Strona GłównaStrona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: Baba Jaga
2014-01-06, 00:10
Konkurs na koncepcję zagospodarowania Placu Narutowicza.
Autor Wiadomość
Baba Jaga 

Dołączyła: 21 Sty 2011
Posty: 709
Skąd: Warszawa, Ochota-Szczęśliwice.
Wysłany: 2012-11-03, 00:39   Oszpeceniu Placu Narutowicza nikt nie przeszkodził..

:cry: Oszpeceniu Placu Narutowicza nikt nie zdołał zapobiec ..

Widocznie na oszpecanie Placu Narutowicza i kościoła Św. Jakuba nie ma mocnych. Nie udało się zablokować budowy domu pogrzebowego ani władzom samorządowym, ani radnym, ani działaczom organizacji pozarządowych, ani mieszkańcom, ani nikomu. To właśnie świadczy o mizerii naszego społeczeństwa. Znany dziennikarz, publicysta, pisarz i varsavianista Jerzy Majewski - jeden z najznamienitszych mieszkańców naszej Ochoty - próbował dowiadywać się, protestować i ujawniać całą sprawę.

A oto artykuł redaktora Jerzego Majewskiego w Gazecie Wyborczej Stołecznej pod tytułem :

"Ohyda na Placu Narutowicza. Trumny zamiast kwiatów."

Nie ma końca oszpecanie placu Narutowicza budami. Pośrodku od kilku już lat stoi tandetny grzybek z barem, wzniesiony nad podziemną toaletą publiczną, teraz zaś obok kościoła Niepokalanego Poczęcia NMP na terenie parafii św. Jakuba powstaje szara buda.
Robotnicy jak z klocków Lego składają ją z bloczków styropianowych. Warstwa po warstwie. Nie będzie to jednak tymczasowa budka, na którą wystarczy dmuchnąć, by się rozpadła jak słomiany domek w bajce o trzech świnkach. To budowla trwała, bo bloczki są jedynie szalunkiem, do którego wlewa się beton. Rośnie zatem bunkier, który coraz bardziej zasłania kościół.

- Nie mamy pojęcia, co to. Niczego nam nie powiedzieli - mówią właściciele budki, w której sprzedawane są warzywa i owoce. To za nią wyrasta styropianowy koszmar. Okna ma umieszczone tak, żeby wpuszczały do wnętrza światło, trzeba rozebrać nie tylko budkę z warzywami, ale też sąsiednią kwiaciarnię Różyczka.

Początkowo sądziłem, że do bunkra przeniesie się właśnie Różyczka i może warzywniak. - To dom pogrzebowy. Ma nawet piwnice głębokie na pięć metrów - słyszę jednak w Różyczce. - My mamy się stąd wynieść.

- Opracowujemy nową koncepcję placu Narutowicza. Na takie budki jak kwiaciarnia Różyczka nie ma przy nim miejsca - już jakiś czas temu usłyszałem w ratuszu dzielnicy. I jest to szczyt hipokryzji. Bo kwiaciarnia przy owym bunkrze wygląda jak Dawid przy Goliacie.

Niestety, styropianowy bunkier jest jak najbardziej legalny. Parafia o warunki zabudowy starała się już w 2002 r. W 2004 r. po protestach otrzymała odmowę. Niestety, w 2005 r. uchylił ją wojewoda Leszek Mizieliński (SLD), a w 2008 r. biuro naczelnego architekta wydało pozwolenie na budowę - wylicza wiceburmistrz Ochoty Piotr Żbikowski.

Przechodzę codziennie przez plac Narutowicza i odwracam oczy. Mojej złości nie łagodzą nawet zapewniania robotników, że na szare bloczki będzie nałożony tynk. Bo tylko utrwali ten koszmar. - O kurcze! Co to jest?! - krzyczy z przerażeniem varsavianista Jarosław Zieliński, gdy pokazuję mu koszmar z placu Narutowicza. - Na widok takiej "architektury" można z miejsca zostać klientem tego przybytku! - komentuje. Nie posiadamy się z oburzenia. Tym bardziej że bunkier z szarych styropianowych bloczków zasłania jeden z najcenniejszych zabytków architektury warszawskiej z początku XX w. O kościele zaprojektowanym przez Oskara Sosnowskiego piszą wszystkie podręczniki architektury w Polsce! Stawianie przed nim monstrualnej budy to czyste barbarzyństwo.

Były kwiaciarki, będą trumny. Stara Ochoto, memento mori!


