Strona GłównaStrona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: Baba Jaga
2013-01-04, 08:33
Spokojnych Świąt Warszawo !
Autor Wiadomość
Baba Jaga 

Dołączyła: 21 Sty 2011
Posty: 709
Skąd: Warszawa, Ochota-Szczęśliwice.
  Wysłany: 2012-12-20, 23:33   Spokojnych Świąt Warszawo !

Spokojnych Świąt Warszawo !

Warszawa zaczyna Święta. Są to Święta w pośpiechu, wielkich korkach, zatłoczonych sklepach. Ludzie poszukują jeszcze odetchnięcia, refleksji i otrząśnięcia się na przykład w kościołach, ozdabiają swoje okna, balkony, ogródki. Jakże trudno w takim mieście pod koniec roku znaleźć spokój i czas na prawdziwe PRZYGOTOWANIE SIĘ ... Należałoby - wziąć trochę urlopu, wyłączyć radio i telewizor, zapomnieć o wywiadówkach pod koniec półrocza, o liście prezentów..., a pojednać się z bliskimi i dalszymi, z sąsiadami i kolegami w pracy, przestać biec, odwiedzić człowieka samotnego, wziąć za rękę pewne dziecko, któremu od najmłodszych lat jest pod górkę, pomóc temu i owemu, wyjść z maluchami na sanki ... Nie da się? Więc biegnijmy - ale jak najwolniej i nie zapominajmy, jakie cudowne przesłanie niosą ze sobą te najpiękniejsze Święta.

Narodził się Jezus Chrystus,
bądźmy weseli,
Chwałę Mu na wysokości nucą Anieli:
Gloria, gloria in excelsis Deo!


Podwórko w Śródmieściu, Noakowskiego, nagły spokój w środku ruchliwej studenckiej strefy ....jpg
Plik ściągnięto 63 raz(y) 643,22 KB

Królowo Śniegu ! nie zamroź nam serduszek w te Święta....jpg
A może raczej Królowo Galerii Handlowej - oszczędź nas w te Święta!
Plik ściągnięto 34 raz(y) 721,71 KB

Święta komercyjne - prawdziwy przepych zapanował w niektórych sklepach...jpg
Plik ściągnięto 27 raz(y) 1,19 MB

Ostatnio zmieniony przez Baba Jaga 2012-12-21, 08:09, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
KKA 

Dołączyła: 16 Mar 2011
Posty: 218
Skąd: Ochota-Szczęśliwice
Wysłany: 2012-12-21, 08:46   Studenci pomagają młodzieży z domu dziecka na Tarczyńskiej.

Jak studenci pomagają młodzieży z Domu Dziecka na Tarczyńskiej.


W okresie przedświątecznym często pragniemy pomagać. Nasze myśli i dobre zamiary krążą wokół osób starszych, samotnych, ubogich, rodzin wielodzietnych, rodzin zastępczych, bezdomnych, a przede wszystkim chyba myślimy o dzieciach. Pokazują to w tym czasie częste zapytania rzucane w internecie o hospicja, domy pomocy społecznej a przede o Domy Dziecka. Dzieci czy młodzież z tych placówek na pewno potrzebują również pomocy materialnej, choć wolałyby być we własnym "naprawionym" domu lub nowej przyzwoitej rodzinie, która da wsparcie, wychowanie i dobre społeczne wartości. Być może potrzebowaliby mieć wsparcie w nauce, mądrego przyjaciela umiejącego poradzić, dobrą opiekę w tej placówce oraz konsekwentnego wychowania w duchu wielkiego Korczaka... Jeśli jednak chcemy pomóc, możemy pokierować się wskazówkami od naszej młodzieży z Politechniki Warszawskiej. Poniżej przytaczam informację o ich akcji społecznej oraz listę produktów potrzebnych w jednym z domów dziecka na naszej Ochocie.

