Strona GłównaStrona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Reduta Ordona - na Bateryjce.
Autor Wiadomość
KKA 

Dołączyła: 16 Mar 2011
Posty: 218
Skąd: Ochota-Szczęśliwice
Wysłany: 2011-04-18, 18:09   Reduta Ordona - na Bateryjce.

Oto fragment ze strony naszego Urzędu Dzielnicy :arrow: www.urzadochota.waw.pl/page/index.php?str=886

Badania archeologiczne, mające na celu ustalenie dokładnego położenia oraz określenie zasięgu i kształtu reduty Ordona to bardzo ważne przedsięwzięcie nie tylko dla Ochoty, ale także całej Warszawy. Przez lata redutę mylnie lokalizowano w okolicach dzisiejszej ulicy Mszczonowskiej. Obecnie historycy i varsavianiści, szczególnie zainteresowani powstaniem listopadowym, skłaniają się ku twierdzeniu, iż reduta znajdowała się w miejscu, przez które przebiega obecnie ulica Na Bateryjce. Dokładna lokalizacja reduty wciąż jest tematem ożywionych dyskusji i polemik, dlatego zdecydowano się na podjęcie na tym terenie badań archeologicznych, które na zlecenie Urzędu Dzielnicy Ochota m.st. Warszawy przeprowadzają archeolodzy z Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie

We wrześniu 1831 roku na rozsławionej poematem Adama Mickiewicza reducie Ordona miała miejsce dramatyczna obrona polskiej załogi przed nacierającymi, przeważającymi liczebnie wojskami carskimi. Poległo tam wówczas ponad 600 polskich i rosyjskich żołnierzy. Zwłoki poległych Polaków prawdopodobnie zostały pochowane w pobliżu umocnień lub zostały przysypane podczas wybuchu znajdującej się na terenie reduty prochowni. Możliwe, że podczas badań wykopaliskowych uda się odkryć mogiły lub szczątki obrońców. Zachowane metalowe elementy umundurowania (przede wszystkim guziki) mogą dostarczyć cennych, szczegółowych informacji na temat formacji wojsk polskich biorących udział w obronie.
Ostatnio zmieniony przez Baba Jaga 2012-11-24, 23:25, w całości zmieniany 4 razy  
 
 
Admin 
Administrator


Wiek: 41
Dołączył: 21 Sty 2011
Posty: 15
Skąd: Jestem tu od początku
Wysłany: 2011-05-06, 22:09   

Mój znajomy, historyk, archeolog z zamiłowania i wykształcenia przeprowadził badania na własną rękę wraz z mało legalnymi odkopami (i twierdzi, że Reduta znajdowała się na terenie obecnego parku na przeciwko dw. zachodniego.
_________________
Jestem administratorem technicznym. Pilnuję żeby forum działało prawidłowo.
 
 
Baba Jaga 

Dołączyła: 21 Sty 2011
Posty: 709
Skąd: Warszawa, Ochota-Szczęśliwice.
Wysłany: 2011-08-27, 14:45   

REDUTA ORDONA NA OCHOCIE

Tegoroczna kampania badań wykopaliskowych przy Reducie Ordona objęła południowo-wschodnią część dzieła nr 54. Archeolodzy odkryli resztki zniwelowanego wału, pierwotnie otaczającego umocnienie, miejsce wybuchu niewielkiego składu amunicji, skąd pochodzi ponad 300 kul i liczne elementy umundurowania, głównie 17 pułku wojsk rosyjskich, atakującego redutę od południa.

Do bardzo ciekawych odkryć należą monety z czasów usypywania wału (lata 20-te XIX wieku), w którym aktywnie pomagali ówcześni mieszkańcy Warszawy, oraz plomby wojskowe, datowane na lata 30-te XIX wieku, kiedy z rozkazu cara rozpoczęto niwelację systemu umocnień wokół Warszawy. Archeologom udało się uchwycić 3 fazy likwidacji obiektu, z których najmłodsza datowana jest na początek ubiegłego stulecia.

W/w na podst. Inf. ze strony Urzędu Dzielnicy sprzed paru dni

WYKOPALISKA

Przez lata władze stolicy składały kwiaty przed pomnikiem Reduty Ordona przy ul. Mszczonowskiej, na tyłach najnowszego kompleksu biurowego i już dawniej wybudowanego centrum handlowego Reduta wzdłuż Al. Jerozolimskich, tuż przy linii kolejowej.

Słynna Reduta Ordona, szaniec z czasów Powstania Listopadowego, nie znajduje się więc na Woli, jak kiedyś sądzono, nie na terenie nowego parku vis’avis Dworca Zachodniego, jak podejrzewa powyżej Admin, ale na ulicy Na Bateryjce, na zapomnianej „polnej” uliczce, dosłownie nieopodal Blue City i Meczetu w budowie.
O tym wszystkim zapewnia nas dr Wojciech Brzeziński, dyrektor Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie.