:arrow: http://warszawa.gazeta.pl...pogrzebowy.html

IMG_4791.JPG
Bunkrowaty budynek postawiony przez parafię św. Jakuba oszpecił nie tylko Plac Narutowicza i jego perłę – kościół NMP, ale również dokładnie zasłonił niezwykły budynek – historyczny Antonin, pieczołowicie odbudowany po wojnie. Zza szpetnej bud
Plik ściągnięto 259 raz(y) 1,47 MB

IMG_4793.JPG
Żal patrzeć ! Serce ściska z oburzenia i bezsilności ! Dlaczego parafia św. Jakuba zrobiła mieszkańcom Ochoty, miłośnikom Placu Narutowicza i jego głównej ozdoby, pięknego kościoła NMP, aż tyle przykrości !?
Plik ściągnięto 36 raz(y) 1,71 MB

Kwiaciarki na Placu Narutowicza mogą wkrótce zniknąć.jpg
Plik ściągnięto 54 raz(y) 44,38 KB

Ostatnio zmieniony przez Baba Jaga 2012-11-26, 23:33, w całości zmieniany 3 razy  
 
 
Duch Ochoty 

Dołączył: 29 Sty 2011
Posty: 75
Skąd: Pl. Narutowicza
Wysłany: 2012-11-03, 16:34   Dlaczego nie dbamy o to, co mamy...

Plac Narutowicza i jego otoczenie to naturalnie zachowany i nieźle odrestaurowany kawałek Warszawy i podana na dłoni ciekawa przestrzeń - tylko do efektownego wykończenia i nie psucia. A jednak, ledwie usunięto parszywe budki kempingowe z dopalaczami ze skweru na środku Placu, nie usunięto jeszcze blaszaków biurowych - bardzo dziwnego reliktu dawnych porządków, a już mamy stawiany, w sposób arbitralny, nie liczący się z opinią mieszkańców i dobrym smakiem oraz polityką miejską na miarę stolic europejskich, budynek podobno :?: zakładu pogrzebowego. Szkoda, bo nawet już nie będziemy mogli podziwiać ładnego i historycznego budynku Antonina na tyłach kościoła parafii Św. Jakuba, który zostanie przesłonięty, o kwiatach tradycyjnie rozkładanych nie wspominajmy nawet.

Poniżej zamieszczam zdjęcia z Wrocławia, którego władze samorządowe w jednej z dzielnic (z udziałem mieszkańców), potrafią drobnymi krokami nadawać klimat kamienicom i swojej części miasta.

IMG_4228.JPG
Miejska Biblioteka Publiczna - Wrocław, ciekawa fasada kamienicy w jednej z dzielnic miasta.
Plik ściągnięto 33 raz(y) 1,26 MB

IMG_4230.JPG
Plik ściągnięto 142 raz(y) 1,25 MB

IMG_4229.JPG
Plik ściągnięto 91 raz(y) 1,38 MB

 
 
Misiu2121 

Wiek: 34
Dołączył: 12 Paź 2012
Posty: 24
Skąd: Warszawa, Ochota
Wysłany: 2012-11-04, 14:08   

A kto pozwolił na postawienie tego okrągłego plażowego baru na środku pl. Narutowicza czyli w zabytkowej części Ochoty?
_________________
Misiu2121
 
 
KulturKampf 

Dołączył: 21 Lut 2011
Posty: 194
Skąd: Warszawa-ul. Mochnackiego
Wysłany: 2012-11-07, 22:03   

Ktoś pozwolił ! :mrgreen: . Ale ten "pubik" przynajmniej wygląda na "tymczasowy" a nie na taki trwały jak nowy bunkier na Placu Narutowicza. :mrgreen: :lol:
 
 
Maya 

Dołączyła: 25 Mar 2011
Posty: 14
Skąd: Warszawa-Al. Jerozolimskie
Wysłany: 2012-11-18, 23:11   

Ten właśnie stawiany budynek na pl. Narutowicza wygląda naprawdę okropnie ! :cry: Nie da się już nic z tym zrobić ?! Czy ta budowa została pozytywnie zaopiniowana przez konserwatora miasta? Jak uczciwy człowiek chce odmalować swój "zabytkowy" dom, to nie może, lub musi się nachodzić, żeby wszystko było w porządku :-? , a innym jakoś wszystko wolno... to bardzo smutne.
 