:!: "W tym roku odwiedzamy Domu Dziecka im. Jana Brzechwy przy ulicy Tarczyńskiej w Warszawie. Jest tam zapisanych 36 wychowanków, w wieku głównie 14-18 lat. Dyrekcja wyżej wymienionego DD deklaruje wyraźne zapotrzebowanie na:
– nieużywane elementy garderoby (bielizna, skarpetki, klapki, spodnie dresowe – szczególnie dla chłopców, bluzy damskie i męskie);
– kosmetyki (dezodoranty, żele pod prysznic, pasty do zębów);
– słodycze.
" :!:

Oto cały artykuł z serwisu www.polibuda.info.pl

Międzynarodowy Święty Mikołaj

„Międzynarodowy Święty Mikołaj”, czyli prezenty po europejsku. Przeczytaj, jak możesz pomóc Erasmus Student Network Politechnika Warszawska przy organizacji jednego z najpopularniejszych projektów.

Głównym zadaniem ESN PW, zrzeszającej studentów Politechniki Warszawskiej jest czynne wspieranie programu wymian studenckich LLP Erasmus. Jednak co wspólnego z dobroczynnością ma stowarzyszenie wspierające studenckie wymiany międzynarodowe? Pomiędzy wieloma popularnymi wśród społeczności studenckiej projektami znalazło się miejsce dla „SocialErasmusa”, który stanowi alternatywę spędzania wolnego czasu dla studentów wymian międzynarodowych przebywających na stypendium w Polsce. Jego celem jest angażowanie studentów zagranicznych w działania na rzecz społeczności lokalnej.

Celem „Międzynarodowego Świętego Mikołaja” jest wyrównywanie szans dzieci z Domów Dziecka w dostępie do nauki języków obcych. Chcemy, aby 6 grudnia był dniem zapamiętanym przez nich bardzo długo. Nasi międzynarodowymi przyjaciele na ten jeden dzień w roku wcielą się w rolę Świętego Mikołaja, by rozdać zebrane prezenty oraz wspólnie spędzić czas na licznych zabawach integracyjnych i grach językowych. Taka przyjazna aktywność niewątpliwie ma szansę zachęcić do nauki języków obcych dzieci, by te w przyszłości mogły na równi z innymi cieszyć się w pełni z życia w zjednoczonej Europie.

Jako organizatorzy akcji będziemy wdzięczni za każdą formę udzielonego przez Was wsparcia. W tym roku odwiedzamy Domu Dziecka im. Jana Brzechwy przy ulicy Tarczyńskiej w Warszawie. Jest tam zapisanych 36 wychowanków, w wieku głównie 14-18 lat. Dyrekcja wyżej wymienionego DD deklaruje wyraźne zapotrzebowanie na:
– nieużywane elementy garderoby (bielizna, skarpetki, klapki, spodnie dresowe – szczególnie dla chłopców, bluzy damskie i męskie);
– kosmetyki (dezodoranty, żele pod prysznic, pasty do zębów);
– słodycze.

Dary można składać w WRS-ach Wydziału Inżynierii Środowiska oraz Wydziału Chemicznego, jak i w siedzibie ESN PW (D.S. Riviera ul. Warynskiego 12, pok. A104) w wybranych dniach. Zbiórkę zaczynamy w poniedziałek 26 listopada, a kończymy 4 grudnia.

Więcej informacji znajduje się na http://www.facebook.com/events/509065705785136/. Ewentualne pytania i wszystkie propozycje pomocy prosimy kierować pod adres e-mail: dominika.julia.witak@gmail.com.
Źródło informacji: Informacja własna
Autor: Dominika Witak dnia: 25.11.2012 [18:30]
 
 
Jerzy_S 

Wiek: 68
Dołączył: 06 Kwi 2011
Posty: 724
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2012-12-21, 09:30   

Niektore osoby filmuja poczestunki organizowane dla biednych osob na Wigilie i ze zlosliwymi komentarzami wrzucaja takie obrazki do internetu. Ktos zrobil filmik Chytra Baba z Radomia i pokazal starsza osobe zabierajaca 3 butelki wody miineralnej ze stolu wigilijnego w Radomiu.Dlaczego ten filmik z chamskimi komentarzami bije rekordy ogladalnosci na Facebooku?
_________________
Jerzy_S
 
