Strona GłównaStrona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: Baba Jaga
2013-04-10, 10:13
Jak pokazać piękne lub historyczne miejsca mieszkańcom?
Autor Wiadomość
Baba Jaga 

Dołączyła: 21 Sty 2011
Posty: 709
Skąd: Warszawa, Ochota-Szczęśliwice.
  Wysłany: 2012-09-21, 10:34   Jak pokazać piękne lub historyczne miejsca mieszkańcom?

PRZEZ DZIURKĘ OD KLUCZA

Co zrobić, żeby otworzyć piękne lub historyczne miejsca dla mieszkańców?

To jest problem albo społeczeństw niedemokratycznych, w których są obecne duże rozwarstwienia społeczno-finansowe i niski poziom poczucia bezpieczeństwa albo tam gdzie państwo i samorząd nie ma pomysłu, jak gospodarować i zarządzać przestrzenią miejską - nie ma żadnej idei i polityki, która tworzyłaby Miasto, jako zbiorowisko ludzi mających swoje potrzeby także niematerialne.

Mamy więc OGRODZONE APARTAMENTOWCE, mini-osiedla za zasiekami, ochroniarzy i żelazne furtki ze stróżówkami jak w więzieniach. Żyjemy jak w oblężeniu :!: Przykro na to wszystko patrzeć, przykro żyć. Osiedla, które jeszcze nikt nie ogrodził, to miejsca, w których jeszcze mieszkańcy nie znaleźli na ten cel pieniędzy, ale gdyby znaleźli - NA PEWNO BY SIĘ ZARAZ OGRODZILI :cry: . Przecież to jest modne i na wyższym poziomie ogrodzić siebie, dzieci, zrobić sobie "własne" skwery, placyki, place zabaw, mini parczki, fontanny, itd. Na zewnątrz mamy ciasno powpychane "apartamentowce" (chyba nie widzieliście eleganckiego apartamentowca ?!!), ogrodzone, zamurowane. Wewnątrz mini-oazy dla nas lepszych, dla nas innych, dla nas zasobniejszych lub sprytniejszych. Brak polityki miejskiej w stosunku do przestrzeni, zabudowy, niszczy życie społeczne, zaburza poczucie wspólnoty w mieście.

A może chcielibyście zobaczyć zabytkową lub sławną kamienicę ? Jej dziedziniec, w dziedzińcu sławną historyczną kapliczkę ? Może pospacerować bez omijania zasieków ? Nie uda się to łatwo. Kamienice pozamykały swoje wewnętrzne dziedzińce przed złoczyńcami i złodziejami grasującymi po całym mieście, zabytkowe kapliczki, bramy, czy klatki schodowe zostały odgrodzone od oczu ludzkich. A wejść na ostatnie piętro kamienicy i zobaczyć stare dachy Warszawy, które jeszcze są i poczuć się jak w Paryżu na Montmartre! Są takie miejsca w Warszawie, a na Starej Ochocie tym bardziej. W Kolonii Lubeckiego nie można zobaczyć żadnych z tych rzeczy, jeśli nie jest się właścicielem mieszkania w jakimś kompleksie kamienic, inne dziedzińce są pogrodzone. Niektóre ogrodzenia są stare, dzielą podwórka na tyle sektorów i sektorków, ile jest wspólnot mieszkaniowych. Wszystko to wygląda i głupio i brzydko już nie wspominając o nikłej użyteczności takich miejsc z jakiegokolwiek punktu widzenia.

Proponuję - LUDZIE OBUDDŹCIE SIĘ i zróbcie coś ze swoim miejscem, w którym żyjecie !
Na "cywilizowanym" świecie ludzie otwierają ogrody, podwórka, a nawet zapraszają do zabytkowych mieszkań, których są właścicielami. Oczywiście u nas to brzmi jak herezja albo tzw. "nawiedzenie". Ale wierzcie mi - tak się dzieje, bo to widziałam i przeżyłam. Ludzie żyją inaczej, umieją dzielić się przestrzenią i cieszyć pięknem miasta.

Przez dziurkę od klucza - tylko tak można zobaczyć dziedzińce kamienic przy Glogera na Starej Ochocie, w Kolonii Lubeckiego..JPG
Plik ściągnięto 137 raz(y) 1,73 MB

 
 
KKA 

Dołączyła: 16 Mar 2011
Posty: 218
Skąd: Ochota-Szczęśliwice
Wysłany: 2012-09-22, 15:00   Jednym z chlubnych wyjątków jest TARCZYŃSKA 11.

Są miejsca wyjątkowe, które są otwarte dla gości, zwiedzających i mieszkańców dzielnicy/miasta. Przykładem jest TARCZYŃSKA 11. Jest to adres ale i nazwa organizacji społecznej skupiającej mieszkańców tej ulicy oraz ich przyjaciół - społeczników, działaczy kultury i artystów. Dlatego otwarte są dwa podwórka tej dużej kamienicy, można wejść i poczuć się jak w dawnej Warszawie.

Kamienica TARCZYŃSKA 11

Sama kamienica jest najstarsza na ulicy. Data jej pobudowania jest na fasadzie - 1912 rok. Została wybudowana przez Spółkę Udziałową "Własność". Według znanego varsawianisty i autora doskonałego przewodnika po Ochocie - "Ochotnicy na spacer" - mogła to być pierwsza spółdzielnia mieszkaniowa w Warszawie :!: Dom oczywiście związany jest z osobą Mirona Białoszewskiego, który w lokalu nr 33 prowadził z przyjaciółmi Teatr na Tarczyńskiej w czasie odwilży politycznej w latach 1955-1958.