 
Dyzma 

Dołączył: 25 Mar 2011
Posty: 22
Skąd: ulica Kaliska- Stara Ochota
Wysłany: 2012-11-26, 23:51   

Jestem oburzony całą tą sytuacją a na bunkier nie mogę patrzeć :-? Nigdy nie przypuszczałem, że może dojść do podobnej sytuacji w tych czasach :!: Żeby tak całkiem nie liczyć się z tym, co ludzie myślą :!: . Czy kogoś w ogóle interesuje, że nie chcemy dobudowywania nowych bud, kloców lub plastikowych altan na środku zabytkowego placu!!!!!!
 
 
KKA 

Dołączyła: 16 Mar 2011
Posty: 218
Skąd: Ochota-Szczęśliwice
Wysłany: 2013-01-03, 11:06   Konkurs na koncepcję zagospodarowania Placu Narutowicza.

Konkurs na opracowanie koncepcji zagospodarowania przestrzennego placu Narutowicza w Warszawie

"Informujemy Państwa, że Miasto Stołeczne Warszawa ogłosiło "Konkurs na opracowanie koncepcji zagospodarowania przestrzennego placu Narutowicza w Warszawie". Postępowanie prowadzi Biuro Architektury i Planowania Przestrzennego m.st. Warszawy. Termin składania prac konkursowych upływa 12 kwietnia 2013 o godz. 16.00.

Wszelkie informacje dla zainteresowanych można znaleźć pod adresem: :!: :arrow: http://www.architektura.u...placnarutowicza "

Źródło informacji :arrow: http://www.urzadochota.wa...hp?str=7&id=775

IMG_4776.JPG
Wlot w piękną przedwojenną ulicę Uniwersytecką - przed wojną miała być jedną z głównych arterii Dzielnicy Marszałka Piłsudskiego.
Plik ściągnięto 55 raz(y) 1,49 MB

IMG_4790.JPG
Ta część Placu Narutowicza została niestety nie tylko już zaplanowana ale nawet skutecznie zeszpecona. Chyba trzeba niebywałego architekta, żeby usunął nam z oczu budynek stawiany koło kościoła parafii Św. Jakuba, dosłownie na froncie pamiątkowego Antonin
Plik ściągnięto 38 raz(y) 1,84 MB

IMG_4780.JPG
Ulica Grójecka rozgałęzia się na dwa kierunki ruchu na środku Placu Narutowicza. Być może ulica powinna być zaprojektowana w inny sposób.
Plik ściągnięto 218 raz(y) 1,14 MB

Ostatnio zmieniony przez Baba Jaga 2013-04-10, 19:16, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
KulturKampf 

Dołączył: 21 Lut 2011
Posty: 194
Skąd: Warszawa-ul. Mochnackiego
Wysłany: 2013-01-03, 12:19   

Ciekawe, jak się będą do tej koncepcji miały wnioski z konsultacji społecznych w sprawie Placu z 2011 roku. Jakieś spotkanie było w Akademiku - Alcatraz. Czy te wnioski autor koncepcji powinien od razu wziąć pod uwagę? Moim zdaniem tak, żeby to nie była fikcja lub żeby wszystkiego nie robić po kilka razy, w koło Macieju ...
 
 
Baba Jaga 

Dołączyła: 21 Sty 2011
Posty: 709
Skąd: Warszawa, Ochota-Szczęśliwice.
Wysłany: 2013-01-22, 11:51   To dowód lekceważenia praw społeczności lokalnej.

W Gazecie Stołecznej (GW) z dnia wczorajszego znajdziecie dalsze ustalenia poczynione przez dziennikarzy tej gazety. :arrow: http://warszawa.gazeta.pl...na_Ochocie.html