 
Monika 

Dołączyła: 01 Mar 2011
Posty: 65
Skąd: W-wa Ochota
Wysłany: 2012-12-22, 18:58   

Już jest trochę spokojniej w Warszawie, jutro i pojutrze będzie jeszcze mniej tłoczno - część wyjedzie, reszta zainstaluje się w kuchni lub po prostu w domach...
A co do tych filmików i ludzkiej nieczułości - chyba zawsze tak było i będzie, że najwięcej jest właśnie takich ludzi - kwestią jest tylko, jak nie pozwolić im czuć się zbyt swobodnie, żeby nie nadawali tonu ogółowi... Choć od czasu do czasu to się nie udaje i takie społeczeństwo staje się coraz bardziej nieprzyjazne i prymitywne. A w takim - jednostki odstające w jakikolwiek sposób już nie mają czego szukać ...

Ale bądźmy dobrej myśli w te Święta. Spokojnych i radosnych Świąt wszystkim :!: :-D
 
 
Maria 

Dołączyła: 21 Mar 2011
Posty: 24
Skąd: Ochota-Skarżyńskiego
Wysłany: 2012-12-23, 19:40   

Pięknych i dobrych Świąt oraz wiele dobrego dla wszystkich.
 
 
Baba Jaga 

Dołączyła: 21 Sty 2011
Posty: 709
Skąd: Warszawa, Ochota-Szczęśliwice.
Wysłany: 2012-12-24, 11:21   

Adam Lizakowski

Pieśń o opłatku
Dla wszystkich Czytelników Doba.pl oraz mieszkańców małej i dużej ojczyzny,
zdrowych , wesołych, radosnych świąt Bożego Narodzenia oraz szczęśliwego Nowego Roku 2013.

Opłatek przemawia niczym Bóg,
nie jest słowem a chlebem.

Powstaje w piekarni Pana Boga
na tym samym palenisku - sercu,
wykuwa się ludzka wrażliwość
na dobroć, piękno i prawdę.

Gdybyśmy zrozumieli jego wielkość,
wyrosłyby nam skrzydła i zostalibyśmy
aniołami w Królestwie Bożym.
W nim się skrył Najwyższy.

Bierzesz go w rękę, łamiesz się,
jest kruchy jak ciało i życie człowieka.

Jest gestem pojednania i przebaczenia,
- jestem blisko ciebie, kocham ciebie,
zależy mi na tobie i twoim powodzeniu.

Jest mostem z betonu i stali,
świadectwem, że ktoś nad nami czuwa,
prowadzi za rękę wśród powodzi i płomieni.

Chicago, grudzień 19, 2012.
 
 
Krys 

Dołączyła: 05 Maj 2011
Posty: 170
Skąd: Austria, USA
Wysłany: 2012-12-26, 14:50   

Droga Babo Jago,

Dziękuję za ten wzruszający tekst. Tyle głębokiego znaczenia w kilku prostych słowach!

Gdybym była burmistrzem Warszawy, powiesiłabym przed świętami Twój tekst na każdym słupie w mieście. Pewnie nawet nie możesz sobie wyobrazić, jak wiele osób potrzebuje takiego upomnienia, takiej zachęty do czynienia pięknych rzeczy. Ja na przykład jestem jedną z osób, które reagują z wdzięcznością na tego typu słowa. Tak łatwo zapominamy, o co tu chodzi. O miłość w każdej możliwej formie: w pomocy, w uśmiechu, dobrym słowie...

