Strona GłównaStrona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: Baba Jaga
2013-03-25, 16:24
25 stycznia-Dzień Kryptologii na cześć polskich matematyków.
Autor Wiadomość
Michał 

Dołączył: 21 Lut 2011
Posty: 71
Skąd: Ursus
Wysłany: 2013-01-25, 22:57   25 stycznia-Dzień Kryptologii na cześć polskich matematyków.

25 stycznia obchodzimy Dzień Kryptologii, które zostało ustanowione w 2007r. przez Wydział Matematyki i Informatyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Ustanowienie święta odbyło się w 75 rocznicę złamania szyfru niemieckiej maszyny kodującej Enigma, używanej komercyjnie w latach dwudziestych XXw. Złamania Enigmy dokonali 14 grudnia 1932r. trzej polscy matematycy i kryptolodzy, absolwenci Wydziału Matematyczno-Przyrodniczego UAM: Marian Rejewski, Jerzy Różycki oraz Henryk Zygalski, pracujący wówczas w Biurze Szyfrów Sztabu Głównego Wojska Polskiego.
Pomnik kryptologów znajduje się w Poznaniu, przed głównym wejściem do Zamku Cesarskiego (ul. Święty Marcin).

http://www.facebook.com/p...171371349609124

25 styczeń - Dzień Kyptologii.jpg
Plik ściągnięto 57 raz(y) 94,33 KB

 
 
Jerzy_S 

Wiek: 68
Dołączył: 06 Kwi 2011
Posty: 724
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2013-01-27, 14:01   

Prace nad złamaniem kodów niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma w Polsce były bardzo utajnione. Prowadzone były w Poznaniu a potem w okolicach Warszawy w Wojskowym Biurze Szyfrów.
Pierwsze informacje o pracach polskich matematyków nad złamaniem szyfrów pochodzą z opracowania Mariana Rejewskiego napisanego w 1967 r dla Wojskowego Instytutu Historycznego. Z trzech polskich matematyków pracujących nad zlamaniem szyfrow Enigmy tylko Marian Rejewski znalazł się w Polsce po wojnie. Pracował w Polsce na niskich stanowiskach w księgowości. O jego wybitnych zdolnościach koledzy z księgowości przekonywali się gdy bardzo szybko liczył bilanse bez użycia w tamtym czasie kalkulatorów. Był też najlepszym szachistą w gronie pracowników. Ale o swojej pracy nad szyframi nikomu nie mówił uznając, że obowiązuje go tajemnica żołnierska oraz obawiając się, że Bezpieka przekazałaby go Związkowi Radzieckiemu, gdzie byłby dręczony dla ujawnienia tajemnic. Wobec przejścia na emeryturę w 1967 r i w związku z następującym ujawnianiem przez Anglików i Francuzów szczegółów prac nad szyframi niemieckimi postanowił dać świadectwo historyczne o udziale Polaków w pracach nad szyframi niemieckimi.