Niestety są one bardzo przykre - wskazują na niekompetencję urzędników miejskich ( okazało się, że jednym z autorów projektu budynku domu pogrzebowego przy kościele na Pl. Narutowicza jest aktualnie pracujący w ratuszu Warszawy naczelnik miejskiego wydziału estetyki publicznej ... i to nie jest wcale żart ), która trwa od lat, jak również zwyczajny brak ogólnej ogłady i wyższego poziomu wśród pracowniczej kadry samorządowej - skutkuje to niszczeniem (bezkarnym niestety) publicznej przestrzeni miejskiej w sercu starej, zabytkowej Ochoty :!: Szczerze mówiąc, nie dziwi zatem, że w takiej atmosferze odechciewa się ludziom ( zaganianym i pracującym nie tylko na swoje rodziny, ale i dla swoich współobywateli oraz dla samorządu i państwa) uczestniczyć w czymkolwiek w rodzaju : "udział mieszkańców w podejmowaniu decyzji publicznych", "konsultacjach społecznych", w "sprawach swojej lokalnej małej ojczyzny", a w końcu w wyborach swoich przedstawicieli do władz. Niestety, takie właśnie decyzje, powodują utratę zaufania, pokazują brak szacunku dla mieszkańców. Ta cała sprawa ukłuła do żywego wielu ludzi, którzy pragną mieszkać w pięknym miejscu, mieć wpływ na swoje najbliższe otoczenie, być szanowanym. Świętej pamięci nieodżałowany profesor Michał Kulesza, który niegdyś był również i moim wielkim nauczycielem, marzył o prawdziwym samorządzie, pragnął, by to ogół mieszkańców miał realny wpływ na to, co dzieje się na danym terenie, by mogli wpływać nie tylko na wybór swoich przedstawicieli, ale żeby oni mieli również rzeczywiście coś do powiedzenia i żeby urzędnik wykonywał swoje zadania w zgodzie z wolą mieszkańców. Niestety, nie udało mu się dopilnować niezbędnych zmian i potem cieszyć się obrazem prawdziwego samorządu.
Szkoda, że na Ochocie, musimy znosić tak dotkliwie i realnie te defekty demokracji lokalnej i samorządu. Żal, żal, mamy wielki żal !
Ostatnio zmieniony przez Baba Jaga 2013-01-23, 23:09, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Duch Ochoty 

Dołączył: 29 Sty 2011
Posty: 75
Skąd: Pl. Narutowicza
Wysłany: 2013-09-18, 12:16   

Jak już wiadomo, prezydent Warszawy zdymisjonowała Tomasza Gamdzyka, który odpowiadał za estetykę miasta przez całe 10 lat! Iwona Szpala, Tomasz Urzykowski w
29.06.2013 napisali o tym artykuł w Wyborczej-Stołecznej.
Cytaty:
"Rozstanie z Gamdzykiem było aksamitne. Sam podpisał rezygnację i dostał posadę urzędniczą w Biurze Planowania Rozwoju Warszawy. - Za mało wychodził do ludzi. Nie był otwarty na dialog, np. z ruchami miejskimi..."
(...)
"Dziś Tomasz Gamdzyk najbardziej kojarzony jest ze swoją głośną wpadką z pl. Narutowicza. Jeszcze będąc architektem, współprojektował przypominający bazarową budę dom pogrzebowy, który niedawno wyrósł tuż obok zabytkowego kościoła św. Jakuba. - Brałem udział w pracach nad koncepcją tego budynku ponad dziesięć lat temu, gdy nie byłem jeszcze pracownikiem urzędu miasta - bronił się."
(...)
Dobry komentarz czytelnika pod artykułem:

" Bude trzeba wyburzyć. Na jej postawienie wydało zgodę Min. Kultury za rządów SLD - obalając negatywną decyzję burmistrza Ochoty oraz Stołecznego Konserwatora Zabytków (parafia się od niej odwołała). Zresztą sama zgoda MK została wydana na budynek jednokondygnacyjny - a ten zdaje się, że nie ma okien, po to, aby nie można było stwierdzić, że ma dwa piętra."

:arrow: http://warszawa.gazeta.pl...ml#TRLokWarsTxt

Neogotycka wieża kościoła na ochockim Placu Narutowicza..JPG
Plik ściągnięto 27 raz(y) 1,79 MB

_________________
DUCH OCHOTY
 
 
KulturKampf 

Dołączył: 21 Lut 2011
Posty: 194
Skąd: Warszawa-ul. Mochnackiego
Wysłany: 2013-10-08, 16:14   