Przetrwaliśmy "koniec świata"; może od następnego roku wszyscy będziemy lepsi?
_________________
Krys
Ostatnio zmieniony przez Krys 2012-12-26, 14:52, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
MaMa 

Dołączyła: 21 Lut 2011
Posty: 81
Skąd: Ochota-Szczęśliwice
Wysłany: 2012-12-28, 20:18   

Zgadzam sie z Toba Krys :!:
 
 
Baba Jaga 

Dołączyła: 21 Sty 2011
Posty: 709
Skąd: Warszawa, Ochota-Szczęśliwice.
Wysłany: 2012-12-30, 21:18   

Tak, Krys - Święta powinny oznaczać Miłość. Nie zawsze słowo to kojarzy się z pełną, szczęśliwą rodziną, uśmiechem i prezentami. Bo przecież czasem brakuje kogoś, bo jest w szpitalu, bo go już nie ma, bo wyjechał, bo nie żyjemy już w zgodzie, bo jesteśmy oddzieleni wielką odległością lub chłodem serca, urazą, żalem.. Czasem jest biednie, czasem samotnie, czasem wszystko kończy się jak zwykle awanturą, a dzieci trzęsą się w zimnym kącie chcąc uniknąć razów. Dlatego to słowo jest takie trudne, ta Miłość jest tak szczerozłota, tak wielka jak trudna. Ja sama znam rodziny, które nie mogły się spotkać, nie widziały się w Wigilię lub nie chciały się nawet zobaczyć i ta samotność, odległość od siebie wydawała się lepsza, spokojniejsza... Musimy wiedzieć, że ten pięknie i harmonijnie przeżyty czas, to wielki dar, być może dar, który nas zobowiązuje by pomyśleć również o innych, którzy takiego daru nie doświadczają. Nie zapomnę niestety, jak przed Świętami zobaczyłam w małym sklepie spożywczym ojca z dwojgiem małych dzieci - brudnych, przestraszonych, słabo mówiących i ... ślicznych. Ojciec pijany, agresywny z torbą sportową kazał dzieciom wkładać do niej butelki wódki i piwa. Dzieci szybko i lękliwie, żeby ojciec się nie zezłościł bardziej, ładowały ten towar. Na koniec cichutko poprosiły o cukierki dla siebie ... Jak strasznie żal było patrzeć na te dzieci ! Jak strasznie było myśleć, co będzie później działo się w ich domu ! Oby jak najszybciej spił się i padł, oby nie wstał na drugi dzień, oby ktoś im pomógł skutecznie, mądrze, z troską, konsekwentnie, otoczył opieką ...

Przepraszam za ten smutny ton, ale Święta minęły a sprawy zostały ...

IMG_5003.JPG
Światełka choinki .... światełka nadziei.
Plik ściągnięto 41 raz(y) 1,19 MB

Ostatnio zmieniony przez Baba Jaga 2012-12-30, 21:25, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
KKA 

Dołączyła: 16 Mar 2011
Posty: 218
Skąd: Ochota-Szczęśliwice
Wysłany: 2012-12-31, 00:31   

Choinka - najpiękniejsza ozdoba w czasie Świąt Bożego Narodzenia.


Kiedyś ozdabiana jabłuszkami, ciasteczkami i zabawkami, potem szklanymi bombkami pięknie malowanymi. Mnie się podobają choinki kolorowo ubrane, innym jednokolorowo przystrojone. Najpiękniejsze są takie, gdy wiszą na niej ozdoby wykonane przez dzieci, nawet już parę lat temu - drzewko świąteczne przypomina nam wtedy poprzednie Święta, łączy te lata w całość.

IMG_4945.JPG
Serce z masy solnej wykonane przez dziecko tyle lat temu ciągle sprawia radość ...
Plik ściągnięto 48 raz(y) 1,63 MB

IMG_4953.JPG
Parka z włóczki - Diabełek i Aniołek - prezent od utalentowanej przyjaciółki ...
Plik ściągnięto 30 raz(y) 1,43 MB

IMG_4913.JPG
Choinka szkolna może być pełna ozdób wykonanych przez same dzieci - z koralików, masy solnej, bibuły i "srebrnych" papierków po cukierkach...
Plik ściągnięto 34 raz(y) 1,38 MB

 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne
stat4u
Kopiowanie tre?ci i zdj?? z portalu i forum bez zezwolenia zabronione