IMG_2552.JPG
Tarczyńska 11
Plik ściągnięto 53 raz(y) 2,98 MB

IMG_2563.JPG
Tarczyńska 11
Plik ściągnięto 57 raz(y) 2,85 MB

IMG_2553.JPG
Tarczyńska 11
Plik ściągnięto 50 raz(y) 2,18 MB

 
 
Duch Ochoty 

Dołączył: 29 Sty 2011
Posty: 75
Skąd: Pl. Narutowicza
Wysłany: 2012-10-09, 23:30   Słupecka 4 - Spółdzielnia Śródmieście II, 1930-36.

Odgrodzony od ludzkich oczu jest niezwykły dziedziniec z figurą Matki Bożej pośrodku zielonego skweru, dziedziniec pomiędzy trzema skrzydłami domu spółdzielni "Śródmieście II", która powstała dla pracowników Państwowego Monopolu Spirytusowego, przy ulicy Słupeckiej 4 (opisanej przy okazji tematu Ochockich Kapliczek). Budowano ją etapami w latach 1930-36. W maju 1943 roku podczas nalotów nad Warszawą spadł pocisk na podwórko, wszyscy mieszkańcy jednak przeżyli. Za swoje szczęście dziękowali Matce Bożej...

Niestety, nie można ani obejrzeć dziedzińca, ani zadumać się nad tą niezwykłą historią u stóp białej figury Matki Bożej w koronie, ani podziwiać architektury modernistycznej kamienicy od strony podwórza.

Słupecka 4.JPG
Plik ściągnięto 50 raz(y) 1,32 MB

Podwórko na Słupeckiej 4 z piękną wolnostojącą kapliczką NMP..JPG
Plik ściągnięto 54 raz(y) 1,88 MB

Kamienica od strony podwórka, przy Słupeckiej 4 na Starej Ochocie..JPG
Plik ściągnięto 54 raz(y) 1,38 MB

 
 
Baba Jaga 

Dołączyła: 21 Sty 2011
Posty: 709
Skąd: Warszawa, Ochota-Szczęśliwice.
Wysłany: 2012-10-10, 10:42   Bardzo ciekawa kamienica na Słupeckiej 7.

Niezwykle ciekawa kamienica spółdzielni "Osiedle Słoneczne" - Słupecka 7.

:roll: Dostęp dla zwiedzających ograniczony, podwórko wewnętrzne zniszczone ogrodzeniami.

Kamienica na Słupeckiej 7 to ciekawy przykład modernistycznej i surowej architektury. Taki surowy, ascetyczny styl, przypominający nowoczesne zamczysko, widywany był i lansowany w przedwojennych, niemieckich miastach - Wrocław posiada takie poniemieckie budowle - tylko dużo potężniejsze i nowocześniejsze.
Dom spółdzielni "Osiedle Słoneczne" został wybudowany w latach 1931-33. Na murze budynku znajdziemy przedwojenną tabliczkę adresową.

Słupecka 7,Ochota, dom przedwojennej spółdzielni Osiedle Słoneczne, 1931-33r..JPG
Plik ściągnięto 55 raz(y) 1,95 MB

Zabytkowa tablica adresowa kamienicy przy ul. Słupeckiej 7..JPG
Plik ściągnięto 47 raz(y) 3,31 MB

Z bramy widać po wielokroć pogrodzone podwórka na małe kawałeczki. Ul. Słupecka 7, Stara Ochota..JPG
Plik ściągnięto 47 raz(y) 3,41 MB

 
 
KulturKampf 

Dołączył: 21 Lut 2011
Posty: 194
Skąd: Warszawa-ul. Mochnackiego
Wysłany: 2012-10-10, 13:59   

To wszystko prawda, tylko co zrobić, jeśli ludzie chcą się czuć bezpiecznie ? :roll: Mam na myśli domofony, zamknięte furtki, bramy, drzwi, etc. Tu nie Ameryka ! Zresztą chyba i w USA nie wszędzie jest dobrze zostawić otwarty dom czy mieszkanie, tylko w określonych osiedlach. Natomiast sprawa z zasiekami z płotów na podwórkach czy dziedzińcach na Starej ochocie i Kolonii Lubeckiego szczególnie - to jest ewidentny temat do wyjaśnienia i rozwiązania. Myślę, że na tym powinno jednak zależeć samym mieszkańcom i wspólnotom mieszkaniowym. Jakby temat bliski wielu ludziom, ale nikt nic nie robi? O co chodzi ? Czy nikomu nie zależy na ładnym podwórku, na wspólnym miejscu do zabawy dzieci, na wspólne ławeczki dla rodziców i dla staruszków?

A jak zrobić, żeby znowu na nowo odzyskanego podwórka nie zamknięto na zawsze ? - NIE MAM POJĘCIA ! To zależy od aktualnej mody, oddzielania się ludzi od siebie , od poziomu zaufania w społeczeństwie, od generalnie nieco wyższego poziomu społeczeństwa ? :?: :idea:
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne
stat4u
Kopiowanie tre?ci i zdj?? z portalu i forum bez zezwolenia zabronione