Oto garść uzupełniających informacji nt dyskusji o placu. Po rozstrzygniętym przez jury konkursie ciągle jeszcze toczy się dyskusja wśród "zapaleńców". Można do nich zaliczyć środowisko skupione wokół Ochocian i ich radnej, o niezwykle trudnym do zapamiętania imieniu i nazwisku :-? ... Ingeborgi Janikowskiej-Lipszyc oraz środowiska ochockich socjologów i działaczy społecznych, którzy są inicjatorami Ochockiego Modelu Dialogu Społecznego (inicjatywa tyleż chlubna co szerzej nieznana zwykłym śmiertelnikom z Ochoty). Dyskusje dyskusjami, same w sobie dobre bo utrzymują wrażenie wśród garstki zainteresowanych ochockich obywateli, że są ważni być może, albo kiedyś mogą być ważni i zauważeni. Biorąc od uwagę wpływ wywierany na szersze kręgi przez bardziej uświadomionych i rozbudzonych społecznie osobników takie inicjatywy mają sens. Powodują, że pewne emocje jednak są wyciszane, uwaga skanalizowana na problemie, a nie rozproszona generalnie wokół spraw frustrujących, a ponad to ego społeczeństwa jest mile połaskotane. Przykładem niezaspokojenia i nie wyciszenia emocji oraz generalnego poczucia "bycia olewanym" jest wybuch rozruchu antyratuszowego wokół pana Guziała. Oczywiście rozruch został wykorzystany przez przystosowane do tego partie polityczne, które pokazały ile wart jest ruch społeczny, dopóki nie jest agresywny i "nie wyrwie się spod kontroli".

Inną sprawą, niemniej praktyczną, jest sprawa pieniędzy na modernizację. Nie wiadomo, kiedy i na jaką skalę w ogóle ta modernizacja się odbędzie. Ale bądźmy czujni i gotowi na wszelki wypadek :roll:

Źródło poniższych urywków pokazujących próby cywilizowanego udziału obywateli we władzy samorządowej: :arrow: http://ochocianie.blox.pl/html
wtorek, 11 czerwca 2013
Plac Narutowicza - jaki będzie?
Uwaga! Druga dyskusja pokonkursowa w sprawie Placu Narutowicza, zorganizowana SPECJALNIE DLA MIESZKAŃCÓW odbędzie się 12 czerwca o godz. 17.00 w Sali Konferencyjnej Urzędu Dzielnicy Ochota przy ul. Grójeckiej 17a.

WARTO BYĆ by powiedzieć, jakie zmiany na placu uważamy za najważniejsze - ograniczenie pętli? stworzenie zielonej przestrzeni spotkań? czy budowę biurowców, jak przewidują niektóre nagrodzone koncepcje? Sprawa jest ważna, teraz są podejmowane decyzje które przesądzą kształt najważniejszego placu na Ochocie!
Z tego powodu zamieszczamy tekst dr Barbary Lewenstein, która wraz z zespołem z Polskiego Towarzystwa Socjologicznego prowadziła konsultacje społeczne dotyczące Placu Narutowicza:
Wnioski z konsultacji społecznych w odniesieniu do zabudowy Placu Narutowicza
W związku z odbywającą się obecnie dyskusją na temat wyników konkursu na koncepcję modernizacji Placu Narutowicza, w najbliższą środę 12.06 o godz. 17 w Urzędzie Dzielnicy Ochota - chciałam przypomnieć, że w tej sprawie organizowane były przez zespół socjologów z Polskiego Towarzystwa Socjologicznego wielomiesięczne konsultacje społeczne w ramach projektu Ochocki Model Dialogu Obywatelskiego. Konsultacje miały miejsce między lutym a wrześniem 2011r. Były jedną z wielu wytycznych jakie dostali w materiałach architekci przygotowujący projekty na konkurs. Wyniki konsultacji dość jednoznacznie odnoszą się do kontrowersyjnego zapisu, który wprowadza możliwość zabudowy mieszkaniowej na tym obszarze. Zapis taki znalazł się w opracowanych przez jury konkursowe kryteriach do planu zagospodarowania przestrzennego dla tego rejonu, który poprzedzać ma modernizację .
Przypomnę, że procesem objęliśmy około 800 osób, w tym ponad 600 - ankietą na reprezentatywnej próbie a około 200 stu - za pośrednictwem innych form: spotkań, wywiadów etc.
W badaniach pytaliśmy mieszkańców przede wszystkim o to komu (jakim grupom społecznym) i czemu (jakim formom bytności na placu) ma on w przyszłości służyć. Pytania mały zatem charakter otwarty. Ani w ostatecznym procesie ucierania się różnych wizji zagospodarowania placu, jaki miał miejsce podczas spotkania warsztatowego z dnia 11 września 2011 r. – kluczowego dla ostatecznych ustaleń, ani też w trakcie poprzedzających ten proces fazach badawczych nie pojawiła się funkcja mieszkalna, jako propozycja wyznaczająca możliwy kierunek modernizacji placu. Pośrednio jednak, mieszkańcy wskazali na możliwość częściowej jego zabudowy, ale służącej jedynie do realizowania na placu funkcji usługowej, kulturalnej i integracyjnej (małe kawiarnie, restauracje, info kiosk etc.) Funkcje te wskazywane były jako najważniejsze dla przyszłego placu.

