Strona GłównaStrona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
KOLEGIATA św. Marcina w OPATOWIE, w Świętokrzyskim.
Autor Wiadomość
Baba Jaga 

Dołączyła: 21 Sty 2011
Posty: 709
Skąd: Warszawa, Ochota-Szczęśliwice.
Wysłany: 2012-07-12, 00:41   KOLEGIATA św. Marcina w OPATOWIE, w Świętokrzyskim.

ROMAŃSKA KOLEGIATA św. Marcina w OPATOWIE, w Świętokrzyskim.
Z wyjazdu w ulubione Świętokrzyskie.

Kolegiata św. Marcina w Opatowie zbudowana w pierwszej połowie XII wieku jest jedną z najlepiej zachowanych wielkich romańskich świątyń w Polsce. Pierwsza wzmianka o kanonikach opatowskich pochodzi z roku 1206. Wybudowana w stylu romańskim świątynia zawiera później dodane elementy gotyckie, oraz renesansowe i barokowe – te ostatnie w bogatym wnętrzu kolegiaty.
Niezwykłe wrażenie robi zachodnia strona kolegiaty z masywnymi dwiema wieżami. W murach możemy zobaczyć tajemnicze otwory i rowki. Kamienne ściany kościołów czy zamków służyły dawniej szlachcie do ostrzenia szabel. Prawdopodobnie do tego celu służyły i te otwory.

KOLEGIATA W OPATOWIE
Ul. Gen. "Grota" Stefana Roweckiego
27-500 Gmina Opatów
Tel : 15 868 27 64


Z kolegiatą związany był Kanclerz Wielki Koronny Krzysztof Szydłowiecki. W 1514 roku zakupił Opatów i odtąd stał się "patronem" starożytnej kolegiaty. W 1519 roku zrobił nadanie na rzecz kolegiata (Przywilej Opatowski), w zamian za co nałożył na jej duchowieństwo obowiązek odprawiania nabożeństw za siebie i swą rodzinę oraz sprawowania starannej opieki nad kościołem i jego wyposażeniem. Dokument Przywileju Opatowskiego jest w bibliotece przy kolegiacie - został wykonany i ozdobiony pięknymi miniaturami przez Stanisława Samostrzelnika ( pracował również dla kancelarii królewskiej).

W N Ę T R Z E

Nawa główna budowli pochodzi prawdopodobnie z XVI wieku. Wnętrze kościoła pokryte jest polichromią barokową z XVIII wieku. Na ścianach prezbiterium widnieją wielkie malowidła ścienne, historyczno-batalistyczne: obraz przedstawiający "Bitwę na Psim Polu,; w której Bolesław Krzywousty w roku 1109 odniósł zwycięstwo nad Henrykiem V – cesarzem Niemiec, "Bitwę pod Grunwaldem" w 1410 roku i triumf wojsk Władysława Jagiełły oraz obraz batalistyczny "Bitwa pod Wiedniem"z husarią Jana III Sobieskiego, walczącą z Turkami.

Wyposażenie wnętrza kolegiaty pochodzi z XVIII wieku.

W ołtarzu – na przedłużeniu prawej, południowej nawy jest piękny obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem z XVI wieku.
Przypuszcza się, że został on namalowany przez Włocha Timoteo Viti z Urbino.

W północnej nawie znajduje się renesansowy nagrobek rodziny Szydłowieckich: Kanclerza Wielkiego Koronnego Krzysztofa i jego syna Zygmunta. Poniżej leżącej w zbroi postaci kanclerza znajduje się renesansowa płaskorzeźba wykonana w brązie, pochodząca z warsztatu Bartolommeo Berrecciego przedstawiająca słynny Lament Opatowski. Płaskorzeźba ta będąca arcydziełem sztuki okresu renesansu i świadcząca zarazem o wielkim kunszcie ówczesnych polskich rzemieślników przedstawia 41 postaci opłakujących zmarłego kanclerza, właściciela miasta Opatowa i odnowiciela kolegiaty – Krzysztofa Szydłowieckiego. Wśród tych postaci jest król Zygmunt I Stary, dostojnicy państwowi, dworzanie, muzycy, śpiewacy i członkowie rodziny Szydłowieckich. Płaskorzeźba pochodzi prawdopodobnie z 1541 roku. Obok niej znajduje się nagrobek córki kanclerza Anny, wykonany z węgierskiego marmuru.

Na podstawie własnej wizyty, Wikipedii i swoich źródeł, np. książki Barbary Miodońskiej "Miniatury Stanisława Samostrzelnika" z 1983 roku, Wydawnictwa Artystyczne i Filmowe, Warszawa.

IMG_2734.JPG
Romańska kolegiata w Opatowie.
Renesansowy nagrobek rodziny Szydłowieckich: Kanclerza Wielkiego Koronnego Krzysztofa i jego syna Zygmunta. Poniżej renesansowa płaskorzeźba wykonana w brązie, pochodząca z warsztatu Bartolommeo Berrecciego przedstawiająca s
Plik ściągnięto 108 raz(y) 2,18 MB

IMG_2731.JPG
Romańska kolegiata św. Marcina w Opatowie.
W ołtarzu bocznym– na przedłużeniu prawej, południowej nawy jest piękny obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem z XVI wieku.
Przypuszcza się, że został on namalowany przez Włocha Timoteo Viti z Urbino.
Plik ściągnięto 133 raz(y) 3,2 MB

IMG_2718.JPG
Wspaniała romańska kolegiata św. Marcina w Opatowie. Od strony zachodniej są dwie wieże, z których południowa ( z prawej strony) jest romańska. Wyróżnia się romańskimi okienkami. Między wieżami znajduje się portal główny, romański z osadzonym na nim goty
Plik ściągnięto 86 raz(y) 2,45 MB

Ostatnio zmieniony przez Baba Jaga 2012-07-12, 14:59, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Maya 

Dołączyła: 25 Mar 2011
Posty: 14
Skąd: Warszawa-Al. Jerozolimskie
Wysłany: 2012-07-18, 15:57   

To ciekawe. Zawsze wiedzialam, ze mamy mase ciekawych miejsc w Polsce.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne
stat4u
Kopiowanie tre?ci i zdj?? z portalu i forum bez zezwolenia zabronione