Reduta Ordona miała kształt sześcioboku. Każda ze ścian liczyła od 35 do 46 m wyjaśniał Witold Migal, kustosz Państwowego Muzeum Archeologicznego, który kieruje pracami.
Archeolodzy już podczas wstępnych prac znaleźli fragmenty kartaczy, kule karabinowe i odłamki granatów. Trudno ustalić, czy były one wystrzeliwane przez Rosjan, czy Polaków. Pewnie przez obie walczące strony. Być może pochodzą ze składu amunicji, który eksplodował podczas walk.

Rosjan pogrzebano na cmentarzu prawosławnym na Woli. Dr Wojciech Borkowski wicedyrektor PMA w Warszawie zapowiada, że jeżeli podczas dalszych prac zostaną odnalezione szczątki ludzkie, to zostaną złożone we wspólnej mogile na wolskim cmentarzu.

Podobno ponad 200 polskich żołnierzy zostało pochowanych w leju po bombie rozrywającej redutę . Nie wiadomo nawet do końca, czy Reduta została wysadzona przez Rosjan, czy wybuchł tam w czasie walk skład amunicji.


OBRONA REDUTY

Obrona reduty miała miejsce 3 lub 4 września 1831 r. rano ok. godziny 6. Nie trwała długo. Może około 1,5 godziny. Rosjanie redutę zdobyli ją dosyć łatwo, bo prawdopodobnie nie była ukończona. Główny atak mógł zostać przeprowadzony, tam gdzie nie było muru – tak przypuszcza Pan Witold Migal. Reduty broniło 6 dział. Polska załoga mogła liczyć maksymalnie ok. 200 żołnierzy. Nie dowodził nimi, jak to opisał Mickiewicz, Julian Konstanty Ordon, lecz major Ignacy Dobrzelewski. W wyniku walk poległo wówczas po kilkuset polskich i rosyjskich żołnierzy. Zwłoki Polaków prawdopodobnie zostały pochowane w fosie lub przysypane podczas wybuchu prochowni. Juliusz Konstanty Ordon nie wysadził się na reducie wraz z żołnierzami. To fikcja literacka Adama Mickiewicza. Naprawdę przeżył wybuch składu amunicji, a zmarł na emigracji.

W świetle jego ustaleń obecna lokalizacja pomnika reduty Ordona może budzić nawet rozbawienie. Stoi bowiem w miejscu... dawnego pomnika Zdobywców Warszawy, wzniesionego przez Rosjan po 1841 roku. Był to 11-metrowy cokół postawiony przy ówczesnej granicy miasta blisko kolei tylko po to, by widzieli go podróżujący pociągami.

Po zakończeniu prac archeologicznych na miejscu dawnej Reduty Ordona zostaną upamiętnieni bohaterscy obrońcy Warszawy.

Źródło: niektóre informacje zaczerpnęłam z Rzeczpospolitej, 2008, Gazety.pl, 2010

wykopaliska Reduta Ordona.jpg
Plik ściągnięto 225 raz(y) 73,3 KB

Ostatnio zmieniony przez Baba Jaga 2012-11-24, 23:25, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Duch Ochoty 

Dołączył: 29 Sty 2011
Posty: 75
Skąd: Pl. Narutowicza
Wysłany: 2012-09-21, 08:53   

ZWIEDZANIE REDUTY ORDONA

Jeżeli ktoś zapragnie rzetelnie zwiedzić wszelkie pozostałości po Reducie Ordona, miejsca i historię związaną ze sławną obroną tego prawie legendarnego przyczółka - radzę skorzystać z poniższej inicjatywy, która ma być kontynuowana.

:arrow: ze strony www.warszawa.sarp.org.pl/pokaz.php?id=10062

:idea: Forum Obywatelskiego Piękna Architektura dla Warszawy

REDUTA ORDONA

8.09 (sob.), godz. 11.00
Zbiórka: przy pomnikach po południowej stronie Ronda Zesłańców Syberyjskich
(w pobliżu zakończenia al. Bohaterów Września)
Trasa: 5 km/3 godziny


Artyleryji ruskiej ciągną się szeregi,
Prosto, długo, daleko, jako morza brzegi

(…)

Przeciw nim sterczy biała, wąska, zaostrzona,
Jak głaz, bodzący morze, reduta Ordona.
Sześć tylko miała harmat. Wciąż dymią i świecą;
I nie tyle prędkich słów gniewne usta miecą,
Nie tyle przejdzie uczuć przez duszę w rozpaczy,
Ile z tych dział leciało bomb, kul i kartaczy.