Myślę, że to, co wynika ze zwycięskiego projektu pracowni Davos najlepiej oddaje intencje mieszkańców, wyrażone w konsultacjach społecznych, w odniesieniu do skali zabudowy placu.

Z wynikami konsultacji zapoznać się można pod adresem:
http://www.pts.org.pl/omd...Narutowicza.pdf
Dr Barbara Lewenstein, kierownik projektu OMDO
http://ochocianie.blox.pl/html

:idea: Poniżej ze strony internetowej Urzędu Miasta Warszawy
Wyniki konkursu na opracowanie koncepcji zagospodarowania przestrzennego...

opublikowano: Tomasz Pniewski, 14 maja 2013 - 12:44, Tomasz Pniewski

Na konkurs, w terminie przewidzianym w regulaminie, wpłynęło 96 prac. Wszystkie z nich, w dostatecznym lub znaczącym stopniu spełniły cele konkursu takie jak:
• stworzenie nowej jakości przestrzeni placu, rozumianej jako poprawa jego estetyki, uporządkowanie rozmieszczenia funkcji oraz usprawnienie rozwiązań komunikacyjnych,
• kreacja nowej jakości przestrzeni publicznej o szczególnym znaczeniu dla mieszkańców, sprzyjającej nawiązywaniu kontaktów społecznych, poprawiającej jakość życia, podkreślającej położenie placu i jego funkcjonalno − przestrzenne walory,
• ochrona elementów dziedzictwa kulturowego poprzez zachowanie i właściwe uzupełnienie wartościowych elementów zabudowy i kompozycji urbanistycznej miasta,
• ochrona przyrody poprzez zachowanie najwartościowszych okazów drzew oraz poprawa funkcjonowania terenów zieleni,
• zaspokojenie potrzeb społecznych wyrażonych w ramach konsultacji społecznych

Przy ocenie prac, sąd kierował się wyłonionymi w trakcie dyskusji kryteriami, które zostały uznane za najważniejsze dla osiągnięcia wymienionych wyżej celów konkursu. Były to:
• stworzenie odpowiedniej oprawy dla przewidywanego w rejonie placu Narutowicza centrum dzielnicy,
• uzyskanie czytelnego układu przestrzennego o cechach miejskiego placu, jako wnętrza urbanistycznego,
• kształtowanie pierzei nowej zabudowy w nawiązaniu do gabarytów i formy zabudowy wzdłuż ulic Grójeckiej i Filtrowej, ( :?: )
• uwzględnienie wyraźnego strefowania funkcji placu z podziałem na część reprezentacyjną, rekreacyjno − wypoczynkową oraz strefę komunikacji i transportu publicznego,
• zapewnienie prawidłowego funkcjonowania komunikacji (w tym publicznej) opartej głównie o ulice Grójecką i Filtrową.
• podkreślenie północno − zachodniej pierzei ulicy Grójeckiej w rejonie kościoła,
• wykorzystanie w maksymalnym stopniu elementów zieleni do zagospodarowania posadzki placu,
• racjonalność ekonomiczna założonych inwestycji.

Spośród 96 prac żadna w stopniu w pełni zadowalającym nie wypełniała powyższych kryteriów. Sąd zdecydował o nie przyznaniu 1-wszej nagrody.

Spośród 96 zgłoszonych prac sąd wybrał 10 zasługujących na nagrody lub wyróżnienia ze względu na rozwiązania urbanistyczno − architektoniczne oraz 1 pracę, która ze względu na niekompletność opracowania nie mogła zostać wskazana do prac nagrodzonych lub wyróżnionych, ale jej wybrane propozycje projektowe zasłużyły, w opinii sądu, na szczególną uwagę.

