Strona GłównaStrona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Harcerski Klub Ratowniczy Ochota
Autor Wiadomość
KKA 

Wysłany: 2013-01-23, 23:57   Harcerski Klub Ratowniczy Ochota

Harcerski Klub Ratowniczy „Ochota”

Hufiec ZHP Warszawa- Ochota
Ul. Raszyńska 22a
02-026 Warszawa
klub@hkrochota.pl

:arrow: http://hkrochota.pl/

Wszystkich członków Klubu oraz osoby chętne do udziału w spotkaniach prosimy o wypełnienie ankiety.

:arrow: https://docs.google.com/spreadsheet/viewform?formkey=dGlyaEtaanR2c2dITkhyVlFTR21EdUE6MQ#gid=0

Spotkania HKR Ochota
:arrow: docs.google.com

WAŻNE !!!!!!!!!
Wielka prośba

Staś Gajda - zachorował na białaczkę, co kilka dni potrzebuje transfuzji krwi.
DANE NA ZAŚWIADCZENIE: STAŚ GAJDA, SZPITAL LITEWSKA W WARSZAWIE< ONKOLOGIA
Bez względu na to jaką masz grupę krwi i gdzie mieszkasz możesz pomóc Stasiowi.
Dzięki tobie Staś otrzyma swoją grupę systemem "krew za krew". Zaświadczenie - skan prześlijcie na adres rodziców: piotr.gajda@dbspherh.pl

BARDZO PROSZĘ

W/W z :arrow: https://www.facebook.com/hkr.ochota

UDZIELIŁEM POMOCY! - relacje naszych kursantów
:arrow: http://www.hsr.zhp.pl/ind...2C0007&id=14473
15.12.2012
Na przystanku tramwajowym

To był chłodny dzień 30 listopada. Wracałem akurat ze szpitala bielańskiego, z zaliczenia z BLSu. Siedzę sobie w tramwaju i wyglądam przez okno. W pewnym momencie kątem oka dostrzegam coś, co wygląda jak leżący człowiek. Obracam głowę i faktycznie – na przystanku tramwajowym leży twarzą do ziemi starsza pani. Wokół nie ma jeszcze tłumu gapiów, więc wnioskuję, że przewróciła się dopiero przed chwilą.

Wysiadam i proszę ludzi o odsunięcie się, zakładając jednocześnie rękawiczki. W okolicy głowy poszkodowanej widzę małą kałużę krwi. Wokół mnie głosy „Czy ktoś już wezwał pomoc? No niech ktoś wezwie karetkę!” Pytam mężczyznę obok, czy ma telefon. Nie ma. A może pani? Świetnie, niech Pani zadzwoni pod 999 i powie gdzie jesteśmy i co się stało. Ja w tym czasie sprawdzam przytomność poszkodowanej. Reaguje, zaczyna się powoli podnosić. Pomalutku usiadła. Twarz we krwi, nie bardzo wiem, skąd leci. Jakiś mężczyzna podaje mi chusteczkę higieniczną celem wytarcia twarzy z krwi. Uśmiecham się i dziękuję. Lokalizuję niewielką ranę łuku brwiowego, to stąd cieknie krew. Widzę nadjeżdżającą na sygnałach karetkę. Proszę gapiów, żeby ją zatrzymali. Niestety mija nas i jedzie dalej, zapewne do innego wezwania. Wyjmuję gazę i przykładam kobiecie do rany. Pani twierdzi, że nic jej nie boli. Pan od chusteczki chce pomóc i wytrzeć twarz poszkodowanej. Po raz kolejny dziękuję mu za pomoc, argumentując to nieposiadaniem przez niego rękawiczek. Zaczynam zbierać wywiad. Jest pani uczulona? Nie? To świetnie. A bierze pani jakieś leki? Nasercowe, tak?

Nim zadam kolejne pytanie, parkuje koło mnie karetka pogotowia. Ratownicy medyczni przejmują ode mnie poszkodowaną. Zadają mi tylko jedno pytanie: „Co się stało?”. Odpowiadam, że zauważyłem, jak pani leży i się nie rusza. Zabierają ją do karetki, odbierają ode mnie zakrwawione rękawiczki i materiały opatrunkowe. Okazuje się, że to ta sama karetka, która minęła nas parę minut wcześniej. Za moment nadjeżdża kolejna, wezwana do tej sytuacji. Widząc, że poszkodowana ma już opiekę specjalistyczną, jedzie dalej. Po chwili odjeżdża i ta z poszkodowaną. Stoję jeszcze chwilę czekając na tramwaj. „Przepraszam” – słyszę kobiecy głos za sobą. Odwracam się. „Chciałam tylko powiedzieć, że jest pan wspaniały.”

I to była największa nagroda za to, co zrobiłem.

Piotrek Stegienka
HKR Ochota

DSC02591.JPG
Plik ściągnięto 2035 raz(y) 15,24 KB

Ostatnio zmieniony przez KKA 2013-01-23, 23:58, w całości zmieniany 1 raz  

Odpowiedz do tematu