Adam Mickiewicz, Reduta Ordona


:!: Kolejny spacer FOPA widzie szlakiem miejsc związanych z obroną stolicy w 1831 roku. Zobaczymy m.in. pozostałości Reduty Ordona i zachowane wały Reduty Wolskiej. Varsavianiści Marcin Zdrojewski, Stefan Fuglewicz i Jan Boerner opowiedzą o budowie i sposobie funkcjonowania szańców, o toczonych o nie walkach i ich późniejszych losach.
Organizatorzy: DSH, Collegium Civitas, Stowarzyszenie Zespół Opiekunów, Kulturowego Dziedzictwa Warszawy „ZOK”, Towarzystwo Przyjaciół Woli, Stowarzyszenie Reduta Ordona.

Reduta Odrona, Na Bateryjce, Ochota, Warszawa..JPG
Plik ściągnięto 109 raz(y) 2,43 MB

Tablica informacyjna o Reducie Ordona, Na Bateryjce, na Ochocie..JPG
Plik ściągnięto 130 raz(y) 1,23 MB

Tablica informacyjna nt historycznej Reduty Ordona, która została zlokalizowana przez archeologów ul. Na Bateryjce.JPG
Plik ściągnięto 419 raz(y) 1,24 MB

Ostatnio zmieniony przez Baba Jaga 2012-11-24, 23:26, w całości zmieniany 3 razy  
 
 
Baba Jaga 

Dołączyła: 21 Sty 2011
Posty: 709
Skąd: Warszawa, Ochota-Szczęśliwice.
Wysłany: 2012-10-11, 08:38   

Gdzie były te wykopaliska ?

Każdy kto będzie chciał obejrzeć teren dawnej Reduty Ordona na własną rękę, na pewno nie będzie miał łatwego zadania. Wszędzie krzaki, chaszcze i śmieci. Nie ma też pewności, czy w tych zaroślach nie koczują jacyś lokatorzy - amatorzy alkoholu, zagubieni członkowie naszego społeczeństwa. Dlatego rację ma Duch Ochoty - najlepiej skorzystać z pomocy pasjonatów historii - organizacji pozarządowych, które zorganizują wycieczkę. Na Bateryjce w grupie zawsze będzie raźniej :-> . I zapomnijcie o eleganckich butach, trzeba się ubrać jak na wycieczkę terenową. Jednak miejsce jest warte wycieczki bo egzotyczne jak na środek miasta i wcale właściwie się kojarzące z wyobrażeniem o tej dawnej Reducie Ordona. Na górce, ciekawe widoki - wiejsko-miejskie i trochę "zakazane" ....

Chaszcze Na Bateryjce, za nimi chyba kryją się wykopaliska Reduty Ordona.....JPG
Plik ściągnięto 78 raz(y) 2,67 MB

Widok z uliczki Na Bateryjce..JPG
Plik ściągnięto 73 raz(y) 1,42 MB

Na Bateryjce, Ochota. W tle Aleje Jerozolimskie i Blue City..JPG
Plik ściągnięto 74 raz(y) 1,69 MB

 
 
Misiu2121 

Wiek: 34
Dołączył: 12 Paź 2012
Posty: 24
Skąd: Warszawa, Ochota
Wysłany: 2012-10-31, 17:38   

Czy coś więcej wiadomo o wynikach wykopalisk ? Co zostało tam znalezione ?
_________________
Misiu2121
 
 
PiSOchota 

Dołączył: 24 Lis 2012
Posty: 1
Skąd: Ochota
Wysłany: 2012-11-24, 18:52   

Komitet Prawa i Sprawiedliwości na Ochocie zaprasza w dniu 1 grudnia br. na uroczystość złożenia wieńców w rocznicę wybuchu POWSTANIA LISTOPADOWEGO na Reducie Ordona, ul. Na Bateryjce, godzina 12.00

W miejscu gdzie znajdowało się "Dzieło nr 54" leży tymczasowo zainstalowany kamień pamiątkowy, przy którym spotkamy się wraz ze Stowarzyszeniem 'Reduta Ordona', aby uczcić bohatera opiewanego w poemacie Adam Mickiewicza - Juliana Ordona i jego żołnierzy opierających się miażdżącej przewadze wojsk rosyjskich. Nieopodal będzie można obejrzeć miejsce, w którym znajdowała się słynna prochownia, którą Ordon wysadził, by siły wroga nie zdobyły broni i amunicji bohaterskich obrońców Warszawy.
Serdecznie wszystkich zapraszamy.
Komitet PiS Ochota
_________________
Komitet PiS Ochota
 
 
KKA 

Dołączyła: 16 Mar 2011
Posty: 218
Skąd: Ochota-Szczęśliwice
Wysłany: 2017-01-26, 18:55   

:!: Źródło :
http://tvnwarszawa.tvn24....arz,221630.html

" 13.01.2017
Reduta Ordona przebadana. "To jeden wielki cmentarz"

Wyposażenie wojskowe, monety, fosa i "wilcze doły" ze szczątkami setek żołnierzy polskich i rosyjskich. To wszystko odkryto podczas kilkuletnich badań na Reducie Ordona, miejscu walk powstania listopadowego na Ochocie.