II nagroda - 70.000 zł
Nazwa uczestnika: DAWOS Spółka z o.o.
LUWE Architekci Łukasz Węcławski

Zespół autorski:
Krzysztof Domaradzki
Katarzyna Bazylewicz Maj
Bartłomiej Gajewski
Piotr Jeleń
Ewelina Maciak
Klaudiusz Przedmojski
Marek Sawicki
Dorota Sawicka
Piotr Sawicki
Marek Setniewski
Anna Szustak
Dariusz Śmiechowski
Łukasz Węcławski
Rafał Wysocki
Miejscowość: Warszawa

Nagroda przyznana za:
̶ wyeksponowanie zarysu półkolistego placu, widocznego na archiwalnych planach oraz zaproponowanie zabudowy, która poprzez przyjętą skalę oraz transparentny charakter pozostawia czytelną istniejącą formę placu, oddając priorytet pierzei utworzonej przez zabudowę historyczną.
̶ czytelny układ podziału na strefy funkcjonalne, z wykorzystaniem znaczącej ilości istniejącej zieleni,
̶ poprawne rozwiązanie układu komunikacyjnego, a w szczególności połączeń ulicy Grójeckiej z ulicami Filtrową i Słupecką,
Praca ta przy niewątpliwych zaletach jednak budzi pewne wątpliwości, co do wysokości zabudowy, która, w opinii niektórych członków sądu konkursowego, została uznana za zbyt niską, nie w pełni stanowiącą wizualną ścianę wnętrza urbanistycznego placu. Praca wymaga dopracowania w zakresie detalu architektonicznego.

III nagroda - 40.000 zł
Nazwa uczestnika: Tomasz Birezowski
Jan Chwedczuk
Mirosław Falkowski
Miejscowość: Warszawa

Nagroda przyznana za:
̶ ukształtowanie placu w sposób nawiązujący do koncepcji jego wytyczenia w formie półkolistej w latach 20. XX wieku,
̶ korzystne, lekkie odsunięcie ulicy Grójeckiej na odcinku w rejonie kościoła, dzięki czemu wytworzono przed nim odpowiednią przestrzeń dla pieszych, podkreślającą równocześnie jego walor jako dominanty lokalnej,
̶ uzupełnienie północno-zachodniej pierzei ulicy Grójeckiej przy kościele
Praca ta zawiera jednak również cechy negatywne: zaproponowana wysokość nowej pierzei zabudowy jest zbyt duża i uboga w funkcje dostępne z poziomu terenu, a jej architektura została pokazana w zbyt dosłowny sposób nie całkiem zgodny z zaproponowanym programem.
Praca wymaga skorygowania rozwiązań komunikacyjnych, a w szczególności w pełni funkcjonalnego skrzyżowania ulicy Grójeckiej z ulicami Filtrową i Słupecką oraz obniżenia klasy ulicy Akademickiej. Zaproponowane w koncepcji tereny zieleni pomiędzy nową zabudową a ulicą Akademicką nie zostały wskazane jako zieleń publiczna.

Wyróżnienie specjalne - 10.000 zł
Nazwa uczestnika: UGO ARCHITECTURE
Hugon Kowalski

Zespół autorski:
Magda Piotrowska
Zofia Piotrowska
Adam Wierciński
Miejscowość: Poznań

Wyróżnienie przyznane za autorską wizję placu jako rozległego parku miejskiego, tworzącego nową przestrzeń publiczną o dominacji funkcji rekreacyjno − wypoczynkowej dla mieszkańców dzielnicy, wprowadzenie budynków z usługami w parterach zintegrowanych z przystankami tramwajowymi, które współtworzą węzeł komunikacji publicznej. Utworzenie przedpola dla kościoła św. Jakuba – obiektu o wysokiej jakości architektonicznej i historycznej, poprzez włączenie części obecnego placu do strefy przeznaczonej dla ruchu pieszego. Zaproponowane rozwiązania wymagają jednak realizacji ul. Grójeckiej w tunelu.

Wyróżnienie specjalne - 10.000 zł
Nazwa uczestnika: Mikołaj Zdanowski
Marcin Kropidło
Piotr Straszak
Miejscowość: Warszawa

Wyróznienie przyznane za kreację centrum dzielnicy w formie zintegrowanego obiektu, z wydzieloną przestrzenią pieszą (agorą), izolowaną od uciążliwości komunikacyjnych oraz za zachowanie kompleksu wartościowej zieleni wzdłuż ul. Akademickiej, jako terenu o funkcji rekreacyjnej dla mieszkańców okolicznych osiedli.

Wyróżnienie specjalne - 10.000 zł
Nazwa uczestnika: BULANDA, MUCHA – ARCHITEKCI SP. Z O.O.

