie po spotkaniu prezentuje kulturę goralską.
Prezentowano między innymi: obyczaje weselne, obyczaje świąteczne Bożego Narodzenia, gwarę goralską, stroje góralskie, architekturę zakopiańską, przyrodę tatrzańską
.

Wiola dba o to , żeby wydarzenia na scenie odbywaly się szybko. Wyklady urozmaicone są występami kapel goralskich, zespołów tanecznych.

Zapraszane są zespoły w liczbie nawet 50 osób. Wiola dba o to żeby zapraszani goście , -często mlodzież pierwszy raz widząca Warszawę- rownież obejrzeli muzea, czy Starówkę w naszym mieście.

Odbyło się już okolo 20 spotkań, na które przybywaja czolowe zespoly goralskie jak : Trebunie Tutki, Hania Rybka z zespolem.

Cztery razy byl gawędziarz góralski Józef Pitoń, rezyserowal dwa przedstawienia goralskie "Piekielnicę" i "Klimka Bachledę". Na Radomskiej 13 prezentowal swą książkę "Drzewiej i dziś".

Wiola prowadzi wszystkie spotkania ubrana w piękny stroj góralski. Pięknie wygląda i prześlicznie mowi po goralsku.

Przy Centrum Artystycznym "Radomska 13" powstal zalożony przez Wiolę zespół góralski "Zyngra" (iskra)
Zespół ten z własną kapelą góralską, uczy się tańców i pieśni góralskich. Występują w nim osoby z Podhala przebywające w Warszawie jak rownież osoby z Ochoty, ktore pragną poznać obyczaje góralskie.

Wiola tworzyla cykl gdy kierowniczką Centrum Artystycznego "Radomska 13" byla pani Ewa Maślanka - też milośniczka Tatr.

Po awansie pani Ewy Maślanki na stanowisko wice dyrektora Ośrodka Kultury Ochoty OKO -kierowniczką Centrum Artystycznego "Radomska 13" jest od 1 marca Wiola Obuchowska.

[ Dodano: 2011-04-21, 16:29 ]
I wiem, gdy łzę swoją trzymam
jak złoty kamyk z procy
zrozumie mnie maly Baranek
z najcichszej Wielkiej Nocy.
ks. Jan Twardowski

Radości Zrozumienia i Odnowy
Wiosennego odrodzenia,
Słonecznego uśmiechu,
Rodzinnych spotkań,
Pięknych rozmyślań...

Wesołych i refleksyjnych Świąt życzą
pracownicy Centrum Artystycznego Radomska 13

kartkawielkanocna1.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 318 raz(y) 21,39 KB

Ostatnio zmieniony przez Baba Jaga 2012-09-18, 16:56, w całości zmieniany 2 razy  

Jerzy_S 

Wysłany: 2011-06-14, 16:10   Ochockie Spotkania Historyczne

Spytała mnie kiedyś Gabriela Gab : Jurku jak trafiłeś z Saskiej Kępy do mnie na Ochockie Spotkania Historyczne ?

W "Ochotniku" piśmie Ośrodka Kultury Ochoty , w którym był mój artykuł przeczytałem ogłoszenie o Ochockich Spotkaniach Historycznych poświęconych matematykom na Ochocie.

Stałem się wiernym bywalcem tych spotkań w Centrum Artystycznym "Radomska 13".

Prowadzone co miesiąc spotkania w atrakcyjny sposób zapoznawały słuchaczy z historią Ochoty.

Gabriela zapraszała jako prelegentów wybitnych znawców przedmiotu, często autorów książek o Ochocie. W lecie odbywaliśmy w licznym gronie spacery odwiedzając zabytkowe miejsca.

Spotkania były prowadzone w Saloniku z kawiarnianymi stolikami. Gabriela z pomocą Wioli Obuchowskiej częstowaly przybyłych kawą, herbatą i ciasteczkami. Obie urocze gospodynie spotkania ubrane były w stroje historyczne związane z omawianymi czasami. Zakładały również stroje pracowniczek kolei czy stewardess na spotkaniach poświęconych Elektrycznej Kolei Dojazdowej oraz Lotnisku na Okęciu. Drukowane były ozdobne bilety kolejowe, które w trakcie Spotkania Gabriela i Wiola dziurkowały okazującym je słuchaczom.

Wytworzyło się grono stałych bywalców Ochockich Spotkań Historycznych, którzy poszerzali swą wiedzę o dzielnicy. Gabriela postanowiła wprowadzić na koniec rocznego cyklu spotkań Maturę Ochocką, egzamin testowy umożliwiający otrzymanie pamiątkowych świadectw zdającym.

Odbyło się około 40 spotkań, przez dwa lata organizowano Maturę Ochocką. Wręczenie świadectw z udziałem Burmistrza Ochoty odbyło się na Festynie w Parku Szczęśliwickim w Noc Świętojańską dwóch poprzednich lat.

Dużo jest ciekawych miejsc na Ochocie : Filtry liczące 125 lat i pracujące do dziś. Duży obiekt szpitala Dzieciątka Jezus skupiony przy ulicy Nowogrodzkiej i Lindleya. Domy w których mieszkali znani naukowcy i politycy w Kolonii Staszica. Instytut Maszyn Matematycznych, gdzie powstawały pierwsze polskie komputery. Na Ochocie jest kampus Uniwersytetu Warszawskiego, mieści się w tej dzielnicy również Warszawski Uniwersytet Medyczny.

W roku obecnym poświęconym Marii Curie Skłodowskiej otwarto na Ochocie ścieżkę edukacyjną łączącą kilka ważnych obiektów związanych z życiem noblistki.

Jest tu wiele pamiątek męczeńskiej Rzezi Ochoty przeprowadzonej przez rosyjskojęzyczne oddziały podporządkowane Niemcom tłumiące Powstanie Warszawskie.

Jest jeszcze wiele tematów wartych omówienia, gdyby udało się kontynuować Ochockie Spotkania Historyczne.

osh1.jpg
Plik ściągnięto 512 raz(y) 143,89 KB

Ostatnio zmieniony przez Baba Jaga 2011-06-22, 20:51, w całości zmieniany 1 raz  

Lesio Sowa 

Wysłany: 2011-07-13, 03:46   

takze na Ochote,kiedy bylem malym i srednim chlopcem jezdzilem z Targowka do mojej cioci (byla moja chrzestna)zeby raz w tygodniu wylezec sie w wannie...na Targowku mieszkalismy w starej ruderze,ktora nie miala bierzacej wody,codzienne mycie odbywalo sie w olbrzymiej misce,wujek byl oficerem WP mieli ladne mieszkanie jak na tamte czasy i oczywiscie moja ulubiona wanne,negocjowalem o przydzielenie mi drugiego dnia w tygodniu,ale nie mialem zbyt przekonywujacych powodow,pozostal tylko ten jeden dzien,ale lezalem w wannie za caly tydzien...:))))

Odpowiedz do tematu