Strona GłównaStrona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: Baba Jaga
2013-01-04, 08:55
prof. dr Wacław Zalewski 95 urodziny wybitnego konstruktora
Autor Wiadomość
Jerzy_S 

Wysłany: 2012-08-25, 11:04   prof. dr Wacław Zalewski 95 urodziny wybitnego konstruktora

Miałem taki okres w życiu, że omijałem plac Unii Lubelskiej, gdy zabrakło tam Supersamu. Brak mi było tej konstrukcji z dachem olbrzymim i ciężkim a wiszącym na oryginalnym zawieszeniu linowym wymyślonym przez Wacława Zalewskiego. W budynku tym gdzieś między stoiskiem z czekoladkami a kasą wysluchiwałem jako dziecko lekcji historii, teorii konstrukcji, patriotyzmu, przyjaźni - tak wiele mi to dało. Mój ojciec Kazimierz Słomczynski mówil mi o genialnej koncepcji konstrukcyjnej swego przyjaciela ze studiow na Wydziale Inżynierii Lądowej PW.
Ojciec jako inżynier od strony fachowej byl w stanie ocenić oryginalność pomysłu Wacława Zalewskiego. Cóż dla mnie dziecka nieocenioną zalętą było, że mogłem tam biegać bez obawy, że stuknę w jakiś filar konstrukcyjny, ktorych tam po prostu nie było, a liny konstrukcyjne w dachu to było dla mnie coś atrakcyjniejszego niż czekoladki zakupione w Supersamie.
Ojciec snuł swą opowieść o przyjacielu, ktorego jeszcze pamiętałem z Saskiej Kępy, przyjacielu, który nie mógł wrócić do Polski Ludowej , bo został uznany za wroga po przedłużeniu planowanego na rok pobytu w Wenezueli, gdzie wykładał studentom na wyższej uczelni technicznej.

W trakcie spacerów po Supersamie, pierwszym sklepie samoobsługowym w Polsce, z głową skierowaną ku górze, licząc 14 dżwigarów w dachu, bujałem jednocześnie w obłokach.

Opowiadania ojca o wielkich zdolnościach pamięciowych obliczeń Wacława Zalewskiego, starałem się wprowadzić w życie sumując w pamięci należności za te zakupione kilka artykułów. Co innego dodawanie, ale o pierwiastkach trzeciego stopnia to wtedy w ogóle nic nie wiedzialem, a w pamięci to chyba oblicza je wyłącznie Wacław Zalewski.

Co innego, podziw dziecka dla konstruktora, który skonstruował wielką halę bez filarow utrudniajacych bieganie.
Co innego, to podziw fachowców jego kolegów dla nowatorskich rozwiązań, które wprowadzał konstruując swoje ukochane dachy wiszące bez żadnych podpór.
Zdecydowanie był najwybitniejszym konstruktorem budowlanym tworzącym w Polsce do czasu wyjazdu w 1962 r.

Dużą wagę w swych konstrukcjach przywiązywał do intuicyjnego projektowania, stworzył metodę "Shaping structures" - kształtowanie konstrukcji, gdzie bardziej na genialne wyczucie niż polegając na pomocy matematyki, prowadził te siły, utrzymujące olbrzymie dachy w zawieszeniu.

Twierdzi, że konstruktorzy imponujących budowli sprzed kilkuset lat, mając obecne materiały budowlane i ówczesną znajomość sztuki konstrukcji i genialne wyczucie, budowali by tak samo wysokie wieżowce jakie konstruuje się obecnie.

Na 95. urodziny które prof. Wacław Zalewski obchodzi dziś 25 sierpnia w swoim mieszkaniu w Bostonie w USA wspomnę słowa mojego ojca o nim : Taki genialny człowiek jak Wacław Zalewski rodzi się raz na sto lat.

P.S. Iwonce Gałaj bardzo dziękuję za namalowany przez nią piękny obraz olejny Supersamu, który wisi w mieszkaniu Wacława Zalewskiego i przypomina jego kochany budynek.

Waclaw-Zalewski.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 264 raz(y) 30,36 KB

Ostatnio zmieniony przez Jerzy_S 2012-08-25, 11:18, w całości zmieniany 1 raz  

Maria 

Wysłany: 2012-08-26, 01:45   

To bardzo ciekawe wspomnienia i bardzo miłe z Pana strony - pamięć, przyjaźń i szacunek dla prof. Zalewskiego pomimo odległości i upływu lat.

A Supersam ? kto go nie pamięta ! ? To była wizytówka Warszawy.

Baba Jaga 

Wysłany: 2012-08-27, 22:56   

To prawda, szkoda Supersamu, żal znikających wyjątkowych miejsc i budynków. Pozdrawiam Cię serdecznie Jurku i dziękuję za wyjątkowe wspomnienia przy pięknej okazji urodzin profesora Zalewskiego. Wiele zdrowia i radosnych dni dla pana profesora! :!: :->
Ostatnio zmieniony przez Baba Jaga 2012-08-27, 22:57, w całości zmieniany 1 raz  

Jerzy_S 

Wysłany: 2012-08-28, 08:37   

Dziękuję za życzenia dla prof. Wacława Zalewskiego. Składalem życzenia telefoniczne, po śmierci mojego ojca ja przejąłem kontynuację przyjaźni. Wacław Zalewski jak zawsze interesuje się tym co się dzieje w Polsce, rozmawialiśmy o trudnościach związanych z budową stacji Powiśle w warszawskim metrze.
Szkoda, że książka autorstwa Wacława Zalewskiego Shaping Structures - kształtowanie konstrukcji nie jest przetłumaczona na język polski. Książka - podręcznik dla inżynierów i architektów, może być również interesująca dla osób niezwiązanych zawodowo z budownictwem. Jest tam wiele opisów i zdjęć wybitnych konstrukcji budowlanych na świecie. Opisany jest Supersam, który często był celem wizyt inżynierów ze świata, specjalnie przyjeżdżających do Warszawy aby go obejrzeć.
W Polsce pokazana była 5 lat temu wystawa Shaping Structures opracowana w Massachusetts Institute of Technology. Była to wystawa planszowa ukazująca budowle w Polsce, Wenezueli, Korei Pd, Hiszpanii zaprojektowane przez Wacława Zalewskiego. W Polsce była wzbogacona o dodatkowe plansze i eksponaty. Wystawa była pokazana w kilku miastach w Łodzi (premiera na Politechnice Łódzkiej), Warszawie, Gdańsku, Wrocławiu, Białymstoku.
Eksponaty są nadal w Polsce, warto byłoby tę wystawę, może wzbogaconą znowu pokazać.
Ostatnio zmieniony przez Jerzy_S 2012-08-28, 08:42, w całości zmieniany 2 razy  

KulturKampf 

Wysłany: 2012-08-29, 01:03   

To bardzo ciekawe ! Legendarny budynek i niezwykły architekt. Powinno się zrobić listę wraz ze zdjęciami niezwykłych i wybitnych budynków z XX wieku, których już nie ma, bo zostały wyburzone lub całkowicie przebudowane. To mogłoby być interesujące. Może zresztą jest coś takiego. :?:

Odpowiedz do tematu