Zespół autorski:
Andrzej Bulanda
Włodzimierz Mucha
Jacek Chyrosz
Iga Konowalska
Gaweł Tyrała
Caterina Naglieri
Cecylia Brandt – Jeżo
Jadwiga Gajczyk
Aleksander Chylak
Miejscowość: Warszawa

Wyróżnienie przyznane za zaproponowanie programu opartego o budowę ratusza jako epicentrum dzielnicy oraz za zaproponowanie placu nawiązującego formą do historycznego założenia z lat 20. XX w., wzbogaconym dodatkowo niedużym aneksem placu przy kościele, co podkreśla rangę kościoła jako dominanty.

Wyróżnienie - 6.000 zł
Nazwa uczestnika: 4 AM ARCHITEKCI S.C. Tomasz Karpiński, Małgorzata Krukowska
Arkadiusz Wróblewski
Mateusz Wójcicki
Anna Dobek
Agata Piwowarska
Tomasz Stalewski

Zespół autorski:
Maciej Kurkowski
Łukasz Kowalski
Miejscowość: Warszawa

Wyróżnienie przyznane za zaproponowanie placu według historycznego założenia z lat 20. XX w. i konsekwentne podporządkowanie wszystkich elementów placu promienistemu i koncentrycznemu układowi oraz poprawne rozwiązanie podziału na odmienne strefy funkcjonalne.

Wyróżnienie - 6.000 zł
Nazwa uczestnika: JEDEN DO JEDEN GRUPA PROJEKTOWA
Magdalena Ziajska
Michał Golusiński

Zespół autorski:
Jakub Stroiński
Karolina Grzęda
Agata Zych
Miejscowość: Poznań

Wyróżnienie przyznane za zaproponowanie placu według historycznego założenia z lat 20. XX w. z zachowaniem pełnej korelacji pomiędzy strefą pieszą placu miejskiego a terenami zieleni.

Wyróżnienie
Nagroda: Wyróżnienie - 6.000 zł
Nazwa uczestnika: STUDIO B.A.U. Sp. z .o.o.

Zespół autorski:
Maria Brykalska-Karłowska
Stanisław Karłowski
Julia Karłowska
Grzegorz Brykalski
Opracowanie:
Małgorzata Gwizd
Agnieszka Zawistowska
Olgierd Jankowski - Lekszycki
Aleksandra Lewicka
Paweł Malec
Miejscowość: Warszawa

Wyróżnienie przyznane za zaproponowanie placu według historycznego założenia z lat 20. XX w. i konsekwentne podporządkowanie wszystkich elementów placu osiom widokowym, w tym także urządzenie wejść do metra w sposób podkreślający to osiowe i koncentryczne założenie.

Wyróżnienie - 6.000 zł
Nazwa uczestnika: WXCA Sp. z o.o.
Miejscowość: Warszawa

Wyróżnienie przyznane za konsekwentne dokończenie układu placu z historycznego założenia z lat 20. XX w., wyraźne strefowanie funkcji na placu i podkreślenie dominanty, którą jest kościół św. Jakuba oraz ciekawie zasugerowanego rozwiązania posadzki placu.

Wyróżnienie - 6.000 zł
Nazwa uczestnika: JAZ + ARCHITEKCI ŻMIJEWSKI, JAWORSKI, MASSE S.C.
Zespół autorski:
Julian Żmijewski
Andrzej Jaworski
Zuzanna Massé – Deda
Urszula Michalska
Aleksandra Zakęś
Anna Ciosek
Maciej Sokół
Radosław Malinowski
Miejscowość: Warszawa

Wyróżnienie przyznane za zaproponowanie placu według historycznego założenia z lat 20. XX w. wraz z konsekwentnym wydobyciem i podkreśleniem koncentrycznego układu osiowego placu.

Wyróżnienie honorowe - bez wynagrodzenia
Nazwa uczestnika: PRACOWNIA PROJEKTOWO WYKONAWCZA
ARCH.AS
Anita Stężycka
Zespół autorski:
Anita Stężycka
Błażej Stężycki
Miejscowość: Wrocław

Wyróżnienie przyznane za zaproponowanie zupełnie nowej formy placu w kształcie niewielkiego trójkąta opartego o oś ulicy Filtrowej i kościół św. Jakuba oraz parku oddzielonego od ulicy Grójeckiej zaproponowaną ciągłą pierzeją zabudowy.

Źródło informacji :arrow: http://www.architektura.u...arutowicza-w-wa
Poza tym wszystko o Konkursie
:arrow: http://www.architektura.u...placnarutowicza
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne
stat4u
Kopiowanie tre?ci i zdj?? z portalu i forum bez zezwolenia zabronione