Lokalizacja Reduty Ordona, miejsca walk powstania listopadowego przy obecnej ul. Na Bateryjce na warszawskiej Ochocie, a nie - jak wcześniej sądzono - na terenie Woli, została potwierdzona w 2010 r.

W piątek w Instytucie Archeologii i Etnologii PAN odbyło się zebranie naukowe poświęcone omówieniu wyników badań archeologicznych prowadzonych na Reducie.

Sześć lat badań

- Badania na Reducie Ordona prowadzimy od 2010 roku i zakończyliśmy je w tej części wstępnej w 2013 roku. Rozpoznaliśmy mniej więcej jedną trzecią z tego, co pozostało z Reduty po różnych pracach związanych z przebudowami na tym terenie. W kolejnych latach również były prowadzone badania, jednak na dużo mniejszą skalę - opowiadał Wojciech Borkowski z Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie.
W sumie przebadano trzydzieści kilka arów terenu i odkryto - jak podkreślił - wszystkie najistotniejsze relikty związane z Redutą. Wśród nich fosę, podstawę wału i tzw. wilcze doły.
- Okazały się one jednym wielkim cmentarzem, na którym pochowano około stu kilkudziesięciu żołnierzy zarówno polskich, jak i rosyjskich. Znaleźliśmy wyposażenie, którym dysponowali, osobiste rzeczy, takie jak dewocjonalia, ale również monety, wyposażenie wojskowe. I oczywiście to wszystko, co było związane ze szturmem. Tak więc jak na wydarzenia, które działy się w sumie ok. 2,5 godz. mamy 2,6 tys. zabytków. Reszta jeszcze czeka i mamy nadzieję na kontynuację tych badań - powiedział.


Reduta w rejestrze zabytków

Obecna na spotkaniu mazowiecka wojewódzka konserwator zabytków Barbara Jezierska dodała, że Reduta Ordona została kolejny raz wpisana do rejestru zabytków, ponieważ pierwszy wpis został uchylony.
- Ale została wpisana w organicznym zakresie jako pole bitwy, ponieważ trzy kolejne ekspertyzy zlecone głównie przez Ministerstwo Kultury nie wskazały precyzyjnie lokalizacji samej Reduty, samego szańca. Zamierzamy to zrobić w tym roku, jeżeli pozyskamy środki na nieinwazyjne badania georadarowe - mówiła Jezierska.
Jak zaznaczyła, ich koszt jest znaczny, bo około 60 tys. brutto. Dlatego potrzebna jest pomoc ministerstwa i "jest duża szansa, że położenie szańca zostanie precyzyjnie określone".
- Wtedy wpiszemy kolejny raz w nowej decyzji to, co zostanie odkryte. Na razie jest wpisane samo pole bitwy z rygorem natychmiastowej wykonalności, ale oczywiście od tego są odwołania. Jeden z deweloperów hiszpańskich chce się spotkać i rozmawiać, więc zobaczymy, co przyniesie czas i czy uda się to miejsce uchronić przed zabudową. Może nie uchronić całkowicie, ale może nie tak inwazyjną jak to planują właściciele, czyli gęstą zabudowę mieszkaniową - podkreśliła.
Archeolodzy i stowarzyszenia społeczne od dłuższego czasu zabiegali o wpisanie tego terenu do rejestru zabytków celem ochrony przed zabudową deweloperską. Zwracali również uwagę na dewastacje mające wcześniej miejsce na terenie Reduty powstające w wyniku rabunkowych poszukiwań i nielegalnych wykopów ziemnych.

Obrona Reduty

Obrona Reduty Ordona miała miejsce podczas powstania listopadowego 3 lub 4 września 1831 roku, rano około godz. 6 i trwała prawdopodobnie 1,5 godziny. Fortyfikacji broniło sześć dział, a załoga mogła liczyć maksymalnie około 200 żołnierzy. Nie dowodził nimi - jak to opisał Mickiewicz - Julian Konstanty Ordon, lecz mjr Ignacy Dobrzelewski. W wyniku walk poległo wówczas kilkuset polskich i rosyjskich żołnierzy."

:idea: Źródło :!: http://tvnwarszawa.tvn24....arz,221630.html
_________________
KKA
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne
stat4u
Kopiowanie tre?ci i zdj?? z portalu i forum bez zezwolenia zabronione