Strona GłównaStrona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: Baba Jaga
2013-01-04, 08:54
Prof. Ryszard Michalski - mój felieton z Portalu Elektroniki
Autor Wiadomość
Jerzy_S 

Wysłany: 2012-09-17, 11:25   Prof. Ryszard Michalski - mój felieton z Portalu Elektroniki

prof. dr Ryszard S. Michalski (1937- 2007) - 20 września - 5. rocznica śmierci

http://www.elka.pw.edu.pl/pol/Absolwenci/Felieton
Mojej Mamy koleżanka szkolna dr weterynarii Franciszka Olbrycht przez wiele lat pomagała Ryszardowi S. Michalskiemu w zdobyciu wykształcenia i możliwości utrzymania się.Pani Franciszka przyszła do naszego domu na Angorskiej w Warszawie z wizytą wraz z Ryszardem Michalskim. Było to w 1969 r;Byłem wtedy studentem pierwszego roku Wydziału Elektroniki a Ryszard Michalski też kiedyś studiował na naszym Wydziale.Zapytał mnie co mam na wykładach z matematyki. Podałem definicję funkcji oraz metody badania funkcji. Potem mówiliśmy o moim planowanym wyjeździe na obóz wędrowny.
Uznał to za bardzo dobrą formę wypoczynku. Uważał, że wyznaczony na każdy dzień odcinek trasy mobilizuje do pokonania swoich słabości oraz umożliwia poznanie pięknych okolic.
Z jego strony internetowej na George Mason University dowiedziałem się niedawno, że bardzo lubił wycieczki w Tatry i zamieścił tam swoje zdjęcie z Doliny Pięciu Stawów Polskich. Jest tam podpis "Osiagnięcie szczytu góry może dać uczucie podobne do rozwiązania problemu naukowego. Dodatkowo można doświadczyć wspaniałego widoku."
Był również jako młody człowiek instruktorem narciarskim.Poprzez panią Franciszkę dotarła do mnie informacja z wizyty, że dobrze omawiałem tematy matematyczne oraz, że swym schludnym wyglądem i krótkim uczesaniem sprawiłem wrażenie porządnego studenta.
Dostałem już jako inżynier poprzez panią Franciszkę artykuł Ryszarda S. Michalskiego. Chodziło o rozmieszczenie paczek w wagonach pociągu przy szczegółowych założeniach o pojemności wagonów i ciężarze paczek.
Zadziwił mnie złożony algorytm i konieczność wprowadzenia do maszyny wielu danych, co człowiek posługując się swą intuicją rozwiązuje bez problemu.

Ale taka jest nauka "machine learning" - uczenie maszynowe. Tutaj należy zastąpić wrodzone cechy czlowieka, intuicję poprzez algorytmiczne działanie maszyny.

Ryszard S. Michalski jest uznany z racji swych fundamentalnych prac ojcem "Machine learning".Uczenia maszynowego.
Trójka uczonych J.Carbonell, R.Michalski, T.Mitchell stworzyła pionierską książkę "Machine learning".
Jerzy Słomczyński

Przytoczę z portalu "Knowledge board" fragmenty wypowiedzi Ryszarda Michalskiego z 2005 r.

Trzy pytania do prof. Ryszarda S. Michalskiego - twórcy Machine Learning Science - Uczenia Maszynowego- i autora 16 książek i 350 artykułów.

Od 30 lat zajmuje się pan Machine Learning - Uczeniem maszynowym.
Czy mógłby pan wyjaśnić jak komputer może się nauczyć i jakie są najlepsze do tego metody.?

Uczenie komputerowe jest ograniczone przez typ reprezentacji wiedzy użyty do wykorzystania w procesie uczenia. Podczas ostatnich 30 lat przy wielkim nakładzie pracy trwają badania nad uczeniem maszynowym i odkryto wiele metod. Osiągnięto stosunkowo mały postęp co do typu i jakości reprezentacji wiedzy, które mogą użyć programy uczące się i co do typu operatorów w generacji wiedzy. Metody te służą uczeniu się maszyn lub uzupełnianiu poprzednio zdobytej wiedzy.

Na przykład jedna z najprostszych metod uczenia, drzewa decyzji, została odkryta w latach 60. XX w.,a do tej pory pozostaje jedną z najpopularniejszych metod. Porównajmy to do używania obecnie komputera sprzed 40 lat.

Czy wierzy pan, że jest możliwa budowa maszyny uczącej się z taką zdolnością jak człowiek? Jakie warunki trzeba spełnić.?
Uczenie się przez człowieka jest procesem powstania nowej wiedzy przez poznanie nowych informacji i posiadanie zasobu wiedzy - jest to najbardziej skomplikowany proces intelektualny jak wiadomo.

Zastosowanie metod obliczeniowych, pozwalających uczyć się ze sprawnością człowieka w maszynie lub robocie zmieniłoby zupełnie społeczeństwo. Wyobraźmy sobie inteligentnego robota, który w godzinę przeczyta, nauczy się i zastosuje wiedzę zawartą w Encyklopedii Brytyjskiej.
Albo przeczyta 1000 książek w godzinę. Zapamięta je na całe życie i samodzielnie zastosuje do podejmowania decyzji lub rozwiązania problemów. Jak człowiek mógłby żyć obok takich gigantów intelektu?
Nie przejmujmy się, zbudowanie takiego robota zajmie bardzo długi czas, być może 50- 250 lat przy założeniu pokojowego rozwoju w tym czasie.Ale nauka i technika zmierzają w tym kierunku. Ludzkość przez ten czas musi sprostać bardziej przyziemnym problemom , które trzeba rozwiązać zeby przetrwać.

Jakie pan przewiduje zdolności maszyn w 2020 r?
Ciekawe jest porównanie intensywnego postępu w 30 latach w rozwoju sprzętu komputerowego, technologii informacyjnej, internetu w porównaniu do uczenia się maszyn i wnioskowania.
To potwierdza tezę, którą wielu z nas głosi od lat, że rozwój potężnych maszyn uczących się jest jednym z najtrudniejszych, jeżeli nie najtrudniejszym z wyzwań stojących przed ludzkością. Obecne uczenie maszynowe jest dalekie od rozwijania posiadanej wiedzy poprzez przyswajanie jej z wielu źródeł (np książki i strony internetowe) i używania jej do wnioskowania.
Porównując rozwój uczenia maszynowego w ciągu ostatnich 30 lat nie spodziewam się wielkiego postępu do 2020 r. Przełom pojawi się gdy powstanie efektywna metoda i baza wiedzy dostępna dla naukowców i oni nauczą się jak je stosować w systemach uczenia się i systemach pozyskiwania wiedzy. To kwestia bardzo ważna, wymagająca bardzo długiego czasu.

Ryszard S Michalski
Tłumaczył z angielskiego Jerzy Słomczyński

Ryszard-Michalski.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 253 raz(y) 9,01 KB

Ostatnio zmieniony przez Jerzy_S 2012-09-17, 11:53, w całości zmieniany 3 razy  

Baba Jaga 

Wysłany: 2012-09-17, 12:31   

Jurku, to doskonały felieton - bardzo dobre połączenie osobistego
wspomnienia z bardzo ciekawym i przystępnym opisem tematyki, którą zajmował
się profesor Michalski. Pozdrawiam Cię :-)

Odpowiedz do tematu