Na pewno musiał rozważyć niebezpieczeństwo jakie mu groziło w 1967 r gdy ujawnił szczegóły swej współpracy z Wojskowym Biurem Szyfrów w przedwojennej Polsce. Przełomem w ujawnieniu historii Enigmy byla książka gen. Bertranda z Francuskiego Biura Szyfrów o pracach nad złamaniem kodów niemieckich. Polscy matematycy współpracowali z gen. Bertrandem i otrzymali od francuskiego wywiadu informacje ułatwiające złamanie kodów niemieckich. Z Polski do Francji i Anglii przekazano w 1938 r egzemplarze Enigmy i wyniki prac opisujące kody niemieckie. Po ewakuacji z zajętej przez Niemców Polski polscy trzej matematycy pracowali we Francji w ośrodku kierowanym przez gen. Bertranda. Po przeczytaniu książki Bertranda Marian Rejewski w 1974 r postanowił ujawnić więcej szczegółów o swej pracy nad szyframi.
Po zajęciu przez Niemców Francji prace nad kodami Enigmy prowadzono w Anglii ale niedopuszczano już Polaków do najważniejszych prac ściśle zakonspirowanych. Wiele opracowań historycznych pomija zasługi Polaków, ale przecież oni pierwsi złamali kody i przekazali wyniki swych prac Anglikom i Francuzom wraz z maszynami Enigma. Marian Rejewski uważa, że opracowanie pierwszego komputera w Anglii w 1943 r , potrzebnego do szybkiego rozszyfrowania depesz było możliwe dzięku wykorzystaniu przez Anglików polskich opracowań. Marian Rejewski pisze, że prace nad Enigmą wymagały prac matematycznych , ale również wsparcia dużego zespołu pomocników opracowujących, różne tabele, taśmy papierowe, wykresy, wałeczki i kółeczka z cyferkami, różne klawiatury. Potrzebna była cała fabryka, z tego względu tylko w Anglii możliwa była dalsza praca nad przyspieszeniem łamania szyfrów. Był rozgoryczony , że do tej fabryki w Bletchley Park Polacy już nie mieli wstępu.
Wyłącznie jego opracowaniu dla Wojskowego Instytutu Historycznemu z 1967 r zawdzięczamy informacje o udziale Polaków w pracach nad Enigmą.
Depesze rozszyfrowane dostępne dla aliantów pozwalały zniszczyć wiele konwojów włoskich i niemieckich dla wojsk niemieckich gen. Rommla w Afryce. Stworzono przez wywiad angielski fikcyjne dowody na istnienie szpiega w zespole niemieckim organizującym konwoje, żeby Niemcy nie nabrali pewności, że kody szyfrów w depeszach o konwojach są łamane. Po wielkich stratach przestali w końcu przez depesze radiowe podawać informacje o konwojach.
Rozszyfrowane depesze przestrzegały przed organizowaniem desantu alianckiego pod Arnhem, ale jednak zlekceważono te informacje o dużych siłach niemieckich tam zgromadzonych.
Roszyfrowane depesze o braku obrony w Rzymie spowodowały, że gen. brytyjski zorganizował spektakularny triumfalny wjazd wojsk do Rzymu zamiast pokonania słabych oddziałów niemieckich gdyby szedł inną trasą.
Na ulicy Gdańskiej na Warszawskim Żoliborzu jest tablica przypominająca, że Marian Rejewski tam mieszkał kilka lat, aż do śmierci w 1980 r. Jest pochowany na Powązkach. Kolejne medale, tablice pamiątkowe, wyrazy uznania również z Anglii i USA pojawiają się już po śmierci Mariana Rejewskiego, który zmarł w poczuciu niedocenienia przez świat wkładu polskich trzech matematyków w złamanie kodów niemieckich maszyn szyfrujących.
_________________
Jerzy_S
Ostatnio zmieniony przez Jerzy_S 2013-01-27, 17:02, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Michał 

Dołączył: 21 Lut 2011
Posty: 71
Skąd: Ursus
Wysłany: 2013-01-27, 22:21   

Panie Jerzy, bardzo ciekawe informacje. Przez ciężkie czasy, które przyszły po wojnie w Polsce, tak wolno i z trudem wychodziły na jaw informacje o podstawowym udziale polskiego wywiadu w złamaniu niemieckich szyfrów i budowie kopii „Enigmy”. Polacy w ogóle byli zawsze bardzo skuteczni jeśli chodzi o wywiad. W organizacji Todta ( w Rosji, na ziemiach zajętych przez Niemców) były setki Polaków, którzy wstępowali do tej organizacji na rozkaz polskich władz podziemnych. Dla wywiadu pracowali też masowo polscy kolejarze, obserwujący m.in. pociągi jeżdżące z Niemiec do Rosji przez Polskę.
 
 
Jerzy_S 

Wiek: 68
Dołączył: 06 Kwi 2011
Posty: 724
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2013-01-27, 23:01   

Pierwszy kontakt z Enigmą też nastąpił na skutek czujności polskiego wywiadu i dopomogło tu gapiostwo Niemców. Do Urzędu Celnego w Warszawie około 1930 r zgłosił się pracownik biura niemieckiego w Warszawie natarczywie domagając się wydania przesyłki, którą jak twierdzi omyłkowo nadano z Polski do Niemiec, a on chciał odebrać tą przesyłkę i pozostawić w Warszawie. Ponieważ to było w sobotę po południu to wytłumaczono mu, że do poniedziałku nic się nie da zrobić i w poniedziałek paczka zostanie odnaleziona.
Natarczywość tego Niemca wzbudziła podejrzliwość pracowników Urzędu Celnego w Warszawie. Powiadomiono Wojsko Polskie. Delikatnie otworzono przesyłkę. Była tam jakaś maszyna przypominająca maszynę do pisania. Została rozebrana na części , stworzono jej rysunki. To był pierwszy kontakt polskiego wywiadu z Enigmą.
_________________
Jerzy_S
Ostatnio zmieniony przez Jerzy_S 2013-01-27, 23:02, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Michał 

Dołączył: 21 Lut 2011
Posty: 71
Skąd: Ursus
Wysłany: 2013-02-02, 23:13   

To zadziwiający przypadek, a jednocześnie mieliśmy chyba dobre służby celne, skoro reagowały tak błyskawicznie i sprawnie.
Ostatnio zmieniony przez Michał 2013-02-02, 23:13, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne
stat4u
Kopiowanie tre?ci i zdj?? z portalu i forum bez zezwolenia zabronione